08 tetor 2019

October 8, 2019 02:00 Updated

08 tetor 2019

October 8, 2019 02:00 Updated
Komento

1 Koment

 1. A.GRAMSH October 8, 10:11

  JUBILEU I 75 VJETORIT TE ÇLIRIMIT APO 30 VJETORI ‘LUFTES’ ME MULLINJTE E ‘KaMUNIZMIT!?

  ‘Nje popull qe mohon te shkuaren,snjeh te tashmen ,s’ka te ardhme’!
  ‘Nje popull qe harron heronjte dhe kerkon heronj te rinj(perfshi Albine e Salinj) s’ka te ardhme’!
  ——————-
  Ne vend te paraDhenjes:
  -E shikoni Z.Prefekt qe nuk eshte komunikate komuniste?
  -Eeejj…!Po masanejna?E çere doni ju qi t’liroj ata prej burgut e.?A e dini ju ato kon 6 muj qe rrin m’burgut?
  Po ju se dini se ç’domethon me nejt 6 muj m’burg!
  Vreni kshuna!Jo ata,por ene una,jo 6 po 2 muj sikur te kisha nejt aqe mrena kisha per tu bo kamunist e kaperxy kamunistit.Ata neshti jan bo kamunista me shkolle dhe po te dalin perjashta kush e di se çbojne!
  Kaqi gjo di me ju thon un!
  Hikni e thyni qafen neshtina.

  ‘Iluzionet e humbura’!?
  ———-
  Me rastin e jubileut te madh te çlirimit te atedheut ,dikur Shqiperi,nga pushtuesit nazi-fashiste,jo vetem nuk po behet asnjelloj pergatitje apo aktiviteti si ne te gjithe Boten e civilizuar e qwyteteruar,perkundrazi po tentohet te behet e kunderta,ku vendin e festimeve te jubileut te 75 vjetorit pse jo ta zene ‘festimet’ e ‘luftes’ kunder mullinjve me ere te kAmunizmit,ndersa vendin e ‘kryetarit’ socialSSalist me mbiem Braçe ta zevendesoje ndonje neo fashisto-xhihadist i sojit TUFA!

  Nje nder ideologet e xhihadit ,pjese e TUFES antishqiptare ne krye te permbysjes se tere VLERAVE bashke me historine shekullore te nje vendi e populli,me emerin Yllijet Aliçka dje ne vend te socialSSalistit Braçe dha nje interviste me rastin e 30 vjetorit te renjes se murit te Berlinit ,tek ne 30 vjetori i ‘luftes’ kunder mullinjve me ere te kamunizmit!

  ‘Profesor,doktor,ambasador France,Portugali,Monako,UNESKO,nje prej shkrimtareve me ne ze shqiptare pas ’90-tes,autor i disa librave perkthyer…’ (nga Alaskaq ne filifistun) ne intervisten e tij dhene zagarise se dizinformacionit nga ‘antikAmunist’ e familje e ‘deklasuar’ dukej se ish konvertuar ne ‘kAmunist’ me qe si thone hgojet e liga eshte dhenderr ‘kAmunisti e kalu kAmunistit’!?

  ‘Profesor,doktor,ambasadori’,mbas 30 vjetesh ‘lufte me mullinjte me ere te kAmunizmit pake a shume DJE ,si zedhenes i Biberajve,Beogradasve,Berishave,BUTKAVEnxori keto BAJGA nga goja :

  ”Jam lindur ee rritur pergjate komunizmit!Mungesa e gjate e lirise na kish mbushur me iluzione qe u treten prej ketij tranzicioni!Krriza e thelle ekonomike ne ate kohe dhe shkelja e te drejtave te njeriut….’!
  Ndersa Pyetjes idjote te nje zagari IDjot pas 30 vjetesh se:
  ‘Ku e shikoni Shqiperine ne 2049′(pas akoma 30 vjetesh)?
  ‘Profesori,doktori,ambasadori,shkrimtari,fetari xhihadisti hajdari’ ju pergjegj me gjuhen e ‘Alla akbar’ permes dogmave te kalif Salise e batutave kaps te Zogoll Edvin Mavrise duke thene:

  ”..E shikoj me optimizem fale dinamizmit te shoqerise shqiptare,fale dhuntive natyrore,pozicionit gjeografik,pasurive natyrore,te pasurive me uje,fale politikave pragmatike dhe stabilitetit e paqe ne rajon ndofta edhe duke drejtuar BE-ne nese do egzistoje BE..”!?
  Pa e komentuar ‘profesor,doktor,ambasador,shkrimtarin…’TUFA’ allias Aliçka mjafton te imagjinosh KOÇIN,personazhin e filmit ‘Zonja nga qyteti’ hipur mbi karrocen me bar e me syze dielli qe shkonte ne fshat e te maresh vesh se kush ishin ‘IntelektuHalet’,’çunat e bllokut’ dhe ‘çunat e TirOnes’ qe zevendesuan Don Kishotin e Mançes ne shekullin e 21-te ne lufte me mullinjte me ere te kAmunizmit ne kete vend tashme pa swhtet po thjesht ‘Komunitet primitiv’ apo Kalifat ku vrasim 30 vjet njeri tjetrin dhe ushqehen kanibalet me gjak femijesh shqiptare te therur neper kasapasnat e xhihadit per pjese kembimi ORGANESH!

  ‘Brezat qe do vine’!?
  —————–
  Me çfare syzesh do ta shikojne ‘Shqiperija ç’ka qene ç’eshte e ç’do te behet’!?

  1.-Me SYTE e rilindasve shqiptare brymosur me iluminizmin francez,e idete e revolucionit Francez me moton:Liri-Barazi-Vllazeri ku u mbeshtet dhe tere doktrina Marksister e idealet komuniste e qe u perkrahen nga tere inteligjenca boterore nga Mopasan,Tolstoi,Dostojevski,Ajnshtajn,Frojd,Heminguej,Ibsen,Zola,Oskar Wilde,Njuton ,Bernard Shou e mijera e mijera intelektualer perfshi ata shqiptare deri tek Noli Migjeni,Avni Rustemi,Hasan Prishtina,.Bajram Curri !?
  Kush do tua kujtoje brezave thenjet e vepren e rilindasve iluministe qe Naim Frasheri i shprehte :
  ‘Evropa m’ate here
  ishte per det e per lume
  priste Rusone e Voltere
  ta zgjuanin nga ai gjume..”?
  Po shqiptaret pas 30 vjet jo ne gjume letargjik po ‘ne gjumin e vdekjes’ì kush do ti zgjoje Tufat,ASliçkat apo Braçet,ish ‘òunat e blloklut’ 30 vjet ne krye te kalifatit me doktorin e ‘shokut’ Hisni,kalifi Sali qe si Neroni dogji tere nje ish Shqiperi!?

  2.-Kush do konsiderohen ‘kAmuniste’ per brezat qe do vine ,pas 30 vjetesh ‘lufte’ me mullinjte me ere te ‘kAmunisteve’ tere ajo plejade e INTELEKTUALE qe me idealet komuniste e vepres se rilindasve luftuan per LIRI e pavaresi dhe çliruan Shqiperine duke derdhur GJAK e ndertuan nga hiçi ì’sistemin ekonomik’ te nje shteti gjysem feudal nga HIÇI duke derdhur DJERSE!?
  28 Mije te vraret ne lulen e Rinise dhe mbi 1 Milion tasshme te vdekur sipas grup moshave qe iken ne Boten tjeter me koken mbrapa qe pane llahtarin e shkaterrimit nga ISIS te tere pasurise kombetare te nje vendi tashme toke e djegur ne mes te Europes nga ISIS!?
  Kur ‘iluzionet’ e Aliçkave e Tufave ishin thjuesht imagjinata ne kafka pa tru apo ku ishin hedhur tru gAmori si do imagjinohen komunistet nga brezat qe do vene!?

  3.-Kush do konsiderohen ‘kAmuniste’ nga brezat qe do vine qe mos te ngelen thjesh si ‘iluzione’ ne tru shpelare nga ideologjite xhihadiste propoganduar nga radio zhurma ‘Zeri i Amerikes’ investuar nga mergata e qyqeve,koloboracionizmi,e antishqipetarizmi perfshi agjenturat e linjes Biberaj-Beograd-Berishe-Bllok!
  Do konsiderohen ‘kAmuniste’ 28 mije deshmoret e kombit apo tere ‘nomeklatura’ e Mihal Bishes apo bllokut ku sherbente me devotshmeri kryekrrimineli Serb Karaxhixh SALI qe vetem me fjalen ‘komunist’,’ìkomunizem’ e aqe me teper ‘sistem komunist nuk kishin te benin!?
  Kush do tua ndriçoje TRURIN brezave qe do vine pas 30 vjetesh qe ‘iluzionet’ e TUFAVE trushpelare nga xhihadi tua ktheje ne REALITETIN tragjik qe jeton nje popull per 30 vjet ne emer te luftes kunder mullinjve me ere te kAministave!?

  4.-Ke do konsiderojne kAmunista brezat qe do te vine kur tere historija bashke me librat e veprat jane djegur per 30 vjet ne turen e druve dhe te GOMAVE apo hedhur tere arkivaqt,bibliotekat,librarite ne ere me TRITOL e MOLOTOV,do konsiderojner tere ‘ÇUNAT e Bllokut’ dhe ‘Çunat e TirOnes’ Nanot,Pollot,Pashkot,Ngjelat,Lubonjat,Gjonat,Kapot,Neshot,Edvinet,Bushatet,Fugat ,Blushat bastardet e karabushat qe jane 30 vjet ne oborrin e kalifatit qe i sherbejne ish doktorit qe i rriti ne bllok ne preherin e tij ,te kalifit serb SALI qe si dikur Neroni Romen dogjen per 30 vjet tere nje vend dikur e quajtur SHQIPERI duke mbajtur ne duar flamurin e ISIS ne duar ne emer te anti kAmunizmit e luftuar me mullinjte e res!?

  5.-Si do kthehen ‘iluzionet e humbura’ te TUFAVE antishqiptare ne realitet e si do perfyterohen ‘komunistet’ realisht pas 30 vjet kur pas nje ‘lufte’ te gjate per me shume se nje çerek shekulli as u VRA ndonje kAmunist,as u zu rob ndonje kAmunist e ne krye te antishtetit apo kalifatin e Bathores vazhdojme te kemi guiden Suporeme kalif Saline,ish diktor i bllikut e i numurit DY te diktatures qe mbulonte tere organet e diktatures ,sigurim,polici,ushtri,agjenturat,kunderzbulim,kuader i quajtur KAPO Hisni e tere nipat djemte mbesat e ‘Supertmbesat’ ne oborrin e kalifatit rreth tij!?
  Kush do konsiderohet’kAmunist’ per brezat qe do vine:
  Numuri dy i diktatures HISNIJA,doktori Serb qe e zevendesoi per 30 vjet Karaxhixh SALIJA apo pas 30 vjet te tjera (ne 2049) kAmuniste do konsiderohen Xeni ‘sypeshkaqeni’,djali i kalif SALISE ne krye te kalifatit dhe Andush Bushati rritur ne preherin e Salise pa breke nip i HISNISE!?

  Se frundi;
  ‘Revolucionet i bejne popujt,i udheheq vinteligjenca,i fiton delinguenca”-Thote Shiler .
  Tragjikisht tek ne jo vetem nuk pati revolucion ne vitet ’90 por kunderrevoolucion xhihadisto fashist ku ne krye u vu jo inteligjenca po ‘agjenturat’ e si ushteri e kamikaze kishin ‘hajdaret’ ‘e kosovare’ trushpelare dhe ‘fituan’ te ‘Drejten borgjeze pa borgjezine’ ata qe e gezonin edhe para ’90-tes ‘Çunat e bllokut’,’çunat e TirOnes’ me ne krye dhendurrin serb,arKarin e Drilonit,e qiresin e dhive karaxhixh Saline!

  P.S Keqardhje per Akademikun Rexhep Qose nga te paketit ngelur gjalle,qe trurin e tij kerkojne tja mbulojne me ferexhene e patriotizmit e te flase akoma per ‘bashkim’ kur ketu 30 vjet eshte propoganduar perçarja,vllavrasja,e vrasjet e krimet brendaq familjes si qelizat e nje shoqerije tashme drejt shperberjes.Fatkeqesi per nje mendje te ndritur te kerkoje ‘heronj’ te rinj kur tere heronjte e kombit ‘I perzume dhe me nina nana i vume per 30 vjet ne gjume’!
  Fatkeqesi qe pas 30 vjetesh te presesh shpetimin nga nje qenje i vetem qofte dhe ‘NJERI’ i quajtur Albin apo SALI qe i ndjekin nga pas nje 10 perqindesh e quajtur jo POPULL po shumica xhihadiste trushpelare e Tifozeri ,perdhunues te ’10 Komandamenteve te Zotit’ qe pergojojne Zotin ne emer te ‘alla akbar’ qe vrasin e vjedhin 30 vjet popullin shqiptar!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim