07 maj 2019

May 7, 2019 02:00 Updated

07 maj 2019

May 7, 2019 02:00 Updated
Komento

10 Komente

 1. intelektuali May 7, 05:10

  BOLL ME VAJTIME VAMPIRESH TE ENVERIT O GAZETA DITA!

  sepse:

  Po e beni Shqypnine REZIL ne syte e Botes. Ja ku e keni te reshtuar ne kete REZIL me permasa te papara per Boten Demokratike krahas jush Kryeministirin Edi Rama, stalinistin e fundit ne Bote, qe i mbylli ne kasaforten e Diktatorit krimet e komunizmit gjate Luftes dhe krimet e Enverit qe i ka kryer nga vila e kunatit te tij Kryefashist, Bahri Omari duke likuiduar me pabesi intelektualet, por me teper shoket e tij komuniste.

  KA KRIM ME TE MADH SE TRADHETIA E MUKJES NE VITIN 1943?

  Pse te mos investigohet spiunimi dhe vrasja e Qemal Stafes nga Enveri? Nga kush ka frike Edi Rama dhe gerdalla e tij, vampir i Enverit, Spartak Braho? Vetkuptohet se Kryeministri yne ka frike se mos detyrohet te kerkoje falje zyrtarisht per krimet e babait te tij, Kristaq Rama, kriminel i Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet, disident, antikomunist dhe ky krim absurd ne vitin 1988 qe deshmon per fanatizmin absolut te familjes se tij me babe kriminel te Enverit dhe nene, moter te Spiro Kolekes, spiun dhe kriminel gjithashtu i Enverit. Ne kete linje llogjike kur shikon si kane kercyer nga brimat e tyre vampiret e Enverit per te pire gjak njeriu, pas kushtrimit qe u dha Edi Rama ne TV-ne e tij si stalinisti i fundit ne Bote, ne intelektualet properendeimore mund te kunderpgjigjemi vetem me forcen e pragmatizmit dhe te llogjikes elementare ne interes te kombit:

  CFARE DESH BABAI YT NE VISHEGRAD TE SERBISE?

  Per te vrare dhe masakruar shqyptaret e Kosoves krah per krah me Rankovicin e Titos dhe te UDB-se famekeqe te tij, duke i akuzuar se kishin bashkepunuar me gjermanet dhe kur kishin hedhur armet ne toke dhe ishin dorezuar?

  apo:

  Per te mare instruksione si te impelementonin MURTAJEN bolshevike ne Shqypni dhe per ta bere Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz, rrethuar anembane me tela me gjemba me bunkere dhe tollona dhe per t’i bere shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet?

  HE MO VAMPIR I ENVERIT PER KETO KERKON MBYLLJEN E INSITUTUT TE AGRON TUFES TI O PUSHT, DHE RACE E POSHTER, KRIMINELA TE ENVERIT?

  Po me keta Vampire te Enverit qe duan gjak njeriu do te hyni ju o Gazeta DITA ne BE?

  Reply to this comment
 2. intelektuali May 7, 05:11

  BOLL ME VAJTIME VAMPIRESH TE ENVERIT O GAZETA DITA!

  sepse:

  Po e beni Shqypnine REZIL ne syte e Botes. Ja ku e keni te reshtuar ne kete REZIL me permasa te papara per Boten Demokratike krahas jush Kryeministirin Edi Rama, stalinistin e fundit ne Bote, qe i mbylli ne kasaforten e Diktatorit krimet e komunizmit gjate Luftes dhe krimet e Enverit qe i ka kryer nga vila e kunatit te tij Kryefashist, Bahri Omari duke likuiduar me pabesi intelektualet, por me teper shoket e tij komuniste.

  KA KRIM ME TE MADH SE TRADHETIA E MUKJES NE VITIN 1943?

  Pse te mos investigohet spiunimi dhe vrasja e Qemal Stafes nga Enveri? Nga kush ka frike Edi Rama dhe gerdalla e tij, vampir i Enverit, Spartak Braho? Vetkuptohet se Kryeministri yne ka frike se mos detyrohet te kerkoje falje zyrtarisht per krimet e babait te tij, Kristaq Rama, kriminel i Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet, disident, antikomunist dhe ky krim absurd ne vitin 1988 qe deshmon per fanatizmin absolut te familjes se tij me babe kriminel te Enverit dhe nene, moter te Spiro Kolekes, spiun dhe kriminel gjithashtu i Enverit. Ne kete linje llogjike kur shikon si kane kercyer nga brimat e tyre vampiret e Enverit per te pire gjak njeriu, pas kushtrimit qe u dha Edi Rama ne TV-ne e tij si stalinisti i fundit ne Bote, ne intelektualet properendeimore mund te kunderpgjigjemi vetem me forcen e pragmatizmit dhe te llogjikes elementare ne interes te kombit:

  CFARE DESH BABAI YT NE VISHEGRAD TE SERBISE?

  Per te vrare dhe masakruar shqyptaret e Kosoves krah per krah me Rankovicin e Titos dhe te UDB-se famekeqe te tij, duke i akuzuar se kishin bashkepunuar me gjermanet dhe kur kishin hedhur armet ne toke dhe ishin dorezuar?

  apo:

  Per te mare instruksione si te implementonin MURTAJEN bolshevike ne Shqypni dhe per ta bere Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz, rrethuar anembane me tela me gjemba me bunkere dhe tollona dhe per t’i bere shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet?

  HE MO VAMPIR I ENVERIT PER KETO KERKON MBYLLJEN E INSITUTUT TE AGRON TUFES TI O PUSHT, DHE RACE E POSHTER, KRIMINELA TE ENVERIT?

  Po me keta Vampire te Enverit qe duan gjak njeriu do te hyni ju o Gazeta DITA ne BE?

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti May 7, 09:20

   Me qe shan dhe anatemon cdo person qe shkruan se cfare mendon ai,ti i “nerumi”INTELOBOLJA e Dibres meriton nje sharje vence…Hajde ne pidh te guras dhe ty ne bythgojen te shqyer atje ku e di ti…mor sodomisti jargenxjerres patologjik..ham..ham..ham..Pthu race e Mutit..

   Reply to this comment
 3. DY POETË SURREALISTË QË PO PËRMBYSIN HISTORINË ME BUJË... May 7, 07:34

  1. Poezi nga ÇELO HOXHA
  ***
  Do ta them se ç’fshihet në barkun e natës
  Pema e rrëzuar që vishte brekët.

  “BORXHI”
  Xha Mitati i vdekur
  Psonis në Argjentinë,
  E bija e bukur
  Do të varroset në qiell.

  “PAMJE E PJESËSHME”
  Vajza gatuan patate të kuqura
  me ujë
  ne lexojmë gazetën e lagur
  me kripë
  lajmet e fundit janë shkruar
  me vaj
  mbi fytyrën e palosur të mikeshës.

  “ÇAST”
  Vogëlushe
  duhet të dish patjetër diçka
  për prejardhjen e prindërve
  nga një kokërr misri.
  …………………………..

  “SECONDË”
  Pas shiut
  bie shi.
  …………………

  “RRUZULLI”
  I hipa motorrit të prishur
  që gjeta në anë të rrugës
  dhe shkova në hënë
  të blej një çokollatë
  aty gjeta një plakë
  kërkonte mua
  qysh kur pata humburg

  2. Poezi nga AGRON TUFA
  “SINTAKSA E RRJEDHËSHME”
  Që të mos ndodhin sytë
  Merr të përpjetë rrëpira nëpër mish.
  Hyjmë e dalim
  Me ndryshimin e anasjelltë
  Se nga brenda bien jashtë
  Sa herë transportojmë gojë
  Si ambasadorë të mbushur me ajër.

  Reply to this comment
 4. A.GRAMSH May 7, 08:10

  30 VJET?’MISH PER TOP PER TE HUAJT’!
  ‘Mjaft punove(luftove)per te tjere,
  o fatkeq,
  Kujto vendin tek ke lere
  dhe tek heq…”!
  ————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Dje ndersa kreret e xhihadit,antishqipetare,nepermjet ‘Tufave’ dhe Zagareve benin urimet per fillimin e muajit te Ramazanit dhe uronin me gjithe ‘zemer’ :
  ‘Agjerim te lehte’ njeri tjetrin si ‘Derra te kenaqun’ diku ne ‘Filifistun’ apo Letoni ndodhi e radhes dhe e mijeta eksponenciale’-tragjedi !

  Humbi jeten nje e RE ne kulmin e moshes,ne vend te huaj per BUKEN e gojes e per te mbijetuar larg atedheut e vetemuar-‘Si qeni ne vresht’ ashtu si mijera e mijera bashkemoshatare te saj 30 vjet ca te zhdulkur pa lene gjurme,ca qe prostituohen ne gjithe Boten,ca te mbytur neper detra ,ca te therur per pjese kembimi,ca te vrara brenda familjes,ca te ngujuara,ca te Vrare ne Avganistan,ca ne Siri ca ne krah te ISIS e ca kunder ISIS ca nga MINAT e Gerdecit e ca nga MINAT po te Gerdecit po te vendosura ne gjithe Boten e qe mbajne markat e kontrabandes me emerin MEDI apo ‘sypeshkaqen’ nip serb apo djali i kalifit SALI!

  ‘Lule more trima qe (S) rate per Atedhe!?
  Pas 30 vjetesh qe ne kete vend pa shtet ku mbizoteron anarki totale apo 5 anarkite Noliane:Ekonomike,politike sociale,fetare e mbi te gjitha MORALE dhe bashke me pasurite kombetare u arratisen dhe kapitalet strategjike-shqip:Brezat qe do vine u lane pa te ardhme tragjredija e tragjedive u vra BESIMI dhe po vdes SHPRESA–U ‘KOSIT’-RINIJA!

  ”Ndjek me shqetesim gjendjen e efektivave te plagosur e shpreh urimet per sherim sa me te shpejte’!
  Keto fjale -bajga dolen nga goja e ‘presidentit’ qe 30 vjet ka shkelur mbi gjakun e te reneve per LIRI e pavaresi te ketij vendi dhe populli nderkohe qe shqipetaret e vrare nga regjimi i kalifit Sali me mijera e mijera ne kete vend te quajtur dikur Shqiperi i ka perdhunuar edhe te vdekur duke i quajtur ‘KOKE PALARE’!
  Nje kryeminister idjot e i pa pergjegjshem thote ‘kemi bere detyrat e shtepise’ nderkohe qe kryekrimineli qe i vuri zjarrin ish Shqiperise deklaron serbes ne mes te kryeqytetit ne studjot e krimit rrethuar nga zagare ‘zhulsa’ xheji,zhapike e zhaba:
  ”Nuk i kemi realizuar detyrat’:Deri sa te mos ngelet nder keto troje SHQIPETAR-GJALLE!

  ‘Ngushellime te thella,..qofte i perjetshem kujtimi i saj’ deklaron nepermjet batutes ‘kaps’ nje mender kryeminister nderkohe qe 30 vjet ne krah te kalifit SALI meret me varrim-çvarrimet e bijve me te mire qe derdhen GJAKUN dhe DJERSEN per ‘NENEN SHQIPERI’ dhe tere RININE e degdisen jashte pa kthim per te fituar BUKEN e gojes shume me keq se sa SKLLAVERI!

  ”Mirenjohje per sakrificen,guximin,vendosmerined e saj..ne òperballje me rrezikun gjate permbushjes se detyrave te saj..!
  Keto ishin BAJGAT dale nga goja e nje mender ministereje ‘mbrojtjeje’ ‘gjenera LESHI’ e nje ushterije te vdekur ku edhe vend komandat e vend drejtimet per kohe lufte kryeBOJAXHIU i saj i ktheu ne BORDELLO dhe Bunker art me urdher te kalifit DSALI fdoktor i ‘shokut’ Hysni e dhender i krushkes SERBI!

  Si mund te konsiderohen qenje humane keto lloj KAFSHESH pa le pastaj shqipetarte kur mbasi permbysen shtetin e ndertuan antishtetin kanme 30 vjet qe VRASIN -VJEDHION-PERZENE ajken e shqipetarizmes te luftes dhe te punes inteligjencen dhe RININE dhe tu besojme te na rilindin Shqiperine!?

  Per ç’fare mirenjohje,dsakrifica guxim e vendosmeri PERRALLIS kjo ‘socialSSaliste’ aqe me teper ministere mbrojtje kur nuk i kerkon kryeminitrit KUJSLING te jape urgjent doreheqje qe 30 vjet po shkelen jo vetem mbi GJAKJUN e te reneve petr LIRI e shqipetarizem èpor po VRITET po VIDHET e po petrzihet nga trojet e te pareve gjithe BREZI i RI e vendin e te pareve po e zene muxhahedine,hajdare ‘kosovare’ te te gjitha rracave!

  Per cilat saktrifica ,guxim,vendosmeri e ne krye te kujt detyrave po VRITEN e po PERDHUNOHEN tere ky popull 30 vjet ne emer te ‘Alla akbar’ nga kreret e xhihadit e konsiderohen edhe te vdekur koke palare dhe ‘nderohen’ ‘shpallet dite xije’ ulet flamuri gjysem shtize’per tere KRRIMINELET tradhetaret kujslinget antishqipetaret e dyert e parlamentit te ktrimit u hapen tradhetise trafikanteve Olldasheve Hajdareve antishqipetareve dhe u kendohet hymni kombetar shkruar me GJAKUN e te reneve!

  Pse nuk jep urgjent doreheqje kjo mender ministre kujslinge kur ‘shoqja’ e saj trushpelare mender ‘deputete’ e aqe me teper mardhenje me parlamentin i uron kreut te ballit kombetar e kolobofracionisteve :”Te qofte dheu i lehte Mit’had bej’!

  Pse nuk lkercenon me doreheqje kjo mender ministre e pse jo edhe ‘grusht shteti’ po ndihet shqipetare e te èper,mbyse nga themelet kete antishtet islamiko xhihadist me TUFA krriminele qe òpaguhen me miliarda nga populli pa BUKE per te mbajtur kreret e xhihadit e shkelet m,bi GJAKUN e te reneve per LIRI!

  Pse nuk i jep pergjigje kjo mender ministre pyetjes se:Sa te rinj luftojne ne Abvganistan perse luftojne e ke VRASIN e perse vriten!?
  Sa te rinj kane shkuar ne krah te ISIS ne li ndjen e mesme per ke luftojne ke VRASIN e pse VRITEN!
  Sa te rinj jane neper Bote mbushur burgjet perse VRASIN ke Vrasin e pse VRITEN!?
  Sa te RINJ e te REJA jane 30 vjet te strukturuar e organizuar ne struktura paramilitare’ ne krah te bandave ‘parti’ xhihadiso-fashiste te kalifit SALI nga divizioni Hajdari e deri tek strukturat paramilitare me femije qe sterviten ‘gjithe naten’ ne jale si deklaron nje nga kreret e xhihadit Monika kryeçizmja!?

  Per çfar sakrifica gucxim vendosmeri do tui shkoje ‘MIRENJOHJA’ bijve dhe bijave te ketij vendi qe ‘luftojne’ ne vende te huaja per te huajt VRASIN dhe VRITEN per te HUAJT ose dhe VELLAI-VELLANE ne vende te HUAJ njeri ne krah te ISIS e tjetrio kunder ISIS kur ky vend e ky popull ka 30 vjet i pushtuar dhe jo vetem nuk hedh njeri PUSHKE per LIRI por kreret e xhihadit te derdhesh GJAK òper ATEDHE te konsiderton KRRIMINEL e denohesh per TRADHETI!

  Ku ndodhet Gjenerali Moisiu si ish ‘president’ minister mbrojtje e ‘kryexhenjer’ e aqe me teper si ish kryetar i shoqates se NATO e tu thote shqipetarever se si po shperbehet nje vend e po shuhet nje POPULL sepse po i VRASIM 30 vjet bashke me SHPRESEN edhe RININE apo brezat qe do vine!

  Pse nuk flet gjenerali xhenjer Moisiu e tu thote shqipetareve se per te çminuar nje FUSHE TE MINUAR qysh ne kohety e lashta para kembsorise shkonin perpara GOMARE ndersa tani jane zevendesuar me te RINJ-SHQIPETARE per tu kursyer te HUAJVE edhe GOMARET!

  A ka me tragjedi se sa kaqe per nje vend e per nje popull qe po shuhet nme emer te ‘Alla akbar’ ndersa flitet per ‘integrim’ dhe ‘reforme ne drejtesi’ ku ne çdo qelize te antishtetit eshte Neroni SALI qe ruhet nga garda e republikes se mulla Metes apo ish ‘komandot’ qe vjedhin aeroportin e u vene eksploziv shtyllave te tensionit e tere Shqiperise ndersa RINIJA mish per top apo koke turku neper Bote per kreret e xhihadit e kalif SALINE ne emer te kujt!?’Alla akbar’!

  P.S ”Gjithe djemte qe ke qare
  dhe mban zi,
  per Morene jane vrare,
  per Turqi”!

  Reply to this comment
 5. L.H May 7, 08:34

  Ku e do Sala e ku ja fut Lala….
  ———-
  Dita ,ne vend qe ti vini vetulla ketij lloj ‘debati’ dallkaukesh po i nxirni syte!

  Fjala ‘debat’ mund te behet per ç’fare do lloj gjeje por jo per ‘postulate’ qe nuk kane jane te shenjta e as vihen as ne diskutim e vertetim si pina e Luftes dhe te reneve per liri!!!!!!
  Ta banalizosh e ta vesh ne diskutim kete ‘postulat’ e aqe me teper me Tufa qensh bastarde e pse jo dhe me Take e Tarifa do te thote qe te hedhesh shashka tymuese per te bere perde ndaj atyre qe jane pas perde tere krereve tre krimit e korrupsionit ne krye te antishtetit pa perjashtim nga sali Berisha nanot edvinet e deri tek Meta qe jane zbatuesit pagatoret e TUFAVE me porosi te Biberajve e Beogradit..
  Fjalen KRRIMINEL jo vetem ndaj atere atyre qe derdhen gjak por edhe ndaj nje ordneri mund te ‘shqipetoje’ vetem drejtesija e jo TUFAT!?
  Ne cilin do vend te Botes per kete lloj qeni bastard do ish hapur proçes penal qe jo vetem AKUZON te vraret per liri si krriminele por ofendon memorjen e nje populli te tere dhe cenon sigurine qe perben veper te rende penale!

  Zagari Tufa eshte thjesht nje kamikaz ne duar te ISIS prandaj dhe me te drejte ka frike se nje dite po nuk u vendos drejtesi do kete VEGTEGJYQESI se ka rene ne gjak me shumicen e popullit shqipetar dhe per kete paguhet nga qeverrigte kujslinge antishqipetatre qer nje dite nuk do te jene e do dali balle perballe me ‘ARMIKUN’ -popull!

  Reply to this comment
 6. EMIGRANT May 7, 09:32

  Shqip,sakte,qarte si drita e diellit ne nje vend mbi nje çerek shekulli terr informacioni……
  Pa u hequr asnje presje ytere ato qe shkruan Gramsh ne kete te perditeshme po citoj nje fakt te thjeshte po sinjifikativ:
  Keto dite lexova nje liber ne Itali ku jetoj si immigrant per gati 30 vjet thjesht nga kurjoziteti se eshte ne bvend te pare e nga me te lexuarit me titull”La versione di Fenolio’ shkruar nga nje intelektual i njohur ish magistrato me emer Gianrico Carofilio.
  Edhe pse libri me pelqeu shume ngela shume i pezmatuar dhe njekohesisht shume i trishtuar si shqipetar kur fundi i librit kish per protagoniste te nje ngjarje tragjike ne brigjete Italise apo ‘lungomaren’ e Barit dy shqipetare nje prostitute dhe ‘mbrojtesin’ apo protektorin e saj si shume e shume te tjere qe i shfrytezojne e qe ishin dhe vrasesit e nje italiani qe kish rene vertet ne dashuri me te dhe kerkonte ta martonte e ta nxirte nga rruga ku ish futur ajo e prostitucionit…!

  Ky eshte realiteti shqipetar ne syte e perendimit qe shpesh edhe miqesisht te pyesin akoma me ate Berishen sikur te thone per njeriun e Neandertalit apo flasin per periudhen e dinosaurvezvarranikeve apo njerezve me bisht

  Reply to this comment
 7. Thanas Dako May 7, 11:45

  Zoti agron.i frymezuar nga akti yt “patriotik”,dua te “denoncoj nje tjeter kriminel lufte,babain tim.ish zv kom.i bat.te pare te grupit te pezes.thone se ka vrare italiane ,gjermane e balliste bashke me shoke.por ajo qe eshte me e dhimbeshme per ty dhe tufen tende,ka vrare balle per balle, ne fushen e betejes nipin e te lavdishmit tuaj herman gering,togerin e abver-it woldemar fon essen.na “ka turperuar”me miqte e tu gjermane naziste.merre shenim dhe rruajani koqet atij dhe shokeve te tij te nderuar te grupit te pezes dhe brigates se 22 s.mundesisht beje kete per te gjithe veteranet e nderuar te luftes se lavdishme nac cl.per ta ditur ti dhe tufa jote:automatiku italian qe vrau woldemarin eshte dorzuar ne muzeun e pezes.mbase ju duhet si kujtim.

  Reply to this comment
 8. Lordi May 7, 21:54

  Edhe une dua te denoncoj gjyshin tim se ka vrare italiane dhe gjermane dhe balliste !
  Eshte kriminel se nuk priti t’i denonte gjykata dhe pastaj ti vriste !
  Pasi i mundi dhe i vrau , ai me belxhik dhe ata me topa , i detyroi te braktisnin Shqiperine nga syte kembet !
  Per keto krime te renda kunder pushtuesve dhe veglave te tyre shqiptingulluese , une bej autokertike te sinqerte dhe te rende !
  Sikur te kisha mundesi ta ndryshoja ne fakt Historine sot do beja fitimtar Ballin , i cili me nje moral te larte atdhetar i sherbeu ushtrive te huaja qe shkelen Atdheun !
  Autokertiken e bej te forte per çeshtje leku ose euro ! Pranoj dhe dinare si ish ballistet dhe zogistet ne vitet 50 !
  Per Ed Romen apo Salehun , e di qe nuk te japin asnji qindarke !
  Ndihme !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*