“1 Maji”…100 vjet më parë

May 1, 2019 11:10

“1 Maji”…100 vjet më parë

Gratë marshojnë në një paradë në Nju Jork, SHBA, në 1909

Revolucionari komunist Vladimir Lenini jep një fjalim në Rusi më 1920

Një pamje e një demonstrimi në Sheshin e Shën Isakut në Shën Petersburg, Rusi, në vitin 1917

Një grup fëmijësh festojnë Ditën e “1 Majit” në Brighton, Angli, në vitin 1914

Policia bën arrestime gjatë një demonstrate në Paris, Francë, në vitin 1910

Prodhuesit e butonave tregojnë mbajtjen e një flamuri të Përgjithshëm të Transatlantikës (CGT) në Méru, Francë, në 1909

e.t./dita

 

May 1, 2019 11:10
Komento

1 Koment

 1. intelektuali May 1, 12:36

  JA DHE NJE NJOFTIM NGA ENCIKLOPEDIA NE INTERNET:

  “…Në Shtetet e Bashkuara, “Dita e Punës”, e festuar të hënën e parë të çdo shtatori, u njoh me njohjen më 1887 dhe u bë festë zyrtare federale më 1894. Përpjekjet për të ndërruar Ditën e Punës nga shtatori në 1 maj nga komunistet dhe emigrantet ne SHBA nuk kanë qenë të suksesshme deri ne ditet tona ne presidencen e Donald Trump…”

  prandaj:

  O Gazeta DITA pyetja qe lind menjehere nga keto foto mbreslense nga Koha e Qepes e marksit dhe Leninit qe benin i thirrje Proletariatit Boteror per te shkulur prangat e Kapitalizmit se s’kishin cfare te humbisnin vecse prangat e tyre,

  KU ESHTE ZHDUKUR PROLETARITAI I ENVERIT?

  sepse:

  Nuk duket asgjekundi ne asnje brime miu.

  Permbledhje nga: intelektuali

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*