04 gusht 2018

August 4, 2018 03:02

04 gusht 2018

August 4, 2018 03:02
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH August 4, 09:19

  NE DELJA E ZEZE E BALLKANIT DHE EUROPES
  Vendet e Europes po ‘luftojne’ te ‘huajin’ ne njeri tjetrin
  ————–
  Ne vend te paraDhenjes:
  A mund te kete tragjedi me te madhe se sa lufta çfarosese brenda ‘lloit’ apo brenda sojit se sa e ketij populli qe duan e respektojne me teper te ‘huajin’ se sa vete vehten,te huajit i hapin shtepine kur ”Vjen nji i huaj e u rri ne voter,me ju turpnue me grue e moter”,ndersa vellain e vret vetem se i ka levizur 5 cm sinorin!

  A ka me tragjedi se sa nje popull ngelur 28 vjet pa driten e syve qe quhet INTELIGJENCE e pa informacion apo terr informativ shume me keq se ne kohen e inkujzicionit dhe vendin e shqipetareve e kane zevendesuar xhihadiste ,salisjane imame e hajdare perdhunues te ’10 Komandamenteve te Zotit’ qe vrasin e vjedhin nje popull te tere mbi 28 vjet ne emer te Allahut?

  A ka me tragjedi ku si asnje popull i Ballkanit na kane perçare kreret e xhihadit me ne krye kalifin SALI me regji antishqipetare Serbi Rusi e Ameriqi ne 128 banda Parti me shume se sa elektorat dhe shqipetaret ne arrati shume me keq se sa dikur izraelitet 40 vjet ne shkretetire kane ngelur ne udhekryqe te Botes pa shtet pa pasuri pa atedhe e te ardhme?

  30 Vjet ‘lufte’ me mullinjte me ere te kAmunisteve?
  —————————-
  Si mund te konsiderohet intelektual e historjan pas 28 vitesh qe kemi ngelur pa shtet e luftojme me njeri tjetrin ne shekullin e 21-te si donkishoti me mullinjte e kAmunisteve,nje Kasmi qe flet per per Mukjen e arrin e thote se ”Rrezikon qe ta etikojne si historian komunist apo edhe me keq me bindje komuniste’??
  Ne cilen vend e popullit te Ballkanit luftohet 28 vjet si njerez me bisht kunder fantazmave te quajtura si askush tjeter ‘kAmunist’,’Regjim kAmunist’ e per turpin e Botes edhe ‘Sistem kAmunist’?

  Si nuk u zu gjalle pas 28 vitesh ‘lufte’ nje kAmunist dhe tua tregonim brezave qe vine si ti dallojne nga shqipetaret e te ruhen se mos i ‘hane’ si kanibalet?
  Ke konsiderojne kAmunist keta lloj kafshesh qe po e shpien kete popull drejt origjines e ne mes te Europes po na del BISHTI?
  Kush e dretoi ‘luften’ kunder mullinjve me ere te kAmuniztave keto 28 Vjet e si do ti konsiderojme e tua veme emerin Doktorit te bllokut te udheheqjes se diktatures e nomeklatures se Mihal Bishes ,dhendurrit serb apo kalif Salise dhe si do ta quaj e konsideroje historija e historjanet dhendurrin serb Komunist?

  Si do konsiderohen tere ‘çunat e bllokut’ te diktatures qe drejtuan lujften kunder mullinjve me ere te kAmunistave e moren flamurin donkishotesk te antikAmunizmit Nanot,Ngjelat,Lubonjat,Pollot,Pashkot Rrulat,Blushat,Milot Gjinushat,e karabushat te kryesuar nga KLANI ‘KAPO’ gjonat,Bushatet e nje dinastije te Hysni Kapos krahut te dathte te E.Hoxhes e numurit DY te diktatures qe drejtonte edhe Organet e diktatures si sigurimin e shtetit agjenturat e kundezbulimin dhe njekohesisht mbante ne shtepi e ne ‘GJI’ dhendurrin serb SALI,do quhen Komunista?

  Kush jane ata njerez me bisht qe e mbajne veten per shqipetare qe kane TURP te konsiderohen komunista si tere RINIA shqipetare ndikuar nga idealet komuniste dhane jeten per LIRI per te çliruar Shqiperine ne lulen e rinise nen moton Liri-Barazi-Vllazeri?
  Kush e ka per TURP te kete ide komuniste e ideale komuniste ashtu si tere INTELIGJENCA boterore qe u ndikua me keto ideale ku si themel kane patur:’Njeriu lind i barabarte e duhet te vdese i tille’ nga Njuton tek Bernard Show,nga Ajshtajn,Tek Tolstoi,nga Dostojevski tek Emingueji,Nga Drajzer tek Zola,nga Ibsen tek Oskar Wilde e mijera e mijera te tjere duke perfunduar tek inteligjenca shqipetare pasardhese e Rilindasve qe ishin brymosur me idete e iluminizmit francez deri tek te medhenjte Migjeni,Gurakuqi,A.rustemi e pse jo Sejfulla Maleshova si anetar i kominternit e internacionales Komuniste?

  Sa idjote e njerez me bisht kane ngelur ne kete vend qe fjales FASHIST e regjim fashist i vene perballe fjalen komunist e per injorance e idjotesi ‘Regjim komunist’?
  KAFSHE,Ne te ashtuquajturin sistem komunist po qe so do vendosej nuk ka te beje fare as me ‘regjim e as pushtet politik por thjesht sistem ekonomik e shoqeror ku ndergjegja presupozohej qe ish ne shkallen superjore dhe:’Njeriu do punonte sipas MUNDESISE dhe do shperblehej sipas NEVOJES’:..
  KAFSHE:Ne te ashtuquajturin ‘sistem komunist’ shteti e perseris shteti bashke me ‘burrat e shtetit’ e humbin funksionin pra ne Komunizem nuk egziston SHTETI:.

  PO TANI?
  Me ke jemi te ngjashem si vend e si popull ne Ballkan e Europe kur kemi ngelur rrugeve pa shtet pa pasuri atedhe e pa prone e pa pune ?
  -Me Serbine qe ka shtet e ne krye te shumices nje parti te majte e qe respekton te shkuaren perfshi komunistin TITO anetar i internacionales komuniste?JO.
  -Me Italine qe ka shtet e ne krye jane forca regresive e raciste qe luftojne te ‘huajin’ nderkohe qe brenda vehtes po bejne shkurtime drastike PRIVILEGJEVE e korrupsionit?JO
  -Me Gjermanine qe po rikthehet racizmi ne Bavari e po u mbyllen dyert te ‘huajve’?JO
  -Me maqedonine qe ka shtet dhe perfaqeson popullin dhe SOVRAN jane maqedonasit dhe kane edhe te drejten e VOTES dhe te REFERENDUMIT?JO
  -Me Greqine ku ka lindur fjala DEMOKRACI dhe populli e dergon parlamentin edhe tre here brenda vitit ne shtepi e sot ne krye eshte Parti Komuniste dhe kryeministri ne Zyre nuk mban fotografine e ZOGOLLIT po te MARKS-it e CHE VARES?JO

  Ne nuk krahesohemi me asnje vend ku ka shtet se tek ne eshte restauuruar ‘KALIFATI i Bathores’ e ne krye eshte guida Supreme apo kalifi Sali doktori serb i shokut Hisni qe propogandohet nga kamikazet Andushe dhe niperat e tij dhe vazhdojme luften brenda SOJIT si luftrat me çfarosese ne historine e njerezimit.
  Ne historine dhe gjuhet e tere vendeve te Ballkanit dhe Europes thuhet se lufta e dyte Boterore u be nga Popujt Jugosllave,polake Ruse Franceze kunder FASHIZMIT tek ne thuhet lufte jo partizanet apo shqipetaret kunder pushtuesit po kAmunistet kunder ballisteve!!!!
  Gjithe popujt e Botes e shqipetojne fjalen SUKTH ne gjuhen e xhihadit ‘THUKS’.
  Nese burrat e qemoçem perfshi dhe intelektualin e patriotin Safet Butka kishin ‘namuz’ dhe nga turpi vrisnin vehten edhe ne HALE pasardhesit e tyre shurranjoze nuk vrasin vehten po kerkojne ta shkruajne historine e ketij populli nga HALEJA si HALE qe nuk turperohen nga PORDHET …

  P.S Edhe Nexhmije Xhuglini ,gruaja e Enver Hoxhes fale inteligjences nuk do ta pranonte kurre qe tek ne kish ‘regjim’ apo ‘sistem komunist’ se do te ish nje idjotesi aqe me teper kur edhe i ashtuquajturi ‘sistem socialist’ si faze transitore u be keq e shpesh me metoda staliniane ndersa fjala komunist u hoq edhe nga emeri i partise pas viteve ’50 qllimisht qe ‘Blloku’ te gezonte ‘Te drejten borgjeze pa borgjezine’ perkthyer e interpretuar Marks qellimisht se PRAPTHI…
  Te keqen mos e kerkojme jashte vetvehtes si popull qe po na del bishti e per te huajin dhe perdhunuesin vrasim njeri tjetrin ,vellai vellane…

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH August 4, 09:39

  NE DELJA E ZEZE E BALLKANIT DHE EUROPES!
  Vendet e Europes po ‘luftojne’ te ‘huajin’ ne njeri tjetrin?
  ————–
  Ne vend te paraDhenjes:
  A mund te kete tragjedi me te madhe se sa lufta çfarosese brenda ‘lloit’ apo brenda sojit se sa e ketij populli qe duan e respektojne me teper te ‘huajin’ se sa vete vehten,te huajit i hapin shtepine kur ”Vjen nji i huaj e u rri ne voter,me ju turpnue me grue e moter”,ndersa vellain e vret vetem se i ka levizur 5 cm sinorin!

  A ka me tragjedi se sa nje popull ngelur 28 vjet pa driten e syve qe quhet INTELIGJENCE e pa informacion apo terr informativ shume me keq se ne kohen e inkujzicionit dhe vendin e shqipetareve e kane zevendesuar xhihadiste ,salisjane imame e hajdare perdhunues te ’10 Komandamenteve te Zotit’ qe vrasin e vjedhin nje popull te tere mbi 28 vjet ne emer te Allahut?

  A ka me tragjedi ku si asnje popull i Ballkanit na kane perçare kreret e xhihadit me ne krye kalifin SALI me regji antishqipetare Serbi Rusi e Ameriqi ne 128 banda Parti me shume se sa elektorat dhe shqipetaret ne arrati shume me keq se sa dikur izraelitet 40 vjet ne shkretetire kane ngelur ne udhekryqe te Botes pa shtet pa pasuri pa atedhe e te ardhme?

  30 Vjet ‘lufte’ me mullinjte me ere te kAmunisteve?!
  —————————-
  Si mund te konsiderohet intelektual e historjan pas 28 vitesh qe kemi ngelur pa shtet e luftojme me njeri tjetrin ne shekullin e 21-te si donkishoti me mullinjte e kAmunisteve,nje Kasmi qe flet per per Mukjen e arrin e thote se ”Rrezikon qe ta etikojne si historian komunist apo edhe me keq me bindje komuniste’?! ‘Perendi! Ku je?’-thosh Migjeni
  Ne cilen vend e popullit te Ballkanit luftohet 28 vjet si njerez me bisht kunder fantazmave te quajtura si askush tjeter ‘kAmunist’,’Regjim kAmunist’ e per turpin e Botes edhe ‘Sistem kAmunist’ nga analfabete qe nuk dine te shkruajne as emerin e tyre pa le te lexojne e kuptojne Marks autorin e ‘Manifestit komunist’?

  Si nuk u zu gjalle pas 28 vitesh ‘lufte’ nje kAmunist dhe tua tregonim brezave qe vine si ti dallojne nga shqipetaret e te ruhen se mos i ‘hane’ si kanibalet?
  Ke konsiderojne kAmunist keta lloj kafshesh qe po e shpien kete popull drejt origjines e ne mes te Europes po na del BISHTI?
  Kush e dretoi ‘luften’ kunder mullinjve me ere te kAmuniztave keto 28 Vjet e si do ti konsiderojme e tua veme emerin Doktorit te bllokut te udheheqjes se diktatures e nomeklatures se Mihal Bishes ,dhendurrit serb apo kalif Salise dhe si do ta quaj e konsideroje historija e historjanet dhendurrin serb Komunist?

  Si do konsiderohen tere ‘çunat e bllokut’ te diktatures qe drejtuan lujften kunder mullinjve me ere te kAmunistave e moren flamurin donkishotesk te antikAmunizmit Nanot,Ngjelat,Lubonjat,Pollot,Pashkot Rrulat,Blushat,Milot Gjinushat,e karabushat te kryesuar nga KLANI ‘KAPO’ gjonat,Bushatet e nje dinastije te Hysni Kapos krahut te dathte te E.Hoxhes e numurit DY te diktatures qe drejtonte edhe Organet e diktatures si sigurimin e shtetit agjenturat e kundezbulimin dhe njekohesisht mbante ne shtepi e ne ‘GJI’ dhendurrin serb SALI,do quhen Komunista?

  Kush jane ata njerez me bisht qe e mbajne veten per shqipetare qe kane TURP te konsiderohen komunista si tere RINIA shqipetare ndikuar nga idealet komuniste qe dhane jeten per LIRI per te çliruar Shqiperine ne lulen e rinise nen moton Liri-Barazi-Vllazeri?
  Kush e ka per TURP te kete ide komuniste e ideale komuniste ashtu si tere INTELIGJENCA boterore qe u ndikua me keto ideale ku si themel kane patur:’Njeriu lind i barabarte e duhet te vdese i tille’ nga Njuton tek Bernard Show,nga Ajshtajn,Tek Tolstoi,nga Dostojevski tek Emingueji,Nga Drajzer tek Zola,nga Ibsen tek Oskar Wilde e mijera e mijera te tjere duke perfunduar tek inteligjenca shqipetare pasardhese e Rilindasve qe ishin brymosur me idete e iluminizmit francez deri tek te medhenjte Migjeni,Gurakuqi,A.rustemi e pse jo Sejfulla Maleshova apo si anetar i kominternit e internacionales Komuniste?

  Sa idjote e njerez me bisht kane ngelur ne kete vend qe fjales FASHIST e regjim fashist i vene perballe fjalen komunist e per injorance e idjotesi ‘Regjim komunist’?
  KAFSHE,Ne te ashtuquajturin sistem komunist po qe so do vendosej nuk ka te beje fare as me ‘regjim e as pushtet politik por thjesht sistem ekonomik e shoqeror ku ndergjegja presupozohej qe ish ne shkallen superjore dhe:’Njeriu do punonte sipas MUNDESISE dhe do shperblehej sipas NEVOJES’:..
  KAFSHE:Ne te ashtuquajturin ‘sistem komunist’ shteti e perseris shteti bashke me ‘burrat e shtetit’ e humbin funksionin pra ne Komunizem nuk egziston SHTETI:.

  PO TANI?
  Me ke jemi te ngjashem si vend e si popull ne Ballkan e Europe kur kemi ngelur rrugeve pa shtet pa pasuri atedhe e pa prone e pa pune ?
  -Me Serbine qe ka shtet e ne krye te shumices nje parti te majte e qe respekton te shkuaren perfshi komunistin TITO anetar i internacionales komuniste?JO.
  -Me Italine qe ka shtet e ne krye jane forca regresive e raciste qe luftojne te ‘huajin’ nderkohe qe brenda vehtes po bejne shkurtime drastike PRIVILEGJEVE e korrupsionit?JO
  -Me Gjermanine qe po rikthehet racizmi ne Bavari e po u mbyllen dyert te ‘huajve’?JO
  -Me maqedonine qe ka shtet dhe perfaqeson popullin dhe SOVRAN jane maqedonasit dhe kane edhe te drejten e VOTES dhe te REFERENDUMIT?JO
  -Me Greqine ku ka lindur fjala DEMOKRACI dhe populli e dergon parlamentin edhe tre here brenda vitit ne shtepi e sot ne krye eshte Parti Komuniste dhe kryeministri ne Zyre nuk mban fotografine e ZOGOLLIT po te MARKS-it e CHE VARES?JO

  Ne nuk krahesohemi me asnje vend ku ka shtet se tek ne eshte restauuruar ‘KALIFATI i Bathores’ e ne krye eshte guida Supreme apo kalifi Sali doktori serb i shokut Hisni qe propogandohet nga kamikazet Andushe dhe niperat e tij dhe vazhdojme luften brenda SOJIT si luftrat me çfarosese ne historine e njerezimit.
  Ne historine dhe gjuhet e tere vendeve te Ballkanit dhe Europes thuhet se lufta e dyte Boterore u be nga Popujt Jugosllave,polake Ruse Franceze kunder FASHIZMIT tek ne thuhet lufte jo partizanet apo shqipetaret kunder pushtuesit po kAmunistet kunder ballisteve!!!!
  Gjithe popujt e Botes e shqipetojne fjalen SUKTH ne gjuhen e xhihadit ‘THUKS’.
  Nese burrat e qemoçem perfshi dhe intelektualin e patriotin Safet Butka kishin ‘namuz’ dhe nga turpi vrisnin vehten edhe ne HALE pasardhesit e tyre shurranjoze nuk vrasin vehten po kerkojne ta shkruajne historine e ketij populli nga HALEJA si HALE qe nuk turperohen nga PORDHET …

  P.S Edhe Nexhmije Xhuglini ,gruaja e Enver Hoxhes fale inteligjences nuk do ta pranonte kurre qe tek ne kish ‘regjim’ apo ‘sistem komunist’ se do te ish nje idjotesi aqe me teper kur edhe i ashtuquajturi ‘sistem socialist’ si faze transitore u be keq e shpesh me metoda staliniane ndersa fjala komunist u hoq edhe nga emeri i partise pas viteve ’50 qllimisht qe ‘Blloku’ te gezonte ‘Te drejten borgjeze pa borgjezine’ perkthyer e interpretuar Marks qellimisht se PRAPTHI…
  Te keqen mos e kerkojme jashte vetvehtes si popull qe po na del bishti e per te huajin dhe perdhunuesin vrasim njeri tjetrin ,vellai vellane…

  Reply to this comment
 3. shqipetar Sharri August 4, 12:11

  Ku ku ku jena katandis e ku kena perfundu..’????????
  Ekush prej ketyne nuk do deshironte me ja çu nonen grun vajzen,mbesen e supermbesen me ja shkerdhy ambasadori arvizu e kinezi Lu…mjafton qe te mbajne pushtet…
  A mund te quhet krriminel salija mul noka e elvis Ballija demokrat se e ka emnin keshtu prej biberajve PD-ja???
  A mund te quhet socialist miliarderet e PS se keshtu ja vuni emnin Ramiz agjent Alija????
  A mund te quhet regjim komunist ai i kores se veritut e kines pse partija ne pushtet e kan qujt komuniste?????
  Aq sa mund me u qujt halla daje pa koqe aq mund te quhet salija i serbis demokrat likja i florise president e edvini me kemish te zeze e zhgabonjen ne balle shqiptar e socialist…

  Reply to this comment
 4. Mark .U.K August 4, 19:25

  Se sa ka pas interes per kosovart e tregon marrveshja e tij me Titon ku u vrane 3400 kosovar ne rrethinat e Ulqinit.Apo ne demostrat e pranveres te Vitit 1981 ne Kosove kur u futen me tanke ne Prishtin.Per dy jave nuk e hapi sqepin ky Hoxha iGjirokasters.Nje here Enveri tha afersisht kto fjale kur kishte frig se Bashkimi Sovjetik do sulmonte Shqiperin: Do ju themi revizionistve Sovjetik se dy rruga nese done te sulmoj.Njera nga deti jon,po ta dije se eshte shkem graniti bregdeti i Jonit,dhe tjetra Vardari ,po atje kemi shqiptart si do i presin rrugen.Habitem si ka mundesi se ka prap idiote qe besojn se Enveri e donte Kosoven.

  Reply to this comment
  • Per shtazen Mark Ujk August 4, 20:06

   Ike more idjot analfabet , sw nuk te llogarit kush nderv te gjallet ty ! Meso shqipen , me se pari , pastaj perpiqu te behesh shqiptar dhe , se fundi ta shofim ne se i ke plotesuar kushtet per tu ulur vetem nje vakt ne sofren e burrave ! . Egersire , i lindur e rritur ne shpelle , ne familjen e madhe te rendit fisnor , me mbiemrin Berrisha !

   Reply to this comment
 5. Per shtazen Mark Ujk August 4, 20:07

  Ike more idjot analfabet , sw nuk te llogarit kush nderv te gjallet ty ! Meso shqipen , me se pari , pastaj perpiqu te behesh shqiptar dhe , se fundi ta shofim ne se i ke plotesuar kushtet per tu ulur vetem nje vakt ne sofren e burrave ! . Egersire , i lindur e rritur ne shpelle , ne familjen e madhe te rendit fisnor , me mbiemrin Berrisha !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*