01 gusht 2020

July 31, 2020 23:28

01 gusht 2020

Nga Arkiva

July 31, 2020 23:28
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH August 1, 07:42

  ‘EPOPEJA E BALLIT KOMBETAR’ PAS TREÇEREK SHEKULLI !?

  ‘Nje popull qe nuk njeh te shkuaren (aqe me teper kur ja mohojne ate)s’ka as te tashme e as te ardhme’!

  ‘Nje popull qe harron heronjte dhe kerkoh heronj te rinj eshte depres nuk ka te ardhme’!

  ‘Nje popull qe njeh me mire rregullat e futbollit se sa te drejtat e tij nuk mund te konsiderohet popull’!
  ———————–
  Paralelizem tragjik!

  1944-(76 vjet me pare)
  Intelektuali ,shkrimtari,poeti,publiçisti,gazetari,idealisti ,partizani,shqiptari 30 vjeçar Shefqet Musaraj shkroi poemen satirike ‘Epopeja e ballit kombetar’!
  Kjo kryeveper doli ne drite ne nje realitet tragjik(si manushaqja ne mes te debores) ,ku populli shqiptar pas nje nje regjimi obskurantist gjysem feudal ku perjetonte mjerimin urine dhe varferine, po luftonte per tu çliruar edhe nga pushtuesit e huaj ai fashist italjan e nazist gjerman.

  Ndera vendi dhe populli perjetonin nga njera ane 5 anarkite ‘Noliane’ Ekonomike-Sociale-Fetare-Morale dhe me nje shkalle analfabetizmi mbi 75 perqind,nga ana tjeter fale INTELIGJENCES,udherefyeses,drites se syve kryesisht Rinise,pasardhese e nje rlindjeje kombetare aspak inferiore ne Europe e si askush ne Rajon e brumusor me ide revolucionare perfshi ato KOMUNISTE ashtu si tere INTELIGJENCA boterore ,shumica ‘NOBELISTE’ ne fusha te ndryshme,u reshtua krahas forcave aleate ,ne anen e DREJTE dhe te DUHUR ne lufte pa kompromis kunder pushtuesve nazi-fashiste per LIRI-Pavaresi-Sovranitet!
  Me moton e iluminizmit e revolucionit francez Liri-Vllazeri-Barazi!

  Epopeja e ballit kombetar u shkrua ne nje kohe kur edhe Fqinjet tane per rreth jo vetem pake a shume ishin ne te njejtat kushte ekonomiko sociale por kishin te njejtin ‘armik’ pushtuesin e te njejten objektiv strategjik çlirimin-Lirine-pavaresine sovranitetin e vendeve dhe popujve te tyre!

  2020!
  Si do ta shkruante ‘Epopene e ballit kombetar’ sikur te ngrihej nga varri mbas 37 vjetesh ne moshen 106 vjeçare ,intelektuali,shkrimtari,publiçisti,idealisti Shefqet Musaraj kur do perballej me nje Realitet shume me TRAGJIK:
  – Sepse perveç MJERIMIT-Migjenian varferise dhe urise shqiptaret mbi supe nga i porsalinduri tek ai qe pret vdekjen kane dhe nje borxh kolonizatoreve 13 Miliard!

  -Sepse ashtu si 76 vjet me pare jo vetem do ta gjente vendin te pushtuar ekonomikisht,politikisht e gjeografikisht po nuk do gjente me as kufijte e coptuara te 1913-tes ku bashke me permbysjen e ‘shtetit’ dhe te bazes ekonomike’ te tij ,vjedhjes se pasurise kombetare dhe arratisjen e kapitaleve strategjike nuk do gjente me as POPULLIN po mbi te gjitha nuk do gjente me ‘udherrefyesin’ driten e syve-INTELIGJENCEN!

  -Sepse ndryshe nga 76 vjet me pare tragjikisht edhe ‘fqinjet’ nuk do ti gjente ‘njesoj’ si i kish lene po shume e shume me perpara se sa ne ,vendi dhe populli me i VARFER i Ballkanit edhe pse shume me i vogel e aqe me teper me teper se gjysmen ne emigracion!

  -Sepse ndryshe dhe nga fqinjet tek ne 30 vjet ANARKI-Ekonomike-Sociale-Politike-Fetare po mbi te gjitha morale ,ndersa FQINJET ashtu si tere BOTA tere mendimi intelektual e shkencor po punon e lufton per te dale nga KRRIZA e thelle ekonomike e 2008 shume me e rende se ajo e viteve ’30 shto dhe PANDEMINE qe po ben kerdine,i jane rikthyer Vepres se MARKSIT dhe po e marin shume serjozisht ‘MJEKRREN’ e tij!

  Sot ne tere Boten po kerkohet te delet nga KRRIZAT duke marre si shembull lindjen e Larget ku ne themel ka zbatimin e parimeve KLLASIKE te ekonomise ose Marksiste permes gershetimit te ‘lirise se tregut’ dhe parimeve te saj si Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence me ato te te qenurit ‘PREZENT’ te shtetit permes reformave po mbi te gjitha Politikave ekonomike financiare e INVESTIMEVE te PILOTUARA me objektiv Zhvillimin mireqenjen-BUKEN!

  Tek ne vend 30 vjet i kolonizuar pa shtet pa asnje pushtet pa VIZION e mbi te gjitha pa INTELIGJENCE vazhdohet mbas 30 vjetesh akoma me ‘luften’ me mullinjte me ere te kAmunizmit me regji mergaten e qyqeve e obskuntarizmit ZOGOLLJAN ne AmeriQI dhe permes tere AGJENTURAVE permes krushkes SERBI dhe ish ‘Çunave te bllokut’ dhe doktorit ASerb SALI-Neronit qe dogji Shqiperi!

  Si do ta shkruante sot pas 76 vjetesh ‘Epopene e ballit kombetar’ intelektuali dhe shkrimtari,publicisti iShefqet Musaraj kur ne kete vend edhe 2-3 intelektuale AKTIVE e qe nuk u eshte bere TRU-Shpelarje nuk rrine dot pa perdorur fjalen fantazem si sot e 30 vjet ‘komunist’ e tragjikisht edhe tog fjaleshit ‘Regjim komunist’,’post komunist’,’diktature komuniste’ e per turpiun e botes ne nje vend ku po na del bishti edhe tog fjaleshin ‘SISTEM KOMUNIST?!

  Si do ta shkruante ‘Epopene e ballit kombetar’ i madhi intelektual Shqfqet Musaraj i ndikuar ne mos i ‘brumosur’ me idealet komuniste ashtu si dje tere inteligjenca boterore e sot po ashtu vepra e MARKSIT studjohet ne 3 istitute nderkombetare Berlin San Pjeterburg-Amsterdam dhe akoma pas vepres se 225 ka mijera faqe te pa botuara me pare,ndersa ketu SKUADRISTET e ISIS te komanduar nga ish koloboracionistet,kujslinget xhihadistet nen urdherat e kalif SALISE dhendurr i Serbise tere Mul Nokave Ballinjve Elvisave hajdareve exhihadisteve muxhahedineve e ‘kosovare’ te konsiderojne ERETIK e te djegoin ne turren e GOMAVE apo ‘te varin tek palma’ po shprehe ide komuniste aqe te ngjashme me doktrinen e krishterimit qe sot e studjon tere inteligjenca boterore sepse ne themel ka trekendeshin magjik:Liri-Barazi-Vllazeri!

  Si do e shkruante Shefqet Musaraj ‘Epopene e ballit kombetar’ kur ne kete vend pa POPULL e pa INTELIGJENCE i ashtuquajtur ‘Balli i kombit’ eshte kthyer ne BYTHE e kombit dhe te gjithe DHJESIN pa perjashtim me urdher te kolonizatoreve 30 vjet mbi ‘Koke palaret’ sepse edhe pse jane te ndara ne 128 banda ‘Parti’ nuk kane jo vetem ASGJE me Lirine me Vllazerine po mbi te gjitha BARAZINE por perkundrazi te vetemen ‘ALTERNATIVE’ si kujslinge ne sherbim te te huajve kane shperberjen xhihadin integralizmin -HAJDUTERINE!

  Si mund te rilinde nje shtet pa INTELIGJENCE po mbi te gjitha pa POPULL dhe pa BUKE kur tere mendimi ekonomik i te gjitha rrymave te ‘majta’ apo te ‘djathta’ neoliberiste apo ‘ekonomise se centralizuar’ bashkohen te gjitha ne disa pika:
  ‘Nuk ka Liri pa Liri ekonomike,pa u çliruar populli shoqerija nga ANKTHI i plotesimit te nevojave me minimale per te mbijetuar e dhene FEMIJEVE tre here BUKE ne dite’!?

  Kush do ta ‘ÇLIROJE’ kete popull dhe vend pas 30 vjetesh te pushtuar ekonomikisht,gjeografikisht,politikisht,ushtarakisht,pa kufij pa teresi teritoriale pa shtet pa siguri e me 128 banda parti qe 30 vjet ‘luftojne’ me mullinjte me ere te kAmunizmit e populli me valute BORXH gatuan BUKEN me miell KAFSHESH te importuar nga SERBIJA!

  Si do shkruhet ‘Epopeja e ballit kombetar’ ne versionin me tragjik!?
  ——–
  ”U mbyt gjemija
  Me federale
  ”Vraponi burra
  Kush mund te dale!
  …..
  Ç’e ndreq me popullin
  qe s’di çkerkon!
  Do kthyer fleta
  Sa s’eshte vone!

  Mbas 30 vjetesh tragjedi ku ne kete vend pa inteligjence ne krye te antishtetit u vune ish ‘kAmunistat’ qe u bene antikAmunista,ballistat patriote koloboracionistat heronj,tradhetaret patriote e ku u shkaterruan tere VLERAT e jo vetem ato MATERJALE po dhe SHPIRTERORE e MORALE pse jo edhe u be TRUSHPELARJE dhe u ndryshua e dhe DNA-ja e shqiptarizmes e ‘U LOPESUAN’ karakteret a po e merni vesh se si po kerkojne ta :
  KTHEJNE FLETEN!?

  Simboli i KRIMIT,padroni i babndes PD, ish doktori i bllokut kalifi SALI,Neroni qe dogji Shqiperi bashke me xhihadisto-fashistet rreth tij ,Besnik Mustafajt,Elez Biberajt,Flamur Nokat e tere Hajdaret vazhdojne tu qendrojne besnike parardhesve Xhafer Devave E Rexhep Mitrovicave Ballit te Kombit e Tradhetareve dhe kerkojne vazhdimin e kryqezatave e bejne thirrje per ‘LUFTEN e shenjte’!

  Like Floriri bashke me banden LSI po ashtu kerkon ne emer te ‘alla akbar’ luften e shenjte e ben thirrje strukturave paramilitare me femije e te rinj qe stervit me IMAME ne Jale me himnin e flamurin e ISIS!

  Edhe shumica e Bandave te ashtuquajtura ‘parti’ shpesh vetem me nje qenje si Dash Shehu apo sekseri krriminel MEDI kerkojne tani qe u ‘mbyt gjemija’ e as SHBA e as BE nuk e rruajne fare trapin per ne se skane me se ç’fare te vjedhin e rrembejne kerkojne:
  ‘Te bejme lufte
  de more de
  lum ti popull
  qe mezi na ke,,,”!

  Mire tere kreret e Bandave ‘parti’ me ne krye kalifin SALI,Neronin qe dogji Shqiperi e bashke me te tere kapobandat Like Flori,Bushate,Balli,Medi e Aalabakeri duan ‘lufte’ nga frika se:

  ‘Do na mbulojne
  pleherat e tokes
  Do ngrihen kembet
  T’i bien kokes….’

  Mire qe edhe kryetari socialSSalist i derguari i allahut EDVIN nga antikAmunist kujtohet pas 30 vjetesh qe mama Aneta paska patur burre nje kAmunist e kerkon ta ‘nderroje fleten’ po si do tja bejne HALLIT tere kreret -socialSSaliste shumica ish bllokmene e çuna blloku profesore e gamore qe 76 vjet nga koha qe u shkrua ‘Epopeja e Ballit ,kane gezuar padrejtesisht,te permbysur koke poshte thenjen e MARKS:
  TE DREJTEN BORGJEZE PA BORGJEZINE’!?
  Ku do futen ‘kokat’ apo kafkat bosh kreret socialSSaliste Ruçat,Muçat,Kaçat,Baçat e tere profesoret kAmuniste-antikAmuniste ballisto-fashiste e xhihadiste Servet Pellumbat,Brokat,Gjinushet e MILOT bashke me tere klanin KAPO e ‘Çunat e bllokut’ kur :

  ”Do dale djalli
  nga fundi dheut
  do ngrihet bujku
  ti thote beut:

  -Ç’beje zotrote
  bej efendi
  Kur une luftoja
  per Shqiperi..?

  Mire serbi SALI e Like Floriri do fillojne ‘luften e shenjte’ nga halli semos drejtesija dhe SPAK apo BHK …

  Pa do na nxjere
  Kushedi ç’deftere
  Zjarri xhehnemit
  Mbi ne do bjere..

  Mire dhe Edvini dikur si Mit’hati,me jake te ngrire prej diplomati do nderroji flete e do veshe ‘opingat’ si babai i tij shpirteror ZOGOLLI e do shkoje ne Mal apo Surrel po tere kreret socialSSaliste qe i akuzonte bordello NANO per korrupsion qysh 20 vjet me pare e te shitur per nje LAVATRIÇE ku do mbyten ne Erzen!?
  Po shoku Gramoz ku do ta gjeje shpetimin poshte fustanit te sPiroPordhes qe i uronte ‘Dheu te QIfte i lehte Mit’hat bej’ kreut te koloboracionixzmit dhe Tradhetise,apo poshte fustaneve te xhihadistes KUMBARO qe ja ktheu Tepelenen ne kamp perqendrimi si tere Shqiperine ku brez pas brezi ka punuar mbi 70 perqind e GRUAS shqiptare sot prostitute e te HUAJVE qe theret e kontrabandohet si MISH I BARDHE!?

  Apo mos valle kreret socialSSaliste shpetimin do ta kerkojne ne Tepelenen e ‘TERMETIT’ qe i thote kreut socialSSalist Zogolljanit EDVIN komandant se ka harruar edhe emrin e tij bashke me GJYSHIN legjendar heroin e popullit SHEFQTIN tjeter qe mbante kete emer si pseudonim ne LUFTE per LIRI dhe qe SKUADRISTET xhihadisto-fashiste drejtuar nga nipi i Xhafer DEVES-SALI ne perberje te se cileve ish dhe EDVINI e burgosen te paralizuar ne PULARI e me pas ne QELI ku vdiq si BURRAT ne greve URIJE!

  Se fundi si do ta shkruante sot pas me shume se treçerek shekulli ‘Epopene e ballit kombetar’ po te ngrihej nga varri 106 vjeçari intelektual Shefqet Musaraj kur situaten do ta gjente po thuaj se njesoj :

  ‘Na ngordhi kali
  i rane thonjte
  Ç’po vrapon balli
  T’i heqe patkonjte.

  Po kush eshte ‘BALLI’ sot pas 76 vjetesh qe kur u shkrua ‘Epobeja e ballit kombetar’ kur 30 vjet nuk dallohet KOKA nga BYTHA!?

  P.S ‘Une nuk di si ka qene gjyshi im,por ajo qe me intereson te di eshte se si do te jete nipi i tij”A.Linkoln

  Reply to this comment
 2. SHQIPTAR-GJAKU S'BAHET UJE August 1, 10:54

  Pjese nga poema satirike ”Epopeja e ballit kombetar”

  U mbyt gjemija
  Me federale
  ”..Vraponi burra,
  Kush mund te dale!

  Paçet fashizmit
  E Vinceremos
  Se iku koha
  E babaqemos.

  Pa me fashizmin
  Glorian romane
  Vate dhe çorba
  Musoliniane..

  Ç’e ndreq me popullin
  qe s’di ç’kerkon!
  Do kthyer fleta
  sa s’eshte vone!

  Pa dy-tri pushke
  dhe ne armiqve
  adijo bella
  prone e çifliqe!

  Do na mbulojne
  plehrat e tokes,
  Do ngrihen kembet
  T’i bien kokes.

  Do dale djalli
  Nga fundi i dheut
  Do ngrihet bujku
  Ti thote beut:

  -Ç’beje zotrote
  Bej efendi,
  Kur une luftoja
  Per Shqiperi?

  Pa do na nxjere
  kushedi ç’deftere
  Zjarri xhehnemit
  Mbi ne do bjere..!

  Prandaj o burra!
  Dhe ne ne çete
  Atdhene e lire
  ta bejme vete

  Ti kthejme krahet
  mikut qe patme
  t’i marim xhane
  se ndryshe vame…!

  Pa kur t’i shohesh
  derven dervene
  Ne vend te pushkeve
  Gota dhe ene.

  Jaka te ngrira,
  Bastun ombrella
  Pantofla,guante
  Pizham kapella

  Te gjith te pushkes
  Te gjith te malit…
  Tani qe i rane
  Patkonjte kalit.

  Na ngordhi kali
  I rane thonjte
  Ç’po vrapon balli
  Ti heqe patkonjte

  Del Lumo Skendo
  Allias Mit’hati
  Me jake te ngrire
  Prej diplomati..

  ”Na zjen ne deje
  Gjak shqiptari,
  S’durojme kurre
  Zgjedhe barbari!

  Do bejme lufte
  De more de,
  Si lum ti popull
  Mezi na ke!”

  Pa nis dollija
  Theren kurbanet
  Varda rakija
  ”Poshte italjanet”

  ”Do bejme lufte4
  Do tundim malet”
  Dhe fshati qeshet
  Dhe bota tallet.

  Dhe vendi pyet
  ӂvapor i solli
  Ku ish gjer dje
  kjo fare sokoli?
  …..
  ”Do bejme lufte
  Me armiq barbare
  S’keni ku futeni,
  Dridhuni tradhetare!”

  ”Kush jane tradhetaret?”
  ”Shohim e bejme,
  Te marim frenat
  Pastaj e gjejme…”

  ”E bene luften
  me pulastrena
  Tash dun dhe frena…”
  -Gjemon Daj Cena

  ”Dynjane sulltane
  E ndrrun keta horra
  Dhe njehere dajakun
  S’e leshuan nga dora.

  Tas tek ne vrapin
  Si qen per petlla
  Me na heq syte
  Me na vu vetlla…

  Po kush s’i njef se..!
  Nji ku ua thot daja
  Me kesi horrlliqesh
  Ështe ngop dynjaja!”

  Pellemb e gjak
  Andej matane
  Luftojne e s’tuten
  Bijte partizane

  As buke as uje
  As lecke veshur,
  Kepucet shqyer
  Po armet ngjeshur…..SH.Musaraj

  Reply to this comment
 3. L.H August 1, 11:44

  10 Keshilla!
  per ti shpetuar analfabetizmit injorances obskurantizmit-Roberise…

  1.-Fjala ‘Komunizem’ tek ne me pak se ne çdo vend edhe te Ballkanit kish kuptim vetem gjate luftes dhe me pas u hoq edhe nga vete regjimi perfshi dhe ne emrin e Partise pas viteve ’50

  2.-Tek ne ashtu si ne gjithe Boten kryesisht Europen lindore nuk u ndertua e nuk kish si te ndertohej regjim,diktature komuniste e aqe me teper ‘sistem komunist’ qe sipas Marks do duheshin mijera vite e kur te ndertohej shteti i humbete funksionet ..Nuk do egzistonte shteti!

  3.-Tek ne u ndertua dhe u legalizua e deklarua si sistem ekonomiko-shoqeror i ashtuquajturi ‘sistem socialist’ si periudhe tranzitore qe per fatin e keq u be i sforcuar ne shume aspekte duke shtermberuar edhe teorine apo ideologjine Marksiste perfshi te ashtuquajturen ‘Edrejta borgjeze pa borgjezine(si e citon GRAMSH) te cilen duhet ta perfitonin borgjezija e shpronesuar per te siguruar te drejtat me minimale e jo Bllokmenet si ndodhi tek ne o se u perkthye keq ose qellimisht u shtermberua teorija marksiste!

  4.-Si sistem politi i deklaruar ish Diktature e proletarjatit qe ska te beje fare me fjalen komunist e aqe me teper ‘sistem komunist’ ku parashikohej qe ‘Njeriu ka lindur i barabarte e duhet te vdese i tille,si dhe Sejcili do punoje sipas mundesive e shperblehet sipas nevojes’

  5.-Propoganda antikomuniste si ne asnje vend te Botes e ballkanit per 30 vjet lufte pa u vrare pa u kapur rob pa u burgosur asnje ‘komunist’ e qe lufta u derjtua nga ish nomeklatura dhe ish çunat e Bllokut bashke me kreret e nomeklatures se regjimit e doktori i numurit DY te diktatures tregon ashiqare regjite skenaret dhe strategjite e agjenturave te huaja per te perçare e permes kryqezatash duke perdorur fantazmen apo gogolin komunizem si femijeve te krijonin lufte brenda Sojit apo civile ashtu si u provua apo tentua permes terrorrit por dhe kryqezatash ne ’97-ten e 98-ten..u be nga mbeturinat e koloboracionizmit ne Amerike shumica agjente te UDB-se propoganduar nga Zeri Amerikes financuar nga boshti Biberaj-Beograd-Berishe..

  6.-Ne propoganden antikomuniste e kunder gogolit komunizem agjenturat dhe tere strukturat e antishtetit u ndihmuan tragjikisht nga perfaqesite diplomatike Amerikane e disa Europiane pro Serbe e pro lobizmit serbo-Grek per vete faktin se ne qarqet injorante te Amerikes edhe sot pas 80 vjetesh fjala Komunizem ben alergji deri sa edhe kandidati per president i partise Demokratike jo vetem nuk duhet te kete bindje komuniste e aqe me teper ti shprehe por as Socialiste se ndryshe nuk zgjidhjet ..per tu habitur nderkohe qe perkthimet per here te pare te vepres se Marks ne gjysmen e pare te shekullit te 19-te jane bere ne SHBA-te!?

  7.-Perben me teper se sa injorance aqe me teper kush pretendon te jete intelektual apo gazetar i lire i pa varur e profesionist qe te konsiderosh socialist,ballist,demokrat nje qenje humane edhe kur eshte IDJOT vetem se eshte militant apo edhe anetar me teser i nje partije.Eshte ‘Krim’ te konsiderosh serbin Berisha komunist vetem se eshte cpranuar anetar i partise se Punes me 8 Nentor po aqe perben ‘krim’ te konsiderosh komunist edhe Simon Stefanin ku ai i sherbente si doktor!
  Do te ish njesoj si Flamur Noken,Saline,e tere banditet e PD-se ti konsiderosh ‘DEMOKRATE’ ashtu si NOLI apo Luigj Gurakuqi apo Avni Rustemi!

  8.-Autori i ‘Manifestit komunist'(1848) MARKS nuk ka qene asnjehere anetar partije aqe me teper i partise komuniste e kjo nuk do te thote qe nuk ka qene komunist 24 karad!
  Tek ne fjala e shenjte komunist me teper u ben nder tere te rinjve qe me idealet komuniste derdhen gjakun ne lulen e moshes se sa tere filozofeve e nomeklatures se Bllokut e profesoreve qe sot jane ne krye te pilafit qe nuk dine se nga pjerdh Magjari nga komunizmi kur vetem ne vitet ’60-te filloi te perkthehej si teori dhe ajo as 5 Perqind e cunguar.Me shume edhe nga Ever Hoxha per komunizmin dinin shume intelektuale shqiptare qe kishin studjuar jashte e ishin influencuar nga idealet komuniste e revolucioni rus nder ta Sejfulla Malishova.

  9.-I Vetemi shqiptar qe mund te konsiderohet komunist eshte Antonio Gramshi qe nuk e ka mohuar kurre origjinen e tij dhe nuk eshte ndjere inferior si shqiptar.
  Sot ai konsiderohet ‘pop star’ si shume te tjere dhe vepra e tij eshte me e lexuara nder 4 gjeneracionet gje qe na ben nder si shqiptare.

  10.-Se fundi sot vepra e Marks,autorit te ‘Manifestit komunist’ dhe kryevepres ‘KAPITALI’ eshte nga me te lexuarat ne Bote mbas Darvinit dhe Frojdit.Perben injorance te thuhet se Marks eshte profeti i te varferve ndersa Smith i neoliberizmit.
  Ndersa Adam Smith qe njihet si ‘babai’ i neoliberizmit ,jo ketij tonit qe ska emer por katraure,kur nje sipermares Falimenton ai Smith e hedh ne rruge biles e shproneson dhe e burgos!
  E kunderta ndodh ne mendimin Marksist ku sipermaresit qe falimentojne demin e kane te ‘LIMITED’ limituar nuk shpronesohen nuk burgosen por thjesht HUMBIN vetem aksionet fillestare ne aktivitet.!

  Analfabete!
  Me mire heshtni se sa te vazhdoni akoma te perdorni fjalen komunist per te krijuar konfuzion me nocionet Zogolljan,Zogist,Enverjan,Enverist etj..!
  Me mire heshtni e tu konsiderojne budallenj se sa te perdorni nate e dite 30 vjet fjalen kAmunist si Qazim bej Mulleti e te vertetoni qe jeni thjesht Mon kukaLESHI!

  ”Komunizmi nuk i heq askujt pushtetin te pervetesoje te ardhura sociale;Heq pushtetin te pasurohen padrejtesisht me punen e tjetrit permes ketij pervetesimi’Marks

  Reply to this comment
 4. Jretimet e 21 Janarit August 1, 12:45

  PERFEKT!POR DUHET PERKTHYER NGA GJUHA SHQIPE O NE SERBISHT O NE TUQISHT OSE GJUHEN E XHIHADIT NGA NDONJE IMAM I GJIRIZIT TE LALESIT…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim