​Presidentja e KE: Të hapen menjëherë negociatat me Shqipërinë

November 11, 2019 13:10

​Presidentja e KE: Të hapen menjëherë negociatat me Shqipërinë

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen u kërkoi liderëve Bashkimit Evropian që të fillojnë menjëherë bisedimet e anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ajo theksoi se Rusia ose Kina mund të plotësojnë boshllëkun nëse Bashkimi Evropian nuk është i pranishëm në rajon.Në një fjalim në përkujtim të 30-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, Von der Leyen tha se Evropa “ka kërkuar shumë nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, dhe ata i kanë përmbushur të gjitha”.

“Tani ne duhet të jemi të vërtetë me fjalën tonë dhe të fillojnë bisedimet e pranimit”, theksoi ajo.Ajo tha se, liderët e BE kanë vonuar mundësinë e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor që prej 2003.Ajo paralajmëroi se nëse Brukseli nuk ofron një perspektivë evropiane për shtetet e Ballkanit Perëndimor “të tjerët do të mbushin boshllëkun – Kina, Rusia, Turqia ose Arabia Saudite”.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ishte i vetmi udhëheqës i BE që bllokoi bisedimet si për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për Shqipërinë në mbledhjen e fundit të Shilling Evropian.

o.j/dita

November 11, 2019 13:10
Komento

7 Komente

 1. Buda November 11, 15:09

  Fytyra tregon miresine dhe zgjuarsine, te cilt kjo zonje i ka te dhuruara nga Zoti!

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 11, 15:13

  Ursula Von der Leyen:

  Mire thua ti e frikesuar qe Shqypnine e Vogel sa nje Gogel mos ta kollofisin Terroristat e ISIS-it mysliman, apo jeniceret e Sulltan Erdoganit, apo Muzhiket Sovjetike te Putinit, apo Lej Fenat Komuniste te Maos, mire ben qe po e fal Edvin Drogen per kanabisin dhe kokainen qe ka mbuluar Shqypnine dhe qe i ka bere hollandezet te bejne shurren ne breke nga bandat shqyptare te droges dhe qe ka bere francezet qe cdo shqyptar dru me pre ta shiqojne si famozi i Hollivudit “Marko nga Tropoja”,

  por:

  PO FOTOGRAFITE E “DESHMOREVE” VAMPIRE TERRORISTE TE ENVERIT QE MBUSHEN BULEVARDIN QENDROR TE TIRANES,

  Ne nje kohe qe gjithe Bota po feston renien e Murit te Berlinit, Shqypnia Enveriste e Edvin Kaqolit do te festoje me histeri bolshevike 75 vjetorin e LANC-it kriminal dhe jugosllav te Enverit qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni, qe shiti kosovaret tek Rankoviqi i Titos per t’i vrare e masakruar ne Tivar, qe ishte po ky LANC kriminal qe implementoi “Murtajen” bolshevike, qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin, mallkim i Zotit qe vazhdon deri me sot, si ne asnje vend tjeter ish komunist qe keni pranuar ne BE,

  QYSH T’JA FALIM EDVIN DROGES ENVERIZMIN QE PO RIKTHEN NE SHQYPNI ME FOTOGRAFITE E VAMPIREVE TE TIJ, KILLERA TERRORISTE DHE ME PIRAMIDEN FAMEKEQE TE ENVERIT NGA PAS?

  Reply to this comment
  • Vezhguesi November 12, 02:35

   Te paska lemerisur Enveri o mavri. Te del ne gjume, dhe kjo semundje s’ka sherim, thone. Do ta vuash tere jeten, do shikosh deshmoret te te marrin frymen kur je duke fjetur.
   Obobooooo. I mjeri ti.

   Reply to this comment
 3. specialisti November 11, 20:20

  Grua e madhe e me vizion.
  Besoj se do beje shume per vendin tone, kuptohet bashke me Merkel.

  Reply to this comment
 4. MH November 12, 00:43

  Ka shume te drejte z.Ursula Von der Leyen.

  Nese ndodhe nji nderhyrje nga te rrezikshmit jo eoropian.Ballkani,e ne vcanti Shqiperia qe gezon dalje ne dete bahet baze e rrezikshme nga mund ti vije Europes kataklizmaja.At’here kontinenti nuk do gjeje qetesi.Por ashtu sic trembeshin femijet ne barkun e nenes nga Hanibali qe kaperceu alpet,malin e Bardhe ishte i vetem nga France drejt Italise.Do te tunden edhe njihere.Po kesaj rradhe favoret jane krejte te ndryshme nga koha e Hanibali.Ndersa Ballkani i imponuem nga Rusi,Kina,Turku,Arabia.Do jete vertete i rrezikshem per Europen qe e mori ne qafe Makaroni,e i paste krise damllaja.

  Reply to this comment
 5. anda November 12, 05:45

  Ky intelektuali qenka super idiot….

  Reply to this comment
 6. Lili November 12, 08:37

  Bah!
  Te hape sa ma shpejt, s’i kushton kujt asgje
  Te perfundojne eshte dicka tjeter!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim