08 qershor 2018

June 8, 2018 02:00 Updated

08 qershor 2018

June 8, 2018 02:00 Updated
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH June 8, 10:44

  2018-TA?PAK DRITE!
  Krijohet ‘Fondi shqipetar per zhvillimin e diasPordhes’!?
  Ne bordin drejtues :Sllobodanka,Sudja,Sadija dhe krushku ‘filantrop’ Pandeli ‘bythka’!
  —————-
  Qenjet humane e aqe me teper personalitetet nga kafshet nuk i dallon vetem gjuha por arrijne pake a shume ta njohin vetvehten dhe pozicionin e tyre qe zene ne krahesim me te tjeret ose ne shoqeri!

  Xhihadistet dhe ‘Hajdaret’ e kesaj politike antishqipetare e krriminale jo vetem qe jane pjesa me injorante e idjote e shoqerise por nuk arrijne te kuptojne se jane kthyer ne kafshe dhe shqipetaret i konsiderojne po si kafshe!

  Pak drite!
  Nje parlament qe 28 vjet nuk perfaqeson shqipetaret e per rrjedhoje edhe qeverrite kujslinge ne vend qe te bejne REFORMA per te rilindur shtetin e kthyer shqipetareve Sovranitetin na paskerkan bere nje ‘LIGJ’ e na paskerkan krujuar nje ‘FOND’ per te ‘zhvilluar diasPordhen’ kur shqipetaret ne keto troje po vdesin 28 vjet per BUKE dhe po i mban me miell kafshesh ‘krushka Serbi!

  O tragjedi qe e ke emerin parlament i ‘LESHIT’ te Topalleve,o fatkeqesi qe e ke emerin qUrravi,o katastrofe qe e ke emerin ‘informacion!!
  -Per ke ‘diaspore’ behet fjale per ate te mergates se qyqeve e Biberajve te AmeriQIse qe i vune 28 vjet zjarrin Shqiperise nen regjine e Serbise qe ti ‘ZHVILLOJME’!?
  1.-Ke diasPordhe do zhvillojme!?
  -Per tere shqipetaret qe ngelen jashte trojeve e kufijve te 1913-tes Maqedoni,Mal i ZI ,Kosove e gjetke qe ti ‘ZHVILLOJME’ !?

  -Per shqipetaret e 600 vjet me pare shperngulur ne brigjet e Italise ne kohen e heroit kombetarSkenderbeu
  e te ‘ZHVILLOJME’ shtetit italian edhe Siciline edhe Kalabrine e tere ‘Mezzogiornon’!?

  -Apo do ‘ZHVILLOJME’ nga pikepamja ‘Sociale-ekonomike-kulturore’ gjysmen e SHQIPETAREVE perzene me GJENOCID Titist nga ish shteti e vendlindja e te pareve keto 28 vjet qe kane nderruar edhe ‘FENE’edhe ‘GJUHEN’ dhe nder 2 MILION shqipetare 1/3 e tyre e moshes 1-35 vjeç ose me arithmetike mbi 500 MIJE nuk dine shkrim e kendim shqip e sherbimin ushtarak e bejne per te huajt e betimin ushtarak ne gjuhe te HUAJ !?

  2.-Sa MILIARD Euro i ka kapitalet ky ‘FËNACION’!?
  -Kush jane ‘donatoret’ filantropike qe do krijojne miliardat e ketij fendacioni,Sorros qe jep nje MILIARD me perqind interes dhe shqipetareve ne fund te vitit u kerkohen 2 MILIARD si 28 vjet futur ne borxh 7 MILIARD!

  -Donatoret jane 128 kryetaret e bandave parti qe kane depozituar tere pasurine e popullit shqipetar jashte ne tere bankat e Botes!
  -Jane tere kryeministrat kryetaret e antishtetit presidente e krriminele,deputete qe jetojne me pensione te ARTA per ‘MERITEN’ e shkaterrimit te ish shtetit shqipetar!
  -Jane ‘fondacionet’ e Sllobodankave e Rezart Taçave ,Xen Berishave e Fazlliqave,Sadijeve e Nu kalajve,apo ‘zonjes se pare’ me pasaporte Hollandeze Aurelja apo fondacionit ‘NISHANI-ODETA-FULLHANI’ qe kane vjedhur e pronesuar jo vetem Token-Ajrin -Detin po edhe Tokat Vakef te kishave e xhamijave!?
  Kush jane ‘donatoret’ qe do krijojne ‘FËNDACIONIN’ o Edvin ‘bojaxhiu’ apo ‘ministri’ filantrop Pandeliu qe si IDJOT nuk kupton qe duhet te iki sa me pare nga syte kembet pa le te vrase vehten si 99 perqind e kesaj politike Alabake,hajdute,antishqipetare!?

  3.-Ç’fare duan te thone keta IDJOTE qe nuk flasin SHQIP se te vetemin liber qe kane lexuar eshte ‘Guida e Letersise’ se ‘supermbeses’ serbe te kalif Salise shkruar me doren e FEV ZISE me pseudonimin ‘Korani’ kur na thone ne fund te ‘LIGJIT’ qe do ‘ZHVILLOJME’ diasPORDHEN se do na krijokan nje ‘ODE BIZNESI’ per te lehtesuar investimet e shqipetareve jashte !?

  ALABAKE!
  Ky ‘FËNDACIONI’ do zhvilloje ‘diasPordhen’ apo kerkoni qe diasPordha te vazhdoje edhe 25 vjet te tjera te punoje per KRRIMINELET me imunitet qe ini JU!?
  Ku do investoje pas 28 vjetesh diaspora shqipetare kur tere pasurija kombetare ajri deti toka jane ne duar te krereve te KRIMIT e korrupsionit me IMUNITET!

  Ku do investoje diaspora kur ju KRRIMINELE kini shotur e falur edhe tere KAPITALET strategjike te huajve dhe si KAFSHE edhe MBURRENI kur nxirni sa me shume NAFTE per te huajt e per ti THARE komplet butìrimet nentokesore ne vend qe ti mbyllni ato e KONSERVONI per brezat qe vine si ben Amerika e Rusija qe shfrytezojne te tjeret!?

  PS.2 lajme!
  1.-Burimet e naftes i jepen nje kompanije qe shte ne borxh albpetrolit 7 MIJE TON NAFTE!???? a ka shqipetar ta kuptojekete gjuhe!^
  2.-Ambasadori LU ka marre rrolin e LEI FENIT si ‘altruist’ e ne muajin e fundit te qendrimit te tij do tu ktheje tere shqipetareve PASURITE qe u kane vjedhur shqipetareve per 28 vjet ne prezencen e keshillat e parardhesve te tij! Harron LU se edhe ‘peshqit’ kane emra e imagjino atropofaget qe ka frike ti permende!

  Prokurorija do jape shenja te rilindjes kur te filloje nga ‘pasurite’ e kompanive antishqipetare te ‘DIZINFORMACIONIT’ ne sherbim te krereve te krimit e korrupsionit dhe i pari PESHKAQEN e ka mbiemerin FullHani!

  Reply to this comment
 2. L.H June 8, 12:17

  ”Njeriu mund te zgjedhe cilendo fe qe ka trasheguar prej stergjysheve dhe qe i pelqen,por s’mund te zgjedhe nje tjeter Kombesi dhe te luftoje te tijen,pa vene ne balle nje vule te madhe prej TRADHETARI!”

  Reply to this comment
 3. B.Brecht June 8, 12:24

  ‘Ai qe rri ne shtepi kur fillon lufta/ Dhe le te tjeret te luftojne per çeshtjen e tij/ ai le te kete mendjen sepse /Kush nuk ndan luften me shoket,/ ai me armikun do ndaje disfaten”

  Reply to this comment
 4. jetimet e 21 Janarit June 8, 12:32

  ”Çdo riçiklim i keq ne politike eshte 1000 here me e demeshme se sa veprimtarija e keqe e kesaj politike”SOKRATES

  Si duket Sokrates as qe i shkonte nder mend qe mund te riçiklohen ne nje vend te quajtur Shqiperi edhe kadaverat sali like flori mona pandeli e mul noka serbi…qe vrasin shqipetare e i perdhunojne te vrare duke i quajtur ‘koke palare’…..

  Reply to this comment
 5. NOLI June 8, 12:38

  Se ç’e shempne derbederet’
  Mecenaret dhe bejleret’
  Se ç’e shtypne jabanxhinjte
  Se ç’e shtrydhne fajdexhinjte
  Se ç’e prene e se ç’e vrane,
  Ç’e shkretuan anembane,
  Nene thundren e perdhunes,
  Anes Vjoses,anes Bunes!

  Reply to this comment
 6. Tap Topi (TT) June 8, 15:50

  Seit wann hat diese Tageszeitung selbstgespräche zu führen?

  Me qe s’po na plas shume trapi per dallavere helsinqesh dhe dallavare babalesh, le t’ja nisim me ca monologje sa per hapje oreksi…

  ***

  Parathenie

  Tregtia e sklleverve pergjithesisht nenkupton shitblerjen e qenieve njerezore, dhe si pike referimi ajo merr skllaverimin e afrikaneve te zinj dhe transportimin e tyre drejt Amerikes Veriore. Por tregtia e sklleverve ne fakt ka ekzistuar permes formave te ndryshme qysh nga kohet e lashta dhe vazhdon deri ne ditet tona ne shume pjese te botes. Skllaveria e njerezve nga njerez te tjere ka qene dhe eshte e justifikuar ne menyra te ndryshme. Si baze ideologjike ka sherbyer gjithmone perpjekja per te provuar epersine e nje grupimi te fuqishem njerezish mbi nje grup tjeter te pafuqishem…

  ***

  Pasthenie

  E ku ka pushtim me te embel per nje popull thellesisht te poshteruar dhe naiv se sa… QENOCIDI?

  Skllaveria moderne dhe debimi i popullsise autoktone nga trojet e tyre sot nuk behet as permes vargjeve te zinxhireve dhe as permes qytes se pushkes. Keto lloj forma brutale i perkasin kohes se lashtesise deri ne mesin e shekullit te shkuar.

  Oktapodi “Big Brothers” sot i ka shtrire tentakulat e tij ane e mbane globit. Ai ka vite qe i ka intensifikuar veprimet ne kerkim te metodave sa me efikase dhe sa me te sofistikuara per te gelltitur sa me shume (tru)peshq, ndermjet tyre dhe mjaft trofta hutaqe te sojit arnautas.

  Fjala magjike e marifeteve te tilla e ka emrin “Lockvogelangebot”, cfare ne kontekst do te thote reklamim i nje malli te bukur, te shijshem dhe te lire, i cili realisht nuk figuron fare ne raftet e magazinave.

  Me oferta te tilla pompoze (por zakonisht dubioze), nxitet sigurisht konsumi i artikujve te tjere ekzistues. Por konsumi, si motor i zhvillimit ekonomik, ka nevoje per potencial, ka nevoje per fuqi blerese, ka nevoje per njerez (makar dhe kafshe), dhe kur potencialet mungojne, ato duhen kerkuar kudo ku te jete e mundur. Duhen kerkuar si gjilpera me qiri po qe nevoja edhe edhe atje ku pulat hane gur…

  Dhe kjo eshte llogjike! Vende te skamuara por te bekuara nga zoti si arnautistani yne i dashur duhet patjeter te ripjellin, ato duhet patjeter te lylezojne… Pavaresisht se me cfare kostoje, pavaresisht se me cfare metodash, pavaresisht se me cfare paktesh, pavaresisht se me cfare cadristesh.

  Pasi te jete gjetur konsumatori, ajo fillimisht duhet seleksionuar (kujtoni pak skllavopronaret se si e kontollonin “mallin e tyre” nga dhembet), duhet terhequr prej andej (dikur me varka sot me avjone moderne), duhet fuqizuar pak (qofte dhe artificialisht) nga ana financiare, per t’u perdorur me pas (si lecke dyshemeje) vetem per qellimin e duhur.

  Fakte

  Vetem ne vitet 2016-2016 vendlindjen tone te dashur e braktisi afro 1/10 e popullsise. Skandal. Rekord boteror! Per masen e larte te perqindjes. As ne vendet ku mbizoterojne uria dhe lufta nuk ka nje perqindje kaq te larte. 56% duan sot e kesaj dite te largohen.

  Paturpesi

  Mediat merren me perralla micheletash dhe dokrra babalesh. Si perhere kodra pas bregut.

  Reply to this comment
  • Monolog June 8, 17:36

   Oh sorry, da oben hat sich ein Fehler eingeschlichen…

   Pyetja duhej keshtu:

   Seit wann hat diese Tageszeitung sich vergenommen, nur Selbstgespräche zu führen?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin