10 gusht 2019

August 10, 2019 02:00

10 gusht 2019

August 10, 2019 02:00
Komento

17 Komente

 1. intelektuali August 10, 07:29

  HAJDE ESTRADE ENVERISTE, HAJDE

  Marks-Engels-Lenini i Enverit nxjerr nga “canta e zeze” e gerdalles se enverit Spartak Braho per Here te Pare, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit dokumenta komprometuese gjermane per “Armikun e Kllases” nga kasaforta e Bahri Omarit ku ishte edhe dokumenti i antarsimit te Nexhmijes ne Partine Fashiste,

  per:

  LANC-IN KRIMINAL JUGOSLLAV TE TITOS QE VRAU ALEATET ANGLEZE NEKANALIN E KORFUZIT DHE MASAKROI KOSOVARET NE TIVAR TE TRADHETUAR NGA ENVERI.

  Kesaj i thone me te vertete:

  ESTRADE ALLA SHQYPTARCE

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH August 10, 11:20

  EDVIN! HIQE SKENDERBEUN.LERI VETEM KA…|

  ”Qesh palaço,ndersa zemra te pelcet”!
  ———————
  Ne vend te paraDhenjes

  ”..Kesaj i thone tragjikomedi;Ose:tragjedi komike-komedi tragjike,A e kuptoni.
  A e kuptoni?Ne mos e kujtojshi ,t’u bije nder mend ajo
  ”Qeshu ,palaço,ndersa zemra te pelcet” Atehere do ta kuptoni….Tragjedija e njeriut asht ne ndjenjen e madhnise se tij e komedija asht ne ndjenjen e imtesise se tij-prandaj:”Qeshu palaço,ndersa zemra te pelcet”…
  Kjo asht nje tragjikomedi…ose:Prralla e ndjenjave njerezore-po ju pelqen”MIGJENI

  Qenje me bish ‘Hajdare’t’kosovare’ apo fise barbare-ISIS!?
  —————
  Kush eshte shqetesuar pas 30 vjetesh qe ne nje vend tashme te harruar edhe nga ‘Zoti’ perdhunues te 10 Komandamenteve te Zotit,njerez me bisht apo te ‘Neandertalit’ ,hajdare,’kosovare’ xhihadiste e kamikaze te ISIS qe jane marre vetem me ‘SATANIZEM’ varrim çvarrime qe na ngriten edhe nje memorial per ca ‘turq’ kur ketu nuk kane mbetur me SHQIPETARE!?

  Ky lloj veprimi satanist i radhes mbas 30 vjet lufte me mullinjte ,me ere te kAmunisteve ne gjuhen e te pareve shprehej ne thenjen:
  ‘Nuk turperohet haleja nga pordhet’!
  ‘Memoriali’ i ca ‘turqeve’ te vjeter apo ‘xhonturqeve’ te rinj eshte thjesht epilogu i nje vendi dikur Shqiperi tashme Hale e Europes e aLLAGEM i Ballkanit qe po qelb tere Boten mbare!

  Rrenjet e tragjedise se vertete te ketij vendi dhe populli!
  ————-
  1.-Nuk jane Palaçot Sali Edvin e Like flori dsi shumica e kesaj politike ORGJI qe po perjetojne si Palaço tragjedine e tyre:”Qeshu palaço se zemra te pelcet’!
  Jo tragjedija e vertete e ketij vendi e populli i ka rrenjet fdiku ne Ameriqi ku 30 vjet eshte shkruar ,vene ne skene e luhet ne kurriz te shqiptareve lkjo Tragjedi qe e ka emerin Shprerberje,humbje indetiteti e shpelarje truri si ISIS apo zbatim i teorise se ‘Rimocionit’ per te fshire MEMORJEN e nje populli te tere!
  Pala°çua Edvin,kur do ti levizin fijet si buratin te heqesh dhe Skenderbeun e ti lesh vetem KA…qe ti hipesh ‘se prapthi’!?

  2.-Rrenjet e tragjedise ti kerkojme jo tek ‘èPalaçot qe jetojne tragjikomedine e tyre”Qershu palaòo ndersa zemra te pelcet” por tek mergata e qyqeve ne Ameriqi’ dhe ne ish tyrojet shqiptare ne ish peran dorine Jugosllavi nga na kane ardhur te gjitha te keqijat nga pushtimi i ‘Shkodres se moteve’ e deri kur na bene peshqesh ZOGOLLIN E ZI perkrahur nga Serbet ,krushka Serbi dhe ‘majka’ Rusi!?
  Edvin si palaço e buratin kur do ti levizin fijet ta heqesh perfundimisht Skenderbeun ate qe nuk e bere dot 3 legjislatura si kryKar bashkije bashke me kurban bashen dhe ‘kosovaret’ xhihadistet dhe hajdaret qe ju kane mbeshtetur e vene ‘koqet ne bige’!?

  3.-Rrenjet e tragjedise ti kerkojme tek ISIS tek fondamentalizmi islamiko xhihadist ,tek hajdaret dhe ‘kosovaret’ Bato Haxhinjte e Buzhalet qe ne dejet e tyre nuk rrjedh gjak shqiptari por gjak i prishur qe kerkojne e propogandojne ne emer te krushke Serbise,’BABEN’ dhe kete vend 30 vjet ne vend te fabrikave uzinave,shkollave shkences kultures mbollen vetem kisha dhe XHAMIJA dhe fene e shqiptareve Shqiperija e zevendesuan me XHIHADIN qe 30 vjet ka restauruar nder keto troje kalifatin e Bathores dhe èpo ben kryqezate ashtu si ISIS per te fshire nga faqja e dheut nje popull te tere ne emer te ‘Alla akbar’ ku ne pararoje te kryqezatave jane IMAME me shume se besimtare dhe ‘kosovare’ qe nuk flasin shqip me shume se Shqiptare!
  Palaçua Edvin,.kur do ti levizin fijet per te hequr simbolin e kombit shqiptarizmes heroin kombetar mbas 30 vjetesh qe tentuan ta hidhnin perrenjve te shperfyteruar,ta hiqnit nga tere vendet publike ashtu si tere rilindasit dhe heronjte e ketij vendi e kombi!
  Lere vetem KA.. sa tu hipin para vdekjes qofte dhe seprapthi para prerjes se kokave qe nje dite do tu bejne ashtu si tere ‘tradhetareve’ xhonturqit e rinj apo -ISIS!
  Hipni nje here te veteme ti kalifi Sali e Like flori qe tu duket vetja ashtu si babait shpirteror ZOGOLLIT neerit ‘Skenderbeu i pare’ tjetrit ‘Skenderbeu i dyte’ e ty Skenderbeu i trete,.qe kur te te bejne homaxhe tek varri SpiroPalet apo Pordhet te te thone :”Dheu te qofte i lehte Skender-Bej!?

  4.-Rrenjet e krimit ti kerkojme tek palaçot qe Qesh palaço qesh’,por tek ‘ata’ te njejtit regjizore qe na coptuan kufijte e 1913-tes ,tek ata qe na pushtuan ‘Shkodren’ nepermjet ‘palaços’ Esad,ata qe na shkrine qeverrine demokratike te Nolit dhe na sollen ‘Palaçon’ Zogolli me ndihmen e ‘koqevareve’ apo ‘shakaxhiun e perparimit’,ata qe na sollen ne ’90-ten nje tjeter ‘palaço’ dhenderrin e ‘djalin’ serb nje Qires dhish qe ‘Ashtu si ka zemren ka dhe surratin jo vetem qires dhish po na dogji fshatin’,Tek ì’ATA’ qe na katapultuan dhe nje ‘palaço’ te gjetur poshte urave te Parizit me thonj te pa prere ta katapultojne si ‘xhon turk’ te veshur me shallvare dhe atlete per te mashtruar e permbysur bashke me simbolet historine!
  Edvin mos u habit kur si buratin te te levizin fijet para se te te presin koken ndoshta dhe para kalif Salise dhe LAike florise qe jane tashme ‘palaço’ ne pension dhe vuajne tragjikomedine ”Qeshu palaço qeshu ndersa zemra te pelcet”,e te te thone hiqe Heroin kombetar mbasi nuk i late gje pa bere keto 30 vjet duke e mbuluar me ferexhete e ISIS ne emer te alla akbar,duke e shperfyteruar perrenjve nepermjet ushtrise paramilitareve me hajdare dhe ‘kosovare’ te inkuadruar ne divizionin ‘Hajdari’ e qe sterviten ne Jale me flamurin e ISIS dhe himnin e ISIS.Me tere ata pasardhes te formacioneve ‘SS’ te divizionit famekeq e qe per turpin e kombit i kishin vene emerin SKENDERBEJ per ta perdorur midsh per top ne sherbim te FASHIZMIT dje e ISIS sot po nga ata ‘hajdare’ dhe ‘kosovare’ Xhafer Devat DJE e GAZIDETET e Besnik Mustafajte SOT!

  5.-Tragjedine mos e kerkojme tek palaçot e kesaj politike krriminale e antishqiptare ku si simbol kane kalif Saline,Muilla Omar apo Like florine dhe nje Palaço me ‘kartele’ qe jetojne ditet e fundit apo ‘Qesh palaçndersa zemra te pelcet’ por ta kerkojme tek ata ‘figurante’ qe per 30 vjet kerkojne te bejne hgazetare e ne fakt jane thjesht ZAGARE ne sherbim te te huajve ashtu si dhe agjentet qe te perbashket kane se tere jeten u sherbejne PADRONEVE!

  Si mund te arrije edhe nje nga te paketit ‘gazetare’ me mbiemer Yzeiri e te thote:”Sot ne Tirane ka ndodhur nje ngjarje e turpeshme dhe poshteruese per identitetin tone”!?Edhe ti o ‘Bruti’ Ilir po’Sodit yjet ndersa jemi te gjithe 30 vjet ne MUT!?

  Nuk ja vlen te merem me nje ‘kosovare’ qev kerkon te jete me do e mos shqiptare e jo vetem kaqe por ne gjendje deliri ose fluturon me presh jo vetem qe nuk flet ne veten ev pare por do te ngrihet dhe mbi Fishten kur na jep ‘leksione’ per shtetin e na perrallis pas 30 vjetesh si shoqe e Batove,Buzhalave,Bajgave ,Babaleve:
  ”Le ta dije gjith Bota mbar,se ky shtet s’mund te jete shqiptar’!?
  Pse nuk permend kjo DHI shprehjen e Nolit:
  ‘Do ti vesh gjithe Botes zarre gjej nja dy tre kosovare”!
  Qe ta marre vesh se kush jane regjite kush jane skenaret e kush kamikazet’ zjarrvenesit,’hajdaret’ er ‘kosovaret’ qe jane nje ‘pakice’ qe Europen e demokracine e konsideruan Bordello,kerkuan lesh e bpo dalin te rruar duke mbushur burgjet e Botes.!?

  P.S ‘Kerkuat sKiperine e madhe shkaterruat shtetin shqiptar dhe e late Kosoven me keq se sa krahine autonome’ ne luften brenda ‘SOJIT’-Ne emer te ‘alla akbar’!isis

  Reply to this comment
 3. intelektuali August 10, 11:39

  E thashe dje qe me ka filluar skleroza.
  Me ka mbetur fjalori vetem ne Disa fjale:

  Nexhmija, bahriu, fashiste, korfuzi, ilir, xhufit.

  Dhe mbi te gjitha Une bolja e thare muthatiste.

  Ah muthat cme bere, dhe 70 vjet prapa sme KE Po me thave Si Bilder e tua te vyshkura.

  Ju kerkoj te falur lexuesve per nivelin jo te lartesise se duhur te te shkrojturit tim.

  Shqyp i thone” kundermon” dhe jo Si i Them Une dicka KE kunterbon, se sme kujtohet tani, skleroza Ben punen e vet.

  Pse kam mbet KE Bahriu do thoni ju,?
  Se fashist nga me fashistet qe muthati Po sme pelqen se qe Si Kerne.

  Bahriu qe i bukur e fisnik.

  Pa le Enveri pastaj. NUK ka Nate qe sme Del ne ender.
  Zot e perendi!
  Po me ik jeta e spo e harroj dot e spo te rehat.
  Tufa Uran gjithe psycho e shemtira Pa karakter.

  Rrofte LANC!
  Rrofte vepra e ngritur e legjendarit ENVER HOXHA!
  Burri me i madh i shtetit qe ka nxjere Populli Shqyptar!

  O ti ilir rrugac shko merru me nexhin dhe TA kesh per nder se Nena jote eshte.

  Regret to say, that
  Une kam None nji qe AS Kur qe 20 vjec NUK U shihte me sy. Bicimsëze. Rrace e poshter.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 10, 13:36

   Ilir shkruhet me “I” te madhe, o Hamdi Dega ne ngordhje, o kriminel i Enverit, o race e poshter e sgurimsave qe nuk kane zanat tjeter vecse te spiunojne, mos kopjo intelektualin per te peshkuar dallkauke ne urja te turbullta o pushti injorant Alban Dega

   sepse:

   TE VJEN ERA MUT SIGURIMI KILOMETRA LARG

   Reply to this comment
 4. GIOTINA August 10, 12:40

  QEVERRIJA KUJSLINGE E EDVINIT SI DIKUR XHONTURQIT NE BOTE PERFAQESOHET NGA NJE ‘KOSOVAR’ TURKOSHAN YTRU SHPELARE ME EMRIN GENT CAKLAJ QE NE CILIN DO VEND TE BOTES DO ISHJ YTERHEQUR ZVARRE E DO KERKOHJEJ DOREHEQJE E NJE QEVERRRI ALABAKESH-PO MINISTRE E ARSIMIT NJE TKJETER XHIHJADISTE QE NUK FDI SHQIP DFHE NE JETE KA LEXUAR VETEM GUIDEN E LETERSISE SE SUPERMBESES SERBO-BPOSHNJAKE APO SERB SALISE ME EMERIN DASARE QE BEN ORGJI NEPER BOTE PLOT GAZ E HARE!!!!!

  Reply to this comment
 5. fantazma Bismark August 10, 12:46

  Analize perfekte e A.GRAMSH.
  Pas tridhjet vjretesh filmi mbaroi objektivi strategjik u arrit..Shqiperija pa shtet b,shprehje gjeografike Kosova humbi gjitheçka dhe ate pavaresi dhe autonomi perfshi levizjen e lire ne vkohen e mareshallit Tito!!!!!!
  Nuk eshte as rasti i pare e as i fundit se si shuhen shtete e popujj ashtu si pa u ndjere…

  Reply to this comment
 6. 007 Agjent i CIA,SIM,KGB August 10, 13:10

  Doni ta shpetoni Shqiperine??????
  Gjendje jashtezakoneshme 6 muaj nen prezencen e forcave nderkombetare ata qe e krijuan tragjedine
  –Nxjerja jashte kufijve te ish Shqiperise tere te huajit ulur kembekryq fetare imame dhe hajdare por mbi te gjitha te ashtuquajturit kosovare me pashaporta te firmosur nga Nishane..
  -10 vjet te mbyllen kufijte per te re te huajit e te hyet me viza si nga Kapshtica ashtu nga qaf thane dhe mbi te gjitha nga qaf Morina e rruga e kombit qe eshte kthyer ne rruga e krimit droges isis

  Reply to this comment
 7. gjaku i shqipetarit nuk behet uje August 10, 13:18

  VETEM HAJVANET NUK E MARIN VESH SE FUNDI NA ERDHI NGA KOSOVARET QE NUK DINE SHQIP PO VETEM GJUHEN E XHIHADIT ALLA AKBARIT DHE DUN BABEN E DUN ME SHUME TE HUAJIN SE VEDIN.JO ME KOT NE TERE HISTORINE E KETIJ KOMBI ATA EDHE PSE PAKICA JANE RRESHTUAR ME ARMIKUN DUSHMANIN PUSHTUESIN E JANE PERDORUR SI MISH PER TOP PER TE VRARE SHQIPTARET.NUK ESHTE RASTESI QE NE TERE BALLKANIN I VETEMI KAMP PERQENDRIMI ISH NE PRISHTINE RUHEJ NGA DIVIZIONI FAMEKEQ ‘SS’ ME KOSOVARE NDERSA KUJSLINGU KOSOVAR NE MES TE TIRANES BENTE KASAPANE ME SHQIPTARE…
  Ndersa intelektualet e vertete njerezit me tru si puna e Rexhep Qoses konsiderohen komuniste…!!!!!!????

  Reply to this comment
 8. SLLOBODANKA August 10, 13:21

  Ligji i fundit e kujsling Edvinit per dhenje pashaportash kosovareve??KRIM!KRIM!KRIM! ne gare me serb Saline e like florine kush i ka me shume ‘xhan’ kosovaret qe tu jape ‘viza’ te ikin si dikur Tito me gjenocid…

  Reply to this comment
 9. SHQIPETAR August 10, 13:25

  Si duket Edvini eshte kaqe keq i menderosur sa do behet kamikaz i Salise dhe shtangistit nga skrapari…Ta kete ate kurajo qe pati shoku i tij i ‘refleksioneve’ Adrian Klosi.Do te ish zgjidhja me e mire do shpetonte vehten PS-ne po mbi te gjitha Shqiperine….

  Reply to this comment
 10. Dini August 10, 14:09

  Prape e harove Bahri Omarin dhe Qemal Stafen qe e kallxoi Enveri. Ne presim te na ndricosh o mendjendrituri intelektual properendimor me bursen e Enverit.
  Nxiri ato dokumentet sekrete ndonje dite o intelektuali yne qe te shohin keta enveristet se kush ishte Enveri (nuk je bukeshkalur sepse bursen per t’u bere intelektual nuk ta dhe Enveri, por partia meme si ia dha edhe Sali Berishes prej Vicidoli,Mehmut Elezit prej Tropojet e Ilir Metes prej Skrapari).
  Nxiri se ne mezi presim qe ta demaskojme Enverin o i madherishmi intelektuali anonim qe ka Atdheu yne.
  Te na rrosh sa malet, pwr te miren e popullit tone o intelektual se na kselhas me ato shkrimet e tua profetiko-filozofike.
  Te pershendet nga Suedia,
  Dini

  Reply to this comment
  • intelektuali August 10, 16:36

   Ja ku e ke Demaskimin HORROR o Dini nga Suedia e Bathores, qe eshte vetem maja e ajsbergut te krimeve te pederastit injorant te Gjyles:

   ” Enver Hoxha i preu kokën nipit ballist, Abaz Omari”

   Perrmbledhje nga: intelektuali

   Në 1993-in, eshtrat e tij u gjetën pa kafkën në periferi të
   Beratit, xhelati që bëri krimin dhe që u gjet ne bazë të dokumentave arkivore me emblemen “Top Secret!” dëshmon: “Kisha urdhër nga lartë!”

   Diku në rrethinat e Beratit, në verën e vitit 1993, një grup familjarësh arritën të gjejnë vendndodhjen e një varri të përbashkët, ku në korrikun e vitit 1945, ishin pushkatuar dhe groposur pesë kundërshtarë të komunizmit. Mbasi u gjendë vendndodhja e varrit të humbur për gjysëm shekulli, filluan gërmimet dhe eshtrat e të pestëve filluan të konturohen pak e nga pak. Por, si ne filamt horror tek pesë skeletet e gjetura mungonin krejtësisht kafkat e kokës. Të nesërmen e asaj dite, nga gërmimet e tjera, rreth gropës së madhe, disa metra larg saj u gjetën dhe kafkat që mungonin nga skeletet. Kush ishin ata të pestë dhe pse ishin pushkatuar? Përse eshtrat e trupave gjendeshin në një gropë të përbashkët dhe kokat e tyre të prera ishin flakur më tej? Pas ekzaminimeve të bëra, nga të afërmit u zbulua se midis tyre ishte dhe intelektuali Abaz Omari. Ky intelektual properendimor, ish avokat i njohur, ishte nipi i Enver Hoxhës, djali i vajzës së xhaxhait dhe katër të tjerët ishin shokë dhe bashkpuntorë të tij.

   Kush ishte Abaz Omari?

   Abaz Omari kishte lindur në qytetin e Gjirokstrës në vitin 1906 dhe fëmijria e tij kishte kaluar tek shtëpia e Hoxhatëve, pranë gjyshit të tij Hysen Hoxhës. Në këtë shtëpi të madhe Abazi i vogël luante me shokun dhe kushëririn e tij Enver Hoxhën që ishte vetëm dy vjet më i vogël nga ai. Ai në fillim shkoi në shkollë aty në qytetin e lindjes së bashku me Enverin, për të vazhduar më tej mësimet në Leçe të Italisë. Pas kthimit nga Italia, Abazi dërgohet nga familja për të vazhduar mësimet në Liceun Francez të Korçës dhe pasi e mbaron shkëlqyeshëm atë, fiton një të drejtë studimi për në Paris dhe Grenobël të Francës. Abazi pasi u diplomua në shkencat Juridike në Montpelje në vitin 1939, kthehet në Paris ku studjoi dhe mori leksione në një kurs të gjatë për Histori Arti pranë Akademisë së Arteve të Bukura të këtij qyteti. Gjatë atyre viteve të qëndrimit në Paris, Abazit i erdhi në dhomën ku banonte, kushëriri i tij Enver Hoxha i cili kishte qenë për studime në Montpelje. Abazi me Enverin përveç shkollës fillore në Gjirokastër, kishin studjuar bashkë dhe në Korçë në Liceun Francez. Arsyeja e vajtjes së Enverit për tek Abazi në Paris, ishte sepse në Montpelje ku kishte studjuar për gjashtë muaj, qeveria shqiptare ja kishte prerë bursën pasi ai nuk kishte mundur të shlyente dot asnjë provim. Abazi e mbajti Enverin për disa muaj në dhomën e tij, ku të dy jetonin vetëm me kursimet që ai kishte lënë mënjanë gjatë atyre viteve që studjonte në Paris. Lidhur me këtë gjë në kujtimet e tija vite më vonë Enver Hoxha do të shkruante:

   “…Pasi kishim ngelur në një gjendje të vajtueshme bashkë me kushëririn tim Abaz Omarin, shkonim në restorante kineze të Parisit dhe hanim vetëm pilaf.”
   Duke parë gjendjen e keqe financiare në të cilën kishte ngelur Enveri pas prerjes së bursës, Abazi për ta ndihmuar sadopak, ndërhyri tek Eqerem Libohova, (Ambasadori i Mbretërisë shqiptare në Francë) që ishte miku i ngushtë i Bahri Omarit. Ambasadori shqiptar Libohova e rregulloi studentin gjirokastrit Enver Hoxhën, që të fillonte punë si sekretar i Konsullit të Shqipërisë në Bruksel. Konsulli që ishte një milioner hebre-belg, e mbajti Enverin për disa muaj në punë dhe më pas e përzuri pasi e kapi qe vidhte parate e Konsullates. Pas kësaj Enveri i ngelur pa asnjë mjet jetese në gjendje të mjerueshme, si ngeli gjë tjetër veçse të kthehej në Shqipëri. Në vitin 1939 pasi Abaz Omari përfundoi studimet dhe u diplomua në Francë, u kthye në Shqipëri ku filloi punë si Jurist në Ministrinë e Financave. Pasi punoi për disa muaj në Tiranë, ai u kthye në qytetin e Fierit ku ishte vendosur familja e tij pas shpërnguljes nga Gjirokastra. Me t’u vendosur në këtë qytet, Abazi u lidh me disa nga intelektualët e njohur antifashistë që kishin filluar të grupoheshin. Lidhur me këtë Veli Frashëri përkthyesi i anglishtes i Mithat Frashërit në kujtimet e tija dëshmon:

   “Në shtëpinë e Abaz Omarit në Fier, ne formuam grupin antifashist te rezistencës kundër pushtuesëve italianë që në vitin 1939. Në këtë grup, përveç Abazit bënin pjesë dhe Myzafer Trebeshina, Tefik Cfiri e ndonjë tjetër. Grupimi ynë i rezistencës kishte ide dhe program social-demokrat dhe më vonë ne u bashkuam me grupin e Vlorës që drejtohej nga Skënder Muço”. Pas formimit të Grupit të Rezistencës në qytetin e Fierit, me iniciativën direkte të Abazit u krijua çeta e parë Antifashiste e Mallakastrës e përbërë prej 7-8 vetësh. Veli Frashëri, Abaz Omari dhe Nexhat Peshkëpia, (burri i motrës së Abazit) në vitin 1942 u lidhën dhe me Skënder Muçon në Vlorë dhe formuan një grupim social-demokrat që një vit më vonë në 1943-in arritën ta kristalizonin si Parti. Asokohe ata nxorrën në Fier dhe numrat e parë të gazetës së tyre “Zëri i Lirisë” të cilën e drejtonte intelektualja e njohur Musine Kokalari (ishte dipllomuar në Romë për Filozofi) ku shkruanin Prof. Jusuf Luzaj, Abaz Omari, Skënder Muço etj. Në shtatorin e vitit 1943, Enver Hoxha u nis për në qytetin e Vlorës me nje mision te posacem. Qëllimi i atij udhëtimi sipas kujtimeve të mëvonëshme të Hoxhës, ishte “likujdimi i grupit franksionist të Xhepit e Qorrit” dmth te Anastas Lulës dhe Sadik Premtes në Qarkorin e Partisë së Vlorës. Gjatë atij udhëtimi për në Vlorë, Enver Hoxha qëndroi disa ditë në qytetin e Fierit duke u strehuar në shtëpinë e Llaz Sukut. Gjatë atyre ditëve në shtëpinë e Sukut, Enver Hoxha u informua rregullisht për të gjithë veprimtarinë e Abaz Omarit dhe grupimit social-demokrat që vepronte në atë qytet. Dëshmitarë të asaj kohe tregojnë se atëhere ka pasur dhe një plan të inicuar nga Enver Hoxha për eleminimin e Abaz Omarit. Lidhur me këtë gjë, Mërkur Omari vëllai i Abazit (partizan, ish ekonomist i lartë i internuar për vite në fshatrat e Lushnjes) dëshmon:

   “Në shtëpinë e Llaz Sukut ku ishte strehuar, Enveri thërriti Rakip Kryeziun një gjirokastrit shumë i varfër që ishte komandant i Njesiteve Guerile të Fierit, të cilit i parashtroi planin e eleminimit të Abazit duke i thënë se ajo ishte “porosi e udhëheqjes së partisë”. Në mbremjen e asaj dite teksa po rrija para shtëpisë më thërriti Rakip Kryeziu dhe më tha që të shkoja në shtëpinë e tij se do të më jepte një porosi për Abazin. Unë pa dyshuar e ndoqa prapa dhe kur shkuam në dhomën e tij, ai së bashku me një tjetër që ishte aty, më thanë që atë darkë ta lija portën e shtëpisë të hapur pa çelës, pasi ata do vinin për ta marrë Abazin për një problem që kishin. “Të japim fjalën e komunistit se Abazit nuk i bëjmë asgjë”, më thanë ata. Unë kisha ngelur i shtangur dhe nuk pranoja, kurse Rakipi më kërcënonte me një revole që kishte në dorë dhe më thoshte se po ta bisedoja me njeri atë gjë, isha i dënuar me vdekje. Unë portën nul e lashë të hapur dhe nga frika atë natë nuk i thashë gjë Abazit. Të nesërmen i tregova gjithshka dhe ai mori masa për tu mbrojtur. Pas tre ditësh ata e kuptuan se unë i kisha treguar Abazit dhe na dërguan fjalë se ishim të dënuar nga Partia me vdekje të dy. Pas dështimit të këtij plani, për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Abazit, Enver Hoxha mori masa që gjithshka të mbetej e fshehtë. I vetmi njeri që mund ta dekonspironte atë aksion ishte Rakip Kryeziu, i cili ato ditë u rrethua në një shtëpi në periferi të Fierit nga forcat balliste të Bajrush Kosovës dhe u vra prej tyre si shkak për aksionin e rrëmbimit të Abazit.”

   Në kohën që Enveri qëndroi në Fier për të eleminuar Abazin, lidhjet me të i kishte ndërpreë që pas ardhjes nga Franca. Në fakt për herë të fundit ata ishin takuar në Tiranë në shtëpinë e Bahri Omarit aty nga fundi i viti 1941.Lidhur me këtë takim në librin e tij “Kur hidheshin themelet” Enver Hoxha dëshmon:

   ” Jam zënë keq njëherë me Abaz Omarin, një kushëririn e Bahriut nga i ati, por dhe i yni sepse xhaxhai im Hysen Hoxha e kishte nip (djalin e vajzës) Njiheshim që fëmijë, kur ishim të rinj vinte shpesh në shtëpinë tonë. Edhe ai kishte bërë Liceun e Korçës dhe kishte vajtur në Paris, por pasi kishte qëndruar nja katër vjet me paratë e babait që e kishte pronar të madh tokash dhe tregtar të madh në Fier, ishte kthyer pa diplomë në Shqipëri dhe ca kohë ushtroi zanatin e të jatit. Më vonë ai mori një grua me prikë (pasuri) të madhe dhe me të hollat e saj u kthye në Francë e mori diplomën në Drejtësi dhe erdhi e u bë avokat. Kisha kohë që nuk isha pjekur me të, sa një ditë pas pushimit e gjeta tek motra ime Fahrija. U puthëm e u ngalasëm dhe e urova e pas bisedave të zakonëshme filluam ato politike. Mbaja mënd se dikur Abazi shfaqej si antifeudal demokrat i majtë. Por ç` të shihja, kur fola për luftën, për domosdoshmërinë e saj, na doli se Abazi nga i majtë na ishte bërë i djathtë, nga demokrat na ishte bërë një mbrojtës i madh i të pasurve, me një fjalë kishte ndërruar lëkurën. U grindëm e kushedi se si do të kishte mbaruar grindja, po të mos kishte ndërhyrë në mes motra ime Fahrija. Më nuk e pashë këtë njeri që u bë një qen zinxhiri i Ali Beut (Këlcyrës) e u bë ballist e bashkpuntor i gjermanëve”.

   Por sot pas kaq vitesh njerëz të afërt të Enver Hoxhës japin version tjetër nga ai episod që shkruan ai. Këtë gjë e konfirmon dhe Mërkuri vëllai i Abazit. Në atë darkë Bahriu kishte ftuar dhe Nexhat Peshkëpinë dhe Abazin. Gjatë darkës Enveri filloi të bënte propagandë komuniste dhe ende pa mbaruar fjalën, Abazi i kthehet atij:” Si s` të vjen zor që flet në këtë mënyrë, ti je përzier më një grup aventurierësh antishqiptarë e vagabondë, që kudo që shkoni bëni propagandë bolshevike”. I prekur rëndë nga fjalæët e Abazit, Enveri nxehet keq dhe i` a kthen:” Kur të fitojë Stalini, ne komunistët do t`iua presim kokën ju mutistëve”. Fjalët që tha Enveri i shoqëroi dhe me xheste të duarëve. Pas kësaj, Abazi mori një pjatë dhe qëlloi drejt Enverit i cili largoi kokën dhe pjata u thye në mur. Darka u prish dhe Nexhat Peshkëpia e mori me vete Enverin në shtëpinë e tij për të mbyllur sherrin. Ky ishte dhe takimi i fundit që patën dy kushërinjtë, të cilët ndonëse ishin rritër në një shtëpi, kishin mësuar në të njejtat shkolla, kishin ndjekur drejtime të ndryshme në jetë. Në fillimin e vitit 1944, Abazi vjen në Tiranë dhe në një takim me intelektualët e Tiranës në Kinema “Kosova dhe ai ku midis të tjerave tha:

   “Nëse komunizmi vjen në vatrat tona, meritë e tij do të jetë mjerimi dhe për popullin uria. Njerzit do të vihen në rresht për një copë bukë. Kam jetuar shumë vjet në Francë. Atje librat për komunizmin mbeten rrugëve se nuk i lexon njeri. Këtu njerzit të gënjyer nga disa aventurierë po përkrahin komunistët. Ata do të kujtojnë Siberinë ruse me kampet e përqëndrimit që do hapin”
   Në vjeshtën e 1944-ës kur komunistët ishin afër triumfit, shumë nacionalistë u grupuan në Shijak për tu larguar me anë te detit nga Shqipëria. Në një takim të madh që u mbajt atje, Abazi ju bëri thirrje atyre që të mos largoheshin, por ta vazhdonin luftën deri në fund. Pak ditë pas atij takimi Omari arrestohet nga partizanët në Shijak së bashku me shokun e tij Qazim Shehun të cilët i sjellin në Tiranë në një shtëpi që ishte kthyer si burg pranë rrugës “Qemal Stafa”. Pasi u mbajt për tre muaj aty, Abazi u dërgua në Berat për të dalë në gjygj. Një muaj pas arrestimit, motra e tij Ferro, (gruaja e Nexhat Peshkëpisë) bashkë me vëllanë e vogël Mërkurin, shkuan dhe trokitën në shtëpinë ë Enver Hoxhës (vila e Shefqet Vërlacit) i cili pasi u lajmërua në telefon i ftoi të hynin brenda. Pasi ata hynë në shtëpi, Enveri që po hante bukë i priti shumë ftohtë. Ferro me Mërkurin duke parë atë situatë nuk e hapën fare muhabetin e Abazit. Enveri rëndë rëndë ju drejtua Mërkurit:

   “Hë mor ballist, si i ke punët sikur ta kam lexuar emrin në gazetë?” Mërkuri ngeli i habitur e nuk dinte se ti përgjigjej (në fakt Mërkuri kishte qenë partizan). Në atë kohë në shtëpi hyri Nako Spiro dhe Enveri u largua bashkë me të pa i përshëndetur dy kushërinjtë. Pas disa ditësh Ferro shkoi dhe njëherë tek shtëpia Enverit i cili ja preu shkurt:”Abazin ne do ta dënojmë, se nesër mund të vritet djali yt”. Ferro u largua nga ajo shtëpi pa e kuptuar kurrë kuptimin e atyre fjalëve fatale që i tha kushëriri i saj dhe njëkohësisht Kryetari i shtetit Shqiptar, i cili i kishte arrestuar vëllanë dhe priste ta ekzekutonte. Sipas fjalës që i tha kushërirës Ferros, për vëllanë e saj, më 7 korrik 1945 gjashtë muaj më vonë, Enver Hoxha do e mbante “premtimin”. Në një radiogram, dërguar Gjykatës Ushtarake të Korpusit të IV-të në Berat ai shkruante:” Në përgjigjie të shkresës suaj nr.140. dt.7.VI.1945 aprovohet dënimi me vdekje i Abaz Omarit me shokë. Na lajmëroni datën e ekzekutimit”. Komandanti i Përgjithshëm Gjeneral-kolonel Enver Hoxha. Pas pak ditësh ajo Gjykatë Ushtarake me Prokuror M.Bllaci. e gjygjtar M. Karafili, F. Bedeni e N. Lekdushi, sipas porosisë së Komandantit zbatuan detyrën. Pas pushkatimit një dorë e stërvitur xhelati (K.D. nga Kallarati i Vlorës) me një sëpatë të rëndë ju preu kokat duke i flakur dhe groposur në një gropë të veçantë pak më larg trupave. Vetëm 48 vjet më vonë ai njeri do të pohonte :” Kisha urdhër nga lartë, po të mos j`ua prisja unë, bashkë me kokat e tyre do shkonte dhe e imja”.

   HE MO DINI NGA SUEDIA E BATHORRES DO AKOMA USHQIM NGA INTELEKTUALI PROPERENDIMOR ME SHKOLLEN E BURGUT TE ENVERIT?

   Reply to this comment
 11. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha August 10, 15:04

  E megjithate Edvinity nuk duhet tja hame hakun…
  I ka futur ne pune edhe ne vere tere ‘kazanet’ si fund kazanmi e kallajxhio qe ne keto 6 vjet QIverri nga zanati i kallajxhiuyt ka marre vetem tundjen e BYTHEVE po harron se ka me keq se ngjala kur koke turku e tere krimeve 30 vjet ndaj nje populli te hyjne qe si puna e ushtave apo shigjetave qe te hyjne e ste dalin me …Ike Edvin se dobehesh

  Reply to this comment
 12. intelektuali August 10, 16:37

  Ja ku e ke Demaskimin HORROR o Dini nga Suedia e Bathores, qe eshte vetem maja e ajsbergut te krimeve te pederastit injorant te Gjyles:

  ” Enver Hoxha i preu kokën nipit ballist, Abaz Omari”

  Perrmbledhje nga: intelektuali

  Në 1993-in, eshtrat e tij u gjetën pa kafkën në periferi të
  Beratit, xhelati që bëri krimin dhe që u gjet ne bazë të dokumentave arkivore me emblemen “Top Secret!” dëshmon: “Kisha urdhër nga lartë!”

  Diku në rrethinat e Beratit, në verën e vitit 1993, një grup familjarësh arritën të gjejnë vendndodhjen e një varri të përbashkët, ku në korrikun e vitit 1945, ishin pushkatuar dhe groposur pesë kundërshtarë të komunizmit. Mbasi u gjendë vendndodhja e varrit të humbur për gjysëm shekulli, filluan gërmimet dhe eshtrat e të pestëve filluan të konturohen pak e nga pak. Por, si ne filamt horror tek pesë skeletet e gjetura mungonin krejtësisht kafkat e kokës. Të nesërmen e asaj dite, nga gërmimet e tjera, rreth gropës së madhe, disa metra larg saj u gjetën dhe kafkat që mungonin nga skeletet. Kush ishin ata të pestë dhe pse ishin pushkatuar? Përse eshtrat e trupave gjendeshin në një gropë të përbashkët dhe kokat e tyre të prera ishin flakur më tej? Pas ekzaminimeve të bëra, nga të afërmit u zbulua se midis tyre ishte dhe intelektuali Abaz Omari. Ky intelektual properendimor, ish avokat i njohur, ishte nipi i Enver Hoxhës, djali i vajzës së xhaxhait dhe katër të tjerët ishin shokë dhe bashkpuntorë të tij.

  Kush ishte Abaz Omari?

  Abaz Omari kishte lindur në qytetin e Gjirokstrës në vitin 1906 dhe fëmijria e tij kishte kaluar tek shtëpia e Hoxhatëve, pranë gjyshit të tij Hysen Hoxhës. Në këtë shtëpi të madhe Abazi i vogël luante me shokun dhe kushëririn e tij Enver Hoxhën që ishte vetëm dy vjet më i vogël nga ai. Ai në fillim shkoi në shkollë aty në qytetin e lindjes së bashku me Enverin, për të vazhduar më tej mësimet në Leçe të Italisë. Pas kthimit nga Italia, Abazi dërgohet nga familja për të vazhduar mësimet në Liceun Francez të Korçës dhe pasi e mbaron shkëlqyeshëm atë, fiton një të drejtë studimi për në Paris dhe Grenobël të Francës. Abazi pasi u diplomua në shkencat Juridike në Montpelje në vitin 1939, kthehet në Paris ku studjoi dhe mori leksione në një kurs të gjatë për Histori Arti pranë Akademisë së Arteve të Bukura të këtij qyteti. Gjatë atyre viteve të qëndrimit në Paris, Abazit i erdhi në dhomën ku banonte, kushëriri i tij Enver Hoxha i cili kishte qenë për studime në Montpelje. Abazi me Enverin përveç shkollës fillore në Gjirokastër, kishin studjuar bashkë dhe në Korçë në Liceun Francez. Arsyeja e vajtjes së Enverit për tek Abazi në Paris, ishte sepse në Montpelje ku kishte studjuar për gjashtë muaj, qeveria shqiptare ja kishte prerë bursën pasi ai nuk kishte mundur të shlyente dot asnjë provim. Abazi e mbajti Enverin për disa muaj në dhomën e tij, ku të dy jetonin vetëm me kursimet që ai kishte lënë mënjanë gjatë atyre viteve që studjonte në Paris. Lidhur me këtë gjë në kujtimet e tija vite më vonë Enver Hoxha do të shkruante:

  “…Pasi kishim ngelur në një gjendje të vajtueshme bashkë me kushëririn tim Abaz Omarin, shkonim në restorante kineze të Parisit dhe hanim vetëm pilaf.”
  Duke parë gjendjen e keqe financiare në të cilën kishte ngelur Enveri pas prerjes së bursës, Abazi për ta ndihmuar sadopak, ndërhyri tek Eqerem Libohova, (Ambasadori i Mbretërisë shqiptare në Francë) që ishte miku i ngushtë i Bahri Omarit. Ambasadori shqiptar Libohova e rregulloi studentin gjirokastrit Enver Hoxhën, që të fillonte punë si sekretar i Konsullit të Shqipërisë në Bruksel. Konsulli që ishte një milioner hebre-belg, e mbajti Enverin për disa muaj në punë dhe më pas e përzuri pasi e kapi qe vidhte parate e Konsullates. Pas kësaj Enveri i ngelur pa asnjë mjet jetese në gjendje të mjerueshme, si ngeli gjë tjetër veçse të kthehej në Shqipëri. Në vitin 1939 pasi Abaz Omari përfundoi studimet dhe u diplomua në Francë, u kthye në Shqipëri ku filloi punë si Jurist në Ministrinë e Financave. Pasi punoi për disa muaj në Tiranë, ai u kthye në qytetin e Fierit ku ishte vendosur familja e tij pas shpërnguljes nga Gjirokastra. Me t’u vendosur në këtë qytet, Abazi u lidh me disa nga intelektualët e njohur antifashistë që kishin filluar të grupoheshin. Lidhur me këtë Veli Frashëri përkthyesi i anglishtes i Mithat Frashërit në kujtimet e tija dëshmon:

  “Në shtëpinë e Abaz Omarit në Fier, ne formuam grupin antifashist te rezistencës kundër pushtuesëve italianë që në vitin 1939. Në këtë grup, përveç Abazit bënin pjesë dhe Myzafer Trebeshina, Tefik Cfiri e ndonjë tjetër. Grupimi ynë i rezistencës kishte ide dhe program social-demokrat dhe më vonë ne u bashkuam me grupin e Vlorës që drejtohej nga Skënder Muço”. Pas formimit të Grupit të Rezistencës në qytetin e Fierit, me iniciativën direkte të Abazit u krijua çeta e parë Antifashiste e Mallakastrës e përbërë prej 7-8 vetësh. Veli Frashëri, Abaz Omari dhe Nexhat Peshkëpia, (burri i motrës së Abazit) në vitin 1942 u lidhën dhe me Skënder Muçon në Vlorë dhe formuan një grupim social-demokrat që një vit më vonë në 1943-in arritën ta kristalizonin si Parti. Asokohe ata nxorrën në Fier dhe numrat e parë të gazetës së tyre “Zëri i Lirisë” të cilën e drejtonte intelektualja e njohur Musine Kokalari (ishte dipllomuar në Romë për Filozofi) ku shkruanin Prof. Jusuf Luzaj, Abaz Omari, Skënder Muço etj. Në shtatorin e vitit 1943, Enver Hoxha u nis për në qytetin e Vlorës me nje mision te posacem. Qëllimi i atij udhëtimi sipas kujtimeve të mëvonëshme të Hoxhës, ishte “likujdimi i grupit franksionist të Xhepit e Qorrit” dmth te Anastas Lulës dhe Sadik Premtes në Qarkorin e Partisë së Vlorës. Gjatë atij udhëtimi për në Vlorë, Enver Hoxha qëndroi disa ditë në qytetin e Fierit duke u strehuar në shtëpinë e Llaz Sukut. Gjatë atyre ditëve në shtëpinë e Sukut, Enver Hoxha u informua rregullisht për të gjithë veprimtarinë e Abaz Omarit dhe grupimit social-demokrat që vepronte në atë qytet. Dëshmitarë të asaj kohe tregojnë se atëhere ka pasur dhe një plan të inicuar nga Enver Hoxha për eleminimin e Abaz Omarit. Lidhur me këtë gjë, Mërkur Omari vëllai i Abazit (partizan, ish ekonomist i lartë i internuar për vite në fshatrat e Lushnjes) dëshmon:

  “Në shtëpinë e Llaz Sukut ku ishte strehuar, Enveri thërriti Rakip Kryeziun një gjirokastrit shumë i varfër që ishte komandant i Njesiteve Guerile të Fierit, të cilit i parashtroi planin e eleminimit të Abazit duke i thënë se ajo ishte “porosi e udhëheqjes së partisë”. Në mbremjen e asaj dite teksa po rrija para shtëpisë më thërriti Rakip Kryeziu dhe më tha që të shkoja në shtëpinë e tij se do të më jepte një porosi për Abazin. Unë pa dyshuar e ndoqa prapa dhe kur shkuam në dhomën e tij, ai së bashku me një tjetër që ishte aty, më thanë që atë darkë ta lija portën e shtëpisë të hapur pa çelës, pasi ata do vinin për ta marrë Abazin për një problem që kishin. “Të japim fjalën e komunistit se Abazit nuk i bëjmë asgjë”, më thanë ata. Unë kisha ngelur i shtangur dhe nuk pranoja, kurse Rakipi më kërcënonte me një revole që kishte në dorë dhe më thoshte se po ta bisedoja me njeri atë gjë, isha i dënuar me vdekje. Unë portën nul e lashë të hapur dhe nga frika atë natë nuk i thashë gjë Abazit. Të nesërmen i tregova gjithshka dhe ai mori masa për tu mbrojtur. Pas tre ditësh ata e kuptuan se unë i kisha treguar Abazit dhe na dërguan fjalë se ishim të dënuar nga Partia me vdekje të dy. Pas dështimit të këtij plani, për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Abazit, Enver Hoxha mori masa që gjithshka të mbetej e fshehtë. I vetmi njeri që mund ta dekonspironte atë aksion ishte Rakip Kryeziu, i cili ato ditë u rrethua në një shtëpi në periferi të Fierit nga forcat balliste të Bajrush Kosovës dhe u vra prej tyre si shkak për aksionin e rrëmbimit të Abazit.”

  Në kohën që Enveri qëndroi në Fier për të eleminuar Abazin, lidhjet me të i kishte ndërpreë që pas ardhjes nga Franca. Në fakt për herë të fundit ata ishin takuar në Tiranë në shtëpinë e Bahri Omarit aty nga fundi i viti 1941.Lidhur me këtë takim në librin e tij “Kur hidheshin themelet” Enver Hoxha dëshmon:

  ” Jam zënë keq njëherë me Abaz Omarin, një kushëririn e Bahriut nga i ati, por dhe i yni sepse xhaxhai im Hysen Hoxha e kishte nip (djalin e vajzës) Njiheshim që fëmijë, kur ishim të rinj vinte shpesh në shtëpinë tonë. Edhe ai kishte bërë Liceun e Korçës dhe kishte vajtur në Paris, por pasi kishte qëndruar nja katër vjet me paratë e babait që e kishte pronar të madh tokash dhe tregtar të madh në Fier, ishte kthyer pa diplomë në Shqipëri dhe ca kohë ushtroi zanatin e të jatit. Më vonë ai mori një grua me prikë (pasuri) të madhe dhe me të hollat e saj u kthye në Francë e mori diplomën në Drejtësi dhe erdhi e u bë avokat. Kisha kohë që nuk isha pjekur me të, sa një ditë pas pushimit e gjeta tek motra ime Fahrija. U puthëm e u ngalasëm dhe e urova e pas bisedave të zakonëshme filluam ato politike. Mbaja mënd se dikur Abazi shfaqej si antifeudal demokrat i majtë. Por ç` të shihja, kur fola për luftën, për domosdoshmërinë e saj, na doli se Abazi nga i majtë na ishte bërë i djathtë, nga demokrat na ishte bërë një mbrojtës i madh i të pasurve, me një fjalë kishte ndërruar lëkurën. U grindëm e kushedi se si do të kishte mbaruar grindja, po të mos kishte ndërhyrë në mes motra ime Fahrija. Më nuk e pashë këtë njeri që u bë një qen zinxhiri i Ali Beut (Këlcyrës) e u bë ballist e bashkpuntor i gjermanëve”.

  Por sot pas kaq vitesh njerëz të afërt të Enver Hoxhës japin version tjetër nga ai episod që shkruan ai. Këtë gjë e konfirmon dhe Mërkuri vëllai i Abazit. Në atë darkë Bahriu kishte ftuar dhe Nexhat Peshkëpinë dhe Abazin. Gjatë darkës Enveri filloi të bënte propagandë komuniste dhe ende pa mbaruar fjalën, Abazi i kthehet atij:” Si s` të vjen zor që flet në këtë mënyrë, ti je përzier më një grup aventurierësh antishqiptarë e vagabondë, që kudo që shkoni bëni propagandë bolshevike”. I prekur rëndë nga fjalæët e Abazit, Enveri nxehet keq dhe i` a kthen:” Kur të fitojë Stalini, ne komunistët do t`iua presim kokën ju mutistëve”. Fjalët që tha Enveri i shoqëroi dhe me xheste të duarëve. Pas kësaj, Abazi mori një pjatë dhe qëlloi drejt Enverit i cili largoi kokën dhe pjata u thye në mur. Darka u prish dhe Nexhat Peshkëpia e mori me vete Enverin në shtëpinë e tij për të mbyllur sherrin. Ky ishte dhe takimi i fundit që patën dy kushërinjtë, të cilët ndonëse ishin rritër në një shtëpi, kishin mësuar në të njejtat shkolla, kishin ndjekur drejtime të ndryshme në jetë. Në fillimin e vitit 1944, Abazi vjen në Tiranë dhe në një takim me intelektualët e Tiranës në Kinema “Kosova dhe ai ku midis të tjerave tha:

  “Nëse komunizmi vjen në vatrat tona, meritë e tij do të jetë mjerimi dhe për popullin uria. Njerzit do të vihen në rresht për një copë bukë. Kam jetuar shumë vjet në Francë. Atje librat për komunizmin mbeten rrugëve se nuk i lexon njeri. Këtu njerzit të gënjyer nga disa aventurierë po përkrahin komunistët. Ata do të kujtojnë Siberinë ruse me kampet e përqëndrimit që do hapin”
  Në vjeshtën e 1944-ës kur komunistët ishin afër triumfit, shumë nacionalistë u grupuan në Shijak për tu larguar me anë te detit nga Shqipëria. Në një takim të madh që u mbajt atje, Abazi ju bëri thirrje atyre që të mos largoheshin, por ta vazhdonin luftën deri në fund. Pak ditë pas atij takimi Omari arrestohet nga partizanët në Shijak së bashku me shokun e tij Qazim Shehun të cilët i sjellin në Tiranë në një shtëpi që ishte kthyer si burg pranë rrugës “Qemal Stafa”. Pasi u mbajt për tre muaj aty, Abazi u dërgua në Berat për të dalë në gjygj. Një muaj pas arrestimit, motra e tij Ferro, (gruaja e Nexhat Peshkëpisë) bashkë me vëllanë e vogël Mërkurin, shkuan dhe trokitën në shtëpinë ë Enver Hoxhës (vila e Shefqet Vërlacit) i cili pasi u lajmërua në telefon i ftoi të hynin brenda. Pasi ata hynë në shtëpi, Enveri që po hante bukë i priti shumë ftohtë. Ferro me Mërkurin duke parë atë situatë nuk e hapën fare muhabetin e Abazit. Enveri rëndë rëndë ju drejtua Mërkurit:

  “Hë mor ballist, si i ke punët sikur ta kam lexuar emrin në gazetë?” Mërkuri ngeli i habitur e nuk dinte se ti përgjigjej (në fakt Mërkuri kishte qenë partizan). Në atë kohë në shtëpi hyri Nako Spiro dhe Enveri u largua bashkë me të pa i përshëndetur dy kushërinjtë. Pas disa ditësh Ferro shkoi dhe njëherë tek shtëpia Enverit i cili ja preu shkurt:”Abazin ne do ta dënojmë, se nesër mund të vritet djali yt”. Ferro u largua nga ajo shtëpi pa e kuptuar kurrë kuptimin e atyre fjalëve fatale që i tha kushëriri i saj dhe njëkohësisht Kryetari i shtetit Shqiptar, i cili i kishte arrestuar vëllanë dhe priste ta ekzekutonte. Sipas fjalës që i tha kushërirës Ferros, për vëllanë e saj, më 7 korrik 1945 gjashtë muaj më vonë, Enver Hoxha do e mbante “premtimin”. Në një radiogram, dërguar Gjykatës Ushtarake të Korpusit të IV-të në Berat ai shkruante:” Në përgjigjie të shkresës suaj nr.140. dt.7.VI.1945 aprovohet dënimi me vdekje i Abaz Omarit me shokë. Na lajmëroni datën e ekzekutimit”. Komandanti i Përgjithshëm Gjeneral-kolonel Enver Hoxha. Pas pak ditësh ajo Gjykatë Ushtarake me Prokuror M.Bllaci. e gjygjtar M. Karafili, F. Bedeni e N. Lekdushi, sipas porosisë së Komandantit zbatuan detyrën. Pas pushkatimit një dorë e stërvitur xhelati (K.D. nga Kallarati i Vlorës) me një sëpatë të rëndë ju preu kokat duke i flakur dhe groposur në një gropë të veçantë pak më larg trupave. Vetëm 48 vjet më vonë ai njeri do të pohonte :” Kisha urdhër nga lartë, po të mos j`ua prisja unë, bashkë me kokat e tyre do shkonte dhe e imja”.

  HE MO DINI NGA SUEDIA E BATHORRES DO AKOMA USHQIM NGA INTELEKTUALI PROPERENDIMOR ME SHKOLLEN E BURGUT TE ENVERIT?

  Reply to this comment
 13. lexues i 'Dites' August 10, 18:04

  Me ka shgenjyer ne ate shkrimin e djeshem ai Ilir Yzeiri.Shpresoj te jete nje ‘lapsus’ per nje gazetar me personalitet te lire te pa varur e profesionist kur pasi me te drejte flet èper nje turp te pa pare e4 jo i pari dhe i fundit i Rames si te ish Osman Gazepi e jo nje kryeminister ne republike parlamentare,e nga ana tjeter e ben si lopa io bije vedres se qumeshtit me kembe dhe e derdh te tere kur thote:
  ”Kryeministri me dinjitoz e tranzicionit”!?

  Reply to this comment
 14. intelektuali August 10, 20:27

  abaz omari nje ballist i pamoralte, qe i shkelte me kembe njerezit e varfer ne ate kohe, nje intrigant dhe kumarxhi qe linte leket ne lojra dhe pastaj gjemonte grate e pasura .

  Sa per dijeni te lexuesve te nderuar te dites, abazit ju be gjygji dhe per krimet e bëra U denua me vdekje.

  Dhe U pushkatua dhe shpetoi se per krimet dhe te ligat qe i kish bere familjes time, do TA kishin rrjepur te paret e Mi. Po TA kishin zene do ta kishin varur per gjuhe.

  *******

  Shembull te keq kam marre e kuptoj.
  Nje shembull qe kundermon erë.

  Kam filluar dhe Bej permbledhje te artikujve te shkruar nga njeri e tjetri ke tema e meros. Si ai attikulli i qirias para disa ditesh.

  Me rrena e te shkrojtura mener me b…
  Po vete skam ndonje fare fantazi.
  Me duket sikur jam henri cili_eta.
  Ca fjale te huaja, lexoj nga nje cike Wiki dhe bei permbledhje te paloartikujve te gazetes se fahros e meros apo te faqes me peralla kujto dhe me duket se nuk kundermoj me po bie ere trendline.

  Po cfare do qe te bej ne fund te fundit bie ere thiu.

  Reply to this comment
 15. intelektuali August 10, 20:28

  abaz omari nje ballist i pamoralte, qe i shkelte me kembe njerezit e varfer ne ate kohe, nje intrigant dhe kumarxhi qe linte leket ne lojra dhe pastaj gjemonte grate e pasura .

  Sa per dijeni te lexuesve te nderuar te dites, abazit ju be gjygji dhe per krimet e bëra U denua me vdekje.

  Dhe U pushkatua dhe shpetoi se per krimet dhe te ligat qe i kish bere familjes time, do TA kishin rrjepur te paret e Mi. Po TA kishin zene do ta kishin varur per gjuhe.

  *******

  Shembull te keq kam marre e kuptoj.
  Nje shembull qe kundermon erë.

  Kam filluar dhe Bej permbledhje te artikujve te shkruar nga njeri e tjetri ke tema e meros. Si ai attikulli i qirias para disa ditesh.

  Me rrena e te shkrojtura mener me b…
  Po vete skam ndonje fare fantazi.
  Me duket sikur jam henri cili_eta.
  Ca fjale te huaja, lexoj nga nje cike Wiki dhe bei permbledhje te paloartikujve te gazetes se fahros e meros apo te faqes me peralla kujto dhe me duket se nuk kundermoj me po bie ere trendline.

  Po cfare do qe te bej ne fund te fundit bie ere thiu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*