30 Nëntor 2015 FOTO / VIDEO: Shqipëri dhe Kosovë nëpër dekada, duke nisur nga 1914

Kur feston Pavarësinë është mirë të bësh një bilanc të vetes. Se çfarë i ka karakterizuar trojet shqiptare, në dekadat e 100 viteve të fundit, këtë...

29 Nëntori sipas ish-zv.shefit të Shtabit të Përgjithshëm me ‘baba partizan’ dhe ‘nënë balliste’Armand Vinçani, ish-zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm, që tashmë jeton në SHBA ka një histori familjare të veçantë:  nga ana e babait vjen nga një familje që u lidh tërësisht me lëvizjen nacional-çlirimtare. Një nga xhaxhallarët e tij ishte nga komandantët më të shquar...

Qëllon me armë tek Ambasada Amerikane, procedohet efektivi i Gardës
Nje efektiv i Gardes se Republikes eshte proceduar penalisht nga policia ne Tirane. Mesohet se shtetasi Indrit Tollia, efektiv i Gardes, eshte proceduar pasi ka qelluar me arme prane Ambasades amerikane ne Tirane. Ngjarja ka terhequr menjehere vemendjen e policise. Gardisti eshte shoqeruar ne...

FOTO: Një peticion Ramës për aksin Kardhiq-Delvinë, oksigjeni i munguar për turizmin e jugut
Investimet publike në rrugë janë tkurrur ndjeshëm në buxhetin e ri, ndërkohë që qeveria thotë se një pjesë e madhe e fondeve në këtë sektor do të shkojnë për mirëmbajtje dhe rikualifikim të akseve ekzistuese dhe më pak për ndërtim rrugësh të reja. Por një aks që ka filluar...

Stërnipi i Ismail Qemalit kritika qeverive: Në demokraci nderimet si në komunizëm
Nedim Bej Qemalin, pasardhësin e arkitektit të shtetit shqiptar Ismail Qemalit, festat e nëntorit e gjejnë në Tiranë, jo si pjesë e protokollit shtetëror, por i ftuar nga një grup intelektualësh kryeqytetas. Nedimi, është stërnip i Ismail Bej Vlorës, ai ka lindur dhe jeton në...

Ultësira Bregdetare, pjesa më vitale e Shqipërisë, nën ankthin e përmbytjeve 


Illo Foto, studiues

Jetën profesionale, nuk e kam jetuar vetëm si specialist, por dhe si gazetar dhe autor librash bujqësore. Ky status me jep të drejtën, jo vetëm të gjykoj mbi përmbytjet e viteve të fundit, por dhe të kritikoj atë pjesë që nuk ka funksionuar normalisht në evitimin e pasojave. Në krye...

Një listë për dekorimet nga Ministria e Mbrojtjes vitin e shkuar dhe reagimi i qeverisë
Një gazetë e përditshme publikoi sot një listë emrash të dekoruar nga qeveria shqiptare vitin e shkuar me rastin e 70 vjetorit të çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazifashistë. Lista ka shkaktuar reagime pasi shumë prej tyre kishin punuar në institucione të ndryshme të...

Diamante nga Tanzania në Shqipëri! Krimet e Rënda sekuestrojnë kompaninë italiane
Një kompani e quajtur “ALENFRA” është sekuestruar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda me një vlerë prej 2 milionë eurosh. Kompania administrohet nga shtetasja italiane Simonetta Coniglio, ndërsa pasuritë dyshohet se janë vendosur në mënyrë të paligjshme. Me kërkesë të...

VIDEO: ENVER HOXHA RIKTHEHET NË BULEVARDIN E TIRANËS
12241765_805951359535219_6192750469259470761_n

Megjithëse kanë kaluar mbi 30 vjet nga vdekja e tij dhe rreth një çerek shekulli nga e ashtuquajtura "lëvizje e dhjetorit" fotot e Enver Hoxhës rishfaqen. Ish-diktatori rikthehet për shkak të zhgënjimit të madh prej klasës politike që pasoi rënien e inskenuar të sistemit komunist...

FAKSIMILE: Përplasjet mes historianëve dhe një ditar nga arkivat gjermane për datën e çlirimit
ditari1

Megjithëse të përdorura keqazi për konsum politik, data e çlirimit dhe pyetja nëse LANÇ ishte edhe luftë civile në Shqipëri, janë dy tema që kanë përfshirë këto vite edhe historianët. Historiani amerikan, Bernd Fischer thotë se gjatë luftës çlirimtare, ka pasur edhe luftë...

Abaz Ermenji: Luftën e fitoi Enveri! Do t’i kisha dhënë dorën si në një fushë loje po të mos më kujtohej Mukja!…

Data e çlirimit të Shqipërisë vërtet është 29 nëntori i vitit 1944, rivendosur edhe një herë tjetër nga Presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, kur ishte President, pas një debati disavjeçar midis forcave politike shqiptare, por çlirimi i vërtetë, sipas misionit anglez të vendosur...

Ulni turrin o njerëz, Kosova nuk është vetëm e juaja!


Bedri Islami

11217536_553717181447677_1963229690279466988_n

Sot në Kosovë, opozita, një treshe e bashkuar politike këtë kohë të trazuar, bëri protestën e saj të parë jashtë sallave të parlamentit dhe, thënë të drejtën, këtë lloj proteste, e pëlqej më shumë se gazsjellësit e hedhur nëpër sallën e Kuvendit apo lotsjellësit , që i...

INTERVISTA: Një bisedë që nuk do t’u pëlqejë atyre që vizituan dje Adem Jasharin

Këtë 28 Nëntor ish-kreu i PD, ka shkuar te busti i Adem Jasharit në Tiranë. Përdorja e pamëshirshme e Jasharit për politikë nuk është aspak e vështirë për një aktor veteran si Berisha. E vërteta është që Berisha nëpërmjet SHIK i ka dekonspiruar dhe përndjekur Jasharin...

Dhoksologjia e Flamurit: Përse nuk e kryen Kryepeshkopi ritin e Nolit në 28 Nëntor?

Këto ditë, intelektualë ortodoksë shqiptarë më kontaktuan për t'i uruar njëri-tjetrit festat kombëtare dhe në konfidencën e komunikimit tonë i pyeta nëse vazhdon tradita ortodokse e Dhoksologjisë së Flamurit, shërbesë e përkthyer nga Noli i madh. Me keqardhje m’u përgjigjën...

Historia e fotos që shfaqet çdo 28 Nëntor dhe një dëshmi e rrallë: Njihni Shqipërinë 4 muaj pas shpalljes së pavarësisë

Kjo foto ku shihet Ismail Qemali ne nje varke qarkullon thuajse në çdo 28 nëntor. Besohet se eshte shkrepur ne fillim prilli 1913, katër muaj pas shpalljes së pavarësisë. Më në fund, Ismail beu kishte arritur të dilte nga Vlora e bllokuar prej anijeve greke dhe të vizitonte...
Rajon / Botë

Arrihet marrëveshja Turqi – BE

Turqia dhe Bashkimi Europian nënshkruan marrëveshjen historike mes tyre. Në këmbim të fondeve dhe afrimit me BE-në, Turqia pranoi të ndihmojë për krizën e...
2EE7FAD600000578-3338255-image-a-12_1448814212741

Tension në Paris, policia përleshet me protestuesit, ndalohen 100 persona
Pavarësisht se autoritetet i kishin paralajmëruar, protestuesit dolën në rrugë, duke detyruar policinë t’i largojë me dhunë. Pamjet e protestuesve që tërhiqen zvarrë në për rrugë janë të shumta. Për momentin raportohet për 100 persona të ndaluar. Protestuesit janë...
kurti

Albin Kurti shkruan letër nga qelia: Kundër nënshtrimit qeveritar ndaj Serbisë
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili është arrestuar mbrëmë dhe është dërguar në Burgun e Sigurisë së Lartë në Dyzi, i drejtohet opinionit me një shkrim. Sipas VV-së, shkrimi është shkruar sot, në Dyz. Në këtë shkrim Kurti kritikon pushtetin, por edhe...

VIDEO / Ushtria greke i detyron shqiptarët të shajnë veten nga nëna
Portali “Arberia news” ka intervistuar një qytetar shqiptar që kryen shërbimin ushtarak në Greqi. Qytetari shqiptar M.DH., i cili është duke kryer detyrimin ushtarak për të marrë pasaportën greke, tregon se ishte i detyruar të këndonte këngë me tekst kundër bashkëkombasve...

Ngjarjet në Kosovë, reagojnë ambasadat në Prishtinë
Gjatë pasdites së të dielës ka ardhur një reagim i përbashkët nga ambasadat e Francës, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-së, në lidhje me ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë, ku thuhet se ngjarjet janë ndjekur nga afër dhe vlerësohen demonstratat paqësore. “Jemi...

Shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, plagoset një shqiptar
Një shpërthim i fuqishëm u regjistrua pasditen e së dielës në Mitrovicë, ndërsa lënda shpërthyese dyshohet të jetë një bombë. Ngjarja ndodhi në lagjen e njohur si “Tre Rokaqiet”, në veri të Mitrovicës, ku si pasojë është plagosur një shqiptar, ndërsa janë dëmtuar 8...

VIDEO/ Ymeri: As nesër nuk do të lejojmë zhvillimin e seancës, bastisja shenjë autoritarizmi
Në Kosovë përveç pjesës së dhunshme të protestave, po debatohet edhe për numrin e pjesëmarrësve. Opozita thotë se protestës iu bashkuan 35 mijë njerëz, por partitë në pushtet thonë se numri ishte shumë më i vogël. “Ai manifestim e frikësoi pushtetin. Marrëveshjet...
Sport

VIDEO : Lojtari mik shan tifozët, përmetarët ia kthejnë

Ndeshja e futbollit mes Përmetit dhe Domosdovës, e vlefshme për Kategorinë e Dytë është shoqëruar me tensione të larta mes lojtarëve të të dyja skuadrave...
tara

Gashi “zhduket” te Baseli, shënojnë Tarashaj e Grezda
Shkëlzen Gashi kthehet në çështje te Baseli. Trajneri Urs Fischer e la jashtë 18-shes sulmuesin e kombëtares kuqezi edhe në sfidën ndaj Lucernës të cilën Baseli e fitoi me rezultatin 3-0. Në këtë mënyrë largimi i Gashit nga kampionët e Zvicrës në merkaton e Janarit është...
ky-euml-sht-euml-reagimi-i-celhanoglut-kur-tifoz-euml-t-e-hedhin-me-buk-euml-foto-video_hd

Reagimi i Celhanoglut kur tifozët e gjuajnë me bukë (VIDEO)
Gjatë derbit në mes të Bayer Leverkusenit dhe Schalkes, ndodhi diçka që rrallë herë shihet në Evropë. Kjo ndeshje përfundoi me rezultat 1-1, por ajo që vazhdon të komentohet është gjesti i Hakan Calhanoglut në momentin kur tifozët kundërshtarë e gjuajtën me copa buke në...

Tramezzani: Në rolin e tij, Hysaj është ndër më të mirët
Paolo Tramezzani, ndihmësi i De Biasit në Kombëtaren Shqiptare e vlerëson Elseid Hysajn si nga futbollistët më premtues anësorë në aspektin mbrojtës. Në një prononcim për mediat italianë në prag të kryendeshjes së javës së 14-të të Serisë A, Napoli-Inter, pjesëtari i...

Roma mposhtet në shtëpi nga Atalanta
Humbja e thellë 6-1 në “Camp Nou, duket se e ka lënë më pasoja Romën. Verdhekuqtë zhgënjyen edhe në fushën e tyre ndaj Atalantës, duke u mposhtu 0-2. Loja e dobët e të besuarve të Garcias është shoqëruar edhe me dy gola të pësuar, nga një për secilën pjesë. Alejandro...

FOTO/ Bie “mbretërimi” i boksierit Vladimir Klitschko
Prej rreth 12 vitesh ishte “mbreti” i boksit, por rusi Vladimir Klitschko ka shënuar humbjen e parë pas më shumë se një dekadë. Ai është mundur nga boksieri britanik Tyson Fury, i cili është shpallur tashmë kampion i botës për pesha të rënda. Në ringun “Esprit Arena”...

Partizani nuk ka rivalë, Kukësi pëson humbjen e parë në shtëpi
Partizani nuk ka rivalë, mund edhe Kukësin për të mbajtur të paprekur edhe këtë javë kreun e klasifikimit. Të kuqtë kanë triumfuar kësaj here në transfertë ndaj verilindorëve, ndonëse minimalisht, me rezultatin 0-1, falë golit të shënuar me shumë zgjuarsi dhe saktësi nga...
Zoom

John Newman “ndez” Tiranën për Natën e Bardhë, përshëndet me “shqiponjën”

John Newman ka ndezur Tiranën në Natën e Bardhë duke performuar hitet e tij më të fundit. Këngëtari 25 vjeçar pritet të qëndrojë në skenën e Sheshit...
barak-obama-640x446

Barack Obama bën ‘shopping’ me vajzat
Presidenti amerikan, Barack Obama shoqëroi dy vajzat e tij adoleshente, Malia dhe Sasha teksa bënin ‘shopping’ këtë shtunë në përpjekje për të promovuar biznesi e vogël, një event i përvitshëm që organizohet në prag të pushimeve festive për të orientuar blerësit drejt...
hila

Adrian Hila përjashtohet nga festivali (VIDEO)
Kompozitori i mirënjohur Adrian Hila është skualifikuar nga Festivali i Këngës në Radio Televizion. Lajmin e ka komunikuar vetë kompozitori gjatë intervistës së zhvilluar mbrëmjen e së premtes, në emisionin "Oktapod" të Turjan Hyskës. Sipas tij, arsyeja që nuk e ka lejuar atë...

FOTO: Rritet vlera e objekteve me Enver Hoxhën në tregjet online
Në përvjetorin e çlirimit të vendit duket se ka filluar edhe riglorifikimi i figurës së Enver Hoxhës. Në tregjet e antikuarëve janë rritur kërkesat për medaljone dhe dekorata të periudhës së sundimit të tij. Në E Bay janë hedhur në shitje piktura të periudhës së Realizmit...

Fotoja e Berishës te busti i Ismail Qemalit është montazh?
Sali Berisha ka përtuar të shkojë të pozojë me të vërtetë me Ismail Qemalin, dhe ka përdorur photoshopin duke e vendosur veten përpara shtatores së beut të Vlorës. Një gjë e tillë dallohet qartë te bërryli i tij i djathtë, ku phototshopi është përdorur në mënyrë shumë...

Pishat e Hotel Dajtit janë mbjellë në ditën e Çlirimit dhe Parku Rinia është bërë brenda një dite!?…
Kanë kaluar shumë vite, aq shumë sa  dhe pak vetë e dinë se pishat përpara hotel «Dajtit» numërojnë pak a shumë vitet e Çlirimit. U mbollën disa kohë pas 29 Nëntorit 1944 me fidanë të vegjël, sipas një plani të studiuar mirë nga pikëpamja e simetrisë dhe e agroteknikës. Dhe...

Berisha relaksohet për 29 Nëntor
Ditën e festës, ish-kryeministri Berisha e ka shfrytëzuar për të bërë një shëtitje në bregdet.  Siç bën zakonisht fundjavave, ai ka zgjedhur të shëtisë në breg të detit në Gjirin e Lalzit dhe fotot t’i postojë në rrjetin social “Facebook”. “Sot paradite relaks!...


DITA, sot në kioskë

komente | 122 lexime |  ShperndajeOpinione

Unë, viktima e 29 Nëntorit


Moikom Zeqo

tirana_albania_1944-11-20

“Historia është ndalur. Nuk ekziston asgjë përveç së tashmes të pafund në të cilën Partia ka prorë të drejtë. Kush kontrollon të tashmen kontrollon të kaluarën”./Xhorxh Oruell...

Një sherr për të vërtetën historike apo për pushtetin politik?

A është sherri për datën 29 Nëntor një sherr për të vërtetën historike apo për pushtetin politik? A lindi ky konflikt si nevojë e fasadës antikomuniste të PD-së pas 90-s?  Berisha...

REXHEP QOSJA: BALLIN LART, E KURRIZIN DREJT!


Rexhep Qosja

10

Sllobodan Millosheviçi ka vdekur, e kanë dënuar faktorët ndërkombëtarë dhe e ka dënuar historia ballkanike. Por mënyrat e dhunës dhe terrorit të Sllobës nuk kanë vdekur: ato, ja, po...

Fetë dhe Shkodra


Skënder Temali


Mbase u duket diçka e zakontë që rëndom kur flasim për marrëdhëniet midis feve, përdoret dhe fjala tolerancë, të cilët unë nuk e pranoj, pasi mbi të kanë kushedi se ç'peshë të...

Ai është pa parime, pa moral dhe pa shpirt, por nuk është budalla…


Viktor Malaj

sali-berisha3

Mohimi i 29 Nëntorit, data e Çlirimit të Shqipërisë, është një sipërmarrje e dështuar e Sali Berishës. Kjo nismë përkon me ngjitjen e tij në pushtet, në vitin 1992 dhe vijoi me...

Europa - Analizë
cameroneu1-557645

Kur Britania e Madhe kërcënon
Janë krejtësisht unikë. Të papërsëritshëm. Mezi ia dolën të anëtarësoheshin në Komunitetin Evropian, për shkak të vetos franceze. Por, sapo hynë, nuk kaloi as një vit dhe donin sërish të dilnin. Kërcënuan me referendum. Laburistët e sapoardhur në pushtet ishin tërësisht të...

Vargjet
1

Nazisti i fundit nuk ka ikur akoma!


Arben Duka

Përpara tri vjetësh, tek "Dita" kam shkruar, se neve akoma, nuk jemi çliruar! Me ato që shkrova, s'ia futa katundit, se ende s'kish ikur, gjermani i fundit! Përpara tri vjetësh, seriozisht e kisha, se gjermani i fundit, qe Sali Berisha! Qe ai që rrinte, me zor në...Video

Ixhat të ri në katund të vjetër?!


VLORË

Dy këmbë te një këpucë venë shtërguar


KALABRI-ITALI

Ilaçi ma i mirë janë fjalët e amla


KOSOVË

Kush ishte Polibi?

I nderuar lexues! Polibi (200-120 p.e.s.) ishte historian i lashtë grek. Hartoi veprën e parë të historisë botërore të kohës antike “Historitë” prej 40 librash. Aty trajtohet historia e vendeve të pellgut të Mesdheut prej vitit 264 deri 146 p.e.s. Janë ruajtur të plotë vetëm pesë librat e parë. Ka të dhëna me vlerë për […]

Ka vetëm një moment në fëmijëri kur dera hapet dhe lë të ardhmen të hyjë


Graham Greene Novelist (1904-1991)

Të qeverisësh do të thotë të zgjedhësh midis disavantazheve


Charles de Gaulle Burrë shteti (1890-1970)

Takti është aftësia për të përshkruar të tjerët ashtu si ata e shohin veten


Abraham Lincoln Politikan (1809-1865)


Gjeni Diçiturën
1

REKLAMA