1 shtator 2018

September 1, 2018 00:06

1 shtator 2018

September 1, 2018 00:06
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH September 1, 08:32

  ‘SHAKAXHIU I PRERPARIMIT’!
  ‘Rrofte mbreti yne,rrofte
  shakaxhiu i perparimit
  brez pas brezi u kujtofte
  si sternip i nastradfinit”Noli
  —————
  Ne vend te paraDhenjes
  Ish shteti shqipetar ,i shkerrmoqur plotesisht pas viteve ’90 ka mbi nje çerek shekulli qe perjeton 5 anarkite qe citonte i madhi Noli nje nga kundershtaret me te medhenj te ‘monarkise’ e te vetequajtur mbret Zogollit,anarki ekonomike,sociale,politike fetare e mbi te gjitha MORALE!
  Ne kete vend mbas shkaterrimit nga themelet te ish shtetit shqipetar,me regji te ,mergates se qyqeve ne Amerike e agjenturave kryesuar nga Biberajt e propoganduar nga radio zhurma obskurantiste ‘zeri i Amerikes’, ne krye te gjithe istitucioneve apo pushteteve janembeturinat e ish monarkise zogiste e zogolljane te vjeter e te rinj turkoshane xhihadiste qe skane te bejne fare as me BE e aqe me teper me perendimin .

  Sot e 28 vjet tek ne nuk ka shtet qe ta krahesosh me asnje forme shteti ne historine e njerezimitse drejes ,ash shtet modern,as shtet primitiv,as shtet socialist apo liberal por thjesht nje shtet islamiko xhihadist ZOGOLLJAN si ai i ish shtetit Mysliman i shqiperise se mesme te Esad Pash Toptanit sot ‘Kalifat i Bathores’ ku kufijte e ish Shqiperise te 1913 nuk dihen me e nuk jane me bashke me tere pasurite e hapesirat ajrore,detare tokesore prone e SHQIPËTARËVE!
  Edhe çensurimi qe i eshte bere keto 28 vjet vepres se tere rilindasve ,revolucionit demokratik te qershorit ,tere inteligjences se viteve ’30 e kryesisht NOLIT dhe Migjenit ka qene e vazhdon te jete pjese e strategjive ‘turkoshane’ parashikuar ne skenaret me regji nga mergata e quqeve e mbeturinave Zogholljane te AmeriQIse!

  Shtypi italjan i viteve ’30!
  ——————————-
  Nje nga personalitetet e gazetarise boterore te shekullit te ’20 Indro Montaneli ne librin e tij ‘L’Italia del Noveçento’ e cileson Zogollin si ”pas ardhes te nje familje mafjozesh te ardhur nga Mati ,si puna e mafjozeve te Kalabrise,i pa shkolluar e shume dinak .Nga ata qe te vrasin naten e te qajne diten”.

  Ne ditaret e ish ministrit te jashtem te italise fashiste ,kontit Ciano,dhenderr i musolinet dhe shtypit te kohes nder te tjera thuhen:

  -‘Kaqe e ngushte ish miqesija e politikes italiane e veçanerisht me Galeazo Ciano sa ky i fundit nme dasmen e Zogollit ish NUNI i nuses”.

  -”Nje jave para ‘pushtimit’ ministri i jashtem i regjimit fashist italian konti Ciano takopi ne Rome ambasadorin gjerman per ta vene ne dijeni te pushtimit te Shqiperise duke i thene se:’L’Abania e affare di famiglia’ (çifligu i familjes sime)!

  -Sekretari i pergjithshem i partise Fashiste italiane MUTTI nje nga aviatoret me te afte te Europes èpjesmares dhe ne luften e Spanjes krah diktatorit Frankone ditarin e tij thote:Nje dite mbas pushtimit te Shqiperise e drejtova personalisht avjonin e zbrita ne te vetemin aeroport pa asnje problem.Gjate rruges per ne pallation mbreteror udhetua,m fare te qete dhe tek vila mbreterore zgjusam nga gjumi ca roje me QELESHE qe te pergjumur hapnin gojen e na shikonin pa asnje lloj interesiHypa veter ne tarace ku ish vendosur flamuri e hoqa dhe vendosa ate Italian.

  -Po konti Ciano ne ditaret e tij nenvizon:’Sapo arrita ne ambasaden tone ne Tirane,nje dite pas pushtimit, udhezova e dhashe urdher qe tere dezertoret e ushterise mbreterore ti dorezonin armet ne ambasade e te trajtoheshin mire.Te liroheshin te gjithe te burgosurit POLITIKE te denuar sejcili nga 101 vjet burg dhe tu shpetrndanin te varferve shumica ne mjerim ndihma ekonomike ushqim e veshmbathje.”!!

  Nuk kane nevoje per komente thenjet e krereve kryesore te politikes Italiane veçse te lene te kuptosh qe Zogolli midis Serbise qe e solli ne pushtet dhe Italise qe ish kolonizatore para pushtimit ,zgjodhi kete te dyten se e kishin te blere me Para dhe ‘Pushtimi’ ish thjesht nje shetitje perjashtu nje garnizoni ne Durres qe komandohej nga Abaz Kupi qe hodhi disa pushke!

  Reply to this comment
 2. lidhja e Prizerenit September 1, 08:37

  Ne librin ‘Coptimi i Shqiperise’ perkthyer nga Fejzi fondet te besueshme astriake zbulojne arsyet e vajtjes ne Vjene te Ahmet Zogollit per arsye shendeti….Vuante nga Sifilizi!

  Reply to this comment
 3. NOLI September 1, 09:24

  ‘Ç’eshte ky sheqer kismet
  hallvaxhine e pame mbret!?”

  Reply to this comment
 4. MIGJENI September 1, 09:42

  ”Buken tone te perditeshme falna sot…”
  ……-Buuke!Buuke per Lilin!
  -Hee…do buke?Kur te japin buke ke per te kerku tlyne,mandej mish,–e masandej ke per te kerkue shtepi me diell…hee-jo!S’duhet mesue bota njashtu.
  Jo!S’ka buke!
  -Buke!Aman!Vdiq Lili!
  -KJo,mos kujto se ka me vdek.S’ka vdek te na
  kush per buke.Per pashke ka me u gjet dikush,ndoj shpirtmadh,me i dhane ndoj lek…..

  Reply to this comment
 5. GIOTINA September 1, 09:59

  Zogiste dhe Zogolljane,Edvine dhe hajvane!
  Shti italjan qe ka njohur mbreterine qindravjeçare edhe pse gjate luftes se dyte Boterore ish ne krah te boshtit fashist Berlin-Tokjo-Rome,mbreti iku ne ezil jashte dhe u konsiderua tradhetar e bashkepunetor me fashizmin dhe jo vetem ju ndalua ardhja ne Itali por ju konfiksuan tere pasurite!
  Edhe kur ju dha e drejta e rikthimiot me Kusht qe mos kish asnje ptretendim politik e per pushtet!!!!!!
  Ne bajrakun primiitiv te salise fevzise medise e imameve te tjere zogolljane per te permbysur historine Zogollit ju ndertua bust si simbol i tradhetise,hajduterise analfabetizmit mjerimit varferise!
  Djalit te zogollit nje gjysme shqipetari qe sdinte asnje fjale shqip e kontrabandist Leka Zogut ju hapen dyert e parlamentit te popullit shqipetar duke vperdhunuar ate dhe ju bene homazhe nje kadavere antishqipetare qe ju perkulen tere alabakerija nga Salija tek Nano e like florija!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Nipit te Zogollit nje tjeter qen bir qeni qe ska te beje fare me Shqiperine jo vetem i rikthyen pasurite e vjedhura por u be edhe keshilltar politik i kryexhihadistit Bujar Mehmeti!!!!!!!!!!!!!!!
  Nje sharabajke qe pretendon te jete princeshe se ka martuar nje idjot dhe ne krah te zogolljanit Edvin firmos ne emer te ‘mbreterise’ te prishet teatri popullor e te ndertohet nje tjeter per oborrin mbreteror!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin