07 tetor 2018

October 7, 2018 02:00 Updated

07 tetor 2018

October 7, 2018 02:00 Updated
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH October 7, 10:26

  NJE ÇEREK SHEKULLI TRAGJEDI DHE TERR INFORMATIV!
  ‘Ky lloj informacioni diçka qe vendoset ne Kafka bosh per ti mbajtur ato bosh”
  ————————-
  Ne vend te paraDhenjes:
  Pa me shume se nje çereshekulli qe ky vend e ky popull po perejeton nje krrize te pergjitheshme e kryesisht morale,ku viktima e pare eshte ‘BESIMI’ a ka ngelur kush pas 28 vjetesh terr informativ te beje dallimin ndermjet:
  ‘Anal ist’-eve e Zagareve me ato te Intelektualeve e Gazetareve!?

  Tragjedi dhe terr!Asnje drite ne fund te tunelit.
  —————————-
  ‘Nuk mund te konsiderohet informacion e aqe me teper gazetar nje qe nuk eshte i LIRE,i PAVARUR dhe PROFESIONIST.Une ne jete ne çfardo lloj situate edhe te veshtire si tani ne burg jo vetem nuk i kam shitur idealet e parimet por kurre nuk ja kam shitur penen dikujt ne kembim te diçkaje”!
  Kjo thenje eshte e nje nga shqipetareve me te medhenj te te gjithra koheve nga te paktit sot qe lexohet ne Bote nga te KATER gjeneracionet,Antonio Gramshigati 100 vjet me pare.

  Ndersa nje tjeter personalitet bashkekohor kreu i vatikanit Papa Françesko qe i ben thirrje rinise ‘Te ngrihet kunder rrymes’ kur trajton problemin e informacionit thote:
  ‘Ështe per tu habitur qe me gjithe se si asnjehere nuk kemi patur informacion sa tani,po vazhdojme te mos dime asgje çfar po ndodh”!

  Ç’far ka ndodhur e ç”fare dine KATER brezat e shqipetareve per kete me shume se nje çerek shekulli qe do te thote ‘nderrim i nje brezi’!?

  1.-A e dine qe u shkaterrua komplet baza ekonomike e nje shteti 100 vjeçar me metoda te ISIS si dhe u shkaterrua e u shit tere pasurija kombetare perfshi edhe tere kapitalet strategjike mbi e nen tokesore pa te cilat as nje popull nuk mund tu siguroje te ardhme Brezave qe do vine! Kush e ‘informoi’ e kush e analizoi kete tragjedi nderkohe qe Zagaret ashtu si agjentet kane propoganduar shkaketaret e kesaj tragjedije e kalifin Sali!?

  2.-A e dine e jane informuar KATER brezat e ketij populli se ne kete vend per me shume se nje çerek shekulli populli shqipetar jo vetem u SHPRONESUA 100 perqind por tragjikisht PRONA 50 vjet nga ‘Prone shoqerore mbi mjetet e prodhimit’ ne te ashtuquajturin sistem ‘Socialist’ nuk kaloi ne duar te po Shqipetareve por ne formen e ‘Prones Private te mjeteve te prodhimit’ si ne te ashtuquajturin ‘sistem kapitalist’ e sot e kesaj dite pas 28 vjetesh PRONA dhe tere pasurite kombetare perfshi kapitalet strategjike nuk jane ne duar te SHQIPETAREVE as ne formen e shoqerizimit te mjeteve te prodhimit e as ne formen e privatizimit te mjeteve te prodhimit POR ne duar te ‘Burrave te shtetit’ dhe ish BLLOKMENEVE te vjeter e te rinj qe para ’90 padrejtesisht gezonin ‘Te drejten borgjeze pa borgjezine’ dhe kete te drejte e gezojne edhe sot si borgjezi,ne duar edhe te ‘Anal isteve’ dhe Zagareve qe e mbajne popullin ne terr informativ mbi 28 vjet!

  3.-Kur nje vend e nje popull ka ngelur pa shtet se ska shtet bpa baze ekonomike e per rrjedhoje nuk mund te ndertohet as te kete EMER sistemi politik qe shqip do te thote ‘Te besh petulla me uje’!
  Nuk ka EMER sistemi ekonomik qe nga ‘ekonomija e tregut te lire’ qe u propogandua ku si parime ka Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence u trasformua ne ‘Lirija e hajduterise se Lirise se Adam Smith Salise’ me moton ”Shypnija 1 EURO’ Shqiptaret ‘Ne hale te semes’!
  Kush e informoi dhe e analizoi kete tragjedi ne nje vend ku nuk lindi as pluralizem e as demokraci po 128 banda hajdutesh te quajtura parti!Zagaret e anal istet e ish bllokut te vjeter e te ri Lubonjat,Pollot,Nanot Ngjelat,Blushat,e bushatet rritur ne prerin e doktorit serb qe dogji Shqipoerine si Neroni Romen ne emer te Allahut me shprehjet xhihadiste ‘Zoti e bekoft Shqipnine’!?

  4.-Si mund te pretendohet te rilinde nje shtet pa baze ekonomike pa pasuri e pa kapitale strategjike mbi e nen tokesore qe ne te gjithe Boten RRENJET i kane e duhet ti kene tek shteti kur tek ne ska ngelur ASGJE as e shtetit qe nuk egziston e as e POPULLIT ne arrati por ne duar te ‘burrave te shtetit’ e familjareve te tyre qe kane MONOPOLIZUAR gjitheçka jo vetem BUKEN qe e sjellin nga Serbija si miell kafshesh po edhe UJIN nga Saharaja nderkohe qe teritori shqipetar as mbillet e as korret ndersa uji i maleve shqipetare derdhet ne DET!?

  5.-Kush e informoi ne vazgdimesi popullin shqipetar e kush i analizoi kete tragjedi ANAL istet apo Zagaret e ish bllokut te vjeter e te ri kur me nje injuorance qe tremb gomaret e me nje idjotesi KRRIMINALE 28 vjet kane propoganduar nate e deite fjalet fantazema :’Biznes’,BiznesMoNA’,’Affare’,’Affarist’,’Monopol’,’Monopolist’ konçensione ‘LOBIST’ e ‘Loibizem’!
  Te gjitha keto fjale fantazma ne gjuhe te huaj po te perkthehen ne Turqisht se ketu nuk flitet me shqip nga neron Salija tek like florija e kryeministri ‘thonj pa prere’ do te thote 28 vjet :Allishverish ,xhambasllik,maskarallik ,hajdut llik propoganduar nga krriminelet e disinformacionit qe per te hedhur shashka tymuese propoganduan luften me mullinjte e kAmunizmit dhe me breket e grisura te Shukriut tani babaleve!

  6.-Ne nje vend pra pa emer te sistemit ekonomik ku jo vetem nuk eshte zgjidhur problemi i prones e pa emer te sistemit politik ose pa shtet ish Shqiperija 28 vjet eshte jo vetem KOLONI po si asnjehere ne histori me shume kolonizatore qe kane ne pronesi ato pake ‘kapitale’ qe kane ngelur dhe po shterojne.
  ‘Bizneset ‘ qe propogandojne truçkulurit analfabete ,LUlashet Edvinet e Qurrashet nuk i kane aqe ‘qef’ rregullat e ligjet e shtetit dhe tentojne te behen monopole si tek ne dhe Monopoli jo vetem nuk i pranon parimet e ekonomise se tregur por nuk pranon as TRURIN per ta zhviulluar aktivitetin e tij se nuk ka nevoje se eshte MONOPOL dhe nuk kerkon njerez me TRU por IDJOTE farefis nepotizem e klientaslizem tja ruajne me fanatizem MONOPOLIN dhe tere RINISE me universitete kristal u jane mbyllur te gjitha rruget se ketu eshte MONOPOLIZUAR çdo gje jo vetem pasurite por edhe AJRI-TOKA-DETI dhe e vetemja rruge u ngeklet o te çlirojne parlamentin e krimit e korrupsionit o te vazhdojne :’Te ndjekin si dhelpra jo pas koqeve te dashit po pas kalit te XENIT’ !

  7.-Shqipetaret te shpronesuar e ngelur lakuriq me duar ne xhepa jo vetem i kane humbur te gjitha te drejtat me humane por ne kete vend nuk perfaqesojne ASGJE dhe me bkushtetuten e Imamit qe fillohet me besim tek Allahu dhe mbyllet me betimin e ‘presidentit.’Me ndihmen e Allahut,ka humbur edhe SOVRANITETIN bashgke me ate qe e gezojne tere popujt te DREJTEN e VOTES!?

  8.-Antishteti apo shteti i kalifatit eshte i uzurpuar ekonomikisht dhe politikisht nga pikepamja ekonomike financiare e bankare nga krerert e xhihadit ngujuar ne stallen e majmeriuse apo stacionin e nderzimit parlament dhe eshte AFER MENDESH qe tja dorrezojne edhe pushtetin ekonomik edjhe politik edhe financiar te marre ne menyre te pa LIGJESHME-Popullit!Do ish njesoj si te shkonte cjapi tek kasapi ose Populli te hynte ne parlament e kreret e xhihadit ne reç!?Kush Anal-iste e Zagare u ka thene njehere te veteme per keto krime e kete tragjedi tv klan apo tv han e klubet e Selanikut te ish djemve bastarde te bllokut!?

  9.-A ka ngelur shqipetar me mend ne koke qe akoma mund te besoje keta krriminele e hajdute me imunitet qe e kane vrare vjedhur dhe perçare per te SUNDUAR se mund te rilindin SHTETIN kur kane qene 28 vjet varrmihesit e tij!?
  A mund te rilinde shteti pa REFORMA kur e dine edhe gomaret qe REFORMAT ne cilin do vend edhe te bBallkanit i pergatisin qeverrite ne emer te mandatit te fituar e miratohen ne PARLAMENT nderkohe qe ne jemi 28 vjet pa shtet e nuk funksionon asnje nga KATER pushtetet as Legjislativ stalle me shqina e salianje qe tjerrin LESH,as gjuyqesor po vend ku ndajne poarate gjin Gjonat,as egzekutiv ku jane mbledhur òuperlina e ministra kunguj e tranguj qe skane se çfar te qeverrisin pa asnje lloj niveli ,pa asnje lloj istitucioni qe mbahet shteti prokurori kontroll shteti sherbim informativ te Gazidedeve prokurori me hajdare keshil te larte te sigurise me agjena FAZLLIQA E GOMARE e mbi te gjitha pa INFORMACION zevendesuar ne ANAL-iste ,ZAGARE-TELLALLE ne sherbim 28 vjet te krereve te KRIMIT KORRUPSIONITAQPO EDHE TE XHIHADIT SI KAMIKAZE!
  Si mund te imagjinohet pa le te besohet qe nje parlament i inkriminuar deri ne gryke e ne konflikt te RENDE interesash te beje reforma kunder vett vehtes nder kohe qe ato jane reforma kushtetuese e kerkohet shumice e burra shteti te moralshem e shqipetare.Nuk hapet dot nje shkolle magjistrature se nuk u interesojne krrimineleve te gjykohen jo me te rilinde shteti!!

  10.-ZGJIDHJA!?
  Te abandonojme plotesisht edhe ata ‘koke palare’ duke ndjekur kete politike antishqipetare e krriminale qe e konsiderojne si ‘Zanat’ e mbi te cilet rendojne dhjetra vepra penale vrasje vjedhje gjenocid e tradheti te gjitha kryer si ISIS ne emer te Allahut edhe pse jane perdhunues 28 vjet te 10 Komandamenteve te Zotit.
  Te bejme ate qe ka bere 2000 vjet me pare profeti izraelit Yoshua -Jozef Krishti :Ta òlirojme tempullin e demokracise e te popullit shqipetar -parlamentin nga krimi e korrupsioni ashtu si bejne edhe fqinjet tane !

  Ti dalim zot vehtes ose te ‘vdesim’ si sot e 28 vjet se nuk meriton te jetosh si gjithe popujt e tjere ne LIRI VLLAZER-BaraziI!
  Nuk ka liri pa liri ekonomike pa BUKE qe haet tre here ne dite.Nuk mund te quhesh i lire kur mendon nate e dite e je ne ankthin e plotesimit te nevojave me minimale per te mbijetuar!Ndyshe do ish me mire e me i sigurt ne Burg se sa jashte’ si thote Kafka

  Reply to this comment
 2. L.H October 7, 13:00

  Thenje te njerezve te medhenj:

  ”Kleriku i pare eshte mashtruesi i pare qe takoi idjotin e pare’Volter

  ”Fakti se nje besimtar eshte me i lumtur se nje mendimtar nuk do te thote asgje me shume se fakti qe nje i dehur eshte me i lumtur se nje i kthjellet”

  ”Ai qe rri ne shtepi kur fillon lufta,dhe te tjeret luftojne edhe pèer kauzen e tij ai le te kete mendjen sepse. Kush nuk ndan luften me shoket.ai me armikun do ndaje disfaten”B.Brecht

  ”Nje popull qe njeh me mire rregullat e futbollit se sa te drejtat e tij nuk meriton te quhet popull”||

  ”Nga Populli me popullin per Popullin”A.Linkoln

  ‘Nga Serbet,me Serbet per Serbet,nga krimi me krimin per krimin’S.Berisha

  Reply to this comment
 3. gjyqi i Hages October 7, 13:14

  Burgime te perjeteshme e denim me vdekje si ne gjyqin e Norembergut kunder krereve SS te nazizmit:
  -Tere kryetareve te shtetit krriminal me ne krye Sali Berishen
  -Tere kryeministve te qeverrive kujslinge me ne krye Berishen.
  -Tewre ministrave te financame me ne krye Bode-gardin e Berishes
  -Tere kryeprokuroret qe i kane bere avokatine Berishes
  -Tere mgovernatoret e Bankave qe kanne kredituar e fshehur pasurite e Berishes
  -Tere kryetaret e gjykatave kushtetuese e gjykatave te larta qe kane zbatuar urdherat me kod mafjoz te Berishes
  -Tere oligarket e informacionit Gobbelsian qwe kane propoganduar krimet e gjenocidin ndaj shqipetareve nga Berisha….
  -Tere dishepujt e zi te bandes PD e tere deputertet e krriminelet e races Çame Medi e races bastarde Liuke flori ne krah te Berishes qe jane ushqyer fale lobizmit amerikan blere me flori me gjak femijesh shqipetare ne krah te kuçedres Berisha…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*