­ Basha nga Brukseli: PE në unison, “dekriminalizimi urgjencë kombëtare”

September 14, 2015 19:39

­ Basha nga Brukseli: PE në unison, “dekriminalizimi urgjencë kombëtare”

Lulzim Basha ka zgjedhur të reagojë për dekriminalizimin nga Brukseli ku po merr pjesë në seancen dëgjimore ne Parlamentin Europian per zgjedhjet e 21 qershorit.

Sipas Bashës, në unison të majtë e të djathtë në PE, demokratët ndajnë bindjen se dekriminalizimi është hapi i parë urgjent për rikthimin e besimit tek vota e lire.

“Europa i thotë JO legalizimit te vjedhjes dhe blerjes se mandateve nga Bushi e Roshi me kompani. Dekriminalizimi urgjencë kombëtare. Në Bruksel ne takime me eurodeputete dhe perfaqesues te institucioneve europiane me rastin e seancës dëgjimore ne Parlamentin Europian për zgjedhjet e 21 qershorit, dhe skandalet e qeverise lidhur me krimin dhe korrupsionin. Konsensus mes te djathtës dhe te majtës në PE se dekriminalizimi është hapi i pare i domosdoshëm dhe urgjent edhe për rikthimin e besimit tek vota e lire” shkruan Basha në fb.

Referuar diskutimeve mbi zgjedhjet lokale që lamë pas, Basha thotë se zgjedhjet jo te lira dhe te ndershme dhe inkriminimi i mëtejshëm i pushtetit ishin shqetësimet kryesore te ngritura ne këtë seancë.

September 14, 2015 19:39
Komento

1 Koment

  1. [email protected] September 14, 20:01

    i pari ti ne burg,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank