Për ata tropojanë që më quajnë bukëshkalë

October 5, 2016 04:11

Për ata tropojanë që më quajnë bukëshkalë

Kete status ja dedidikoj patrioteve të mij tropojane që vazhdojne akoma të lehin në mbrojtje te qoftelargut e duke me share mua si bukeshkale e të pabese. Une dola në krah të Berishes në dhjetor të ‘90 edhe per faktin se até e konsideroja tropojan, se me thene të drejten jo vetem ne tropojanet ,por edhe shume shqiptare të tjere vuanim nga semundja e krahinizmit.

Por në ato fillime të demokracise tropojanet u treguan të zgjuar dhe ishin të paret që e perzune qoftelargun në rrugen e tij të mashtrimit e misionit të mevonshem të shkatrrimit jo vetem të Tropojes por të gjithe Shqipërise,në mitingun e pare të PD me 10 janar 1991.

Qoftelargu i terbuar nga ky poshterim kafshonte panderprere buzet me dhembet e tij të prishur, duke bluar në mendjen e tij diabolike hakmarrjen e mevonshme per Tropojen e djemte e saj.

Isha une me vëllezërit e mij dhe nje pakice e vogel e disa djemve tropojane ,qe e shpetuam qoftelargun nga lincimi qe donte t’i bente populli i Tropojes, a thua se ai popull fisnik dhe i vuajtur e parandjente gjemen qe do ti bente ”biri ” i saj .

Edhe naten e 31 marsit të vitit 1991 kur Tropoja nuk i dha voten, ai me plot ligesi e urrejtje m’u drejtua mua dhe Azemit që “e shifni se per ke votuan tropojanet tuaj”. Dhe na erdhi pushteti i shumepritur nga qoftelargu ne Mars të ‘92, shume tropojane ish-spiune e familje spiunash na u ofruan e u bene demokrate te flakte e perkrahes të qoftelargut.1

Disa kusherinj të tij, që nuk linin rast pa e share e anatemuar qoftelargun në fillimet e karrieres se tij në krye të PD, u bene keshilltaret e tij që jepnin opinionet per tropojanet e Tropojen, kuptohet keqedashëse. Ora e hakmarrjes ndaj Tropojes per poshtërimin e bere kishte ardhur.

Gjate sundimit të pare të qoftelargut Tropoja u la në harresen e injorimin e qeverise se tij, pa asnje investim, duke futur mes tropojanve perçarjen e urretjen partiake. U ofruan në poste e detyra njerez me karakter të dobet e spiune të sigurimit si Hysen Osmani, pseudonimi i të cilit ishte, “ Ujëvara”. Apo në radhet e policisë injorante e bij sigurimsash si Agron Kuliçi. Keto ishin ”nderet ”që i beri Tropojes, qoftelargu në sundimin e pare.

Por per atë dhe qeverine e tij të korruptuar erdhen ditet e veshtira të marsit 1997, dhe ishin po ata tropojanet e perbuzur nga ai vete, që me fjalen dhe besimin që kishin tek une e vëllezërit e mij, u mblodhen e mbrojten në ato dite të veshtira per të. Por ai si i pabese dhe hakmarres që eshte kerkoi që të na fuste në nje lufte vëllavrasese në Tropoje me pretekstin, se do fillojme nga Tropoja të vendosim rendin që ai vete e kishte shkaterruar me politiken e tij e partise se vet.

Kur nuk e arriti kete, provokoi tropojanet në mitingun e 17 qershorit 1997 duke akuzuar shume familje patriotike e pjestare të tyre si agjente të UDB, sepse nuk donin ta lejonin të hynte në Tropoje. Dhe hakmarrja e tij vazhdoi me nxitjen e mbeshtetjen e luftes vëllavrasese në Tropoje që solli me qindra viktima.

Por duke mos u ngopur me gjakun e tropojanëve e shkaterrimin e percarjen që i solli Tropojes, në fund të ikjes se tij të pakthim nga pushteti , ai vendosi të vriste edhe natyren epike të Tropojes, duke dhene lejet e tij korruptive per ndertimin e HEC në perlen e Tropojes e Shqipërise, në luginen e Valbones.

Tani më thoni mua kush eshte i pabese e bukeshkale? Une që po denoncoj me të verteta kete perbindesh apo perbindeshi me emrin, Sali Berisha?

Izet Haxhia

 

October 5, 2016 04:11
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH October 5, 09:35

  E KEQJA E GJITHE TE KEQIJAVE ‘PARLAMENTI’!
  ‘Ikam borxhe krimit qe nuk i vura emer’XH.Spahiu
  ————————
  Popullit shqipetar,si asnje populli te Botes perfshi edhe popujve te Ballkanit,i eshte hequr SOVRANITETI(nuk e ushtron as direkt e as indirekt nepermjet perfaqesimit) dhe i eshte deleguar 126 bandave parti dhe LU Lushkave te quajtur ambasadore!
  KJO ESHTE TRAGJEDIJA EDHE TRADHETIJA!

  Sikur popullit te sakatosur shqipetar ti kerkohej me referendum ,edhe ky i mohuar per te,PSE?dhe KUJT? i duhet pas 25 vjetesh ky ‘parlament’ si do pergjigjej!?
  -Pse dhe kujt i duhet ky parlament me 140 ‘deputete’ ne nje popullsi sa nje fshat qe nuk i dihet as numeri e ‘ka humbur pa nam e nishan’?
  -Pse dhe kujt i sherben ky parlament kur 25 vjet ka ‘perfaesuar’ vetem te keqen krimin e korrupsionin e shkaterrimin e çdo vlere materiale e morale ne kete vend perjastu perfaqesimit te Sovranit!?
  -Pse dhe kujt i sherben nje parlament qe çdo vit per 25 vjet rresht i harxhon popullit te pa pune e femijeve te uritur 1MILIARD e 161 MILION lek!?
  -Pse dhe kujt i sherben kur per 25 vjet nuk ka bere ASNJE reforme per shqipetaret ,per ekonomine,financat e mireqenjen por thjesht ka miratuar krimin korrupsionin shitjen e tere pasurive faljen e nentokes e burimeve natyrore ,rroga miliardaresh per te korruptuar e krriminele me imunitet si dhe futja e popullit neper organizata fondamentaliste ,zaptimi i teritorit me objekte kulti ku jane me shume xhami se besimtare myslimane e me shume kisha se te krishtere muxhahedine me shume se shqipetare e te huaj me shtetesi shqipetare me shume se gomare!?
  -Perse i duhet e kujt i duhet ky parlament kur perfaqeson vetem 126 partite ,banda qe jetojne me parate e popullit rreth 200 Milion perfshi dhe vilat ku bejne ‘politiken e leshit’ ,perfaqesojne ,pasurite e tundeshme e te pa tundeshme vjedhur 25 vjet popullit shqipetar oligarkine financiare e bankare e kurre SOVRANIN!?
  -Perse e kujt i duhet nje parlament qe nuk mund te beje ASNJE reforme kunder krimit e korrupsionit sepse eshte ne KONFLIKT interesi direkt ose indirekt nepermjet nepotizmit e klientalizmit .Edhe e ashtuquajtura reforme ‘teritoriale’ ne fakt ish nje antireforme e bere nga Idrizi per te punesuar 61 kryebashkiake qe nuk dine as te drejtat e as detyrat perveç rrogave 3 MILIONSHE e 1600 keshilltareve me rroga 2MILIONSHE e me PLEHERAT qe kane mbuluar vendin meret kryeministri !?

  Perse duhet kjo Qeverri qe premtoi ‘rilindjen e shtitit’ kur per 3 vjet nuk beri KRYEREFORMEN e tere reformave ,ate te ‘sistemit elektoral’ si BAZA apo matesi i demokracise ku te parashikohet parlament me 50 shqipetare atedhetare te moralshem,te zgjedhur direkt nga populli e jo nga KQZ me militante partish e te fshiheshin listat e bandave parti e ku tere te ashtuquajtur deputete e krimit te shkonin ne mos ne burg pas 25 vjetesh ne shtepi.Pse nuk ja shpije parlamentit kete reforme kjo Qeverri!?Eshte pjese e krimit dhe korrupsionit nuk di raportet istitucionale ekzekutiv -legjislativ apo pret urdhera nga nje amerikan i pa pune qe quhet LU e nder kohe meret me plehera e huaja e jo me plehrat e grumbulluara pa u riçikluar asnjehere per 25 vjet ne ‘parlamentin’ e vjedhur te SHQIPETAREVE!?

  Pse e kujt i sherben informacioni kur nuk kerkon dite e nate reformen rradikalle te sistemit elektoral ku SOVRANIT POPULL ti rikthehet sovraniteti me kushtetute si gjithe popujve te tjere e te perfaqesohet ne parlament me shqipetaret me te moralshem qe te ‘rilindin shtetin’ nepermjet reformave e ti RIKTHEJNE popullit shqipetar bashke me pasurite e financiare e bankare arratisur jashte edhe pasurite e pa tundeshme vjedhur brenda nga deti-toka ajri e bashke me tere pasurite ti rilindin besimin e vrare e shpresen e humbur! Edhe informacioni nga LU Lushkat e pret shpetimin qe dhe shqipetaret e fundit te jetojne me enderrat e llotarise Amerikane te ikin nga syte kembet!?
  Kush nuk e pret ‘SHPETIMIN’ nga Kryereforma e sistemit elektoral por me naivitet pret te largohen prokuroret e gjyqtaret e korruptuar do kene mbi koke edhe 25 vjet KORRUPTORET ME IMUNITET ngujuar ne parlamentin e popullit 25 vjet! Aty ne parlament ndodhen emerat e mbiemerat e krimit nga e mengjera e bythes tek e djathta e dhendurrit serb qe drejton parlamentin e likeve edhe sot e kesaj dite sepse e ka blere me floririn e shqipetareve !

  Reply to this comment
 2. spata October 5, 11:25

  Bukeshkalur nuk je.Se ne fund te fundit kondra nje derri po flet .Qe ke filluar ti kerkosh falje popullit kjo eshte gje e mire.Ne se ke akoma force te ndihmosh popullin tende beje edhe po nuhate se te kercenojne .

  Reply to this comment
 3. Monika Kryezeza,ish prostitute tani 'ligjvenese' October 5, 12:53

  nuk na e ka marre ferra uraten,ja kemi dhene vete .Kaqe meritojme,e vetemja gje qe na ka mbetur te mbledhim rrugeve pleherat e huaja apo bajgat e kalit te Xenit nga Hollanda bashke me te gruas se Bashes duke mbajtur si kundragaz mbi koke breket e Ermines.Turpi te na mbuloje!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*