10 shkurt 2019

February 10, 2019 01:57 Updated

10 shkurt 2019

Nga Arkiva

February 10, 2019 01:57 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH February 10, 10:59

  BE-BATHORE? DY ‘TRENA’ NE DREJTIM E SENS TE KUNDERT!

  ”Idjotin nuk e qasnin ne fshat,ai kerkonte per grua vajzen e priftit’!
  ———————-
  Ne vend te araDhenjes:
  Perrallat 28 vjet me ‘kAmuniste’ e luften kunder mullinjve me ere te kamunisteve,perrallat me ‘asocim’ apo ‘bashkepunin’ dhe perrallat e nastradinave te kesaj politika krriminale diletante e antishqipetare me ‘hapje negociatash’ e ‘integrim’ vene ne gjume vetem ‘trushpelaret’ militantet e ‘hajdaret’ ,xhihadiste muxhahedine e ‘kosovare’ qe ne kete vend kane zevendesuar shqipetaret!

  Tru shpelaret dhe veçanerisjt ZAGARET e racave ‘Fev ZI’,’lessi’ apo anadollaket ‘e pa ekspozuar’ si minju halesh ,ne sherbim te krereve te krimit e korrupsionit,qe neper ‘klubet e Selanikut’ 29 vjet bejne lloqe kavaje ne vendin me te varfer te Ballkanit,,duhet ta marin vesh njehere e mire se jane pergjegjesit kryesore ne tragjedine e nje vendi tashme mesjetar pa asnje emer te sistemit ekonomik pa asnje lloj forme shteti njohur ne historine e njerezimit”!

  Shqipetaret me tru ne koke e me sy ne balle mbas 29 vitesh per te bere krahesimin e Bathores ku eshte restauruar antishteti islamiko xhihadist,me vendet e BE-se e pse jo edhe te Ballkanit nuk duhet te rrine para televizorit e te degjojne pordhet e dala nga gjirizet pa puseta te Rakipllareve por duhet te ‘lexojne’ e ‘kuptojne’ vepren e Rilindasve me shume se 100 vjet me pare per te kuptuar tragjedine e ketij vendi dhe populli qe ti shpetoje skllaverise e te ‘kuroje’ sindromen e Stokolmit’ per ti shpetuar ‘perdhunuesve’ qe i mbajne peng!

  ‘Evropa me ate here,ishte per det e per lume
  Priste Rusone e Voltere ta zgjuanin nga ai gjume..”
  N.Frasheri

  ‘Shqiperine e mori turku i vu zjarr
  Shqipetar mos rri po duku shqipetar”A.Z.Çajupi

  BE-ja!?
  U ‘krijua’ 17 vite me pare ose u lind ‘shtatanike’ vetem me gjymtyre te karakterit ekonomik e financiar e te drejtat themelore te njeriut dhe me gjithe se protagoniste ishin burra shteti e personalitete pas kaqe pake vitesh po i tronditen themelet dhe kryesisht se mungojne personalitetetet e rangjeve Kohl-Shirak-Thaçer-Çiampi-Prodi te rrethuar nga shume ‘Nobeliste’ qe perfaqesonin tere mendimin ekonomik e shencor e shikonin larg ne horizont te ardhmen pa ‘syze’!

  Vendet e BE-se sot ne krye te tyre kane diletante pupuliste e nacionaliste pjelle e nje krrize ekonomike e financiare te ardhur ne 2008-ten nga Amerika qe nuk mbaron kurre ,dhe i ka çoroditur tere ‘lidershipin’ e BE-se e nuk jane ne gjendje te ‘menaxhojne’ as 50 emigrante ne mes te detit e i lene te vdesin çdo dite duke i bere koke turku per efekt elektoral e pushtet !?

  Vendet e BE-se me lidershipin ‘diletant’ pupulist nuk jane ne gjendje te ruajne as parametrat kryesore te vendosura 17 vjet me pare ,ato te Mastricht si ato te shtetit te se drejtes te te drejtave humane te emigracionit e veçanerisht ato ekonomike e financiare si raportety defiçit-prodhim i pergjithshem me i vogekl se 3 % apo Debit -prodhim i pergjithshem me i vogel se 60 perqind ,inflacion me te madh se 1,5 perqind ne krahesim me vendet me te zhvilluara etj e tj:.

  Mendimi intelektual Boteror sot i eshte rikthyer vepres se Marksit mbi bazen e te ciles po zhvillohet lindje e larget Kina,Japonija,Koreja e Jugut Tajvani e me radhe dhe Marksi sot nder tre me te lexuarit ne Bote po meret shume serjozisht si ‘veper’ qe nuk i perket te shkuares po te tashmes e pse jo te ardhmes!?

  Po Bathorja!?
  Kush jane ‘Burrat e shtetit’ dhe ‘yjet ne ngjitje’ qe me mendimet e tyre e racionalitetin perfekt ekonomiko shkencor do arrijne tere PARAMETRAT e Mastricht si gjithe vendet anetare te BE-se si ne fushen e se drejtave humane ashtu dhe ato me kryesoret ekonomiko-financiare qe te na hapin negociatat!?

  Aarrijme ta kuptojme o sKipetare qe varrmihesit e ish shtetit shqipetar dhe tere bazes ekonomike te tij dhe pasurise kombetare 29 vjet BE-ne shqipetareve konsideruar si ‘koke palare’ ua kane propoganduar mepermjet Zagareve fevzinj Lesi e rakipllare si te ish BORDELLO ku haet ,piet e q.. pa pune e para njesoj si propoganda qe u ben sot ISIS kamikazeve per te vetesakrifikuar e shkuar ne Boten tjeter ku i presin 7 femra te shendosha qe nuk ngopen se beri SEKS!

  A e kini te qarte o sKipetare se keta antishqipetare sa diletante aqe dhe idjote e injorante qe 29 vjet ne gojet e Zagareve ‘integrimin’ e kane konsideruar ‘IKJE’ te shqipetareve dhe kthimin e ish Shqiperise ne çiflig te Agallareve dhe JO si arritje ,ZHVILLIM te tere treguesve ekonomike e financiare ,prones e punes me objektiv rritjen e tere parametrave per te rritur mireqenjen e nje populli sa nje fshat e gjysmen jashte e ngelur pa BUKE dhe na e mban frymen me miell kafshesh Serbija,me mish te kalbur Brazili dhe UJIN e pishem e marim nga Saharaja me VALUTE nepermjet ‘kuçederave’ Monopole qe na e sjellin te amballazhuar ne formen e ‘Mutit te holluar’ e ka dale me mikrrobe !?

  Si mund te kete akoma ‘trushpelare’ qe te strumentalizohen manipulohen si turma nga ca krriminele me imunitet qe i kane zene deren ketij populli qe nuk eshte i LIRE se nuk çlirohet dot nga ANKTHI i sigurimit te nevojave per jetese,kur vazhdojne e u tundin pas 29 vjetesh para hundeve si GOMEREVE akoma fjalen fantazem ‘Integrim’ apo ‘Hapje negociatash’kur ketu nuk egziston SHTETI dhe tere ‘misionaret’ e huaj dhe te BE-Hale e kane shume te qarte se ‘hapja e negociatave’ nuk behet KURRE sepse nuk kemi ASNJE parameter as te te drejtave humane ku popullit i eshte hequr SOVRANITETI e as voton e as votohet dhe tere baza ekonomike bashke me tere pasurite e kapitalet strategjike na kane lene shendene e jane ne emer te kalif Salise Edvinave Like florise dhe tere zagarise!
  Misionaret mender te BE-se qe nuk lane birra e qofte pa ngrene ne kete vend e pasuri pa u bere ortak me kreret e krimit dhe ‘integrimit’ nese kreret e antishtetit BE-ne e kane konsideruar BORDELLO keta mender ‘misionere’ per ‘Shqiperine’ pa shqipetare e kane konsideruar UTURAK per te ardhur vjedhur ngrene e Dhjere!

  Nga e presim ‘integrimin’ nga kreret e krimit e korrupsionit me imunitet qe jane ngujuar ne nje parlament qe nuk perfaqeson shqipetaret po krimin e korrupsionin injorancen e prostitucionin,nga sistem gjyqesor inegzistent nga gjykate kushtetuese inegzistente nga kushtetute kthyer ne leter higjenike,nga prokurori e hajdareve qe vazhdon meret me breket e shukriut,nga tere sistemi ekonomik financiar e bankar inegzistent me banka me shume se sa bunkere,ku jane strehuar fare fis nepermjet nepotizmit e lientalixzmit qe ne Bote perben KRIM e konflikt te RENDE interesash!!

  Nga e presim hapjen e negociatave nga keta diletante te inkriminuar deri ne gryke qe 29 vjet kane mgrene buken e kaurit e kane bere ‘duvane’ e turkut e qe sinjalet e makinave MILIONESHE blere me gjakun e fenmijeve te therir per organe nga XENAT i kane ndezur nga perendimi e timonet nga Lindja fondamentaliste e xhihadiste!?

  Nga e presim ‘hapjen e negociatave’ kur ne jemi me problematiket nder krimet ne BE dhe nuk kem bzbatuar ASNJE rekomandim te BE-se e te ndonje dashamiresi te saj as per reformen ne drejtesi as per rilindjen e shtetit e mbi te gjitha per DEKRIMINALIZIMIN e kesaj politike 100 perqind antishqipetare te inkriminuar qe nuk ben kurre e nuk miraton KRYEREFORMEN e sistemit elektoral ku SHQIPETAREVER pas 29 vitesh tu rikthehet SOVRANITETI e te behen ZOT ne vendin e te PAREVE 29 vjet ‘Toke e Xanun’!

  P.S-A ka ngelur akoma ndonje shqipetar me tru ne koke te besoje akoma se ‘KETA’ duan me gjith mend ‘integrimin’ e ‘hapje negociatash’ apo edhe ‘reformen ne drejtesi’!?Si te shkoje cjapi tek kasapi’!
  A ka ngelur akoma IDJOT qe te ndjeke keta ALABAKE qe nuk njohin as vetvehten e qe kerkojne ‘zgjedhje vendore’ kur BE-ja vazhdon çdo dite ka dy vjet e thote ”Reforme elektorale’!
  Kujt i duhen e perse duhen zgjedhje vendore kur edhe e ashtuquajtura ‘reforme teritoriale’ duhet permbysur si antishqipetare e krriminale si gjithe te tjerat se eshte bere per te punesuar 61 kryetare bashkish e 1600 keshilltare te emeruar nga kreret e xhihadit kur nuk dihet numuri i zgjedhesve qe jane me pak se i keshilltareve!?

  Reply to this comment
 2. dr Ranier Devill(ish shefi misionit EURALIUS) February 10, 13:45

  Para se te pretendoni BE-ne duhet te heqim bishtin dhe ferexhene……..

  ”Ç’fardo qe te thone e te bejne politikanet shqiptare ne parlament,asgje e asnje ligj tjeter nuk do kete rendesi nese nuk zbatohet ligjet dhe reforma ne drejtesi…
  Bashkimi europian ashtu si dhe komisioni e parlamenti Europian do shohin faktet dosjet e jo llafet….
  Shqiperija dhe shqipetaret nuk duhet ti mbajne syte nga te huajt dhe te reflektojne se reforma ne drejtesi eshtew shume me vonese.Duhet kerkuar jo vetem shkaqet por edhe zgjidhja kush duhet te jete ajo strukture per ta shpene kete reforme jetike perpara!

  Proçesi jo vetem eshte dy vjet me vonese kur duhej te kish kohe zbatimi i saj…
  Edhe komisioni nderkombetar i monotorimit me shume vonese megjithese ata vetem vezhgojne,aqta nuk kane pushtet vetem raportojne!!
  Nese ka miliardare ne kete vend e nuk justifikojne burimet nga kane ardhur deri ne brezin e trete atehere strukturat e reja fillojne me dosjet e tyre…1
  Flitet se nuk ka zyra,kjo nuk justi8fikon asgje kur jeni ne emergfjence dhe jane investuar per zyra e lluks miliona euro…te hapen dosjet edhe mbi karrike ..!!!

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit February 10, 13:53

  Kush do rilinde shtetin?????????
  1.-Salija medija,mul noka lul basha salianji Shqina Ballija fevzija,strazimiri apo bythe qiri!!!!!!!!!!!!!!
  2.-Likja mona çizmja,mehmeti, manjani Lubonja yll rakipi vasilet apo bytheqiret??
  3.-Edvini spiroPordha,Mit’had Beu pandi Bythkat UlQInet apo bythQimet::::

  Reply to this comment
 4. gjaku i te reneve February 10, 14:02

  O QORRAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!
  Reformen ne drejtesi bashke me rilindjen e shtetit e pengojune pikerisht ata qe ko0nsiderohen si protagoniste ‘ambasadoret’ e Podestase dhe beograd biberaj,berishave Arvizute lu se jane harxhuar miliarda prandaj nuk arrestohet Salija po kerkohet te arrestohet saje qorri,prandaj nuk arrestohet like florija po kerkohet saje qorri,prandaj nuk arrestohet medija po kerkohet saje qorri,prandaj nuk arrestohen 100 perqind te fullaneve te deputeteve te bodeve te xenave te erik fullaneve po insistohet te arrestohet ‘Saje Qorri’………

  Reply to this comment
 5. MH February 10, 15:14

  Ka ardhe momenti ku drejtesia te vendosin zbatimin e ligjit per drejtesi !
  Arrestimi i krapuliqeve te LSI asht nji parathenie per ti hyre cilizem peshkaqenve te medhej te korrupsionit ne vend.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*