02 dhjetor 2017

December 2, 2017 02:00 Updated

02 dhjetor 2017

December 2, 2017 02:00 Updated
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH December 2, 08:24

  NJE ÇEREK SHEKULLI? KESHTJELLA NE RERE,SHQIPETARET KURBAN!
  Nocioni shtet permbledh 3 elemente:a)Peresia teritoriale me gjithe pasurite b)Ligjet e se drejtes e shoqerise c)Populli! Mungojne te treja!
  —————-
  Presidenti me jete gjate i BB-Bankes Boterore Eugen Black (ne detyre 1949-1963) per lidershipin e vendeve te ‘Botes se trete’ si jemi katandisur ne si vend e popull thosh:’Kane manine ti bejne parate ‘rrush e kumbulla’ e te investojne ne AUTOSTRADA,UZINA ÇELIKU-MONUMENTE’!
  Kjo shprehje ka gjetur interpretime ne tere mendimin ekonomik e shkencor ne tere koherat kur flitet per vendet e ‘Botes se trete’ duke i konsideruar tere investimet ‘Keshtjella ne rere’!

  Krimi ekonomiko-financiar e bankar qe i eshte bere ketij vendi e populli per nje çerek shekulli duke hedhur ne lume tere pasurite kombetare ,vjedhur e shperdoruar ate llogaritet me dhjetera BURGIME te PERJETESHME per tere kete GLASE antishqipetare te ashtuquajtur ‘politikane’ nga ish kryetare ‘shteti’ qe na lane pa shtet ,nga ish kryeministrash te qeverrive kujslinge,ministra financash e governatore bankash e tere deputete deputana ,krriminele ‘Salisjane’ e Pandelinj hajvane!

  Ne kete vend te ‘Botes se trete’ per nje çerek shekulli tere PASURIA kombetare u VODH, tere INVESTIMET u hodhen rrugeve per ‘Autostrada’ te vdekjes krimit te ashtuquajtura ‘kombit’ ku harxhoheshin MILIARDA e qe nuk mbaruan KURRE sepse MILIARDAT gjysmat vidheshin e gjysma tjeter jane marre si PERQINDJE interesi nga FONDACIONET gjakpirese financiare Nderkombetare perfshi dhe BB apo FMN!?

  Le te dale vetem nje KRRIMINEL salisjan minister apo BODE gard i hajduterise e te thote:Ne cilin vend te ‘Botes se trete’ financimet e ‘investimet’ nepermjet BORXHIT te BB dhe FMN e kane ZHVILLUAR nje vend!?
  Kush do shkoje ne GIOTINE qe pasi u shkaterrua tere baza ekonomike e ish shtetit shqipetar bashke me tere MJETET E PRODHIMIT dhe shkaterrimi i tere strukturave qe llogaritet ne MILIARDA dhe sikur te mos mjaftonte tere kjo TRAGJEDI krriminale te futej ky vend e ky popull sa nje FSHAT me jo pake po 5 MILIARD euro BORXH!

  Kush krriminele kryeministra ministra salisjane metiste e socialSSaliste kane marre BORXH ne emer te kujt kane marre BORXH e ku eshte ‘investuar ‘ ky BORXH qe nuk shlyhet KURRE e to ta trashegojne brezat qe do vine!?
  Kush e shkaterroi tere sistemin HIDROENERGJITIK,sistemin kullues e drenazhues,pyjet dhe digat deri ne sistemin e kanalizimeve e hidrovoreve dhe ku jane perdorur 25 vjet nga tere QEVERRITE KRRIMINALE tere investimet per RIABILITIMIN e tere sistemit ekonomik bashke me tere elementet e infrastrukturat e tij!?

  A e kane te qarte keta KRRIMINELE ish kryeministra e ministra financash qe CIVILIZIMI dhe zhvillimi i nje vendi nuk vjen as nga GRADAÇELAT,as nga HOTELET me ‘5 YJE’ e as nga AUTOSTRADAT e aqe me teper nga BUSTET me koka çimentoje te ‘Hajdareve’,Gonxhe Bojaxhinjve Papave imameve e Zogolljaneve por nga INVESTIMET per UJIN dhe BUKEN!?

  Kush do shkoje ne Giotine qe ka harxhuar MILIARDAT e shqipetareve pa BUKE e vendi me i varfer i Ballkanit qe ushqehet me miell kafshesh nga Serbija e mish te kalbur nga Brazili e keta KRRIMINELE me ne krye kryeagjentin e Serbise e Rusise qe i vuri Zjarrin 27 vjet Shqiperise NERON SALISE kerkojne te shpallet ‘Gjendja e jashtezakoneshme’!?

  A e imagjinon kush te kerkoje KRRIMINELET e Shqiperise ‘gjendje te jashtezakoneshme’ ne nje vend qe e lane pa shtet,pa baze ekonomike,pa pasuri pa kapitale strategjike mbi e nen tokesore pa asnje te ardhur e pa ASNJE REZERVE ushqimore e veshmbathje per kohe ‘LUFTE’ e gjendje te jashtezakoneshme natyrore te kerkojne nga VILAT LLUKSOZE ne themelet e te cilave jane bere KURBAN mijera e mijera FEMIJE shqipetare jetime te ngujuar te pa ngrene e te shitur per ORGANE!

  A i imagjinoni keta KRRIMINELE me imunitet ne sherbim te tere agjenturave qe VODHEN gjitheòka tani ‘Dalin si kerpudhat mbas shiut’ me makina lluksi MILIONESHE kur nenat e grate nuk arrijne te shpetojne nga MBYTJET e permbytjet femijet e vegjel e 2-3 koke BAGETI qe per ta eshte jeta ndersa KRRIMINEPET e parlamentit shqipetar ndajne PARATE borxh te SHQIPETAREVE per 128 banda parti per e per tu dhene PENSIONE te ARTA tere krereve te KRIMIT e KORRUPSIONIT nga kryetare antishteti e Nishane kryetare parlamentesh antishqipetare e nje Presidenti me emer arti LIKE FLORIRI me 70 sejmenene 200 MILION çdo vit!?

  A e imagjinon kush tere ‘Keshtjellat’ dhe ‘gradaçelat’ e ndertuara gjate gjithe bregdetit shqipetar tani JO i shqipetareve,ne zonat kenetore,ne zonat e pa pershtateshme nga pikpamja gjeologjike sikur ‘QOFTE LARG’ te bjere nje termet me me lekundje VERTIKALE,njesoj si te ushtrosh me force kemben ne buzen e detit qe del uje,KATASTROFEN!
  A imagjinohet kenetat qe jane kthyer ne qendra banimi per nje moment te mos funksionoje sistemi i HIDROVOREVE qe 27 vjet tere MILIARDAT per MIREMBAJTJE kane shkuar ne tere bankat e Botes ne emer te FullHanerise e Salise….!!????

  A e imagjinoni pse kreret e KRIMIT e korrupsionit pas 27 vjeteve qe nuk kane folur per ekonomi,politika ekonomike e BUKE e tani flasin per DROGE sepse kane bere nga KRIMET me mostruoze ne kurriz te ekonomise e pasurise dhe shqipetaret i kane lene pa te ARDHME se jane SHPRONESUAR plotesisht!?

  P.S Kreu i mashtrimit financiar ne Amerike Bernie MADOF u denua 170 vjet burg ndersa i biri u VETEVAR! Sa dhjetra burgime te perjeteshme i presin kreret e krimit Salisjan,Metist E socialSSalist bashke me femijet e tyre BASTARDE e soj e sorollop qe marin avdes neper Bote me parate e gjakut te femijeve shqipetare qe vetem per kuajt macet e qente qe mbajne me vete shpenzojne sa tere PENSIONISTET e luftes e te punnes te ketij populli ngelur RRUGEVE!?

  Reply to this comment
 2. Fan S Noli December 2, 08:32

  …Dhe nje ze vegon nga lumi,
  Me buçet,me zgjon nga gjumi,
  se mileti po gatitet
  se tirani lebetitet.

  Se pelcet kercet fortuna
  Fryhet Vjosa derdhet Buna.
  Skuqet Semani dhe Drini,
  dridhet beu dhe zengjini.
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  dhe kudo gjemon trumpeta.

  Ngrihuni dhe bjeruni,
  korrini dhe shtypini
  Katundare e punetore
  qe nga Shkodra gjer ne Vlore!

  Reply to this comment
 3. L.H December 2, 10:23

  Ate qe ta ben i huaji,Salija dhe Axhamija nuk ta ben as perendija!!!!!!!!!
  Kemi shkelur 25 vjet mbi gjakun e te reneve mbi vlerat dhe kemi propoganduar krimin korrupsionin dhe antivlerat…..
  Njezet e pese vjet lufte me varrim çvarrime e lufte kunder mullinjve me ere te kAmunistave dhe nuk beme vehtes pyetjen:Kush e drejtoi shperberjen!?
  Djemte e ish bllokut me doktor Karaxhixh ,Pollot,Nanot,Blushat,ngjelat,lubonjat kapot gjonat bushatet pashkot servet pellumbat mejdanet baxhanaket e besnik kapos e tere axhaminjte e quajtur studente dhjetorit Pandeli Bythkat apo lulash bythe qiret—-

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*