1/3 e familjeve shqiptare në vështirësi për të paguar dritat dhe ujin

July 9, 2018 16:46

1/3 e familjeve shqiptare në vështirësi për të paguar dritat dhe ujin

Një e treta e familjeve shqiptare janë vendosur në vështirësi financiare, për shkak të faturave të shërbimeve publike.

Një qytetar shprehet për mikrofonin e Top Channel se ekonomia shtëpiake është shtrënguar.

“Pagova dritat, uji s’ka ardhur, vjen më vonë. Ne jemi në pension, edhe del edhe s’del”, vijon të thotë ai.

34 për qind e familjeve shqiptare kanë vështirësi për të paguar faturat e dritave dhe të ujit dhe kjo gjë është konstatuar nga një vrojtim i financuar nga Komisioni Europian.

Kjo është shifra më e lartë në rajon, me diferencë të ndjeshme nga vendet e tjera.

Pjesa e familjeve që kanë vështirësi për të paguar faturën e ujit dhe të energjisë në Serbi është 21 për qind; në Kosovë është 20 për qind; në Maqedoni, Bosnje dhe Mal të zi shifra e familjeve luhatet nga 14 deri në 16 për qind.

Qeveria rriti katër vjet më parë me mbi 20 për qind tarifat e energjisë, ndërkohë që, enti rregullator e shtrenjtoi çmimin e ujit që në fillim të vitit, me mbi 40 për qind.

Por përveç rritjes së çmimit, faturat e shërbimeve publike rëndohen edhe nga taksat e shumta, si; tarifa e pastrimit, taksa e shkollave apo ajo e pronës.

s.a/dita

July 9, 2018 16:46
Komento

13 Komente

 1. Artemisa July 9, 17:17

  Epo 1/3 e popullsise eshte e verber dhe “nuk di” t’a shohe realitetin me syte e Rames dhe Ahmetajt.
  Dhe jane te verber vertete , sepse me sy mbyllur shkojne edhe tek kutia e votimit.
  Votojeni prape Rilindjen qe te rriteni si “force” dhe sa me shpejt te beheni 2/3.
  Suksese ne jete !

  Reply to this comment
  • Xha Braho July 9, 17:23

   Jo Artemisa. Ata nuk jane te verber. Por shohin se ato taksa qer paguajne po i kthehen ne rruge, kopshte, cerdhe, shendetsi.uje e drita 24 ore. Ne kohen e qoftelargut Sali, idhullit tend shpirteror gjithe taksat shkonin per bizneset e Xen Sypeshkaqenit dhe ne studion e Gites se babit KM. Prandaj ska me keq kur i verberi(qe je ti ne rastin konkret) nuk do te shohe driten e diellit.

   Reply to this comment
  • fukarai xen birishi.. July 9, 17:31

   zonja Artemisa !

   Do jesh ndonje derr karraduzi ne bodrumet e Shqup-it qe hedh helm ne forume mediatike.

   Te kuptohemi…

   .Edi Rama po ben nje tradheti kriminale qe ka permjerrur jetimet e 21 janarit 2011 dhe votuesit shqiptare per shtrigun berishe ( ku kane faj dhe miqte pornoperindimore) por per vendosjen e disa parametrave shteterore dhe urbanistike duhet ti heqim kapelen..

   .
   Mjafton te kujtojem se ne kaohen e sali dushmanit kjo sasi njerzish nuk paguanin fare..

   .
   Me nje fjale nuk eshte faji i Salikriminelit apo ediimpotentit por eshte sistemi demonkratik ku qeni i nje te pasuri shpenzon sa 10 kokepare te monika presidenciales..

   Reply to this comment
   • Artemisa July 9, 18:49

    Per ty, xha Brahon dhe ndonje tjeter, gjithmone fajtore jane komentuesit qe nuk dine te thurin lavde per Edvinin, jane mediat kazan, jane Shqupistat , jane disa nderkombetare qe bejne sondazhet gabim, eshte pas pese vjetesh dhe do te jete fajtor Saliu , etj. etj..
    Vetem ju , qeveria dhe Rama keni dhe do te keni gjithmone te drejte, edhe pse njerezit vuajne, edhe pse njerezit braktisin nga halli Shqiperine.
    Urra per fitoret e medha qe vetem ju i shihni.

    Reply to this comment
    • fukarai xen birishi..& karmina July 9, 19:48

     zonja Artemisa !

     faleminderit qe e vertetove qe qenke nje derr karraduzi ne bodrumet e Shqup-it .
     .
     Ne gop te s/t/m shkofte edi rama po me mire do preferoja nje qytetar si edi se sa nje vrases si berishi qe jo vetem mburret qe vrau por dhe kaloi ne orgazem se pshurri jetimet e bulevardit duke perdhosur dhe te derguarin e obames por dhe donaldin e vogel te tiranes qe e cuan ne kirkistan..

     kqyre bre jaran sa euro paguan dasara malltesi me reksin qenin e qenit berish…

     Reply to this comment
     • Artemisa July 9, 21:58

      Kerkoj falje qe per nje moment e humba dhe e lejova veten te gaboj dhe te merrem me ty.
      Rilindasit me te vertete qe nuk kane asnje mundesi sherimi nga virusi qe ju ka dhene Edvini.

 2. Dodona mbi Tomorr July 9, 17:34

  Po te jete 1/3 per qeverine nuk perben asnji shqetesim sepse votat i siguron nga pjesa tjeter , por edhe nga kjo 1/3 qe shpreson se do te ndryshoje gjendjen nga premtimet e shumta elektorale ! Por une mendoi se ata qe nuk arrijne te perballojne pagesat e “faturave “jane shume me teper se ju keni harruar edhe “telefonin” qe eshte bashke ne nji pakete TV-Telefon -Internet; keto jane bashkuar sic eshte bashkuar taksa e baneses me faturen e ujit dhe ajo e TV. me ate te dritave dhe mos i paguaj po deshe se ndryshe te nderpritet uji dhe dritat. Ja si na detyron ti paguajme taksat qeveria qe kujdeset kaq shume per mireqenien e popullit!

  Reply to this comment
 3. Feniks July 9, 17:49

  Ky Komisioni europian ka bere nje vrime ne uje me kete koinstatim!
  Gjithcka eshte e pasakte se ata qe kane kryer gjoja keto verifikime me shume mundesi do t’i kene bere ato nga zyra e jo ne terren!
  Shifra e vertete per Shqiperine mund te shkoje mbi 70% e jo 1/3!
  Cilet persona pyeten keta qe nxjerrin keto perfundime?
  Ja e verteta e varferise se shqiptareve qe qeverite e pas 90-tes i kane mashtruar dhe grabitur qytetaret me faturat e drites e ujit!
  Per Ujin:
  1-Ujesjelles-Kanalizime ne Tirane,qe ka aksioner me mbi 80 % te aksioneve Bashkine e Tiranes,vjedh hapur qindra e mijra emigrante shqiptare,qytetare te Tiranes,por qe prej vitesh banojne e punojne jashte Shqiperise dhe kane kerkuar mbylljen e kontrates me kete ndermarrje duke mos ua mbyllur kontraten me qellimin kriminal te faturimit te taksave vendore te pastrimit dhe infrastruktures arsimore.
  Kjo eshte nje shkelje e hapur e Kodit Civil te Shqiperise dhe vendimit te Keshillit Bashkiak Tirane nr.59/2015!
  Nga kjo grabitje u shkaktohet qytetareve nje dem financiar prej dhjetra milione leke ne muaj dhe disa miliarda leke vjedhje ne vit qe shkojne e mbulojne buxhetin e bashkise!
  Kete gje e di kryebashkiaku Veliaj,por ai me mbeshtetjen e kryeministrit Rama ben sikur nuk kupton gje dhe hesht!
  2-Ujesjelles Kanalizime Tirane mashtron dhe vjedh rreth 700 mije qytetaret e Tiranes prej shume vitesh duke shitur ujin e pa pijshem per uje te pijshem!
  Kjo vjedhje u ka kushtuar familjeve tiranase miliona leke humbje ne vit pervec demeve ne shendetin e tyre!
  Nga kjo vjedhje arka e Bashkise grabit miliarda leke ne vit duke ua HEQUR ate nga goja e femijeve te tyre fukarenj!
  Sic shihet Komisioni europian duhet te dilte me nje konkluzion se nga vjen pa aftesia paguese e familjeve shqiptare duke e vene qeverine me shpatulla per muri si grabitese e popullit!
  Eshte e lehte te konstatosh,por duhet te nxirret shkaku i kiesaj varferie!
  Shqiptaret e dine tashme se as qeverite e as perendimi nuk e duan popullin shqiptar,prandaj nuk reagojne realisht ndaj sundimtareve karagjoze dhe kriminele cqe tallen me popullin!
  Shqiptaret kane 28 vjet qe jetojne nen regjime antipopullore dhe Europa hesht!
  Dhe habitrn pse shqiptaret duan te largohen nga Shqiperia!
  Para se te hapni negociatat me Shqiperine,me pare detyrojeni Ramen te hape negociatat me popullin shqiptar,se sot ne Shqiperi nuk ka asnje zyre apo zyrtar qe mund te ankohesh per padrejtesite qe te shkakton administrata e korruptuar perfshi edhe kryeministri8n qe eshte bere mbeshtetje per korrupsionin galopant!

  Reply to this comment
 4. Arben July 9, 18:01

  Ore sa.te.besueshme Jane keto sondazhe,

  Se me duket Jane me shume se gjysma.

  Reply to this comment
 5. Devolli July 9, 18:39

  Për të vajtur nëpër plazhe kanë para shqiptarët, për të paguar drita dhe ujë nuk kanë para..

  Reply to this comment
 6. SS July 9, 21:03

  Kesaj i thone te ndrofsha llampat te verbohesh te biesh ne erresire I vetmi ligj qe po zbatohet ne albanistan per mos pagesen e energjise elektrike shkon te vendi pa dritare Per te tjerat piktori a’s qe e rruan fare !!

  Reply to this comment
 7. perkthyesi July 10, 08:58

  Askush nuk duhet te mbylla syte per sukseset qe ka qeveria e sotme, por, fakti qe nje e treta e familjeve nuk perballon dot pagesat e ujit dhe energjise elektrike, duhet te sherbeje si kembane alarmi per Ramen dhe qeverine. Kjo tregon dhe nje here se sa shume ka per te bere dhe ndrequr. Nuk eshte shaka, nje e treta e familjeve!!!!! Mendoj se ky eshte nje realitet qe duhet ndryshuar urgjentisht jo me fjale dhe demagogji, por me pune dhe zgjidhje konkrete, ku vetem qeverise ne pushtet i bie kjo barre. Rruge tjeter mendoj se nuk ka, perndryshe, bojkoti do te jete fjale e dites dhe i pashmngshem ne zgjedhjet e ardhme. Qofsha i gabuar!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?