08 qershor 2019

June 8, 2019 02:01 Updated

08 qershor 2019

June 8, 2019 02:01 Updated
Komento

12 Komente

 1. A.GRAMSH June 8, 08:25

  SHQIPËRIJA NE PRAG TE LIRISË!
  Simbolika e ’30 Qershorit’ dhe sovrani Popull’!
  —————-
  ”Ne Populli,nuk jemi per te permbysur rendin kushtetues por per te permbysyr tere ata qe kane shkelur me kembe kushtetuten e kane perdhunuar ate”A-Linkoln

  Ne vend te paraDhenjes:
  Ç’fare do gjeje mund te ndodhe,çfar do gjeje mund te kerkohet qofte edhe ‘Qiqra ne hell’aqe me teper Edvini dhe Lylzimi te kapercejne ylberin e njeri te behet femer e tjetri mashkull e vetemja gje qe as duhet te kerkohet e as duhet edhe te mendohet e aqe me teper pergojohen jane fjalet ‘ZGJEDHJE-SHTYERJE ZGJEDHJES sepse jane sinonim i fjales ‘SOVRAN’ ose shqip POPULL!

  Sovraniteti!
  —————
  ’30 Qershori’ referendum popullor per rikthiminpas 30 vjetesh popullit shqipetar ‘sovranitetin’ e hequr dhe mohuar per 30 vjet dhe deleguar 128 bandave te ashtuquajtura ‘parti’ qe shumica si elektorat kane vetem familjaret ose vetem nje ‘qenje’ qe quhet ‘Dash Shehi shqipetareve doka Milo o ‘antinjeri’ dhe qe 30 vjet u vjedhin femijeve shqipetare vetem keto banda 200 MILION çdo vit!

  Popull shqipetar! E veçanerisht ju ‘zgjedhes’ qe nuk kini ‘zgjedhur’ asnjehere se ketu emerohen te ‘zgjedhurit’ nga kryetaret e bandave e as ini zgjedhur kurre as kini votuar e as ini votuar!

  Ne ’30 Qershor”vereni mire ‘Vath ne vesh jo vetem ju socialSSaliste por mbi te gjitha ju te ashtuquajtur ‘demoKroate’ qe ju perdorin si koke turku jo per ta perdorur VOTEN si te vetemen arme ‘ATOMIKE’ qe kini ne duar tuaja por duke u mashtruar u kane rrembyer kete arme te sofistikuar dhe ua kane zevendesuar me ‘molotov’ qe eshte thjesht shashke tymuese per tu nxjerre jo vetem nga rruga e demokracise por edhe per ata qe besojne edhe nga rruga e Zotit apo Perendise!

  Me ’30 Qershor’mbaheni mend mire dhe ‘vareni vath ne vesh’ mund te fitojme bashke me ‘sovranitetin’ e mohuar edhe Lirine sepse:
  ”Kemi te gjithe te drejten te rrime ne shtepi,diten e zgjedhjeve se keshtu na e do qefi.Por mos kujtoni se duke ndenjur ne shtepi(apo ne burg per ndonje te çmendur qe kerkon ti kundervihet te drejtes se tjetrit,vllahut) Se nuk votoni!
  JO!Ne realitet mos votosh eshte e pa mundur ne demokraci edhe pse dukret absurditet apo çudi!
  Mund te votosh duke votuar ose edhe duke ndenjur (ne shenje proteste) ne shtepi!
  Kjo ‘vota’ duke ndenjur ne shtepi do te thote te DYFISHOSH voten e atij qe shkon gjithmon tek kutija e votimit e qe mund te jete ‘kundershtari’ yt!
  Shqip ose ‘fshatarçe ne se nje ‘hajdar’ qe ndjek nga pas ‘idhullin pa krena’ Berishen diten e zgjedhjeve rri ne shtepi per inat te Edvinit ose nder 2 zgjedhes vetem njeri paraqitet Edvini nuk i fiton zgjedhjet 50 perqind por 100% fale ‘idjotesise’ te atij qe ja ‘DYFISHON’ rezultatin e kjo tragjikisht nuk e ka emerin VJEDHJE!

  ‘1 Korriku’!?
  Si mund te iki Edvini bashke me qUrravine ne shtepi me ‘1 Korrik’ose nje dite mbas zgjedhjeve vendore qe ne fakt nuk kane te bejne fare ,’po fare fare me fjalen ‘zgjedhje’ qe ne kete vend pa shtet pa 4 pushtete pa ndarje pushtetesh ‘zgjedhjet’ nuk i ben POPULLI nuk perfaqesohet POPULLI,nuk i numuron e administron POPULLI dhe nuk perfaqesohet Kurre POPULLI!

  1.-PS ose Edvini ,per ata qe jane ‘mesuar’ e indetifikojne partine shtetin qeverrine me guiden Supreme apo kalif Saline,ne zgjedhjet e fundit te ashtuquajtura ‘parlamentare’ ka ‘fituar’ VETEM 20 perqind te popullit shqipetar me te drejte vote qe do te thote ne demokraci parlamentare apo demokraci perfaqesuese se NUK i ka fituar zgjedhjet as me shumice Absolute si ne 2014 por as me shumice RELATIVE nderkohe qe 56 perqind e Shqipetareve u shulle ne plazhe ish duke punuar ne emigrim apo ndenji ne shtepi..Ndersa keshilltaret analfabete te Edvinit me sistemin elektoral te rregullit te treshit ja dhane tepsine te gjithen !

  Nuk i fitoi ‘zgjedhjet’ me te VJEDHUR PS dhe Edvini por me rregullin e treshit dhe FALE mospjesmarjes qe e LUSIN nate e dite kjo GLASE politike!
  Edvinit SOT ashtu si Karaxhixh Saliut dje me tere ndryshimet qe i kane bere ‘kushtetutes’ se Imamit pake ju intereson se nder 3 MILION shqipetare votojne 3 MILION apo vetem 300 apo edhe vetem 3 !

  Po qe se nder keta 3 per Edvinin votojne vetem 2 ai kendon Fitore me 66,66666666..perqind!
  Po sikur ‘trushpelaret’ kamikaze te kurban Bashes e kalif Salise te mos shkojne fare te votojne e ne vend te 3 votuesve do shkojne vetem 2 votuesit e Edvinit!?
  Rezultati 2 pjesmares,te 2 votuan Edvinin 100%!
  Pjesemarja qe ne gjithe vendet me demokraci as qe e llogarit kush bashke me nje popull qe konsiderohet bageti e ‘koke palare’ e as e llogarit kush bashke me alabaket e HUAJ ambasadore SHBA-te BE-ja eHaleja!

  Zgjidhja me ’30 Qershor’!
  Te gjithe ne votime qe ti rikthejme SOVRANITETIN popullit e ta dergojme 100 perqind kete politke te inkriminuar deri ne gryke ne shtepi!
  Arithmetika e thjeshte!?
  -Nese Ps kthyer ne nje ‘kenete’ qe nuk u tha kurre qe ne kohen e Nanos ne zgjedhjet e fundit mori vetem 20 perqind ne zgggjedhjet vendore eksperienca tregon se shifra do ti ulet shto dhe te pa kenaqurit e ata qe konsiderohen vertet te majte e jo balliste e zogiste!
  -Nje popull me 3,5 Milion votues,si thone nuk arrin dot qe 20 perqindeshime ‘socialSSaliste’ i ‘Edvinit’ te ‘Mundet’ nga 80 Perqindeshi kur demokracija thuhet qe eshte shumice!?

  -Mjafton 13 perqind e elektoratit te te ashtuquajtur PD prone e Saliut deri tani,+5-6 perqind e elektoratit te ashtuquajtur LSI prone e like florise +5-6 perqind te pa kenaqur nga kjo qeverri e te tradhetuar nga Edvini qe ne vend te RILINDJES u ringjalli Mit’hatin+dhe 5-6 perqind nga ‘indiferentet’ qe nuk votojne te mos rrine ne shtepi dhe po te besh SHUMEN del del mbi 25 perqind qe do votojne JO Edvinit e PO ndryshimit!

  Midis ‘idjoteve’ qe duan te ndryshojne gjitheçka dhe maskarenjve qe nuk ndryshojne asgje le te gjejme nje rruge te mesme e te votojme me ’30 Qershor’ VETVEHTEN-SOVRANITETIN!
  Pra jo vetem duhet te shkojme te votojme por te ‘votojme’ kandidatin qe nuk kandidon edhe pse duket absurde!Ndryshe nuk duhet te harrojme thenjen se ”Funksionaret e KEQINJ jane zgjedhur gjithmone nga qytetaret e MIRE qe tragjikisht nuk shkojne te votojne!

  Do te jete vetevrasje mos shkuarja ne votime me ’30 Qershor’ dhe vetevrasja eshte jo vetem KRIM por dhe Mekat qe nuk ta fal kush perfshi Zotin!
  Shko voto dhe me 1 votues me shume kerko me 1 Korrik doreheqje pa kushte te kesaj qeverrije e politike ne emer te POPULLIT-SOVRAN!

  P.S ‘Me votoni mua qe jam KOQE e mos votoni si deri me sot ‘ata’ qe u konsiderojne KOQE’!

  Reply to this comment
 2. intelektuali June 8, 09:16

  Keshtu e la Shqypnine ambasadori i panerum i SHBA Lu qe e kishte hedhur me parashyte George Sorosi ne Tirane, qe inicioi Reformen e tij te Pjerdhur ne Drejtesi alla Marku&Prela qe e kishte zanafillen tek hakmarrja e tij personale ndaj Kryeprokuorit Llalla sepse i nxorri bojen ne aferat mafioze te tij me firmen “Bankers Petrolium” qe i nxiu dhe shkaterroi jeten banoreve te Zharrezes me bekimin e qeverise se korruptuar te Edvin Droges dhe nuk i plasi trapi fare gjate gjithe mandatit te tij famekeq, cinik dhe hipokrit per kanabizimin anembane te Shqypnise.

  Keshtu e la Shqypnine Ambasadorja e panerume e BE-se, Vllahutini qe e kishte hedhur me parashyte komunistja fanatike Mogherini ne Tirane per te vjedhur 5 milione e kusur euro nga taksapaguesit shqyptare ne afera mafioze me vila dhe prona me bedelin e Edvin Droges, oligarkun e QT-ve idiote, Samir Mane dhe nuk i plasi fare gjate gjithe mandatit te sa famekeq si ambasadore e BE-se per kanabizimin anembane te Shqypnise duke inkurajuar ne kete menyre Mafien e Droges me pushtet,

  por:

  KESHTU E LA SHQYPNINE ENVERI, NEXHMIJA ME RAMIZIN 30 VJET ME PARE ME KETE KLASE POLITIKE BETER

  prandaj:

  Katastrofat ne Shqypni perseriten ne menyre ciklike.

  Reply to this comment
  • tori June 8, 10:58

   I nderuar Intelektual:Ne radhe te pare nuk ma merr mendja si ti je intelektual,thjesht ne asnje mendyr apo shkak nuk shkruhet apo thuhet “panerum” por panderum.Ne se ka nje gja te mire qe E.Hoxha ka ba per shqiptaret ne pergjithesi ka qene zevendesimin e cungut te fjetjes me jastek e per kte ti do jesh shume I knaqun.Mir e kalofsh diten.Me kupto drejte.

   Reply to this comment
   • intelektuali June 8, 11:11

    Nuk thuhet:

    “…E.Hoxha ka ba…”

    por:

    Drejteshkrimi na detyron te shkruajmë drejtë dhe te mos flasim shtrembër:

    “…E.(interval) Hoxha ka bërë…”

    Shiko sa gabime shkrimi, drejtshkrimi dhe këndimi ke bërë ti o tori i nerum vetem ne tre palo fjalë, lere edhe intelektualin te “gaboje” pak me gegerishten e Fishtes.

    Reply to this comment
 3. Hektori June 8, 09:27

  Ska vend per panik sepse e gjithe kjo qe po luhet eshte nje skenar i piset nga PD-ja dhe nuk ka protesta qe jane ngjizur ne gjirin e popullit.

  Njerezit kane kaq kohe qe shohin Salen ne krye te protestave dhe u çohen zorret se si guxon akoma ky njeri
  te turbulloje jeten e nje populli te tere.

  Reply to this comment
 4. gjaku i shqipetarit nuk mund te behet uje June 8, 09:54

  ”Ne keshtjelle tatdheut,ne tempull te fese
  Jane shtruar sarafet pa shpirt e pa bese,
  Tregetojn’ e genjejne,rrembejn’ e sfrutojne,
  Thon’ ashtu ‘Shqiperine e mbrojne e shpetojne”Noli

  IDJOTE AGJENTE APO ANTISHQIPETARE QE TRIDHJET VJET FLASIN PER KATASTROFA,VRASJE VJEDHJE KRIM KORRUPSION ’97-TE!!!!!!!!!!
  KA POPULL APO JO KY VEND QE TRIDHJET VJET VUAN NGA ‘SINDROMA E STOKOLMIT’ DHE I ESHTE NENSHTRUAR E NUK JETON DOT PA NJE PAKICE KRRIMINELESH XHIHADISTE TE ISIS QE E VRASIN E VJEDHIN E PERDHUNOJNE DHE E PERZENE NGA TROJET E TE PAREVE SI TE ISHIN SKLLEVER QE SHITEN E BLIHEN DHE BILETEN PA KTHIM E PAGUAJNE VETE????????

  Reply to this comment
  • intelektuali June 8, 10:49

   Keta qe permend ti nuk jane:

   XHIHADISTE BESMITARE TE ISIS-IT TE ALLAHUT

   por:

   VEMJE DHE FOSILE KRIMINALE TE PAFE TE ENVERIT

   prandaj:

   Beji te fala Gerdalles Keshilltar te Edvin Droges, Spartak Braho, Dinosaurit Kryetar i Parlamentit Gramoz Ruci me fanatiket e Enverit Like Floriri dhe Taulant Xibraka dhe me nje Lukuni “Venusash” te Sigurimit te enverit ne krye te KLP-se se Prokurorise,

   Ne menyre qe:

   TE KUPTOSH TE VERTETEN E SINDROMES SE STOKHOLMIT

   Reply to this comment
 5. L.H June 8, 10:38

  Bravo Gramsh,thjeshte sakte qarte analizon thenjen monumentale tjeter yte Linkoln :”Nga Populli me popullin per popullin’….…..
  30Qershori jo vetem nuk do konsiderohet si dite ‘zgjedhjesh’ e rendomte ne nje vend pa shtet pa reforme zgjedhore e aqe me teper kur jane ‘zgjedhje’ vendore por nje RAferendum plebishitar per liri shtet pavaresi ku ne shtet e ne tere pushtetet te rikthehen populli shqiptaret……
  Leximi kuptimi e interpretimi i zgjedhjeve duhet te behet pergjithesisht veçanerisht e kryesisht mbi bazen e P J E S M A R J E S.si treguesi kryesor i demokracise perfaqesurese…….

  Ne 30 Qershor para shqipetareve pas tridhjet vjet roberi ku nuk lindi as shtet as demokraci jan tre alternativa:
  a)Pjesemarje me e DOBET se ato te fundit dhe kjo do te thote se ka humbur edhe ‘politika’ e inkriminuar por edhe populli qe e ka abandonuar e nuk jep ,zgjidhje..
  b)Pjesemarje me e madhe se ato te fundit e kjo do te ish humbje per politiken e inkriminuar dhe fitore e nje populli tridhjet vjet gjume letargjik qe ka filluar te zgjohet se lirija nuk dhurohet dhe Zoti po te ish dakort per ‘zgjedhje’ do na jepte edhe emerat e kandidateve!!!!
  c)Alternativa me e mire do te ish ajo qe citon edhe Gramsh qe pjesemarja te jete me e madhe dhe e ashtuquajtura partija ne pushtet te mos kete shumicen e votuesve pse jo edhe qofte 1 vote me pak se ne zgjedhjet e fundit ku vete PSA dhe Edi Rama qe keto zgjedhje i konsideron si referendum per veten e tij nje dite me von eshte i zene shah mat nga Popoulli dhe i detyruar te jape doreheqje…….

  Edhe nje here keto zgjedhje nuk kane asnje lloj rendesije si thjesht zgjedhje vendore ku ca mender emra do na serviren ne nje liste emerore nga bandat parti por kane rendesi shume me teper edhe se politike se kane te bejne me rikthimin e sovranitetit shtetit shpreses e besimit te vrare…

  Humbja e mundeshme dhe arsyeshme e PS duke ‘lexuar’ pjesemarjen i hap rruge rilindjes se shtetit ,reformes ne drejtesi por mbi te gjitha kryereformes se sistemit elektoral qe e çon tere kreret e krimit e korrupsionit nepermjet dekriminalizimit ne burg shumicen e pakicen ne Shtepi…

  Indiferenca e ambasades se SHBA-ve eshte sa e habiteshme aqe per te ardhur keq pas 30 vjetesh ne krye te kesaj tragjedije..
  Ambasada e SHBA-ve dhe BE-se behen sa qesharake kur kane filluar te luajne rolin e fabules ‘Ujku dhe Zylfo’kur sa here nje bante turme e strumentalizuar ndjek nje kerrme me emerin Sali dhe ambasada ben thirrje qytetareve te tij apo dhe kur tremb me gogolin rus….Prezenca e NATO e pa diskutueshme ne krah jo te qeverrise por popullit ne diten e ‘shenjte’ te 30 Qershorit si dite rilindje apo edhe ‘ringjallje’!!!!!
  Kush propogandon shtyrje zgjedhjesh duhet konsideruar antishqipetar,kush ben thirrje per dhune ne diten e zgjedhjeve apo para saj duhet te shkoje ne burg si krriminel!

  Reply to this comment
 6. HOMORA June 8, 12:54

  nje konference e ASSANGE ku flitet per korrupsionin albanez.
  Fillon tek minuta e 10 e videos,hapni syte mire dhe pastroni veshet ashtu siç duhet qe te shihni dhe degjoni ferrin qe po perjetoni si komb,si popull se si shtet shqiperia s’egziston me.
  Degjojeni!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=HNOnvp5t7Do

  Reply to this comment
  • Gimi June 8, 14:22

   Rrofsh HOMORA. Mediat Shqiptare, perfshi kete media, ekzistojne per ta budallallepsur popullin me lajme boshe. As i lexoj fare artikujt e tyre. Lexoj vetem ndonje koment si puna e ketij te tendit.

   Reply to this comment
 7. GJYQI I HAGES June 8, 13:29

  Kur do hapet gjyqi i Hages si dikur gjyqi Norembergut per 24 lkreret e ‘SS’ para apo èas 30 Qershorit…
  1._Sali Berisha
  2.-Ilir Meta
  3.Fatos ano
  4.-Adrian Fullani
  5.-Ridvan Bode
  6.-Arben Malaj
  7.-Anastas Angjeli+Genci Ruli
  8.-Adriatik LLalla
  9.-Fatmir Mediu
  10.-Flamur Noka
  11.-Fari Balliu
  12.-Bledi Fevziu
  13.-Monika Kryemadhi
  14.-Bujar Mehmeti-Nishani
  15.-Fatos Lubonja
  16.-Spartak Ngjela
  17.-Ylli Manjani
  18.-Andi Bushati
  19.-Aleksander Frangaj
  20.-Sokol Olldashi-pas vdekje
  21.-Azem Hajdari + G.Pashko-pas vdekjes
  22.-Bashkim Gazidede-pas vdekjes
  23.-Elez Biberaj-kerkim nderkombetar
  24.-amb.ARVIZU-ne mungese..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*