10 gusht 2018

August 10, 2018 03:01

10 gusht 2018

August 10, 2018 03:01
Komento

4 Komente

 1. Das Schweigen der Lämmer... August 10, 09:29

  Të tredhurit e mediave mbështen zakonisht ke një parim, sipas të cilit qytetaret duhen mbytur pafundësisht me çfarëdolloj lajmesh (lexo: paçavuresh), në mënyrë të tillë, që ke gjithsejcili të krijohet iluzioni se është i informuar mjaftueshëm… 😉

  Si kundërpërgjigje e kësaj metode, profesori gjerman Rainer Mausfeld shpjegon se qytetarët do të mund t’i shpëtojnë mashtrimeve ordinere vetëm atëhere, kur ata të njohin me themel iluzionin e informimit, iluzionin e demokracisë dhe iluzionin e lirisë.

  Le të sjellim një shembull konkret.

  Sot ne krye te rubrikes “ekonomia” ke Dita online figuron nje artikull trushplares i Bankes se ShqUperise (dikur e full-hajnosur per dite me diell) me titull: “Rritja e depozitave (te leshit) në valutë nuk ndalet edhe pas deuroizimit”. Shkrim padyshim i sostisur dhe pa asnje vlere leximi, ashtu sic e konfirmon edhe mungesa e komenteve. Pacavure eshte pak ta quash!

  Nga ana tjeter, ne nje portal te specializuar per ekonomine, po sot gjen nje “lajm me spec”, i cili nxjerr ne shesh skandalin rilindjotas te radhes. Fjala eshte per tkurrjen e frikshme te numrit te studenteve ne universitetet publike dhe ato private, per shkak emigracionit masiv, i cili shoqerohet detyrimisht dhe me plakjen e shpejte te popullsise.

  Meine Fragen:
  – Warum schweigen unsere (Schein)Akademiker,- und Journalisten?
  – Wo haben sich unsere Wirtschafts-Lämmer versteckt?
  – Warum hört man nirgendwo mehr das Klingeln der Schafglocken?

  Skape bubi…

  Prestigjozja MONITOR bën të ditur se…

  Studentët arratisen, të tredhurit krihen

  Numri i studentëve që ndjekin arsimin e lartë ka shënuar një rënie të fortë që prej vitit 2014, kur kishte arritur nivelin maksimal.

  Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, në vitin akademik 2017/2018 kishte gjithsej në universitetet publike e private 129 mijë studentë, me një rënie prej 25.5%, ose 44 mijë studentë më pak sesa në 2014-n.

  Rënie kanë parë Universiteti i Tiranës, Universiteti i Mjekësisë, ai Bujqësor, universitetet shtetërore në rrethe, si dhe ato private.

  Deri në vitin 2013, numri i studentëve në universitetet shqiptare, publike dhe private ishte në rritje të fortë. Në 2014-n shënoi një rritje të lehtë, ndërsa pas kësaj periudhe tendenca ishte në reduktim të lartë.

  Tkurrja ka ardhur si nga universitetet publike ashtu dhe ato private.

  Në universitetet publike, nga 142.7 mijë studentë që kishte në 2013/2014 (niveli rekord), në periudhën akademike 2017/2018 numri i tyre ra me 25%, ose rreth 37 mijë studentë më pak. Eksodi më i madh ishte në Universitetin e Tiranës (-10863) Universitetin Bujqësor (-5308), Mjekësisë (-3472), Universitetin e Shkodrës (-4924); Korçës (-4511), Vlorës (-3399).

  Edhe universitetet private kanë parë rënie të fortë që përkon në pjesën më të madhe me mbylljen e shumë prej tyre, në kuadër të një aksioni të qeverisë për të mos lejuar vazhdimin e shumë institucioneve të larta jo publike që nuk plotësonin kushtet. Nga viti 2012, kur arriti në nivelin maksimal prej 34.5 mijë, numri i studentëve në universitetet private ka rënë me një të tretën, pra sot në auditoret private ka rreth 11 mijë studentë më pak.

  23 universitete private nuk kishin asnjë student në vitin 2018, sipas tabelës së publikuar nga INSTAT.

  Në vitin akademik 2017/2018 në krahasim me 2013/2014 Albanian Universitety (UFO Dental) kishte 3143 studentë më pak, me një rënie të fortë prej 43%. Ky është dhe universiteti me rënien më të madhe të studentëve ndër privatët.

  Universiteti Europian i Tiranës kishte 951 studentë më pak, me një rënie prej 20% për të njëjtën periudhë.

  Rritjen më të madhe e ka shënuar Universiteti Mesdhetar, me 805 studentë të shtuar në katër vjet, duke u dyfishuar. Në rritje ishin edhe Epoka (46%), Luarasi (68%), Aldent (75%), Marin Barleti (113%), Polis (83%).

  Efekti i plakjes së popullsisë dhe emigracionit
  Plakja e popullsisë, rënia e lindshmërisë, rigjallërimi i emigracionit dhe i nxënësve që duan të ikin jashtë vendit, ka sjellë një rënie të fortë të numrit të nxënësve e srudentëve në vitin akademik 2017-2018.

  Sipas të dhënave të bërë publike nga INSTAT, numri i të regjistruarve gjithsej në arsim në vitin shkollon 2017/18 ishte rreth 653 mijë persona. Në krahasim me vitin akademik 2013/14 kemi rreth 134 mijë të regjistruar më pak.

  Rënie ka të të gjitha ciklet, por më e forta është në studentët e arsimit të lartë (-44 mijë), më pas në ciklin e mesëm (-32 mijë) dhe në ciklin e lartë të arsimit bazë (-32 mijë). /Monitor

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH August 10, 09:49

  INKUJZITORET DHE VAJGURORET E INFORMACIONIT TRAGJEDIJA E VERTETE!
  ‘Thirrja e te varferit ngjitet deri tek Zoti por nuk arrin tek veshet e njeriut”
  —————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Tre lloj inkujzitoresh dhe varrmihes te informacionit e ‘shakaxhinj’ te parparimit kane pushtuar jeten e ketij vendi tashme pa ‘JETE’ e popull:
  -‘Çunat e bllokut’ bashke me doktorin serb qe i bene shtetit shqipetar terapine e shokut dhe shqipetareve ‘elektroshokun’ e tani flasin per ‘furnella vajguri’ internet e celulare nderkohe qe gruaja fhe femijet shqipetare si dy shtresat sinjifikative te civilizimit e se ardhmes trajtohen mbi nje çerek shekulli shume me keq se sklleverit qe theren vriten shiten e prostituohen ne gjithe Boten per te mbijetuar dhe ato ngelur ne keto troje shumica terheq parmenden e drurit si ne epoken e gurit!
  Ne kete lloj rrace bastardesh hyjne Nanot,Pollot,Fugat,Tarifat,Ngjelat,Lubonjat,Pashkot,Bushatet e tere klani ‘Kapo’…

  -‘Çunat e Tirones’ qe ne jete nuk dine as te mbjellin as te korrin dhe per kufij te Shqiperise dine ato nga ‘Komuna e Parisit’ tek busti i Zogollit ndersa qumeshtin e dine se e ben dyqani dhe kjo rrace bastardesh i perkasin thenjes se Popullit per organin mashkullor:’Pa vaditur pa prashitur,marshalla sa qenka rritur”!!
  Ne kete lloj rrace hyjne tere ‘soji’ i çunave te Tirones qe edhe pse nuk ishin brenda ne bllok ishin femije qe nga prinderit ‘gezonin’ po thuaj te njejtat privilegje nga e ashtuquajtura ‘E drejta borgjeze pa borgjezine’ thenje e Marks perkthyer e interpretuar SEPRAPTHI ku ne kete grup kryeson EDVINI djali i artistit te popullit Kristaq Rama por qe me shume njihet si djali i Anetes se i jati si nje intelektual i mirefillte konsiderohet ‘eretik’ apo kAmunist…

  -Rraca e trete bastarde jane te ashtuquajturit ‘studente te Dhjetorit’ tashme ‘kunguj te Dhjet Arit’ qe nuk mbaruan asnje lloj shkolle dhe jane shumica me nga 4-5 mastera e me dy tre fakultete qe po tu nenshtrohen provimeve jo te matures por te shkolles Tetevjeçare asnjeri nuk eshte kalues e te jete ne gjendje jo te zbertheje ne faktore ‘Binomin e Njutonit’ por as te perdore rregullin e treshit!Edhe keta parazite si dy rracat e para jane bere MILIARDERE e ushqehen me gjak femijesh shqipetare dhe i perkasin thenjes po te popullit:’Edhe kungulli qe eshte kungull do nje ore diell te piqet”!!
  Ne kete grup hyjne Pandeli Bythkat,Monat ,mulat,Metat e tere Mutrat e tjere pa asnje dite shkolle ne jete e pa asnje dite pune dhe me tragjikja qe e konsiderojne veten te pa zevendesueshem sepse ‘politiken’ e konsiderojne ‘rofesion’ jo sherbim per te trjeret por populli tu sherbeje si skllever—

  Buxheti,borxhi,braçet dhe Babalet?!
  ——————
  Sa sKipetare ngelur nder keto troje me syte nga perendija ,qe ashtu si popujt e tjere te dine se sa eshte BUXHETI i ‘shtetit’ ne kete vend e ku ta kerkojne se ku perfundojne çdo vit mbi 500 MILIARD Lek e si shperndahen e ku perfundojne!?

  Sa shqipetare nepermjet ‘furnelles se Fuges’ mund te lexojne se si jane detajuar çdo vit me trasparence 500 MILIARD dhe nga vine gjithe keto te ardhura e sa shkojne per MIREQENJEN e ketij POPULLI me i varferi i Ballkanit dhe me gjysmen e popullsise ne Emmigrim?

  Sa shqipetareve qe jetojne nder keto troje ‘sociologet’ e leshit femije bastarde te ish bllokut,femije shurranjoze apo çuna TirOne apo ‘kungujt e Dhjet Arit’ me tituj ‘profesore’ e ‘akademike’ ua kane ZBERTHYER shifrat e BUXHETIT per mbi 28 vjet X 500 MILIARD =14.000.000.000.000 e tu bejne thirrje per Revolucion kunder krrimineleve xhihadiste salisjane metiste e socialSSaliste qe po i trajtojne shume me keq se sa ne sistem skllavopronar e njekohesisht te pushtuar e koloni?

  Sa nga kjo rrace bastardesh te ‘çunave te bllokut’,’çunave te TirOnes’ apo ‘kungujve te Dhjet Arit’ i kane bere thirrje popullit shqipetar qe ka humbur sovranitetin dhe u eshte deleguar 128 Bandave parti se perveç TRILIONAVE,MILIARDAVE e MILIONAVE te pasurise shqipetare e kombetare te bere rrush e kumbulla kreret e XHIHADIT ne shtetin e kalifatit kane marre edhe rreth 7 MILIARD Euro borxh ?
  Ku i kane marre ne emer te kujt jane marre,pse jane marre dhe femujet dhe grate shqipetare qe prostituohen per te mbijetuar kujt ja kane per BORXH kete BORXH qe i takojne ta paguajne nga i porsalinduri tek ai ne prag vdekje mbi 3000 Euro sejcili:Kalif Salise,Like Florise,Besnik aga Mustafajt apo mul Nokave Monave e Edvin Mavrise….

  Krriminele te informacionit e inkujzitore te perparimit e zhvillimit!!
  A arrini ta kuptoni qe shumica e investimeve e kryesisht ato ne ‘infrastrukture’ qe idjotet e kreret e xhihadit i konsiderojne vetem ‘RRUGE’ dhe ‘autostrada’ kalime e mbi kalime ura e tunele qe nuk te shpien GJEKUNDI e qe nuk trasportohet ASGJE e aqe me teper te EKSPORTOHET ne gjuhen ekonomike e shkencore konsiderohen ‘Keshtjella ne rere’ e ne gjuhen shqipe duhet te perkthehen:KRIME bashke me investimet pa efektivitet vjedhjet shpronesimet e deri tek trasferimet e kapitaleve te pa ligjeshme jashte!
  Si mund te rilinde shteti pa rilindur informacioni te ngreje popullin ne kembe nga gjumi letargjik ku ka rene e kush do jene ‘informatoret’ ata qe kane propoganduar kreret e krimit e korrupsionit ,òunat e bllokut’,’çunat e TirOnes’ apo ‘kungujt e DhjetArit’ qe jane te gjithe pa perjashtim per ne REÇ tu bejne shoqeri krereve te xhihadit e kalifit SALI!

  P.S ‘Furnella e vajgurit’ e aqe me teper lavatriòja i ka sherbyer njerezimit te pakten deri me sot me shume se sa interneti e aqe me teper ‘celulari’ i ketyre agallareve qe e propogandojne nje populli ngelur pa breke ne bythe e me stomakun bosh…’Njeriu ashtu si han ashtu mendon’.Keta profesore e akademike hane mire se kane gjetur parajsen ne kete vend me i varferi i Ballkanit prandaj dhe fluturojne me presh ne Bythe nen efektin e ‘forcave’ centri FUGA!!

  Reply to this comment
 3. L.H August 10, 11:09

  ”Replikat’ e idjoteve me tituj shkencore?????
  Si e gomareve qe i pergjigjen njeri tjetrit duke pellitur
  Ose si e gjelave maje plehut qe i pergjigjen njeri tjetrit duke ‘kenduar’ avazin e Mokjes…
  Po na e peshtirodsin te qenurit shqipetar keto zhaba e zvarranike te popullit shqipetar ..
  Ple por eshte per te ardhur keq kur edhe ndonje ish gazetar tani me alzajmer perdor slloganet,’shefi i qeverrise’i kujt qeverrije,’shefi i parlamentit’,kujt parlamenti,’shefi opozites’etj…Pika ne bythe e si nuk hapet dheu e te na perpije te gjalle kur nje popull i tere me sindromen e Stokolmit nuk rron dot pa perdhunuesit dhe ndjek per tridhjet vjet si dhelpra pas koqeve te kalit te Sadijes e Xenit se mos i keputen te ushqejne femijet…

  Reply to this comment
 4. ROBESPIER August 10, 12:55

  Vetem giotina i lan esapet ku krahas nje krrimineli politik SALI te shkoje ne giotine dhe nje propogandues i tij FEV ZI….Gobbels ish po aqe krriminel sa Hitleri…Andi Bushati e tere keta bajgat e bllokut po aqe krriminele sa doktori i bllokut…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*