09 shtator 2018

September 9, 2018 02:00 Updated

09 shtator 2018

Nga Arkiva

September 9, 2018 02:00 Updated
Komento

1 Koment

 1. A.GRAMSH September 9, 09:50

  REFERENDUM!
  Ish Shqiperija,pas 28 vitesh, tu rikthehet shqipetareve!
  —————–
  Ne vend te paraDhenjes
  Fjala vetting ne gojen e krereve te krimit e korrupsionit nuk ka perqellim ‘vetevrasje’ por si femijet e vegjel kerkojne ti servilosen organeve te drejtesise po qe se nje dite do te vine si te thuash :’Une e kam me shume xhan xhaxhi policin’!?
  Asnje nga 128 bandat parti e aqe me teper prona e Sales PD dhe ajo LSI prone e nje LAike flori nuk e gezon te drejten MORALE ta zene ne goje fjalen VETTING si dogme .Nuk e ka as ‘Keneta’PS qe jo vetem nuk u bonifikua por i jane shumefishuar ‘Bufat e kenetes’ me imunitet te perjetshem!?

  Kush do vettingun kerkon Referendum!
  -Referendum,si ne Maqedoni vetem per nje emer, si shkalla me e larte e pjesemarjes se popullit direkt per fatet e tij dhe rikthimin e sovranitetit bashke me rilindjen e shtetit!

  -Referendum kush do VETTINGUN ku sovrani te miratoje REFORMEN e sistemit elektoral e tu riktheje shqipetareve jo vetem sovranitetin por edhe te drejten e VOTES ku jo vetem te ZGJEDHE direkt por edhe te ZGJIDHET ashtu si ne Maqedoni ku edhe per nje emer i drejtohen popullit!

  -Referendum ku ti kthehet sovraniteti bashke me shtetin shqipetareve direkt apo indirekt ku te kene te drejten te ZGJEDHIN direkt 70-100 shqipetare te MORALSHEM e te paisur paraprakisht me çertifikate Gjyqesore nga organet e VETTING-ut deri ne brezin e TRETE!

  -Referendum ku te miratoje Sovrani tere ndryshimet kushtetuese e kryereformen e sistemit elektoral ku te parashikohet heqja URGJENTE nga kushtetuta fjala KRRIMINALE perçarese e vllavrasese ‘PROPORCIONAL’ ku nje vend sa nje fshat eshte perçare ne 128 banda parti-familje-njeri e sheh Mulat,monat,metat,musate dhe mutrat ne parlamentin antishqipetar ne perjetesi!

  -referendum ku ne kryereformen e sistemit elektoral te parashikohet zhdukja nga faqja e dheut e nje strukture apo istitucion krriminal qe quhet KQZ qe jo vetem ska asnje lidhje me Sovranin popull dhe shtetin po jane Kamikaze e militante Partish ose ‘Bandat parti te kontrollojne e administrojne voten e popullit’??!!

  -Raeferendum ku te miratohet kryereforma e sistemit elektoral si istrument i vetem ku i behet AVETTINGU krereve te krimit e korrupsionit me imunitet qe tu heqe nga DUART listat emerore ne duar te kryebanditeve te bandave parti ku populli VOTON e SALA Numuron,ku populli mendon se ‘ZGJEDH’ e SALA -edvini_likja-EMERON!

  -Referendum ku ne ligjin elektoral VOTEN e Sovranit ta administroje shteti i tij nepermjet ministrise se brendeshme e pushtetit lokal dhe te parashikohet qe ASKUSH,perfshi dhe kryetare bandash apo parti qe ka me teper se 2 legjislatura nuk e ka te drejten te futet ne parlament nepermjet listash po direkt me emer e mbiemer para popullit me sistem te paster ‘maxhoritar’!

  -Referendum qe ne ligjin elektoral te parashikohet pastertija morale e pasurija deri ne brezin e trete jo vetem nga ana e kandidatit por edhe bashkeshortit apo bashkeshortes.

  Referendum ku ne te njejten dite perfshi reforma e sistemit elektoral,pergatitur nga specialiste ashtu si reforma ne drejtesi dhe me prezencen direkte te BE-se e komidsionit te Venecias te miratohet edhe ndryshimi kushtetues qe Presidenti te zgjidhet nga populli si simbol i UNITETIT pas 28 vjetesh ANARKI-Perçarje-Vllavrasje!

  P.S Kujt i ‘digjet shpirti’ per VETTINGUN e politikes nga 140 deputetet e ngujuar ne parlame4ntin stalle lopesh shterpa laramane apo stacion nderzimi kafshesh pse nuk mer nismen kushtetuese REFERENDUM !?
  Pse nuk e dorrezojne mandatin si ‘Saje Qorri’!?
  Pse nuk propozojne te mos paguhen perderi sa nuk bejne ASGJE ne parlamentin antishqipetar!
  A mund te kerkojne vetting ndaj vetvehtes kjo GLASE politike kur me i ‘ndereshmi’ per vjedhjet qe ka bere denohet te pakten me 10 vjet burg e deri te kalifi Sali mbi te cilin rendojne dhjetra vepra penale mund te denohet me 4-5 burgime te perjeteshme!
  Vettingu ne goje te shakaxhinjve te oborrit te kalif Salise,Lulash hollandezit dhe Edvin mavrise eshte njesoj :’Si ti kerkosh apo ti besh ftese er darke nje gjeli Deti Naten e vitit te RI!?
  E ha ate koker ulliri gjeli i detit!?
  Vettingu i politikes dhe dekriminalizimi quhet ‘Reforma radikale elektorale miratuar me referendum dhe kjo qeverri po nuk e beri brenda ketij viti do akuzohet jo vetem e inkriminusar or edhe per TRADHETI!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*