10 korrik 2018

July 10, 2018 02:00 Updated

10 korrik 2018

July 10, 2018 02:00 Updated
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH July 10, 09:24

  VEND PA SHTET PO ME NISHANE!?

  ‘Kur nuk je i zoti,te dhjesin te tjeret.Kur je i dhjere mos fole’!
  Ne nje mender emision drejtuar nga nje mender gazetar ish ftuar nje mender ‘president’ pergjithesisht burre punetor e i nderuar ku meritat e tij i ka per periudhen e diktatures me emerin Alfred Moisiu.

  Nuk do merem me emerin aqe me teper qe e kam njohur personalisht ne moshe te re e do ish mekat ta gjykosh tjetrin ne moshe te thyer por do trajtoj nje nga thenjet ‘profetike’ te Nolit:

  ‘Lopesimi i karaktereve’!
  Ne tere historine e njerezimit ashtu edhe ne historine e ketij vendi ka pasur edhe politikane edhe ‘burra shteti’,te paret ‘politikanet jane me ‘drite shkurter’ shikojne jo shume larg po si te sigurojne ne zgjedhjet e ardheshme pushtetin ndersa ‘burrat e shtetit’ mendojne jo shume per karriken por per te ardhmen e brezave dhe ketu po perseris thenjen e Linkoln qe thosh:
  ‘Mua nuk me intereson as fitoria e as humbja por ajo qe me itereson ta pranoj humbjen’:..!

  Kur nje ish president ne moshen e trete qe nuk ka me as se ç’fare te fitoje e as se ç’fare te humbe e nuk thote ASGJE o eshte thirrur ne gjendje te renduar psiko-fizike per ta deskritituar o nuk ka ngelur asgje nga te qenurit as politikan e as ‘burre shteti’ po thjesht nje NISHAN qe i eshte ‘LOPESUAR KARAKTERI’.

  ‘Reforma ne drejtesi eshte nga reformat me te mira qe kemi bere’?
  Per ke reforme flet ky mender president qe njeheresh nga goja nxjer dy idjotesi:Qe spaskerkemi patur drejtesi ose nuk ka egzistuar as pushtet gjyqesor e rrjedhimisht shteti i se drejtes dhe ky ka qene thjesht nje NISHAN ne nje vend pa shtet dhe nga ana tjeter nuk arrin as te shikoje e as te degjoje e pale te gjykoje qe ne krye te pilafit te ‘zhdrejtesise’ edhe pse kane kaluar nja vjet jane po ata Gjin Gjone e lalagjone dhe ne krye te te gjitha istitucioneve kane si ‘kryeKar’ nje pasardhes te ‘Nishanit’ Alfred me emer arti Like Floriri edhe ne krye te KLD-keshillit larte te drejtesise,edhe ne krye te KLS-keshillit larte te Sigurise ku dikur drejtohej nga FAZLLIQ?

  ‘Kam pyetur nje nga drejtuesit e sotem per politikat konfliktuare ,nuk po permend emer dhe me tha qe keshu e duan ata poshte”!?
  A mund te konsiderohet politikan e burre shteti nje mender ish president qe ne moshen e trete arrin te thote pas tridhjet vjetesh pa shtet se ‘E duan ata poshte’ kete gjendje sa krriminale aqe edhe antishqipetare e nuk permend EMER!

  Kush jane ata poshte qe kerkojne te ngrohen akoma ne zjarrin qe i vuri ish Shqiperise Neron SALIJA dhe nje ish ‘president’ nuk ka guximin si shqipetar te permendi as emer o nga FRIKA o se karakteri i tij si Nishan eshte LOPESUAR?
  Ata poshte ,moj idjotja ‘gazetare’ apo FAV ZEZE nuk jane Shqipetaret qe mbi 55 perqind nuk votojne kete politike krriminale e antishqipetare atehere pse :
  NUK I VIHET KRIMIT EMER’!?

  ‘Ky kryeminister eshte nga me te miret qe kemi patur deri me sot’ vazhdon perrallat gjysem i pergjumur Nishani Alfred!
  Vleresimin e punes se nje kryeetari qeverrije mbi çfare kriteresh e arritjesh e ben nje ish mender president kur akoma nuk e di qe ne me kushtetuten e IMAMIT jemi:
  ‘Republike parlamentare’ dhe Nishani Alfred ka qene ‘president’ i nje republike parlamentare e jo presideniale ku ashtu si kalif SALIJA dhe Edvini si ish nxenes i tija FSHIJNE BYTHEN me parlamentin shqipetar se per tridhjet vjet nuk perfaqeson POPULLIN po krimin e korrupsioni dhe ‘dePutanat’ qe quhen deputete i emerojne Salija Edvini dhe Like florija dhe e kane te ‘drejten’ ti perdorin si leter higjenike edhe shqinat edhe elvisat salinjanet e pandelinjte si tua doje bytha?

  Mbi ç’fare treguesish ekonomike financiare te mireqenjes,politike e rilindjes se shtetit ben vleresimin ish mender presidenti Nishani Alfred kur shqipetaret kane ngelur rrugeve te Botes mbi nje çerek shekulli pa shtet pa pasuri ne mes te katerr rrugeve si bageti ndersa kreret e xhihadit ne kalifatin e Bathores jetojne parajsen e bejne THJEATRO e orgji nderkohe qe femijet shqipetare ushqehen me miell kafshesh nga krushka Serbi …..

  Me çfare syzesh’ i shikojne arritjet e nje qeverrije e aqe me teper kur flasin per ‘njishin’ keta Nishane nga zyrat komode e studjot ku u sherbejne edhe sekretare dhe bodegarde per ‘MERITEN’ si VARRMIHES qe i bene VARRIN popullit shqipetar e Shqiperise?

  Vetem ‘Lopesimi i karakterit’ qe eshte gjeja me e peshtire per nje shqipetar mund ti lepije bythen e ti prese thonjte nje te ashtuquajturi kryeminister vetem e vetem per te ruajtur PRIVILEGJET e arritura jo per merite por te ndertuar mbi krimin korrupsionin e mbi koka femijesh te pa ngrene shqipetaresh perdorur si KAVJE ORGANESH!

  Pse nuk ben thirrje Nishani Alfred tere kesaj politike antishqipetare ne pensione te ARTA ketu e jashte si dikur kreret e nazizmit SS ne mos te bejne VETEVRASJE le te dorrezojne pensionet e ARTA dhe tere privilegjet ne nje vend me te varferin e Ballkanit e ta jetojne pleqerine si 99 perqind e heronjve te luftes e te punes shumia ne varferi ABSOLUTE ndersa me parate e tyre perdoren per bordello autostrada te krimit e per studio private qe projektojne e ndertojne hale sipas madhesive te bytheve te deputanave e zonjave te para ne kete vend me sistem ekonomik primitiv e gjysem feudal?
  JU NUK JENI AS POLITIKANE E AS BURRA SHTETI POR TURPI I KOMBIT KUJSLINGE NE SHERBIM TE TE HUAJVE E TERE AGJENTURAVE DUKE MOS PATUR ME ..DNA SHQIPETARI PO ME KARAKTERE TE LOPESUARA SI THOSH NOLI

  Reply to this comment
 2. Hasan Zyko Kamberi July 10, 11:32

  ‘Per para ‘Moisiu’ çan dene
  per para ngreh muhabene
  a di kimene prase..

  ‘Moisiut’ kur i rrefen parane
  ters e vertit sherihane
  ja di kimene parase..

  Reply to this comment
 3. SHQIPETAR July 10, 11:39

  BRAVOOOOOO!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. Noli July 10, 12:28

  A te duhen sharlatane
  Qe lepihen ne çdo sahane
  Qe te peròajne vatane
  Ke sa te duash tropojane

  Hall i madh me skraparllinj
  Ka rrezik te hash dhe dru
  Dy ministra le te rrine
  Se na duhen dhe pa tru

  Reply to this comment
 5. L.H July 10, 13:05

  Dita,
  Ke filluar mire nga nje ane me shkrimet e kopertines dhe shkrimin e gramsh ne kopertine si Lufte dhe unitet i te kundertave’ qe quhet ne filozofi ose per ti pare si dy ane te se njejtes medalje.
  Ne shkrimin e sotem te Bedriu Ilamikut qe te kutojne shprehjen popullore per Dhallen jo per Llallen:’Nje nga Dhija e dy nga vija’—UJE flitet me nostalgji per ‘Sokrate te mençun’ qe u kthyen ne Derra te kenaqun si Brokaj Nano,Dade Meksi etj etj qe po te vendoset shteti i se drejtes do perballen jo vetem me drejtesine po dhe me burgun e ne Reç me Saline…ndersa RAMEN nuk di ku ta fuse se i ka ngelur si dopjo gjashte ne dore se i perket edhe ish sokrateve tashme derra dhe ish derrave me pardesy te bardha qe nuk mund te behen Sokrate…
  Gramsh ,ndryshe nga dogmat e Bedriut gjerat i shikon realisht mbi bazen e parimeve te ekonomise se tregut qe ane edhe parime te politikes e demokraise kryesorja Meritokraija….Une nuk njoh as BUAJT e djeshem ne krye te kenetes PS te ‘bufit te kenetes ‘Nano e as BALLEN ne krye te bordellos me pronar Edvinin e nuk mund te bej krahesimin ashtu si do ti besh ti me nostalgji.
  Vleresimi do bere sipas PUNES e jo sipas GUNES si vazhdon te behet tragjikisht ne kete vend kur 99 perqind duhen varur tek palma monat dadot dadet dodat…..Demokraija si pjelle e popullit flet ne SHUMES ..!!!!e jo ne njejes e me edvine salinjane metiste e socialSSaliste….RESPEKT DITA

  Reply to this comment
 6. jetimet e 21 Janarit July 10, 13:45

  1O KORRIKU
  Sot eshte dit e ushtrise
  kufirin tek thana mizorise
  jo vetm serbit po dge greqise
  ish ushtri e Shqiperise..

  ‘Ne korrik piqen me radhe
  pjeshke molle thane dardhe
  kur afrohet Korriku
  Ze te piqet edhe fiku”

  Ka tridhjet vjet nga keto ane
  S’ka buke e uje e jo me thane
  Ne korrik thahet dhe vija
  Vetem shurr uthull nga Salija

  Ne Korrik ngelim ngelim pa lare
  se detin na kan perlare
  Hije vdekjes na ka rene
  prane dijes i pa nxene

  Ne korrik kur piqej gruri
  tani eshte djegur dhe huri
  Shumia jane perzene
  pakia ngelur pa ngrene

  S’ka me shprese me as tek ‘Zoti’
  po nuk vajti SHQUP tek i Zoti
  Zoti jane shqipetaret
  me ushtri e luftetaret..

  Ushtarakeve bashke me lirine
  u kane vjedhur dhe shtepine
  Ajo quhet shtepi qendrore
  kthyer bordello per gojore..

  Nje dekret i qeverrise
  do ish nder i Shqiperise
  SHQUP-i te zotit pa buje
  se gjaku nuk behet uje..

  Reply to this comment
 7. VETERAN I LANÇ July 10, 13:56

  ALFRED MIOSIU DHE BUJAR LESHI APO NISHANI NJERI SI OFIER I LARTE I USHTERISE E DJALE I KOMANDANTIT TE SHTABIT PERGJITHSHEM E TJETERI SI OFIER I SHKOLLES SE LARTE TE BASHKUAR QE MBANTE EMERIN ‘ENVER HOXHA’ PSE NUK I KERKOJNE URGJENT PARLAMENTIT QE ME PROÇEDURE TE SHPEJTUAR TE VENDOSIN RIKTHIMIN E SHQUP USHTARAKEVE PO KERKOJNE TE HARXHOJNE MILIARDA PER THEATRO KU TE MARIN AVDES HAJRIJE HONMET E PROSTITUTAT ME IMUNITET QE KOKEN E KANE MBUSHUR ME TALLASH E BYTHET ME SILIKON HAPUR SI GRYKE ÇIZMEJE??????????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*