03 shtator 2017

September 3, 2017 02:00 Updated

03 shtator 2017

Nga Arkiva

September 3, 2017 02:00 Updated
Komento

8 Komente

 1. A.GRAMSH September 3, 09:21

  NJE ÇEREK SHEKULLI PA SHTET! KUSH I PERFAQESON SHQIPETARET?
  ‘Nga populli,me popullin,per popullin’A.Linkoln
  ——————
  Shumica e shqipetareve me te drejte gjykon dhe pranon se ky vend e ky popull ka me shume se nje çerek shekulli qe ka ngelur pa shtet dhe kete e mbeshtet dhe ‘verteton’ edhe duke ju referuar nocionit shtet edhe realitetit tragjik ne keto 25 vjet!
  Shteti si nocion filozofik e politik perbehet nga tre faktore ‘perberes’:Teresija teritoriale e nje vendi me tere pasurite e tij natyrore e te krijuara nga njeriu mbi e nen tokesore.Nga ligjet e natyres e shoqerise dhe nga ‘sovrani’ apo POPULLI!

  Te tre faktoret perberes se nje shteti si nocion tek ne 27 vjet na mungojne .Nuk dihet me kujt i perket teritori i ketij vendi e populli sipas kufijve te 1913,nuk ka me as pasuri natyrore e te krijuara nga shqipetaret ne 100 vjet shtet ikur e zhdukur ne drejtim te pa njohur,mungon POPULLI gjysma ajka e shoqerise arratisur e gjysma brenda pa prone e pa pune qe perjeton skllaverine!

  Edhe realisht ,shumica e shqipetareve arrin ta gjykoje e pranoje me dhimbje se ky vend e ky popull pas ’90 qe u shkaterrua baza ekonomike e ish shtetit shqipetar u shkerrmoq tere shteti e mbi germadhat e tij nuk u ndertua e as ‘rilindi’ shtet por qe u pagezua nje gje i ‘VDEKUR’ ‘Republike parlamentare’!?
  Shumica e shqipetareve por jo gomareve e ‘politikaneve’,zagareve apo ‘gazetareve’ e kane te qarte si drita e diellit qe ne kete vend nuk lindi as pluralizem as demokraci dhe 4 shtyllat apo PUSHTETET qe mbajne ‘Shtetin’ :Legjislativ-Gjyqesor-Egzekutiv-Dhe tragjikisht ‘pushteti i katert’ apo MEDIA jo vetem nuk mund te quhen pushtete aqe me teper te pa varur po nuk kane te bejne FARE me POPULLIN apo ne sherbim te POPULLIT as direkt e as indirekt!

  ‘Demokracija-thote Ruso(Rousseau)-egziston atje ku nuk eshte kush kaqe i pasur te bleje nje tjeter e askush kaqe i varfer qe te blihet”!!
  Tek ne edhe thenjet filozofike nuk gjejne veertetim sepse ne shekullin e 21-te ne mes te Europe si asnje vend edhe i Ballkanit nuk ka EMER as sistemi ekonomik e as ai politik !?Sistem gjysem feudal e gjysem skllavopronar ku edhe menyra e shitjes se sklleverve jashte ndryshon se ‘skllavopronaret’ ose kreret e ‘kalifatit’ salisjanet ,metistet e socialSSalistet as i shoqerojne as u presin bileten femrave e femijeve SKLLEVER qe prostituohen e perdhunohen 27 vjet jashte e nuk jane as te evidentuara kur edhe lopeve ne Boten e qyteteruar u vene matrikull tek veshi!?

  Shumica e shqipetareve e ka te qarte se me shume se gjysma e ketij populli eshte jashte e arratisur si dikur izraelitet ne shkretetire dhe as i dihet nami e nishani as nuk ka kush i perfaqeson si shtet e as nuk nuk ushtrojne te drejten themelore VOTEN si qenje humane nderkohe qe 1/3 e tyre mosha 1-35 vjeç as qe mund te quhen shqipetare kur nuk dine as shkrim e kendim SHQIP!?

  Shumica e shqipetareve e kane shume te qarte qe ketij populli bashke me pasurine kombetare i vodhen edhe gjithe te drejtat humane deri dhe te drejten e VOTES dhe 27 vjet as VOTON e as VOTOHET kurre dhe pse formalisht pakica si ne asnje vend tjeter shkon formalisht ne votime,rrezultati eshte i para gjykuar e para menduar ku 27 vjet ne krye te shtetit te kalifatit jane te EMERUAR ose kreret e 128 bajraqeve qe quhen ‘parti’ qe nuk kane te bejne FARE as me 60 perqind te popullit shqipetar qe NUK VOTON e as me 40 perqind qe 27 vjet voton KOT se nuk e perfaqeson kush as direkt as indirekt.Kreret e parlamentit te xhihadit e ‘gezojne’ mandatin jo nga SOVRANI po nga kalif Salija Edvini apo like florija si te ishin bileta sporti!?

  Kur pushteti baze ne nje te ashtuquajtur ‘republike parlamentare’ quhet parlament e nuk e perfaqeson shqipetaret ,kur nje qUrravi e kryesuar nga nje EDVIN e dale nga nje parlament qe nuk perfaqeson jo vetem 60 perqind por edhe ate 40 perqind qe shkon si e voton kot ose si ‘P…. ne dasme’ e qe si PS mer vetem 20 perqind e smund te qeverrise e aqe me teper ‘rilinde’ shtetin,kur nje gjyqesor ben 27 vjet avokatine e krimit e korrupsionit e nje ‘Medja’ propogandon kreret e krimit korrupsionit apo kreret e ‘shtetit’ te kalifatit –Nga e presin RILINDJEN e shtetit te tyre SHQIPETARET!?Nga varrmihesit krere te antishtetit agjente e te blere me flori nga fondamentalizmi fetar apo nga JAKOMONET-‘Ambasadore’ qe 27 vjet kane asistuar ‘burrat e shtetit’ e ‘yjet ne ngjitje’ per shkaterrimin me themel te shtetit te SHQIPETAREVE!?

  Po kur shumica e shqipetareve nuk perfaqesohen nga nje shtet qe nuk egziston,nga 4 pushtete ne sherbim te antishtetit e jo shqipetareve ,ne sherbim te krimit korrupsionit shperberjes atehere lind pyetja emerat e perveçem qe lakohen 27 vjet si ne asnje vend te Botes perfshi Ballkanit e aqe me teper ne demokracite parlamentare si SALI,LIKE FLORI,MEDI,EDVIN,LULI
  e tere kallam kusuri Ke perfaqesojne dhe çfar perfaqesojne 27 vjet ne nje vend pa shtet e qe POPULLI as nuk perfaqeson asgje e as qe perfaqesohet nga ASKUSH e as VOTON e aqe me teper te VOTOHET!?

  Nga e presim pas 27 vjetesh ‘RILINDJEN’ e shtetit te se drejtes shqipetaret nga Imam Salija qe me miliardat e fondamentalizmit dogji Shqiperine,nga imam meta qe pas 27 vjetesh ne krah te Neron Salise thote se ‘feja ka bere progres'(!?,nga imam Basha qe ne shekullin e 21-te ben kurban para bashkise se kryeqytetit ne mes te Europes si te ish kamikaz i ISIS dhe i lutet nate e dite ALLAHUT qe te jape doreheqjen Edvini ,apo nga nje Edvin me 20 perqind te votuesve kerkon te qeverrise me frymen e SHENJTE e te rilinde shtetin e KALIFATIT ‘besimtareve’ si ish protagonist e pjese e shkaterrimit te ish shtetit te SHQIPETAREVE !?

  SHBA dhe BE po duan ta rilindin shtetin e shqipetareve si pjese e varrmihesave qe kane qene ashtu si ne vendet e lindjes ku u restauruan shteti i kalifatit ka vetem e vetem nje rruge:Asamble kushtetuese tu shkruaje shqipetareve ‘biblen’ e shtetit kushtetuten,Kryereformen e sistemit elektoral ku SHQIPETAREVE shumices tu rikthejne PARLAMENTIN per te rilindur Shtetin nepermjet zgjedhjeve direkte qe ne tempullin parlament te shkojne shqipetaret e MORALI e ne burg antishqipetaret dhe KRIMI.E shumta ne MARS zgjedhje te pergjitheshme e parakoheshme ku kutija e VOTIMIT tu shpihet dere me dere 2 MILION shqipetareve jashte!

  P.S-Nocioni ‘boshllik’ nuk egziston.Atje ku mungon e mira hyn e keqja ,atje ku mungon shteti ze vend antishteti atje ku mungon shteti i se drejtes apo LAIÇITETI i shtetit hyn shteti i Kalifatit ku perligj vrasjet vjedhjet hajduterine krimin e korrupsionin e Salise si dhendurr i Serbise e kollovar i Arabise ne emer te Allahut’

  Reply to this comment
 2. shqipetar September 3, 09:39

  ‘Se mjaft ne roberi o e mjera Shqiperi
  o djem rrembeni pushket ja vdekje ja liri….”
  Per cilet rober flet o historian ??????????
  Ku jane shqipetaret zevendesuar nga prifterinjte dhe imamet qe po na perdhunojne 25 vjet grate motrat nenat neper bote prostituta…..
  Vrit veten shqipetar kur XENI po te perdhunon shqipetarizmen e kali i XENIT po te nderzen tere femrat shipetare me ferexhe ne koke………dhe shpaten e heroit kombetar po ta fusin ne bythe….

  Reply to this comment
 3. alarmi S.O.S September 3, 09:47

  Ne kete vend tashme pas deklaratave te imamit nuk ka as me te voglin dyshim se eshte restauruar xhihadi dhe kreret e te ashtuquajturit shtet qe komandohen nga Sali Ram Berisha jo vetem jane te gjithe te shantazhueshem per krim e korrupsion por dhe te blere me flori nga shtetet fondamentaliste nga Saliu tek Meta,rama e deri tek Nishani qe vajti ne Meke.
  NDERHYRJA E FORCAVE TE NATOS ESHTE URGJENTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. GIOTINA September 3, 09:52

  Ore Marenglen Kasmi ke gje tu thuash shqipetareve ne arrati per dhendurrin sali nipin serb Xeni qe kerkon te udheheqe kryqezatat fetare ndaj popullit shqipetar ngelur me gisht ne goje e te pa armatosur se ua shiti tere pasurine e bashke me tere arsenalin e armatimit e municionit arabise saudite e tani ka veshur mantelin e princit te ZI e kerkon te vrase shqipetaret ne emer te allahut

  Reply to this comment
 5. veteran September 3, 10:14

  shqiperija dhe shqipetaret asnjehere nuk kane qene ne udhekryq te historise si sot e 26 vjet me radhe.Ne asnje vend te botes pa le te ballkanit nuk mund te lejohen te futen ne parlamentin e shqipetareve krriminelet e te korruptuarve saliu mediu Monika basha muçi naçi,baçi e tere pandelinjte e tjere ……
  istitucionalizimi i fondamentalizmit islamik do shpjere drejt shuarjes se kombit e copetimin e ish vendit .Tere keta hajvane apo politikane jane me koqet ne bige nga qarqe antishqipetare jashte pa perjashtim.
  Keti shba e be po mban sehir si zhduket nje komb si nvendi eshte ne duar te saliut xenit,si ne krye te shtetit vihet kryehajduti e ne krye te qeverrise nje psikopat qe do te rilinde shtetin me 20 perqind elektorat duke folur nate e dite perçart njesoj si babai i tij shpirteror sali Berisha qe ne vitin nentedhjet e kish si krahun me radikal te bandes se pardesyve te bardha dhe tere jeten kane te njejten terapi e pine te njejtat ilaçe….Nga do e drejtoje luften ky bojaxhi sikur te kemi nje agresion nga serbija dhe rusija e salise nga vendkomanda e shtabit te pergjithshem qe e ktheu ne bordello dhe ushteri ke do kete tifozet freshin apo preshin ne bythe qe do luftojne me hunj

  Reply to this comment
 6. DRITERO September 3, 10:29

  Shqiperija 25 vjet digjet,turkeshat topallet monat e qefleshat krifen……………………..

  ‘Turkeshe e dashur,kjo qe ndodhi
  Te kishte ndodhur atehere,
  Kur krujen digjte Anadolli,
  Ç’do kishe bere moj e mjere?

  S’do mend qe koken Skenderbeu
  Ma kishte prere si karpuz
  ”Tani kur flake digjet dheu,
  Ti puth turkeshen,mor domuz?”
  Dhe ti mbi trupin tim do bije
  Do shaje Krisht e Muhamet
  Mes kujes faqet do t’i çirrje
  ”Ah!arnaut!Medet,medet!”

  Reply to this comment
 7. Monika Kryezeza ish prostitute tani shtetare e gazetare September 3, 10:39

  Qe ketu eshte vendosur isis si ne Mosul e ka deklaruar para ca ditesh edhe drejtori i istitutit te politikave te krereve te kalifatit imzot Afrim Krasniqi qe me shkrim deklaroi:’Vendimet qe meren ne parlament behen sipas perkatesive fetare’!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ndersa dje nje Nazar-ko qe mbahet ndoshta i vetem si gazetar pas Muçit qe ja shiti shpirtin shejtanit baashke me meten e Skraparin dhe heroin kombetar ua beri dalje serbeve,i kerkon Edvinit si te ish gjegj elez alija qe te mos beje si paraardhesit e tija nano salija e like florija ?????????????????????????
  Ketu nuk eshte bere njeri per tu qire ne bythe po ketu jane hapur bythesh te gjithe

  Reply to this comment
 8. Damir Fazlliq hamshori i lirise Sadijes Arxhides,xenit September 3, 13:20

  KOLUMBI E BALLKANIT KU NE KRYE JANE FEMIJET E KREREVE TE MAFJES POLITIKE EKONOMIKE FINACIARE E BANKARE..XENI SALISE VAJZAT E LIKE FLORISE ERIKAT E FULLHANERISE BODE-GARDET E FINANCAVE TRAFIQEVE DHE SHKERDHATOKRACISE DHE BOJAXHIU I OBORRIT TE ‘COSA NOSTRA’ EDVIN ROBERT ÇAMÇAKIZI

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin