06 gusht 2019

August 6, 2019 02:00

06 gusht 2019

Nga Arkiva

August 6, 2019 02:00
Komento

10 Komente

 1. A.GRAMSH August 6, 07:21

  ANARKI! NUDIST APO FASHIST,JUVENTIN APO MUSOLIN?
  ‘Ka ardh nje kohe,kur njeriu ka me ndertu kullen e Babilonit dhe ka me u ngjit n’maje te majes se fronit e ka me thirre; Perendi! Ku je?”Migjeni
  ———
  Ne vend te paraDhenjes
  Thuhet se :’Nje njeri apo edhe nje grup njerezish mund te mashtrosh nje here ,edhe didsa here por nje popull te tere per gjithmon kurre”!
  Po ne qe po vazhdojjne te na mashtrojne 30vjet me radhe nje bande krriminelesh,me ne krye nje serb Sali ,hajdutesh e Like flori,pianecesh e Dash Shehi,parazitesh e Medi qe per ti çkulur nga mishi i shqiptareve si thosh Noli nuk duhet tu presesh vetem krahet dhe kokat por edhe trupin!?

  A mund te quhemi me popull!?
  ——————
  ‘Nuk e krijova une fashizmin-thosh Benito Musolini-e gjeta ne padijen injorancen e italianeve’!

  A qendron kjo shprehje dhe shume te tjera si kjo ,e qe duhet te pergjegjesohemi se jemi vete ‘fajtore’ qe tridhjet vjet na vrasin e na perdhunijne te vrare duke na thene koke palare dhe vrasesit hajdutetet vazhdojne te tallen akoma me nje vend tashme ‘shprehje gjeografike’ e nje popull drejt shperberjes qe vazhdohet e bombardohet 24 ore mbi 24 ore me te njejtit ‘MIKROBE’ vdekje prures ‘Medi’,’Like Flori’,’Dash Shehi’,’Ndoka’,’Duka’ e alabakeri qe kerkojne ‘Zgjedhje’ qe te na perdhunojne ne perjetesi!?

  Nga ‘qenja’ Edvin presim shpetim!?
  ———-
  Thuhet se ‘Spresa vdes e fundit’!Po a ka ngelur gjekundi ‘shprese’ pa i vdekur shqiptareve ngelur pa inteligjence e 30 vjet ne terr informativ ku te vetemit’ ‘analiste’ terxhumane perfaqesohen nga ca trushpelare çobenj minoritare perfaqesuar nga nje Lubonja ish ‘çun blloku’ qe si ‘anarkist’ qysh ne veze bashke me tere alabakerine dhe Zagarine e dizinformacionit 30 vjet ne sherbim te ISIS krereve te xhihadit krimit e korrupsionit,tani e kerkojne tek eleminimi i nje EDVINI!?

  Po ç’fare perfaqeson tani pas 30 vjetesh kjo qenje EDVIN qe po kerkon te zevendesoje simbolin e se keqes SALI ne krah te nje shtangisti Like Flori qe si perdhunues po mbajne PENG nje popull gjysmak si te vuanin nga ‘Sindroma e Stokolmit’ e nuk jeton dot pa ta ,PERDHUNUESIT kur dihet boteridsht se kemi ngelur ne meshire te fatit pa shtet pa asnje pushtet te ndare e pa varur pa asnje istitucion,e ku bashke me pasurine kombetare tte vjedhur e kapitalet strategjike te arratisur ska me as Zot e Perendi!

  Anarki!?
  ———
  A po jetojme 30 vjet 5’5 anarkite’ qe citonte Noli ne kohen kur ‘ekonomikisht’ Ishim te pushtuar nga Italianet si protektorat e mbreteronte Zogolli!?
  Anarki ekonomike financiare dhe bankare,Anarki sociale ku tere pasurite jane grumbulluar ne 1000 parazite antropofage Sali-Like flori-Edvinera-Medi eLukuni ,anarki politike ku vendin e shtetit dhe sovranitetin e popullit u eshte deleguar 128 bandave parti,anarki fetare ku vendin e fese e ka zevendesuar islamizmi fondamentalist islamiko xhihadist apo ISIS e te shtetit te se drejtes kalifati i Bathores,e mni te gjiytha Anarki MORALE ku krrimineli konsiderohet nga kolonizatoret e Jakomonet ‘burre shteti’,hajduti ‘yll ne ngjitjer’ ndersa ‘Pirati behet president’ i ‘koke palareve qe i perdhunon te vdekur shqiptaret pasi i vret!?

  Anarki,fashizem apo xhihadizem!?
  ————
  Ne kete vend pas 30 vjetesh ne mungese te gjitheçkaje pa EMER te sistemit ekonomik me pasuri kombetare teresisht te ‘avulluara’ pa EMER te sistemit politik tashme pa shtet ,pa shtet te se drejtes ku 30 vjet thenja qe vlen per çdo lloj forme shteti:”Ligji i barabarte per te gjithe’ eshte kthyer ne ”Jo te gjithe jane te barabarte para ligjit’ atehere mund te konsiderohemi ANARKI ku nuk duam as shtet as diktature po as Ligj qe quhet demokraci!?

  Po edhe ‘Anarki’ nuk mund te konsiderojme kete vend e popull se ne nuk jemi ne gjendje te ‘veteqeverridsemi’ pa prezencen e shtetit aqe me teper te ‘hame ne nje çanak’se jemi katandisur si njerez me bisht qe po na ndersejne si qente kunder njeri tjetrit e nuk quhet ‘anarki’ as molotovi ne shekullin e 21-te ne mes te Europes te gjuhen godinat e idstitucionet ngelur vetem TULLAT dhe Breshkat!
  Atehere lind pyetja!

  Kush je ti o EDVIN !?
  ———————
  Zgjidh e mer para se te vijne ne kete vend me urgjence ‘Shoqatat e mjekeve pa kufij’ u tu bejne trajtim sanitar te detyruar ate qe nuk ua ben dot as zot as popull e as perendi!

  Je nudist?Nuk te pengon kush e aqe me teper nuk te ‘detyroj’ kush te mos vazhdosh te jesh i tille po jo te detyrosh shqiptaret te jetojne nudo o veshin shallvaret ashtu si do ti se lirija jote arrin deri atje ku nuk mund te shkelet lirija ime.Nuk ben ‘mode veshja’ jote,mode ben veshja ime,ndersa jotja per mua eshte jashte mode!

  Si nudist, ne nje vend kthyer Bordello nga kalif Salija propoganduar nga ‘zxeri ameriQIOse’ me regji te krushke Serbise,ti nuk mund ta nxjeresh NUDO ne sy te Botes nje popull te tere duke i kthyer tere istitucionet ne bordello dhe nje populli ne vend te BUKES ke 6 vjet qe u jep ‘bunker art’,ju jep ‘pllakezime’ me gure te importuar me VALUTE,ju jep ‘gradaçela’ te ndertuara me droge e pastrim parash ne kembim te trojeve te te pareve,ju jep adoptime godinash istitucioneve ne palestra,bordello,klube nate motele,pershtatur me VALUTE te marre BORXH tere studjove te huaja per te na e kthyer ish kryeqytetin ne Kandahar,.me VALUTE per te ndertuar koka çimentoje e buste Papesh,banditesh,tradhetaresh e Hajdaresh mjafton te mos jene SHQIPTARE!
  E deri tek tere V.K e VD(Vend komanda e vend drejtime per kohe lufte) ne nje vend pa shtet e ushteri ku 30 vjet jemi NUDO e tere kufijte hapesirat ajrore detare tokesore na i ruajne te HUAJIT e ne si kompensim ju kemi dhene GRATE-MOTRAT-FEMIJET ne didspozicion!

  Je fashist!?
  ————-
  Ne forme je 100 perqind fashist por ne permbajtje je thjesht nje donkishot sepse vetem ne nje vend ku mungon populli dhe shteti mund te luftohet ne gjendje te renduar psiqike me mullinjte me ere te kAmunizmit per 30 vjet si ne asnje vend te Botes dhe Ballkanit!

  Me fashisto-xhihadist,te pakten ne forme ne se sa kaqe nuk mund te gjendet i dyte nder keto troje perfshi dhe ne Europe duke i thyer rekordet edhe Musolinit ku per tridhjet vjet shkaterruar tere infrastrukturen e ish shtetit shqiptar te llogaritur ne mijera e mijera miliarda qe nuk mjaftojne dhjetra e dhjetra burgime te perjesteshme!
  Kete nuk e ben Fashizmi po XHIHADIZMI_ISIS!

  Musolini qe kerkon ta imitosh si ‘snob’ ne shume drejtime edhe duke dale me kanatjere e duke luajtur basketboll brenda kryeminidstrise si IDJOT vertet delte me kanatjere si shume diktatore per te treguar MUSKUJT ashtu si dhe ‘babai’ yt shpirteror kalif Salija per te thyer rekordet e Notit apo vellai i ngjalave Laike Shtangisti ne garat e alpinizmit qe ka marre ‘malet’ por ti kerkon ti imitosh ne forme e jo ne PERMBAJTJE se ti perveçse ke probleme te shendetit mendor je rritur ne mes te TirOnes si ‘çun TairOne’ e nuk behesh kurre as politikan e as burre shteti as si Benito MUSOLINI e as si Enver Hoxha e Stalini!

  Benito musolini fotografite me kanatjere nuk i ka bere ne bordellon kryeministri si do ti besh ti qe e ke kthyer ne orgjio nga kulle nga vriste njerez kalifi Sali.JO!Musolini si diktator e fashist kanatkjeret i vishte kur korrte GRURE se te paren ligj wqe firmosi per italianet ish ligji i GRURIT ku te prodfhohej buka ner vend dhe ne tere jeten e tij politike ne krye te regjimit FASHIST mbas ligjit te grurit qendrojne tere ligjet per BONIFIKIMIN e vendit te njejten gje qe bene edhe ‘diktatoret’ ne te ashtuquajturat ‘diktatura te proletasriatit’ perfshi Stalinin e pse jo edhe Enver Hoxhen!

  Ti Edvin ,ashtu si tere parardhesit e tu me miliardat e popullit shqipetar te ardhura nga shitja e tere pasurise kombetare dhe kapitaleve strategjike per 30 vjet me radhe nuk i kini investuar ashtu si ‘diktatoret’ ne BUKE dhe ne BONIFIKIM por ne BORDELLO dhe ORGJI dhe prandaj do perfundoni nje dite nese do rilinde shteti baske me Lubonjat e kaliofin SALI te gjithe ne QELI!

  Kreu i fashizmit italjan Musolini ne nje nder shprehjet e tij thosh:”Kolltuku dhe pantoflat e shkaterrojne njeriun’!

  Prandaj JU te gjitheve edhe ‘çunat e bllokut’ Lubonjat,Nanot,Pollot,Fugat,Neshot,tarifat kapot e me radheme ne krye ‘doktorin serb’ qe i rriti ne preherin e tij dhe JU ‘çunat e TirOnes’ vdekja do tu vije nga ajo qe pa drejtesisht kini gezuar dhe gezoni padrejtesisht 75 vjet :”Te drejten borgjeze pa borgjezine’!Ne kete pervjetor te 75 vjetorit per LIRI e çlirim nga mijera shqiptare qe dhane GJAKUN dhe DJERSEN per kete vend ju ka zene ‘Syte BUKA’e popullit pa buke se ju ka shkaterruar si njerez kolltuku ‘atletet’ dhe fanella e ‘Juventusit’!

  Ti bashke me tere parardhesit e tu nuk mund te beheni ‘diktatore’ se jeni thjesht ‘bythe qire’ por demin qe i kini krijuar ketij vendi dhe populli si GJAKPIRES e parazite nuk ja kane bere ndershekuj as pushtuesit e huaj perfshi dhe ate OTOMAN e ate FASHIST!
  Krrimineli fashisto-xhihadist Berisha bashke me tere ‘trustin e lule lakres’ me pardesyte e bardha ku beje pjese edhe ti e shkaterroi kete vend dhe dogji Shqiperine si Neroni Raomen jo se ish aqe trim e ‘diktator’ por tyhjesht nje kujsling antishqiptar si dikur Xhafer Devat dhe Mth’hatet qe u mbeshteten nga tere agjenturat antishqiptare duke derdhur MILIARDA per ta shkaterruar kete vend e shperbere kete popull!

  P.S ”Popujt qe nuk duan te mbajne armet e tyre,mbajne armet e te tjereve’!
  Tragjikisht ne po mbajme 30 vjet armet e xhihadit e po vrasim vellai vellain ne emer te ‘alla akbar’ ne kete vend ku vendin e ish shtetit e ka zene antishteti apo kalifati i Bathores dhe ne krye sundon guida Supreme apo kalifi Sali dhe si president kemi nje kryehajdut Like flori nderrsa si kryeminister nje ‘pupulist provincial’ ose si do e citonte Noli Zogistin Edvin:’Shakaxhi te perparimit’!

  Reply to this comment
 2. T. Topi August 6, 07:22

  Lym akademiku…

  Keq i irrituar,
  Si nje koqe fiku,
  Diten kontaktoi,
  Lym “akademiku” !

  Dites fleterrufe,
  I dergoi Lymi,
  Per t’i qepur gojen,
  Kesaj i doli tymi !

  Me ate pa xham,
  Lymi e shikon,
  Keqdashjen e Dites,
  S’ka si e provon !

  Edhe per shkaterrim,
  Ne tym ja mbyti Lymi,
  Shikoni se c’ne koke,
  I shkrep ktij gjytyrymi !

  Per Luften kerkon prova,
  Sot ky tru-rreshqitur,
  Dhe pse kete kapitull,
  Historia e ka kopsitur !

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit August 6, 08:34

  ‘Gabohesh’ gramsh,
  Edhe keta ,Salija,.Edvini e like florija vertet e kthyen vendin ne kenete si e krijoi i madhi zot por kane bere edhe bonifikimi si p:sh ne gjirizin e Lalesoit ku jane derdhur miliarda per rezidencen e simboleve e mbreterise se krimit e Lagunen Blu e vilbashtove ku jetojne parajsen ish djemte niprat e mbesat e ‘supermbesat’ e bllokmeneve te vjeter e ter ri te veshur me flori!!!!!
  Jo shume kohe me pare nje ministre e qeverrise se kryepsikopatit inaguroi ne gjirizin e lalsit KOLEKTORIN e ujrave te zerza nga me modernet ne bote per te mbledhur MUTRAT e Salise dhe Like florise qe dhjesin nate e dite ne 22 hale se te vetemen gje qe dine te bejne keto tridhjet vjet jane TAe vjedhin-Hane -Dhjesin mbi koke palaret….
  Le ta filloje SPAK punen vetem nga MILIARDAT qe jane derdhur ne bonifikimin dhe investimet ne ‘gjirin e Lalesit’ dhe aty fillon e mbaron krimi dhe te bejne arrestimin ne flagrance te EDVINIT para se te bejne te krriminel ASalise qe ja çonte si derra shqiptaret me 21 Janar ti vriste dhe e ngushellonte kur krrimineli serb hidhte ne ere femijet ne Gerdec…!

  Reply to this comment
 4. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha August 6, 11:34

  O Milet!
  Edvini per pushtet jo vetem ka shitur te jatin duke e akuzuar se i shkerdhente gruan si psikopat i lindur por Edvini per te mbajtur pushtetin nuk e ka per gje te thote se eshte djali gjenetik i Dash Shehit qe ka patur mardhenje me Aneten dhe ka qene ne gjendje te dehur kur ka ngjirizur Edvinin prandaj ka dale i tille..

  Reply to this comment
 5. gjaku i shqipetarit nuk mund te behet uje August 6, 11:41

  Ndjekesit tifozeri te Edi Rames jane pjesa me pa nivel ose medioker jo vetem e elektoratit progresist te se majtes por dhe te 80 perqindeshit qe nuk voton.
  Pse?Sepse edhe pse kane kaluar 6 vjet ne qeverri per te òqeverrisur akoma nuk e kane marre vesh se Rama eshte sjelle ne krye te PS per ta shkaterruar nga themelet si akt i fundit i luftes kunder mullinjve me ere te kSAmunizmit.Sa te jete Rama edhe fotrmalisht ne krye te nje qeverrije qe nuk egziston jo vetem nuk do futen ne burg TRE antishqiptaret me te medhenj BE NA ME-Berisha-Nano-Meta por sikur te beje vaki te vfdese ndonjeri prej tyre edhe ne kushte misterjoze si Olldashi:
  DO SHPALLI 3 DITE ZIJE KOMBETARE DHE FLAMURI SKIPETAR TANI I ISIS DO NGRIHET NE GJYSEM SHTIZE!!!!!

  Reply to this comment
 6. GIOTINA August 6, 11:57

  Dita!
  JAepuni pergjigje pyetjeve :
  -Kush e vendosi bustin e simbolit te antishqiptarizmes tradhetise,hajduteriseminjorances obskurantizmit ne mes te bulevardit te deshmoreve te kombit me çfar vendimi e te kujt istitucioni!?
  -Kush e varrosi ne vorrezat e ‘deshmoreve te kombit’ nje nga kreret e terrorrizmit nderkombetar Azem Hajdar Arkanin,me çfare vendimi e kujt istitucioni!
  -Kush i hapi dyert e parlamentit shqiptar per ti bere homazhe nje trafikani gjysem shqiptar nderkombetar djalit te simbolit te antishqiptarizmes Leka Zogu qe ju perkulen kreret kujslinge Berisha-Nano-Meta!?
  -Kush i hapi dyert e parlamentit dhe u shpall dite zije dhe flamuri gjysem shtize per terroristin hajdutin krriminelin nipin e ish bllokut te udheheqjes Sokol Olldashi qe deklaronte se po te ish minister i brendshem ne vend te Bashes me 21 Janar do kish vrare 300 koke palare???????
  -Kush shpalli dite zije per ca franceze qe u vrane ne Paris e u ul flamuri gjysem shtize kiur ne kete vend per 30 vjet jane VRARE-ZHDUKUR me mijera e mijera femije burra dhe gra SHQIPETARE!
  –Kush i permbysi dhe hoqi tere simbolet e luftes heronjve qe emrat i kane lyer me AGJAK e kane vendosur emrat e VRASESVE ne vend te te VRAREVE per LIRI emerin e Zogollit ne vend te te VRAREVE me doren e tij :Hasan Prishtines,Bajram Currit,Luigj Gurakuqit,Avni RAustemit!?Kush ka qene kryetar bashkije qe ka bere keto KRIME dhe ka mbushur kryeqytetin e shqiptareve me koka papesh krriminelesh e Gonxhe bojaxjinjsh hamit matjanresh Xhafer Devash Mit’hat MUTRASH dhe njeheresh ka dy emra rrugesh me te njejtin emer Ibrahim Rugaçoviç ne vend te ‘Deshmoret e 4 Shkurtit’!

  DONI AKOMA PER EDVININ SALINE DHE LIKE FLORINE qe kete te fundit e kini mbajtur si uje te paket ju te ‘Diters’ apo ‘DODES’!?

  Reply to this comment
 7. ZGJEDHES(socialist) August 6, 12:02

  PSE NUK INTERVISTOHET TRESHJA Ruçi-Braçe_Balla e te na thone ku perfundoi partija socialSSaliste dhe mandatet qe mbajne ne emer te kujt i kane!?
  èPo i kane ne emer te PS ti kerkojne Edvinit te kthehet nga ka ardjhur ne banden e Sales PD.Po qe se i kane dhurate te Edvinit nga listat qe ka bere agjenturat e mergata e qyqeve perkohesisht pse nuk i DORREZOJNE!!!

  Reply to this comment
 8. SpiroPordha-ministre e parlamentit te leshit August 6, 12:09

  Edvini djali Anetes me Mudsolinin ka te ngjashme vetem Kafken pa tru ose tru te thartuar dhe kerkon ta imitoje ashtu si thote gramsh duke u veshur me kanatjere per te treguar mudskujt dhe me ndertime qe te ngelet ne histori apo gara noti qe tja thyeje serbit Sali per gjithe te tjerat nuk vlen as sa nje KOQRE as te Musolinit e imagjino Enverit…biles as sa nje koqe e fishkur e Berishes qe arriti te mbledhe kamikazet nga kosova ne divixzionin ‘Hajdare’ ne kryqezataen kunder Jugut as sa koqet e Likes qe ka struktura paramilitare gte ISIDS ne Jale ndersa Edvinika per te ngelur nje gjeneral io ushtrise se vdekur se ata qe e ndjekin jane thjesht koqe e pandelinj qe ti kesh miq s’te mbarojne pune e ti kesh hasemm te hane MUNE…

  Reply to this comment
 9. L.H August 6, 12:27

  Bravo,
  Nje analize jo me lloqe e thashetheme po me llogjike.
  Anarkistet ose ne anarki nuk e duan prezencen e shtetit dhe duan te jene te lire te bejne si te ‘duan’ duke u qeverrisur jo vertikaloisht nga qendra strukturat istitucionet pushtetet e shtetit por Horizontalisht sejcila komunitet komune bashki me hesap te vet ashu si Voltana bashke me ca ‘anarkiste’ shkodrane prej ‘kosove’ apo èpuke jo vetem nuk e pranojne qeverrisjen vertikale po nuk lejojne tu shkele ne trojet e ‘tyre’ kupto te ISIDS as kryeministri e as qeverrija biles proferojne te huajt!
  Deri ketu nuk ka asgje te ‘keqe’ qe ne menyre te lire e paqesore si Rama qe kthen ne bordello istitucionet e ne ‘bunker art’ vend drejtimet e kohes se luftes edhe Mziu kerkon te qeverrise bashkine e kamezes qe tani ngjan si Kabuli.Problemi eshte se ne Anarki ose anarkija nuk duhet ngaterruar me ‘gjurulldi’ me tritol molotov e me dy pale çelesa per thjeatro e Bashki.Kjo nuk quhet me Anarki por as fashizem por xhihadizem se vertet mungon SHTETI ate qe duan ANARKISTET perfshi Ramen por ne vend te shtetit egziston si ne rilindjen e fashizmit shteti paralel biles dhe POLICI partiake si e ka PD e tani dhe LSI biles ketu perveç shtetit paralel mungesen e shtetit te se drejtes e ka zevendesuar Kalifati…..
  Rama qe po ngel çdo dite qe kalon si peshku pa uje pas 30 Qershorit kerkon te ‘Laje MUTIN me SHURRE’ por perveç se eshte skuth nuk karrin ta kuptoje se tashme eshte i vonuar edhe per te dhene doreheqje,qe vpo nuk e ka ne dore e vetmja rruge te vrase vehten se ka dale komplet i zbuluar si njeri me probleme te renda te personalitetit e oshilacione te ‘humorit’ qe reflekton keto 6 vjet ne vepriome qe kane demtuar rende interesat e ketij vendi dhe populli kur pritej tjeter gje per te dale nga gremina!
  Pra rama eshte e veshtire ta percaktosh vetem me nje fjale ‘Anarkist’ se ka nga pake nga te gjitha:
  AnarkoFashistoXhihadistoSalistoZogist!

  Reply to this comment
 10. fantazma Bismark August 6, 13:58

  NJE PIETJE!
  PERDERI SA KY VEND 30 VJET NUK KA SHTET E SI KOLONIZATOR KEMI PATUR AMERIQINE ,BE DHE OSBE-HALE TANI PERFAQEITE DIPLOMATIKE PSE RRINE KETU NE NJE VEND TOKE E ABANDONUAR APO SHPREHJE GJEOGRAFIKE??

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*