Rusia zhgënjehet nga kutia e zezë e avionit të rrëzuar nga Turqia

December 22, 2015 14:05

Rusia zhgënjehet nga kutia e zezë e avionit të rrëzuar nga Turqia

Kutia e zezë e avionit luftarak rus që u rrëzua nga Turqia muajin e shkuar nuk ka dhënë rezultate shpresëdhënëse për autoritetet në Moskë.

Ekspertët ushtarakë rusë, të cilët filluan të premten analizimin e kutisë së zezë, deklaruan se “ishte pamundur të përfitoheshin të dhëna ekzakte”. Shkak është dëmtimi i fortë i kutisë.

Nënkomandanti i Departamentit të Forcave të Armatosura të Rusisë për Sigurinë e Fluturimeve, Gjenerallejtënant Sergey Baytenov, bëri me dije se do të kërkojnë ndihmën e institucioneve shkencore të kësaj fushe për të deshifruar të dhënat e kutisë së zezë dhe se punimet mund të vijojnë për një kohë të gjatë.

Në një komunikatë të mëparshme, Kremlini pretendonte se kutia e zezë do të vërtetonte tezën ruse, se avioni luftarak i rrëzuar nga gjuajtësit turq tip F-16 nuk kishte bërë shkelje të hapësirës ajrore.

Rusia kishte ftuar specialistë ushtarakë nga 14 vende të botës për analizimin e të dhënave të kutisë së zezë, që u gjend më datë 8 dhjetor, ndërsa përgjigje pozitive kishte marrë vetëm nga Kina, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. /Dita/

December 22, 2015 14:05
Komento

6 Komente

 1. TNT December 22, 14:20

  Demtimi i rende i Kutise Zeze te avionit do beje qe ekzaminimi te kerkoje ca kohe deri kur te flasin ekspertet. Nderkaq Erdogan do vazhdoje te lutet Allahut Ekber me bythperpjete 5 here ne dite qe ta shpetoje nga ky telash e qe Kutia e Zeze te mos tregoje gje nga demtimi.

  Reply to this comment
 2. Spetsnaz December 22, 17:11

  Shkrimi flet qarte se Kutia e Zeze e avionit eshte e demtuar e do ca kohe te ekzaminohet. Rusia ka thirrur eksperte te huaj amerikane, britanike e kineze dhe ja ka vene Kutine para. Me hapur nuk ka si behet. Ne se del se avioni eshte qelluar jashte hapesires turke, do kete tjeter histori…

  Reply to this comment
 3. Arben December 22, 20:33

  CFARE “SHPRESASH” KISHIN MUZHIKET??!!!

  SIRIA ESHTE VARRI I MUZHIKEVE

  PERPARA ERDOAN.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*