06 dhjetor 2018

December 6, 2018 02:00 Updated

06 dhjetor 2018

December 6, 2018 02:00 Updated
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH December 6, 09:55

  E DUAM SHQIPERINE SI NE KOHEN E SHOKUT ENVER PO ME ZOGOLLIN DHE MIT’HAD BEUN!?
  ‘S’ka Liri pa liri ekonomike’M.Taçer
  ————————–
  Ne vend te paraDhrenjes
  Ca te ashtuquajtur ‘studene’ te shkolles ‘kristal’ e asaj se Jales ku behen kurse kunder analfabetizmit e politike me perixoma duke kenduar himnet e ISIS ne kor, thuhet se po demostrojne ne kryeqytetin e Bathores kunder ish ‘studenteve te DhjetAtrit’ tani 28 vjet ne pushtet me moton :’Duam shkolle pa taksa’!?

  Dikur mbretereshes se Frances Maria Antonieta i shkoi koka ne Giotine se kur studentet kerkonin BUKE ajo thuhet se paskish thene:’Po nuk kane Buke le te hane Biskota(briosh)”!
  Une do tu thosha ketyre ‘studenteve te Dhjetorit’ bashke me ndonje ‘aktoruci’qe ka bere shkollen e Edvinit:
  ”Po qe se nuk kini para te studjoni e mundesi te akteroni ne kryeqytetin e kalifatit Bathore shkoni dhe studjoni apo akteroni ne tere kryeqytetet e Botes atje ku studjojne e jetojne tere ‘Femijet e lumtur’ te Monika Kryezezave’!

  Alternativa tjeter!?
  Krijoni per here te pare nje subjekt ‘Radikal’ te majte me program Liri-Barazi-Vllazeri shpjerini ne GIOTINE tere kokat e MonaLikeve bashke me kalif Saline!
  Nuk mund te kete edhe Shqiperi e shkolle kulture e shendetesi si ne kohen e Enver Hoxhes po me Zogolle e zogiste injorance si deri me sot ku ‘demokracija’ eshte konsideruar ashtu si ‘studentet e Dhjetarit’ dje BORDELLO apo mense kooperative ku haet piet e Q.. pa Para!Kjo eshte propogande e ISIS qe u behet kamikazeve per ne Boten tjeter.

  Zhvillimin e ekonomise nuk e bejne ekonomistet sa do te mire te jene ata(imagjino idjotet apo Bode-gardet e hajduterise)!
  —————-
  Te menderume ‘studente kristal’ si dhe ju ish ‘studente te DhjetArit’ qe i nxoret uje te ZI vatanit!
  Ne vendet ku ka shtet e natyrisht edhe emer sistemi ekonomik e per rrjedhoje sistemi politik zhvillimin e ekonomise se nje vendi nuk e bejne EKONOMISTET sa do te afte te mire e me dhjetra ìmastera’ te kene por e benjnec ‘Politikat ekonomike’ ku nder to eshte ‘derdhur’ tere njohurite e mendimit intelektual e shkencor ku natyrisht hyjne edhe politikat ekonomike ne drejtim te shkolles e arsimimit!?

  Nuk eshte vertetuar ne asnje vend te Botes aqe me teper ne ato te industrializuara ku sa me e larte niveli arsimor ‘sasior’ apo ‘cilresor’ aqe me i larte edhe zhvillimi apo niveli i Jeteses!
  Pa shkuar larg mjafton te bejme krahesimet midis nivelit te larte te shkolles Sebe ne lendet egzakte me ato te Amerikes ose nivelin e shkolles se Zvicres me ato te vendeve te BE-se qe nuk jane ne perpjestim te DREJTE!?Edhe pse niveli Serb ne shkencat egzakte eshte me i larte se ai Amerikan ,Amerika ka treguesit e zhvillimin shume me te larte,ashtu si dhe Zvicra edhe pse nivelin arsimor e ka me te ulet nga vendet e BE-se treguesit ekonomike e te zhvillimit shume me te larte se gjithe vendet e Botes!

  PO TEK NE!
  Tek ne 28 vjet pa shtet mbas shkaterrimit komplet te bazes ekonomike e sociale te ish shtetit shqipetar sipas teorise antishqipetare e antishkencore apo me mire KRRIMINALE e quajtur ‘Terapija e shokut’ zbatuar nga tere kreret e ISIS qe pushtuan tere istitucionet e pushtetet e antishtetit apo te ashtuquajtura qeverri KUJSLINGESH tashme jo vetem nuk diskutohet me per ‘shkolle’ por per REVOLUCION per te filluar çdo gje nga HIÇI ne nje vend toke e djegur pa shtet pa ekonomi pa EMER te sistemit ekonomik e mbi te gjitha kur tere kapitalet perfshi ato STRATEGJIKE kane marre ARRATINE bashke me POPULLIN tashme 100 perqind i SHPRONESUAR!

  Qe ta kuptojme tragjedine duhet te kemi tru,qe ta shikojme sy e degjojme veshe!
  Tek ne ku çdo gje ne keto 28 vjet eshte bere seprapthi apo permbys le tu referohemio disa te dhenave:
  -Tek ne kungujve te DhjetArit Edvineve bojaxhinjve salisjaneve dhe hajdareve bashke me Bode gardet e hajduterise u rekumanduan ‘Ustallaret’ er AmeriQIse nga njera ane ta fusnin Popullin e ‘zgjuar’ dhe ‘heroik’ sKipetar ne ‘lufte’ me mullinjte me ere te kAmunistave e nga ana tjeter ‘ATA’ tua vidhnin tere PASURITE kombetare e ti linin me gisht ne goje ashtu si SOT ku shqipetaret bashke me pasurite PRONEN dhe PUNEN kane humbur edhe Atedheun qe nuk eshte me i tyre!

  Neoliberizmi shtazarak propoganduar nga ‘kaubojsat’ amerikane nepermjet te derguarve te tyre IDJOTE qe skishin te nbenin fare me mendimin ekonomik e shkencor e parimet e ekonomise se tregut:Meritokraci-Barazi mundesish -Konkurence na katandisen pas 28 vjetesh ‘Shprehje gjeografike’ ku tere ,AQE sa ka ngelur eshte komplet MONOPOLIZUAR nga kujslinget ne pun
  shtet dhe te huajt perfshi edhe UJI qe sillet nmga jashte edhe BUKA po ashtu nderkohe qe te dyja blihen me VALUTE te marre borxh kur tere Kapitalet strategjike e LENDA e Pare qe sjell VALUTE nepermjet eksporteve eshte FALUR te huajve nepermjet konçensioneve KRRIMINALE!

  Kush do ta rilinde shtetin e mbi te gjitha bazen ekonomike nepermjet politikave ekonomike e mendimit ekonomik e shkencor ku te vihet ne pune TRURI i tere fizikanteve,inxhiniereve,avokateve,akademise se shkencave e tere istitiucioneve kerkomore e shkencore!?
  Edvini,Ervini,Elvisi,apo Monat,mehmetat,majlindat Salianjet e Shqinat ngujuar 28 vjet ne stallen e majmerise te ashtuquajtur parlament kur tere BUXHETI i antishtetit nuk shkon per ZHVILLIMIN por per KRIMIN!?

  Ne vitin 2008 pas krrizes se madhe ekonomike te ardhur nga Amerika e qe nuk mbaron kurre mbfreteresha e Anglise mblodhi tere personalitetet e mendimit ekonomik e shkencor ne shkollen e fameshme:London school of ekonomics and Political sciences..’ dhe beri vetem nje pyetje sa te zgjuar aqe edhe te thjeshte:
  ‘Si ka mundesi qe gjithe ky potencial ekonomiko shkencor qe kemi ne dispozicion e tere keto shpenzime qe bejme perfshi dhe shume NOBELISTE nuk na thate asgje me pare ku te parashikohej kjo Krrize”!
  Mbas 15 ditesh tere profesoret e Nobelistet ‘te dhjere’ i derguan Mbreytereshes justifikimin se:Ne keto vite ne nuk i pame problemet e shumta te ekonomise si nje pyll xhungel e tere po i pame si drure e peme te veçanta’!!
  PO NGA KJO XHUNGLA JONË 28 VJET KU NA KANË FUTUR KRERET E XHIHADIT E KALIF SALIJA KË PRESIM TE NA NXJERRE!?Ata qe na futen bashke me Bode-gardet e krimit korrupsionit hajduterise!?

  Se fundi:Çdo dogme e ‘Neoliberizmit’ nuk qendron dhe e VERTETA eshte se ‘lirija e tregut’ nuk egziston,globalizmi nuk po na ben te pasur,nuk jetojme ne nje Bote dixhitale,lavatriçja i ka sherbyer njerezimit me shume se interneti aqe me teper dixhitali i Salise dhe Edvinit dhe mbi te gjitha JO sa me shume te pasur te behen nje grup njerezish influencon ne pasurimin e shumices se popujve!Monopolet ardhur nepermjet ‘bixneseve’ nuk kane te bejne me parime te ekonomise se tregut por perkundrazi!
  SHPETIMI!?Kjo glase politike 100 perqind sa me pare ne mos ne burg ne shtepi qofte edhe ‘prapa diellit’ po duam te shpetojme edhe ‘minorancave’ dhe ‘injorancave’ qe jane me te rrezikeshme se bomba atomike si thosh Ajshtajn!

  Alternativa tjeter:VETEVRASJE!

  Reply to this comment
 2. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha December 6, 10:19

  PERSE DUHET SHKOLLA NE KETE VEND!?
  EDHE SIKUR TE JAPE DOREHEQJE EDHE KOT MINISTRJA E ARSIMIT EDHE QEVERRIJA DHE TE BEHET MINISTRE ARMINA, NE VEND TE NIKOLLES,XENI NE VEND TE RAMES,DASAREJA NE VEND TE KUMBAROS,SADIJA NE VEND TE MESIT E MONA PRESIDENTE NE VEND TE LIKES SHQINA DREJTORESHE E KONVIKTEVE???????

  Reply to this comment
 3. dhjet AR December 6, 10:34

  Filozofija e gramsh ne kete shkrim qendron tek binomi:
  ‘studentet e dhjetorit’ sot kunder ish ‘studenteve’ te djeshem , tani te DhjetArit…!!!!!

  Reply to this comment
 4. MIGJENI December 6, 11:04

  Mjerimi s’ka gezim,por ka vetem dhimba,
  dhimba paduruese qe te bajne te çmendesh,
  qe t’apin litarin te shkojsh fille e te varesh
  ose bahe fli e mjere paragrafesh.

  Reply to this comment
 5. L.H December 6, 11:17

  Kjo lloj ‘levizje’ studentore kur ne skemi shkolle po qese kuifizohet vetem se nuk paguajme taksa dhe vazhdojme vitin e fundit pa dhene provimet e vitit te pare jo vetem do jete nje flluske sapuni por aqe me teper po u futen ne te Elivis Fariu e alabake te tjere do kthehet nje pordhe me rigon!
  Problemi qe duhet te na preokupoje,mendoj une ,eshte ajo qe citon gramsh edhe ne shkrime te mepareshme kur perdor fjalen ‘Grevethyesì’…
  Grevethyesit kryesore sot jane ata qe kane qene ne pushtet para ’90 dhe vazhdojne te jene ne pushtet pas ’90 ose dy grupime qe ne jete nuk dine se nocionin e fjales ‘PUNE’ e nuk njohin as eren e BARUTIT dhe as eren e DJERTSES..Ish ‘Çunat e bllokut’ dhe ish ‘Çunat e TirOnes’ dje dhe sot qe per te ruajtur pushtetin ne perkjetesi bashke me ‘Te drejten borgjeze pa borgjezine’ infiltrojne ne òdo levizje apo proteste si te ishin ‘shpetimtare’ si Lubonjat,Ngjelat,Pollot,.blushat e tere karabushat e tjere ,Neshot,Fugat,blushat,Bushatet tere klani KAPO e deri tek nje Tarifa pjese e klubeve te Selanikut qe pretendojne te jene ‘baballaret e kombit’ ne fakt jane Koqe te fishkura….

  Reply to this comment
 6. nipi i A.Rustemit December 6, 12:37

  ”Dy luane kishte Bota
  nje Azija,nje Evropa
  ,Mao Ce Duni ne Kine
  ne Tirane Enveri ine…”

  ”Ne Paris u ,mblodh UNO-ja
  fol Enver tu lumte goja
  fol e mbro te drejtat tona”

  Dy krriminele ka Shqiperija
  Njeri Biberaj tjetri Salija
  Dhender e agjente te Serbise
  zjarrin i vune zjarrin Shqiperise

  shqiptaret ne meshire fati
  mbajne shprese tek i ‘Gjati’
  Igjati me thonj pa prere
  çvarros heronj ,varros Mit’hat bene

  Ku luftohej e punohej ‘laberishte’
  po nderton ‘kampe fashiste’
  Ku punonte 70 perqind e Shqiperise
  ngre musera tradhetise…

  Kush punonte token ne fshat
  sot konsiderohet kulak
  Kush shkoi te punonte si te tjere
  konsiderohet i persekutuar e me ‘vlere’!

  Ketyre krrimineleve hajvana
  duhet vu kufiri tek thana
  Sdallohet me M.Tutulani me Gjoshen
  Kush pordhi e kush mori groshen

  Sdallohet me shqiptari nga gomari
  Qemal Stafa nga Hajdari
  ashtu si kosovari Deva Xhafer
  qe shqiparet shpuri ne ferr!

  Reply to this comment
 7. ARTI December 6, 14:56

  nuk ka me qen bir qeni se ky adrian leshi qe eshte dr oshee
  ne durres nje mikut tim i mori 30 per qind te vleres ne 3 trendera. nje hajdut oridiner.
  urgjent te shkarkohet dhe shkoje burg .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*