05 qershor 2019

June 5, 2019 02:05 Updated

05 qershor 2019

Nga Arkiva

June 5, 2019 02:05 Updated
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH June 5, 07:45

  RRUGET E ‘INTEGRIMIT’ KALOJNE NGA REÇI JO NGA SURELI!
  Ne nje vend pa shtet ‘me mire nje qeverri e keqe se sa pa qeverri’!
  —————–
  Ne vend te paraDAhenjes:
  Arrita ta lexoj deri ne fund kete ‘hartimin’ e ish ‘numurit dy’ te financave dhe ‘numurit nji’ te doganave!
  Ne pjesen e pare te hartimit me erdhi per te VJELLE kur nuk permendete as fjalen BODE,as fjalen Banke e aqe me teper fjalen ‘BORXH’dhe BUKE pas 30 vjetesh po vetem fjalen ‘BURRE'(Edvin)!
  Ne pjesen e dyte me erdhi per te DH… kur permendete fjalen ‘pune’ e ‘kazem’ ne gojen e nje intelektuali te quajtur Faik Bej Konica qe ne tere jeten e tij mund te vleresohet per gjitheçka por jo per Pune,edhev pse filloi te shkruante disa libra ‘Nuk bitisi asnje ne jete’ !
  Rama ne cilin do vend te Europes apo edhe Baòllkanit ku egziston shteti ndoshta do te ish i fundit i punesuar si pergjegjes i pastrim gjelberimit por tek ne 30 vjet pa shtet per momentin do pranojme me mire nje ‘zogist’ qe edhe hedh ndonje kazem e vjedh se sa kreret socialSSaliste e nanoiste qe 30 vjet vetem kane vjedhur ne krah te Kalif SALISE qe se bashku i vune zjarrin ish Shqiperise!
  Edvini ka ‘lindur’ Zogiste antikAmunist problemi eshte per ata qe nga kAmuniste u bene antikAmuniste dhe qorrat qe nuk kishin sy ti shikojne po ti Votojne!

  Serbi SALI!
  —————-
  Dje ‘Qenja’ me e urryer e me e peshtira e popullit shqipetar,simboli i krimit korrupsionit se keqes Berisha ,Neroni qe dogji ish Shqiperine me zvarraniket ish ‘çuna te bllokut’ qe i ka rritur ne preherin e tij pa breke si ish Qires Dhish, vazhduan e trumpetuan ‘Moshapjen e negociatave’ por mbi te gjitha rikthimin e VIZAVE per shqipetaret!

  Serbi Karaxhixh Sali!
  ‘Levizja e lire’ qe 30 vjet ke propoganduar si antishqipetar e Titist ‘TI’,nme gjuhen shqipe perkthehet si Sllobodanke e jo si ‘LIRI’!
  Qe ta marin vesh mire jo shumica e shqipetarevev me tru po tragjikisht INDIFERENTE por ajo pakiceze krriminale qe si xhihadiste ,hajdare e ‘kosovare’ ndjekin akoma nga mbrapa simbolin e se keqes apo nje ‘Idhull pa krena’ apo kadaver e ngelur pa varrosur,’Levizja e lire’ ka qene perdorur dhe vazhdon te perdoret thjesht si ‘DOGME’ nga kreret e xhihadit per te zbatuar tridhjet vjet me GJENOCID Titist Shperberjen!

  ‘Levizja e lire’ apo pa viza qe trumbretojne Krriminelet me gjuhen e xhihadit apo fashizmit si dikur Musolini:
  ”Armiamoci e Andatevi”(Armatosemi (NE) dhe ikni(JU) nuk ka te beje fare ,’po fare fare’ as me integrimin as me mireqenjen e aqe me teper me LIRINE!
  Populli shqipetar 30 vjet nuk eshte i LIRE!
  Nuk ka e nuk mund te kete LIRI pa LIRI ekonomike ku populli .shumica te jene te ÇLIRUAR nga ANKTHI i plotesimit te nevojave me te domosdoshme per te mbijetuar e dhene femijeve 3 here ne dite BUKE!

  Qe ta marin vesh shqipetaret po kryesisht ‘hajdaret’,’kosovaret’ e xhihadistet inkuadruar ne divizionin ‘Hajdari’ se sa KRRIMINALE eshte trumbetimi i shprehjes ‘Levizja e lire’ bashke me dogmat ‘hapje negociatash’ apo ‘Integrim’ ne Shishtufine mjafton qe kryekrriminelit Sali Karaxhixh,doktorit serb te ‘shokut’ Hysni apo gjyshit te dalit te sigurimsit Medi ti behen keto pyetje nga ZAGARET rreth tij:

  1.-Per ke shtresa te ‘shoqerise’ te ketij vendi pa shtet propogandon ‘Levizjen e lire’ kur Vete Sali Karaxhixh si ish pjese e Bllokut ka gezuar bashke me gjithe familjen e tij krriminale edhe te ‘drejten borgjeze dje pa borgjezine’ edhe sot eshte ne krye te borgjezise me gjithe te drejtat e saj!?
  -E kerkojne ‘levizjen e lire’ per gjysmen e popullsise gati 3 Milion,ajkes se shoqerise qe ka 30 vjet ne arrati!?
  -E kerkojne per 1/3 e moshave 1-35 vjeç gati I MILION ne emigrim ajken e rinise qe nuk di as shkrim e as kendim shqip dhe tere sherbimin dhe betimin e bejne per te huajt e ne gjuhe te huaj!?
  -Apo e kerkon ‘levizjen e lire’ per tere ‘hajdaret’,’kamikazet’,’kosovaret’ qe si DJAJTE i kane dale nga gryka e shishes e nuk i mban dot e kerkon tu jape Rruget e Botes si ua dha Shqipetareve qe ca u bene ushqim per peshk ,ca u zhduken pa lene gjurme e SHUMICA bredhin neper Bote ‘si mize pa koke’ shume me keq se sa izraelitet 40 vjet ne shkretetire!?
  -Pse vazhdojne e propogandojne ‘Levizjen e lire’ ne nje vend koloni ku shtresat me te dobeta GRATE dhe FEMIJET kane marre arratine shume me keq se SKLLEVERIT sepse shiten dhe blihen jo vetem pa u shoqeruar po edhe bileten e presin vete vetem VAJTJE!
  Qellimi eshte i qarte si drita e diellit:
  SHQIPETARET TUTJE-KRERET E KRIMIT KETU ose akoma me shqip:Ish Shqiperija dikur e shqiptareve tani e 30 vjet ÇIFLIG i ATLLAREVE!

  2.-Pse zagaret e dizinformacionit nuk e pyesin Serbin Berisha lidhur me Kosoven dhe Kosovaret qe 30 vjet kerkon si UDB-ash ti perdore si koke turku ne te ashtuquajturin ‘konflikt’ Veri -Juge apo nepermjet fondamenytalizmit xhihadist ti perdore si KAMIKAZE kunder shqipetareve dhe ne prag VDEKJE kerkon pse jo edhe konflikt midis dy vendeve e popujve :

  -Shumica e kosovareve,qe u propogandohet’Levizja e lire’ sa e konsiderojne kete ‘dogme’ si LIRI dhe po wqe se ‘levizja e lire’ konsiderohet LIRI pse nuk ja kerkojne kete kreret e xhihadit e kalifi SALI shba-ve te Biberajve dhe Beogradit qe nuk lejon kush ti futet pa VIZA po ja kerkojne BE-se pa Bythe e me ushkure ne fund te kembeve e Hollandes -Bordello!?
  -Pse nuk behet sondazh ne popull si ate sKipetar e ate Kosovar nese ‘levizja e lire’ indentifikohet me ‘LIRINE’ e tu behet pyetja direkte:
  Kur ndiheshin me te ‘LIRE’ kosovaret ne kohen e Mareshallit TITO kur ua ‘siguronte’ ‘levizjen e lire’ e si anetar te presidences kishin Fadil Hoxhen me te drejta te barabarta,Ne kohen e Ibrahim ‘Paçifistit’ qe i lante kembet kur merte avdes Millosheviçi kur UÇK-ja luftonte e derdhte gjak apo SOT qe kane fituar ‘LIRINE’ po nuk kane te ‘drejten’ te Levizin te lire’ si ne kohen e mareshallit Tito qe me gjenocid i degedisi neper Bote me te njejtat Metoda si dhendurri SERB -BERISHA degetisi SHQIPETARET dhe ish Shqiperija nga ish Republike e shtate e Jugosllavise qe synonin te behej tani eshte kthyer ne ‘Shprehje gjeografike’!?

  Sa hajdare,’kosovare’ idjote alabake e ‘komentues’ arrijne te kuptojne fjalet ‘integrim’,’integral’ pjese ‘integruese’ ‘pjese integrale’,levizje e lire e ,mbi te gjitha te jesh i LIRE!
  Sa arrijne te kuptojne keta IDJOTE qe ‘fajesojne’ Edvinin qe nuk na integroi ne BE dhe 30 vjet Europen e konsiderojne BORDELLO ku kerkojne te na bindin kreret e xhihadit qe te ikim si kamikaze me qef se atje Haet Piet e QI.. pa pune e pa para!
  Pas 30 vjetesh jo vetem nuk mund te ‘integrohemi kurre ne Europe por po i largohemi edhe Ballkanit drejt mesjetes obskurantiso-Xhihadiste’ ku po hame njeri tjetrin ne emer te ‘Alla akbar’!

  P.S ”Shpesh njeriu ndihet me i sigurt ne burg se sa jashte tij’Kafka

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH June 5, 07:59

  RRUGET E ‘INTEGRIMIT’ KALOJNE NGA REÇI JO NGA SURELI!
  Ne nje vend pa shtet ‘me mire nje qeverri e keqe se sa pa qeverri’!
  —————–
  Ne vend te paraDAhenjes:
  Arrita ta lexoj deri ne fund kete ‘hartimin’ e ish ‘numurit dy’ te financave dhe ‘numurit nji’ te doganave!
  Ne pjesen e pare te hartimit me erdhi per te VJELLE kur nuk permendete as fjalen BODE,as fjalen Banke e aqe me teper fjalen ‘BORXH’dhe BUKE pas 30 vjetesh po vetem fjalen ‘BURRE'(Edvin)!
  Ne pjesen e dyte me erdhi per te DH… kur permendete fjalen ‘pune’ e ‘kazem’ ne gojen e nje intelektuali te quajtur Faik Bej Konica qe ne tere jeten e tij mund te vleresohet per gjitheçka por jo per Pune,edhev pse filloi te shkruante disa libra ‘Nuk bitisi asnje ne jete’ !
  Rama ne cilin do vend te Europes apo edhe Baòllkanit ku egziston shteti ndoshta do te ish i fundit i punesuar si pergjegjes i pastrim gjelberimit por tek ne 30 vjet pa shtet per momentin do pranojme me mire nje ‘zogist’ qe edhe hedh ndonje kazem e vjedh se sa kreret socialSSaliste e nanoiste qe 30 vjet vetem kane vjedhur ne krah te Kalif SALISE qe se bashku i vune zjarrin ish Shqiperise!
  Edvini ka ‘lindur’ Zogiste antikAmunist problemi eshte per ata qe nga kAmuniste u bene antikAmuniste dhe qorrat qe nuk kishin sy ti shikojne po ti Votojne!

  Serbi SALI!
  —————-
  Dje ‘Qenja’ me e urryer e me e peshtira e popullit shqipetar,simboli i krimit korrupsionit se keqes Berisha ,Neroni qe dogji ish Shqiperine me zvarraniket ish ‘çuna te bllokut’ qe i ka rritur ne preherin e tij pa breke si ish Qires Dhish, vazhduan e trumpetuan ‘Moshapjen e negociatave’ por mbi te gjitha rikthimin e VIZAVE per shqipetaret!

  Serbi Karaxhixh Sali!
  ‘Levizja e lire’ qe 30 vjet ke propoganduar si antishqipetar e Titist ‘TI’,ne gjuhen shqipe perkthehet si Sllobodanke e jo si ‘LIRI’!
  Qe ta marin vesh mire jo shumica e shqipetarevev me tru po tragjikisht INDIFERENTE por ajo pakiceze krriminale qe si xhihadiste ,hajdare e ‘kosovare’ ndjekin akoma nga mbrapa simbolin e se keqes apo nje ‘Idhull pa krena’ apo kadaver e ngelur pa varrosur,’Levizja e lire’ ka qene perdorur dhe vazhdon te perdoret thjesht si ‘DOGME’ nga kreret e xhihadit per te zbatuar tridhjet vjet me GJENOCID Titist Shperberjen!

  ‘Levizja e lire’ apo pa viza qe trumbetojne Krriminelet me gjuhen e xhihadit apo fashizmit si dikur Musolini:
  ”Armiamoci e Andatevi”(Armatosemi (NE) dhe ikni(JU) nuk ka te beje fare ,’po fare fare’ as me integrimin as me mireqenjen e aqe me teper me LIRINE!
  Populli shqipetar 30 vjet nuk eshte i LIRE!
  Nuk ka e nuk mund te kete LIRI pa LIRI ekonomike ku populli .shumica te jene te ÇLIRUAR nga ANKTHI i plotesimit te nevojave me te domosdoshme per te mbijetuar e dhene femijeve 3 here ne dite BUKE!

  Qe ta marin vesh shqipetaret po kryesisht ‘hajdaret’,’kosovaret’ e xhihadistet inkuadruar ne divizionin ‘Hajdari’ se sa KRRIMINALE eshte trumbetimi i shprehjes ‘Levizja e lire’ bashke me dogmat ‘hapje negociatash’ apo ‘Integrim’ ne Shishtufine mjafton qe kryekrriminelit Sali Karaxhixh,doktorit serb te ‘shokut’ Hysni apo gjyshit te dalit te sigurimsit Medi ti behen keto pyetje nga ZAGARET rreth tij:

  1.-Per ke shtresa te ‘shoqerise’ te ketij vendi pa shtet propogandon ‘Levizjen e lire’ kur Vete Sali Karaxhixh si ish pjese e Bllokut ka gezuar bashke me gjithe familjen e tij krriminale edhe te ‘drejten borgjeze dje pa borgjezine’ edhe sot eshte ne krye te borgjezise me gjithe te drejtat e saj!?
  -E kerkojne ‘levizjen e lire’ per gjysmen e popullsise gati 3 Milion,ajkes se shoqerise qe ka 30 vjet ne arrati!?
  -E kerkojne per 1/3 e moshave 1-35 vjeç gati I MILION ne emigrim ajken e rinise qe nuk di as shkrim e as kendim shqip dhe tere sherbimin ushtarak dhe betimin e bejne per te huajt e ne gjuhe te huaj!?
  -Apo e kerkon ‘levizjen e lire’ per tere ‘hajdaret’,’kamikazet’,’kosovaret’ qe si DJAJTE i kane dale nga gryka e shishes e nuk i mban dot e kerkon tu jape Rruget e Botes si ua dha Shqipetareve qe ca u bene ushqim per peshk ,ca u zhduken pa lene gjurme e SHUMICA bredhin neper Bote ‘si mize pa koke’ shume me keq se sa izraelitet 40 vjet ne shkretetire!?
  -Pse vazhdojne e propogandojne ‘Levizjen e lire’ ne nje vend koloni ku shtresat me te dobeta GRATE dhe FEMIJET kane marre arratine me kohe shume me keq se SKLLEVERIT sepse shiten dhe blihen jo vetem pa u shoqeruar po edhe bileten e presin vete vetem VAJTJE!
  Qellimi eshte i qarte si drita e diellit:
  SHQIPETARET TUTJE-KRERET E KRIMIT KETU ose akoma me shqip:Ish Shqiperija dikur e shqiptareve tani e 30 vjet ÇIFLIG i ATLLAREVE!

  2.-Pse zagaret e dizinformacionit nuk e pyesin Serbin Berisha lidhur me Kosoven dhe Kosovaret qe 30 vjet kerkon si UDB-ash ti perdore si koke turku ne te ashtuquajturin ‘konflikt’ Veri -Juge apo nepermjet fondamentalizmit xhihadist ti perdore si KAMIKAZE kunder shqipetareve dhe ne prag VDEKJE kerkon pse jo edhe konflikt midis dy vendeve e popujve :

  -Shumica e kosovareve,qe u propogandohet’Levizja e lire’ sa e konsiderojne kete ‘dogme’ si LIRI dhe po qe se ‘levizja e lire’ konsiderohet LIRI pse nuk ja kerkojne kete kreret e xhihadit e kalifi SALI SHBA-ve te Biberajve dhe Beogradit qe nuk lejon kush ti futet pa VIZA po ja kerkojne BE-se pa Bythe e me ushkure ne fund te kembeve e Hollandes -Bordello!?
  -Pse nuk behet sondazh ne popull si ate sKipetar e ate Kosovar nese ‘levizja e lire’ indentifikohet me ‘LIRINE’ e tu behet pyetja direkte:
  Kur ndiheshin me te ‘LIRE’ kosovaret ne kohen e Mareshallit TITO kur ua ‘siguronte’ ‘levizjen e lire’ e si anetar te presidences kishin Fadil Hoxhen me te drejta te barabarta,Ne kohen e Ibrahim ‘Paçifistit’ qe i lante kembet kur merte avdes Millosheviçi kur UÇK-ja luftonte e derdhte gjak apo SOT qe kane fituar ‘LIRINE’ po nuk kane te ‘drejten’ te Levizin te lire’ si ne kohen e mareshallit Tito qe me gjenocid i degedisi neper Bote me te njejtat Metoda si dhendurri SERB -BERISHA degetisi SHQIPETARET dhe ish Shqiperija nga ish Republike e shtate e Jugosllavise qe synonin te behej tani eshte kthyer ne ‘Shprehje gjeografike’!?

  Sa hajdare,’kosovare’ idjote alabake e ‘komentues’ arrijne te kuptojne fjalet ‘integrim’,’integral’ pjese ‘integruese’ ‘pjese integrale’,levizje e lire e ,mbi te gjitha te jesh i LIRE!
  Sa arrijne te kuptojne keta IDJOTE qe ‘fajesojne’ Edvinin qe nuk na integroi ne BE dhe 30 vjet Europen e konsiderojne BORDELLO ku kerkojne te na bindin kreret e xhihadit qe te ikim si kamikaze me qef se atje Haet Piet e QI.. pa pune e pa para!
  Pas 30 vjetesh jo vetem nuk mund te ‘integrohemi kurre ne Europe por po i largohemi edhe Ballkanit drejt mesjetes obskurantiso-Xhihadiste’ ku po hame njeri tjetrin ne emer te ‘Alla akbar’!

  P.S ”Shpesh njeriu ndihet me i sigurt ne burg se sa jashte tij’Kafka

  Reply to this comment
 3. lexues I 'DITES' June 5, 08:28

  KU E DO SALA E KU JA FUT LALA…..!!??
  TE MERESH ME RAMEN E JO ME SALEN ESHTE NJESOJ SI TJA FUSESH SI KAU PELES…OSE NGA INATI RAMES TE FLESH ME MULLIXHIUN SALE..

  Reply to this comment
 4. L.H June 5, 09:42

  ”Politika eshte shprehje koncentruar e ekonomise’ moj syzeze e vetull zeze qe nuk ke kuptuar asgje nga ato qe ke mesuar ne shkollen ‘kristal’ apo kurset ,kunder analfabetizmit dhe ini me nga kater mastera per ‘hedhje shurre’….
  Ne kemi ngelur pa burra e grate na i nderzejne tridhjet vjet te huajit kjo shoqja e SpiroPalit flet per burra shteti!?
  Pika ne bythe me gjithe shkrimin qe ta ka shkruar ndonje nga ì’profesoret’ Malaj qe te ka dhene mesim ….Hiqe te pakten nga biblioteka me 5 libra KAPITALIN e Marksit e vere KURANIN se shqipetaret i kini ytrembur me mjekrren e profetit Marks qe studjohet sot ne tere Boten si njeri nder TRE me te lexuarit pas Darvinit e pas Frojdit…
  Si mund te rilinde shtet nga keta e keto analfabete Shqina e mona kur kane qene edhe zv ministre financash e drejtoreshe doganash e nuk thone asgje per tragjedine ev krrizen ekonomike financiare e bankare 30 vjet qe po vdes nje popull te tere po bejne politike qe nuk e hane as qente….Turpi tju mbuloje qe nje vend sa nje fshat e me èpopullsi sa nje lagje e katandiset me keq se ne komunitetin primitiv ku po na del bishti duke cituar 30 vjet Faik Konicen qe jetonte me borxhe e me fajde ashtu si po jeton nje popull i tere per tridhjet vjet me radhe qe nga furra e bukes e deri tek uji qe pime e na vjen nga Saharaja….

  Reply to this comment
 5. jetimet e 21 Janarit June 5, 10:58

  O MILET!
  Nuk ka hapje negociatash kurre pa u jhapur dyert e burgut te Reçit…..per tere krriminelet e ketyre tridhjetvjeteve me ne krye kryekrriminelin bashke me tere femijet bastarde niper e mbesa deri ne btezin e trete dhe shpronesimi 100 perqind e rikthimi i tere pasurise kombetare te tundeshme e pa tundeshme jashte dhe brenda shqipetareve… nme mos me drejtesi me V E T E GJ Y Q E S I !!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 6. GJYQI I HAGES June 5, 11:08

  Ne prezencen e forcave te NATO-s te hapet ne TAirane gjyqi i Hages si dikur gjyqi i Norembergut kunder krereve ‘SS’ te nazi-fashizmit…..
  1._Sali Berisha-doktor i bllokut
  2._Ilir Meta
  3.-Fatos Nano-çun blloku
  4.-Adrian Fullani
  5.-Ridvan Bode+Genci Ruli
  6.-Arben ,Malaj
  7.-Anastas Amngjeli
  8.-Adriatik LLalla
  9.-Fatmir Mediu
  10.-Flamur Noka
  11.-Fari Balliu
  12.-Bledi Fevziu
  13.-Monika Kryemadhi
  14.-Bujar Mehmeti-Nishani
  15.-Fatos Lubonja-bllokmen
  16.-Spartak Ngjela-bllokmen
  17.-Ylli Manjani
  18.-Andi Bushati-nip blloku
  19.-Aleksander Frangaj
  20.-Sokol Olldashi-nip blloku-pas vdekjes
  21.-Azem Hajdari +G.Pashko çun blloku -pas vdekjes
  22.-Bashkim Gazidede-pas vdekjes
  23.-Elez Biberaj-kerkim nderkombetar
  24.-amb ARVIZU-ne mungese

  Reply to this comment
 7. GIOTINA June 5, 11:14

  BE-ja jo vetem nuk duhet ti hape negociatat po duhet te anulloje urgjen Shengen e mbi te gjitha te riatedhesoje tere krriminelet vrasesit kontrabandistet tutoret e prostitucionit e shperndaresit e droges qe jane neper burgjet e Botes…qe jo vetem tu uzurpojne vilat tere alabakevev me imunitet nga Velipoja-gjirizi i Lalesit vil bashtove ksamil po tu marin peng e tu shkerdhejne grate mbesat femijet e supermbesat Salise,Medise,Dash Shehave,Pollove,Bushateve,Lubonjave Monave e like florise……

  Reply to this comment
 8. SHQIPETAR June 5, 11:29

  Mire e ke gramsh po ketu nuk flet njeri shqip e nuk arrihet te kuptohet se nuk eshte shumica ne pushtet tridhjet vjet po pakicat regfresiste qe perfaqesojne te keqen agjenturat injorancen e tani miliardere jane ne konflikt te rende interesi qe pa perjashtim nuk duan kurre te rilindi shteti!!!!!!!!!!!!
  Sa u takon asaj pjese te kosovareve apo hajdareve qe i konsideron ti ata kerkojne e jane nostalgjike per kohen e Titos qe iknin ne Zvicer apo Gjermani e ruanin lopet ne Lozane dhe kishin nga dy gra nje atje e nje ne kosove biles kishin tre gra ata qe u kish vdekur vllau apo e kishin vrare…….
  Sa eshte numuri i fanatikeve islamiko xhihadiste ne kete vend e pse kosovaret maqedonsit malazeste duhet te konsiderohen shqiptare neper bote edhe kur luftojne per xhihadin ne Siri apo kapen si terroriste…

  Reply to this comment
 9. lidhja e Prizerenit June 5, 11:33

  PERFEKT!PERFEKT!PERFEKT-INFORMACION!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*