02 tetor 2019

October 2, 2019 02:00 Updated

02 tetor 2019

October 2, 2019 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. Alban Dega October 2, 05:53

  EDI RAMA TAKOHET ME TRUMPIN

  Dites i ka mbete sahati 10 vjet mbrapa tek Obama !
  Mos valle edhe prita me te gjitha nderimet shteterore te SHBA-se e Kryeministrit Edi Rama nga ish- Presidenti Obama, Zv. Presidenti Biden dhe … ishte e blere!
  Si mik i juaj kam vetem tri keshilla vellazerore :
  – Mos u beni qasharake ne syte e lexuesve
  – Kurre mos e sulmoni armikun tuaj ne pikat me te forta te tij… vetem ia rrisni vlerat!
  – Gjella me kripe e kripa me karar, thote sovrani… ruani masen !

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH October 2, 10:11

  ANARKI! PSE NUK NDERHYN ‘NATO’ DHE SHOQATAT E MJEKËVE PA KUIFI?

  ‘Ne populli jemi padrone si te parlamentit ashtu edhe gjyqesorit,jo per te permbysur kushtetuten por ata qe e kane shkelur,perdhunuar kushtetuten”A.Linkoln
  —————-
  Ne vend te paraDhenjes:
  Nder ‘Haber akshamet’dale nga Hamamet e Bathores veçojme:
  -Nje ish ‘minister financash’ i nje vendi 30 vjet pa shtet ,nder protagonistet kryesore te shkaterrimit te bazes ekonomike sistemit financiar e bankar krah BODE-gardeve te kalif Salise qe i vune zjarrin ish Shqiperise,me emerin Arben e mbiemer Malaj( konsull nderi i Austrise,dhe antar i keshillit mbikQIrtes se bankes se Fullhanerise) deklaron :
  ”Shqiperija ka ekonomi te atakuar’!(Nga perendija?)
  Ky mender ish minister nder 10 fjale pa kuptim qe nxjer nga goja ,e tru kolisterol,11 here perdor fjalen ‘biznes’ fjale fantazem qe ka 30 vjet qe u rri si çekan mbas koke shqiptareve pa BUKE per shkak te MALAJVE dhe tere BODE-gardeve te krimit e korrupsionit qe 30 vjet kane financuar e kredituar KRIMIN dhe KORRUPSIONIN!?

  Si shumica e krereve te krimit e korrupsionit financiar e bankar na perdor fjalen fantazem’ Biznes’ qe jo vetem nuk e perkthen ne shqip por te pakten nga turqishtje qe ne kete vend ka si sinonime :Allishverish,maskarallik,xhambasllik,e nuk thote ASGJE si antar i keshillit mbikQIres ne krah te banditeve te tjere BODE e Dhori KulOt se
  :
  Sa mijera MILIARDA llogariten trasfertat bankare jashte vendit te pasurise kombetare ne tere bankat e Botes,sa ne menyre te ligjeshme e sa te pa ligjeshme,sa do ish VLERA vetem e perqindjeve te INTERESIT nese,per ato te ‘ligjeshmet’ do pagueheshin ato popullit shqiptar e sa do ish vlera nese ata te pa ligjeshmet do SEKUESTROHESHIN ashtu si ndodh ne Amerike e shume vende te Botes!?
  Sa e ka pasurine ish ministri i financave te antishtetit apo kalifatit te Bathores llogaritur deri ne brezin e trete nga ana e vet dhe te se shoqes e pse nuk e deklaron po na perrallis se ‘Ekonomija na qenka e atakuar nga thatesirat dhe perendija’!?

  -Me fjalen ‘lufte’ atakuar apo ‘ekspozuar’ na vjen dhe nje haber aksham LLAHTAR nga nje ‘dokument’ qe thuhet se ka dale nga ministrija e mbrojtjes kunder ‘Karkalecave’ ku na thuhet pas 30 vjetesh:

  ”Qeverrija planifikon:”Rishikimin e strategjise se mbrojtjes” dhe ne vazhdim te ketij dokumenti ‘fantazem’ te zhgaravitur nga qenje anonime e fantazem shkruhet e ‘zeza ne te bardhe’ se:
  ”Si vend anetar iNATO-s dhe kontribues per paqen globale(kupto ‘luften e yjeve),rep e Shqiperise eshte e ekspozuar ndaj terrorrizmit,ekstremizmit te brendshem,kercenimit,KONVENCIONAL,KIBERNETIK,dhe HIBRID te cilet …kercenojne sigurine KOMBETARE”!?

  Shqiptare,dhe ju ‘koke palare’!
  Ky lloj dokumenti fantazem qe nuk dihet akoma nga ka dale kush e ka perpiluar,kush e ka peerpiluar e ku eshte perpiluar ,ne nje vend ku nuk egziston shteti e asnje nga 4 pushtetet perben nje ‘AKT TE RENDE TERRORRIZMI MEDIATIK’!

  Me tere ato qe shkruhen dhe jane mese te VERTETA shto dhe terrorrizmin real 30 vjet ne kete vend ndaj ketij populli permjet tritolit,molotovit,vrasjeve dhe vjedhjeve te shqiptareve -‘koke palare’,vrasjeve me pagese,hajduterise se objekteve te rendesise se veçante ku pjese e BANDAVE jane dhe ish KOMANDO ne te gjithe hapesiren teritorjale te ish shtetit shqiptar jashte KONTROLLIT ,ne cilin do vend tjeter ku ka shtet jo vetem te Europes po dhe Ballkanit do konsiderohej:
  ‘Cenim i rende ne vazhdimesi i rendit kushtetues’ e jo vetem do shpallej ‘Gjendje e jashtezakoneshme’ po ‘Gjendje lufte’!

  Kush e ka bere kete ‘dokument’ ‘per rishikimin e strategjise se mbrojtjes’,si ka qene 30 vjet ‘Strategjija e mbrojtjes’ ne nje vend pa shtet pa siguri kufij,ku tere hapsirat ajrore tokesore detare jane ne duar te te huajve e kontrollohen nga te huajt!?
  Ne kete ‘dokument’ fantazem bere nga ‘ministrija e mbrojtjes’ pse jane anashkaluar tere strukturat e tjera nga ‘keshilli i mbrojtjes’,tek KLS-keshilli Larte i Sigurise 30 vjet ne duar te agjenturave dhe Damir Fazlliqave,po strukturat e istitucionet e sherbimit sekret,ministrise se mbrojtjes etj etj…!?
  Mos valle (qofte larg) flitet per nje ‘Grusht shteti’ nga ‘presidenti’ i ‘koke palareve me mbeshtetje te strukturave paramilitare te ISIS ne perberje te se cilave ka ‘hajdare’,’kosovare’,muxhahedine e xhihadiste kemishezinj ÇIM PEKA,krriminele e yrneka ,qe tifozi BRAÇE i konsideron ‘TIFOZE’!?
  Pse nuk nderhyn NATO ne tere kete katraure anarki ne kete vend pa shtet dikur e quajtur Shqiperi me ‘forcen’ e LIGJIT dhe te ARMEVE tu riktheje shqiptareve shtetin e me pas ‘Demikraci’!?

  -‘Haberr akshami’ me tragjikomik eshte si gjithmon nje fare mender kryeministri qe vazhdon te ‘jete ne autobuz’ e me batutat kaps çdo dite e me teper tregon se jo vetem ka 6 vjet qe nuk po qeverris po nuk ka se ç’fare te qeverrise ne nje vend toke e djegur dhe e pushtuar,koloni me shume kolonizatore,por si ‘I pa pune menderisht’ problemet e shendetit mendor po i degjenerojne ne ‘progresion gjeometrik’ kur vazhdon e thote:

  ‘Une nuk harxhoj asnje minute kohe me Ilir Meten,…ora e opozites jashte parlamentare ka ngelur 12.ora ime ecen me shpejtesi…une merem me krevatin e nje te riu qe ka nje semundje specifike…!!??
  A ka vngelur akoma ndonje shqiptar i ish Shqiperise qe nuk e mer vesh akoma se ky ‘Njeri’ ka te njejtat simtoma e te njejten diagnoze te ‘babait’ te tij shpirteror sertb Salise qe se bashku me tere HAJDARETR i vune zjarrin ish Shqiperise!?

  Kujt i thote,ky mender ‘kryeminister’ ne nje vend ku me kushtetuten e Imaqmit jemi ‘Republike parlamentare’ e president i Republikes eshte emeruar prej tij me urdher te tere agjenturave jo ‘simboli’ i unitetit te popullit po ‘simboli’ i hajduterise qe eshte ne krye jo vetem te presidences,po dhe te keshillit te larte te mbrojtjes,keshillit te larte,te drejtesise,keshilit te larte sigurise kombetare,,komandant i pergjithshem i forcave te armatosura e shume e shume funksione te tjera nga emerimi i gjyqtareve kontrollit larte te shtetit e qe ne kalifatin e Bathores urdherat jepen nga guida Supreme apo serb SALISE!?

  Kujt keron tua beje dalje ‘kryekujslingu’ EDVIN tere veprimtarine e tij antikushtetuese,antishqiptare qe kane cenuar rende jo vetem rendin kushtetues por themelet e nje vendi tashme ne gremine,ku bashke me ‘presidentin’ kerkon te beje dalje dhe permbysjen e historise,te simboleve te luftes e te punes,zevendesuar me ato te antishqiptarizmes e tradhetise e deri tek perdhunimi i SOVRANIT popull me mandatin e te cilit jo vetem e ka ndare dhe shitur mandatet me kreret e krimit e korrupsionit kalif SALINE dhe Like Florine por vazhdon me buxhetin e shteti e te shqiptareve pa BUKE te mbaje ne kembe ‘antishtetin’ me tere istitucionet e tij te uzurpuara nga TUFAT koloboracioniste,pasardhes te atyre qe kane lyer duart me gjak e 30 vjet jane ne ‘pakice’ gjakatare e ISISD qe shtyp nje shumice qe quhen SHQIPTARE!?

  Me ç’fare ‘krevati’ ortopedik meret nje kryeminister psiqik kur ketu nuk u dihet ku flene mijera e mijera gra e FEMIJE neper rruget e Botes qe prostituohen,mijera FEMIJE te ngujuar,mijera femije qe lypin,mijera femije pa BUKE qe edhe mielli importohet nga Sebija nga mielli i kafsheve,mijera femijeve qe u thahet buza per UJE se dhe uji eshte monopol i MALAJAVE,BODEVE,ANGJELAVE dhe tere sotialSSalistave dhe sillet i amballazhuar nga Saharaja ne formen e MUTIT te kulluar,mijera FEMIJE qe dhe MISHI kur e shijojne vetem per KURBAN bajram ua importojme nga Brazili me Valute me Sarmonele se eshte monopol ne duar te Malajve,Bodeve,Angjelave Xenave,Erik Fullaneve,!?
  Ne cilet ‘KREVATE’ meret ‘kryeministri’ me krevatet ku dergjen femijet e mitur per tu prostituar,te droguar,apo ata qe 30 vjet THEREN per organe per te huajit per pjese KEMBIMI!?

  Pse nuk nderhyn NATO ne kete vend Anarki ku viktima 30 vjet quhet ‘BESIMI’ dhe tani po vdes dhe ajo qe thuhet vdes e fundit Shpresa qe tu vere hekurat tere krereve te xhihadit ne kete vend te pushtuar nga ISIS!?
  Pse nuk nderhyjne ‘Shoqatat emjekeve pa kufi’ tu bejne trajtim sanitar te detyruar ne burg krereve te xhihadit duke filluar nga kalifi Sali tere Edvinerave Bashave,malajve BODE gardeve te krimit ekonomik financiar social e deri tek kamikazet e ISIS Çim Pekat perfunduar tek ‘Abas Alija’ allias Like Florija!?

  P.S ”Zoti nje dite nuk do tu pyese se sa besimtare jeni por sa ini te besueshem’ don Galo prift italian ish partizan.

  Reply to this comment
 3. intelektuali October 2, 12:36

  JA CFARE E LIDH EDVIN DROGEN ME MAFIEN AMERIKANE:

  Nje permbledhje nga:

  intelektuali

  Joe Biden dhe Donald Lu, të njëjta skema korrupsioni dhe presioni.

  “Joe Biden, ish zv/presidenti amerikan garues për të fituar rolin e favoritit për kandidat nga demokratët, ka ndërhyrë për të shkarkuar me patjetër ish prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës. Arsyeja se Viktor Shokin, ish kryeprokuror, ka ndërmarrë hetime ndaj firmës energjetike, naftë dhe gaz, “Burisima”. Kjo firmë ka partner të saj djalin e Biden, zotin Hanter. Ky i fundit mendohet se ka arritur të përfitojnë miliona dollarë nga kjo firmë duke e mbështetur atë fuqimisht. Firma “Burisima” është një firmë që i përket një ish ministri të ambientit, pjesë e kabinetit të qeverisë së Janukovic që u rrëzua me protesta nga pushteti. Ky ish ministër gjeti “veglën” e tij për të fuqizuar dhe garantuar mos prekjen e firmës së tij. Kjo vegël mbytojë e ka emrin Biden. E njëjta gjë ndodhi edhe në Shqipëri. Ambasadori sorosian Lu kërkoi të ndërhynte për të ndërprerë hetimet për shpërthimet e bëra nga “Bankers Petroleum”, që sollën prishjen e dhjetëra shtëpive, në fshatrat e Fierit, banorët e të cilave sot e kësaj dite nuk janë dëmshpërblyer. Në të dyja rastet prokuroret janë sulmuar si të korruptuar nga njerëzit zënë në konflikt interesi dhe në ndërhyrje që shkon në rendin e miliona eurove. Të dy prokurorët respektivë janë sulmuar me togfjalëshin e njëjtë: “prokurorë të korruptuar”. Të dy akuzuesit i shmangen me akuza të përgjithshme dhe me të qenit pjesë e administratës së lartë amerikane. Të dy janë bërë mburojë e firmave të naftës, që janë akuzuar në të dy vendet si për evazion fiskal të frikshëm ashtu edhe për shkeljen e ligjeve të vendeve ku operojnë. Të dy zyrtarët kanë kërkuar reformë rrënjësore në drejtësi, pavarësisht se në të dy vendet reformat e tyre kanë shërbyer për të kapur drejtësinë politikanët të cilët ata mbështesin . Në të dy vendet reforma në drejtësi ka dështuar me sukses të plotë. Ajo është kthyer në gjueti shtrigash. Kjo me ndihmën e “pakursyer” të të dy zyrtarëve, në vendet përkatëse, Biden në Ukrainë dhe Lu në Shqipëri. Ngjashmëri tjetër mes dy vendeve është se të dy kryeministrat respektive ai ukrainas dhe Edi Rama bënë thirrje për të mos votuar presidentin Trump si e keqja e njerëzimit. Të dy ne vendet respektive janë fanari i korrupsionit dhe ura lidhëse e shtetit me krimin e organizuar me oligarkët. Ndërsa në Ukrainë pas fitores së pashembullt të Presidentit Volodymyr Zelensky ka shpresë se do të luftohet realisht korrupsioni i të gjitha niveleve dhe pavarësisht se me kë kanë lidhje, brenda apo jashtë Ukrainës. Presidenti i Ukrainës është sa realist aq edhe i vendosur për të lënë mënjëanë show-n e fëlliqur të “revolucionit” portokalli , të financuar dhe mbështetur nga Sorosianët, e para 5 viteve. Të gjithë i kanë parasysh skenat e deputeteve në kazanët e plehrave, që bënë xhiron e botës. Ato skena të financuara dhe të përdorura me aq mjeshtri nuk bën gjë tjetër por sollën për 5 vite një qeveri sorosiane, e cila shiti interesat e vendit të tij tek kasta e miliarderëve amerikanë dhe tek administrata e korruptuar e saj. Shqipëria ende lëngon edhe vuan nga korrupsioni i frikshëm qeveritar në rendin e 1 miliard eurove. Ky korrupsion ashtu edhe si Burisima në Ukrainë, mbështetet nga të huajt. Po, po të huajt për shqiptarët ashtu janë dhe aspak miq të Shqipërisë. Këta zyrtarë, ambasadorë apo dreqi edhe i biri, varësisht emërtimit që mbartin janë të huaj për Shqipërinë. Janë miq vetëm të korrupsionit dhe fshehin me aq sa munden bashkëpunimin qeveri rilindase – krim i organizuar, i cili ka pushtuar çdo qelizë të shtetit shqiptar. Zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2017 dhe këto të fundit lokale janë letra e lakmuesit që e provojnë ketë bashkëjetesë. Krimi i organizuar edhe qeveria shqiptare janë si vëllezër siameze. Por në “sytë” e të huajve ky tra qeveritar nuk duket. Shqiptarët duhet ta marrin vetë fatin në duart e tyre e të mos presin këta të huaj. Ata janë në një anë më të keqen, se ajo paguan, dorovit, bën dhurata. Shqiptarët duhet t’i bëjnë dhuratë vetes një shtet të drejtë, me mundësi të barabarta për të gjithë dhe ku sundon demokracia dhe jo amalgma qeveritare, oligarkë, krim i organizuar dhe “të huajt”.

  Përmbledhje nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
 4. Dajaku October 2, 18:06

  Pergjigjen mund ta jape Goliku i Bences se Tepelenes. Jo per gje, por ai i shkreti nuk ia di vleren dollarit. I mjafton ndonje flete lavderimi si atehere kur bashke me Paron i kendonin Enver Hoxhes per ditelindjen. Njesoj si bejtet qe shkruan Arben Duka sot dhe qe ne fakt eshte e vetmja rubrike e palexueshme tek Dita, bashke me komentet idiote te Alban Deges.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim