04 shtator 2017

September 4, 2017 02:00 Updated

04 shtator 2017

September 4, 2017 02:00 Updated
Komento

4 Komente

 1. Arben September 4, 07:44

  VDEKJE VDEKJE VDEKJE

  KOMUNIZMIT SLLAVO-KOMUNIST

  DHE SIGURIMIT TE SHTETIT.

  KRIMINELET ME TE MEDHENJ TE KETIJ POPULLI

  DHE NJEHERE

  VDEKJE VDEKJE VDEKJE

  VETEM KESHTU SHPETOJME NGA BATAKU.

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH September 4, 10:06

  ME SHUME SHKOLLIM,NUK DO TE THOTE ME SHUME ZHVILLIM!
  Politika antishqipetare ka investuar 27 vjet vetem ne hajduteri.Per te vjedhur ka ndertuar edhe ura atje ku nuk ka lumenj!
  —————–
  Zgjedhjet ne nje te ashtuquajtur akademi shkencash ne vendin me te varfer te Ballkanit te kujtojne thenjen tipike per shqipetaret nga shqipetaret :Ne edhe kur jemi pa breke ne bythe kerkojme te na therrasin ‘Agabej’.

  Edhe pse duket paradoksale,por faktet ne tere periudhat e zhvillimit te vendeve ne mbare boten sipas sistemeve ekonomike e shoqerore tregojne se niveli apo perqindja e te ‘shkolluarve’ nuk ka qene vendimtare ne mireqenjen e zhvillimin e nje vendi!

  Edhe pse racionaliteti i trurit eshte i ‘limituar’,edhe pse shkollimi eshte i nje rendesije te pa diskutueshme ne civilizimin e shoqerise nuk eshte vertetuar ne asnje vend ne historine e njerezimit qe sa me i shkolluar te jete nje popull aqe me i zhvilluar eshte prodhimi ,zhvillimi apo mireqenja.Baze ngelet shkalla e NJOHJES,mbi te cilen ndertohen politikat e ZHVILLIMIT.

  Tek ne si popull ,dhe kjo eshte pozitive shkollimi ka patur paresi edhe per faktin qe vime nga nje sistem si tere lindja ku arsimimi e kryesisht i larte ish kriteri kryesor qe lidhej me punesimin.Sot edhe pse akoma jemi ne anarki totale e deri ne krrize indetiteti pa emer te sistemit ekonomik e per rrjedhoje politik duhet te pranojme se shkolla me teper kerkohet edhe duke e blere vetem per te ‘kenaqur’ femijet vetvehten e per tu ndjere mire ne shoqeri e aspak per te krijuar apo investuar te ardhme te sigurt!

  Po te perdoresh metodat e krahesimit midis vendeve shume te zhvilluara si ato te lindjes se larget Kore e Jugut Honkong,Singapori me ato te amerikes Latine Venexuela .Argjentine ndersa ne nivelin e analfabetizmit ne fillim te viteve ’60 ish gati dy here me i madh ne vendet e amerikes latine te ardhurat per fryme ishin 2 here me te medha ndersa sot ne vendet e lindjes ndodh e kunderta,te ardhurat jane 10 here me te medha!?

  Niveli i te shkolluarve e sidomos niveli i lendeve egzakte,matematika ne vendet e lindjes e sidomos Çekija,Serbija ,Lituanija kane qene shume me te larta edhe se te Amerikes apo edhe zvicres por niveli i zhvillimit shume me i ulet!?

  Zvicera edhe pse shkallen e te diplomuarve e ka gati sa nje e treta e mesatares se vendeve te OSBE-se eshte nga vendet me te zhvilluara te Europes bashke me Norvegjine per te mos thene me i zhvilluari !
  Nuk eshte niveli i te shkolluarve ,por shkalla e njohejes ,politikave te zhvillimit e sidomos jo masivizimit por cilesise investimit tek talentet ,ekonomija e sherbimit,’eksportimi i trurit’ ajo qe mund ta beje nje vend te te konkuroje me te tjeret e te arrije standarte!

  Ne politikat ndaj arsimit e shkolles pale ‘shkences’ se ‘akademikeve’ qe fluturojne me presh nen efektin e forcave centri ‘Fuga’ kane qene e vazhdojne te jene sa diletante aqe shkaterrimtare per te mbyllur rinine neper kampingje te quajtura ‘universitete’ aqe sa ka gjithe europa se bashku me te vetemin piksynim qe ‘politika’ e hajduterise e perhereshme ne pushtet te mos i kete neper kembe dhe mbas 4 vjetesh te shtohet numeri i ushterise se te pa puneve qe kerkojne ikjen pa kthim!?

  ‘Ekonomija e sherbimit’ per te cilen tek ne as qe behet fjale ka nevoje per nje ‘pakiceze’ talentesh qe qeverrija duhet te investoje edhe duke krijiuar fonde te veçanta nepermjet nje banke me kredi afatgjata per talentet qe nje dite do eksportoje TRURIN ne Bote e do na sjelle VALUTEN !
  Ndersa shumica do sherbeje kamarjer ose do skuqe patate apo qe do servire pilaf e fasule Ballinjve e ‘baballareve te kombit’ nuk ka nevoje te kete mbaruar as fakultetin e letersise,as te filozofise e as konservatorin per muzike qe eshte kohe e ‘HUMBUR’ por thjesht te kete njohurite profesionale te domosdoshme e te jete i specializuar ne sektorin e sherbimit apo prodhimit!

  Politikat e qeverrise nepermjet reformave kerkojne investime te ‘PILOTUARA’ dhe mbi te gjitha investimet duhet te jene EFEKTIVE qe jo vetem te rikthejne fitimin por ne kohen sa me te shkurter.Tek ne fjala reforme e ‘politika ekonomike’ jane hequr 27 vjet nga fjalori dhe pellitet vetem per politike dhe tere ‘investimet’ me 5 MILIARD borxh jane konsumuar per ‘Keshtjella ne rere’ apo ÇIMENTIZIM dhe jo per KAPITALIN njeri per te marre njohuri e specializohet ne TURIZEM-BUJQESI-BLEKTORI por e fusin neper ‘bordello’ fakultete ‘gjuhe letersi per te bere seks me ‘VIPAT’ apo RRIPAT e politikes qe 90 perqind nuk dine te flasin shqip dhe akoma nuk kane perkthyer shqipetareve te pa pune e te pa ngrene fjalet fantazema:’Biznes’,’affera’,’biznesMona’,’Monopol’ etj qe pakeze per te mos thene asgje kane te bejne me ekonomine e tregut ,e parimet e saj me njohurite me meritokracine ,barazi mundesije e konkurencen qe u ka prere rrugen nepotizmi e klientalizmi salisjan mesjetar!

  Ky parlament injorantesh te pasur nuk ka asnjelloj mandati e asnjelloj ‘requisiti’ te beje asnje reforme e kryesisht ne ARSIM ku investimi duhet te behet ne funksion te cilesise talenteve NJOHURIVE teknologjise ne ‘Ekonomine e sherbimit’ ku te eksportojme TRURIN e thithim valuten e jo te eksportojme shqipetaret si skllever 27 vjet apo sisi PROSTITUTA e te importojme plehera per te mbajtur me flori nje politike e nje parlament antishqipetar me injorantin me hajdutin e me me konflikt interesh ne Bote!?

  Per çfare shkence e shkolle flasin ca alabake me tituj ‘akademike’ ne injorance e ‘sociologe’ kur ketu shumica e shqipetareve jeton i detyruar jo fale ‘TRURIT’ ku ska ku e ve ne pune por fale ‘BYTHES’ qe ua ka hapur te huajve kolonizatoreve e ‘ambasadoreve’!?

  Per çfar rruge kombi krimi e arberi qe nuk te shpiien gjekundi flasin keta pushtetare injorante e hajdute kur keto rruge pa rruge po na varrosin te gjalle ne borxhe e jo vetem nuk mbarojne kurre po as nuk veteshlyhen e nuk po na shpien gjekundi 27 vjet vetem se ne Shishtufine kur nuk NUK investohet per kapitalin njeri per trurin talentin!

  Si mund te beje reforma nje parlament injorantesh me ‘perizoma’ apo kunguj te Dhjetorit pa asnje shkolle e pa asnje dite pune te ngujuar 27 vjet ne regjim majmerije kur nuk thuhet asnjehere si eshte raporti EKSPORT-IMPORT ne kete vend me sistem skllavopronar ku derrat e ‘akademise se shurres’ vjedhin duke pire kafe gjithe diten ndersa shqipetaret ushqehen me miell SERB qe nuk e hane kafshet ne Serbi dhe raporti importeve per eshte per vitin 2016 rreth 800 MILION Euro ndersa eksporti rreth 150 Milion ose SHQIP òdo vit behemi 5 HERE me te VARFER se lendet e para per eksport qe gjithe Bota thith valuten si energjija e lendet e para nentokesore ua fali kalif Salija gjithe Botes per te blere postin e Kalifit bashke me imamet e tjere te politiQIse.
  Si mund te zhvillohet nje vend ku 27 vjet mungon informacioni statistikat e ‘medija’ eshte kthyer ne propoganduese e krimit e jo zhvillimit,pellitjeve per politike e jo ‘politikave ekonomike e zhvillimitpfese fondamentalizmit e jo shkences e TRURIT!?

  Or ti kryeminister pa qeverri e pa parlament,e qe injoranca pret nga ti tu rilindesh shtetin,do qe te besh reforme ne arsim:
  Shurto urgjent tere MILIONAT qe marin pensionistet e politikes antishqipetare si pensione te ‘arta’ qe jane mbi 200 veta dhe kri jo FOND per 10 talente per 20 vjet po arrin ta kuptosh e dallosh nje te ‘shkolluar’ nga nje te ‘DITUR’!I shkolluari rri gjith diten i pa pune ne facebook,ndersa i dituri i investon tek Lavatriçja qe i ka sherbyer njerezimit me shume se òliron forcen njerezore e gruan te jete prezente ne shoqeri mireqenje prodhim e jo te prostituohet neper bote me ferexhe ne koke ne shekullin e 21-te ndersa imamet e prifterinjte te presin e percjellin ‘zonjat e para’ qe u zgjidhin ushkuret e u ngrejne bythet perpjete per te lare mekatet!

  Reply to this comment
 3. nipi A.Rustemit September 4, 10:17

  ‘rrofte mbreti yne rrofte.shakaxhiu i perparimit
  brez pas brezi u kujtofte si sternip i nastradinit”Noli

  E dini pse kjo politike alabakesh ndare ne 128 bajraqe qe quhen pari luftoi 27 vjet me mullinjte e kAmunizmit!?
  Se teorija komuniste qe nuk u vu gjekundi ne zbatim u ndertua mbi ‘Liri-Barazi-Vllazeri’qe te treja na mungojne …….
  E dini pse predikojne fene alabakerija e kesaJ politike qe ne emer te fese te drogojne tere trute e injorances dhe kreret salisjane metiste e socialSSaliste te vjedhin te perdhunojne te martohen e grate ti shpien te marin avdes neper bote e keta te rrojne me prostitucionin e me studentet e bordellos se jales si sekretare ndersa heroit kombetar e varrosin e òvarrosin 25 vjet per te vjedhur miliardat e tani e mbulojne me ferexhe per te harruar shqipetarizmin luften historine e ndergjeghen kombetare e ne vend te tyre te restaurojne fene obskurantizmin injorancen tradhetine antishqipetarixmin e hajduterine simbolizuar nga anadollaku apo i derguari i Serbise Ahmet Zogolli…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*