10 tetor 2019

October 10, 2019 01:38 Updated

10 tetor 2019

October 10, 2019 01:38 Updated
Komento

1 Koment

 1. A.GRAMSH October 10, 10:41

  VELLEZËR TE NJE GJAKU APO GJAKMARRËS BRENDA SOJIT!?

  ”Shqyptar’ me vllazen jeni tu ju vra,
  Nder nji qind çeta jeni shpernda,
  Ca thon kam fe ca thon kam din,
  Njeni::”Jam turk”,tjetri :”latin”
  Do thon:”jam grek”,”shkje”- disa tjere,
  Por jeni vllazen t’gjith more t’mjere”! P.Vaso
  ——————
  Ne vend te paraDhenjes:
  Historija e dy vellezerve Abele dhe Kaini trasformuar deri ne legjende biblike ,edhe pse e treguar ne forma te ndryshme thelbi ,’morali”mesazhi’ ngel i njejte:
  ”Edhe Zoti nuk i trajtoi njesoj,dy vellezerit.Ndersa bujkut Kaino nuk ja pranoi frutet e tokes ,dhe ky, duan te thone ,ish shkaku i zemerimit te tij,ndersa bariut Abele ja pranoi frutet e ‘bagetive’ qingjat per ti bere kurban’!
  Fundi i historise -lregjende,qe gjendet e shkruar edhe tek ‘Vangjelet’ perfundon me vrasjen e vellait Abele nga Vellaji Kaino’ qe ngeli tere jeten ‘mekatar’!

  Per ‘vllazerine’ ka shume thenje sipas gojedhenave ,te ndryshme ne popuj te ndryshem.
  Italjanet edhe pse te ‘krishtere’kane nje shprehje tejet te rende e me teper se antihumane kur thone:”Fratelli-Coltelli’!Shqiptaret,historikisht nga popujt me Laike te Europes ‘Vllazerine’ e kane konsideruar si te ‘shenjte’ ndoshta edhe per shkaqe te ndryshme natyrore ,demografike social-eekonomike dhe shprehjet e ngelura jo vetem nuk jane ‘agresive’ por humane te ‘buta’ si :
  ”Vllazeri e mire qesja te veje e te vije’,’Vllazeri e mire po sejcili n’shtepine e vet’,’Yti po yti,mishin ta ha po kocken ta ruan’ e ajo me ‘sinjifikativja’ ‘Gjaku nuk behet uje’…e shume te tjera…!

  Sa gjak shqiptari eshte derdhur e sa ka ngelur akoma nder keto troje e nuk eshte bere ‘UJE’!?
  —————-
  Qe te besh kete lloj analize vte pakten per keto 100 vjet shtet duhet pa tjeter qe te bazoghesh mbi ‘Analizat’ shkencore te DNA-se!
  Vetem analizat shkencore,te DNA-se percaktojne se ‘Shqiptaret’ vazhdojne te jene pasardhes te Abeles, te heroit kombetar Skenderbeu ,te Rilindasve,e heronjve te luftes per liri e pavaresi nga Ismail Qemali,Isa Boletini,Bajram Curri,Hasan Prishtina Selam Musai e Shote Galica e Luigj Gurakuqi ,Noli,Migjeni Qemal Stafa e Tutulani,e mijera e mijera te tjere perfshi 28 mije deshmoret qe derdhen GJAK e miliona shqiptaret qe derdhen DJERSE…!

  Apo ,gjaku pas 100 vjetesh, apo nje shekulli(30 vjet pa shtet) na eshte bere UJE,kodi gjenetik na eshte ndryshuar dhe karakteret na jane ‘LOPESUAR’ dhe dhe Shqiptaret(e ‘kosovaret’) shumica e ngelur jane pasardhes te KAINIT ose femije,niper mbesa te tij qe skane te bejne me me GJAK shqiptari por me gjak ‘bastardesh’ te ‘Prishur’ qe kane te njejtin ‘grup gjaku’ e ‘kod gjenetik’ me ato te Ballaban Pashes,Hamza Kastriotit,Esad Pashe Toptanit,Ahmet Zogollit,Xhafer Deves,Rexhep Mitrovices,Mit’had Frasherit e tere koloboracionisteve tradhetareve qe kane dashur me shume te HUAJIN se sa se sa VELLANE dhe per te HUAJIN edhe keto 30 vjet pa shtet ‘gjakprishurit’ serbo greke me ne krye kalifin SAQLI kane shitur e djegur VATANE!?

  ‘Vellezer te nje gjaku’ per te me ‘marre gjakun’!?
  ————-
  A arrijne ta kuptojne brezat ‘kristal’ qe do te vine nese vertet do rilindi nje dite ky shtet dhe do tu rikthehen tere pasurite kombetare bashke me kapitalet strategjike te arratisura per 30 vjet, pronarit te vertete popullit Shqiptar,se me dogmat nacionaliste antishqiptare krriminale fondamentaliste fetare e integraliste te ISIS..e ne emer te alla akbar jemi 30 vjet me te perçare se kurre permes 128 bandash parti,e ne emer dogmave ‘Vellezer te nje gjaku’ po vrasim njeri tjetrin na kane futur ne lufte brenda ‘Sojit’ e lufte midis te ‘VARFERVE’ qe jane e njihen si luftrat me çfarosese ne historine e njerezimit,shto ketu dhe kryqezaqtat ne ermer te fondamentalizmit islamiko xhihadist!?

  Si mund te konsiderohen ‘vellezer te nje gjaku’ ‘kosovare’ qe nuk flasin shqip dhe me pasaporta shqiptare te firmosur nga NISHANE e krere te xhihadit ne nje vend pa shtet na kane pushtuar bashke me muxhahedine,xhihadiste iranjane libjane afgane tere trojet e te pareve e VATANE!?

  Si mund te konsiderohen ‘vellezer te nje gjaku’,hajdare e ‘kosovare’ pasardhes te Xhafer Devave qe kane lyer duart me gjak shqiptari dhe per turpin e Botes nga koha e luftes se dyte boterore nga pasardhes te luftetareve mite si Isa Boletini,apo mendje te ndritura si Hasan Prishtina e te bejne ‘zgjedhje’ gjithmon te gabuara duke mos LUFTUAR te huajin pushtuesin por duke bashkepunuar me te!?
  A e ka te qarte ky brez ‘kristal’ se ne krye te antishtetit shqiptar jane 30 vjet pakica xhihadisto-fashiste pas ardhes jo te heronjve po te ‘koloboracionisteve’ ku nuk rrjedh ne dejet e tyre GJAK shqiptari po TRADHETARI!

  Si mund te quhen ‘vellezer te nje gjaku’ pasardhesit e Esad pashe Toptanit,tradhetarit me damke te Shqiperise qwe i shiti Shkodren Malit te Zi e Serbise,Ahmet Zogollit simbolit te se keqes obskurantizmit,tradhetise e hajduterise,e Xhafer Devave e tere kujslingeve Mitrovica e Turqinise qe per turpin e Botes jo vetem qe u rreshtuan ne krahun e PUSHTUESVE por strukturuan divizionin ‘SSì’ me emerin e heroit kombetar Skendervbeu e te vetemin kamp perqendrimi ne Prishtine per te vrare e masakruer te rinj Ballkanas e Shqiptare!?

  Si mund te konsiderohen ‘vellezer te nje gjaku’ ‘kosovare dhe hajdare UDB-ashe xhihadiste e fondamentaliste kamikaze te ISIS qe 30 vjet TERRORRIZOJNE nje popull te tere shqiptar qe nga koha e bandave te trustit te ‘lule lakres’ drejtuar nga kalifi Sali dhenderr ne Serbi e propoganduar nga radio zhurma e mergates se Qyqeve ne Ameriqi nga kreret e xhihadit te linjes Biberaj-Beograd-Berishe…duke mbjelle faren e vlla-vrasjes Veri-Juge!?
  Kryeqendra e veriut te ish shtetit shqiptar ,’Shkodra e Moteve’ djepi i kultures dhe historise eshte tridhjet vjet e pushtuar jo nga ‘SHKODRANET’ qe jane perzene po nga xhihadi ashtu si ish kryeqyteti Tirana sot Bathore!?

  Siu mund te quhen ‘vellezer te nje gjaku’ ca ‘hajdare e ‘kosovare’ trushpelare qe kur populli i Kosoves luftonte per tu çliruar nga Serbi e derdhte GJAK ,’ata’ organizonin kontrabanden e tere armatimit e municionit te ish shtetit shqiptar,naftes e shkelnin embargon e vene ndaj Serbise ndersa ‘ushterite’ xhihadisto-fashiste te Bukoshave e Rugaçoviçave ishin vene ne sherbim te dhendurrit serb Karaxhixh Salise si kamikaze me molotov ne duar e TRITOL ne brez per ti vene ZJARRIN per 30 vjet rresht Shqiperise!?

  Si mund te quhen ‘vellezer te nje gjaku’ hajdare’kosovare’ trushpelare fondamentaliste islamike e integraliste te xhihadit qe pas 20 vjetesh po i kundervihen tere Botes per te krijuar shtetin e Kosoves,20 vjet ne protektorat te KFOR e kerkojne ‘bashkim’ me Shqiperine qe e lane edhe kete vend 30 vjet pa shtet dhe i vune TRITOLIN dhe MINAT bashke me pasardhesit e Xhafer Devave dhe KJaraxhixh SALINE!?

  Si mund te konsiderohen ‘vllezer te nje gjaku’ ca hajdare e ‘kosovare’ pa din e pa iman trushpelare ne sherbimk te tere agjenturave ,aventurjere pa TRU ose trushpelare qe ne nje krrize te thelle qe po kalon jo vetem Kosova por mbi te gjitha ish Shqiperija e jo vetem Ekonomike,sociale,politike,fetare po mbi te gjitha morale ,shqip INDETITETI ku njeri vend eshte pa shtet e nuk eshte ne gjendje te krijoje shtet si Kosova e tjetri Shqiperijaq me shtet te permbysur apo antishtet,kalifat..e kerkojne ‘Bashkim’ e flasin ne gjendje deliri per ‘Shqipnine e Madhe?!

  A e imagjinoni o Shqiptare qwe pas 30 vjetesh kur tere Europa..’..kjo kurv e motit’ po kerkon te na mbaje ne vathe jo se i plasi bytha por kerkon te largoje rrezikun e pertandorive turko ruse nga Bytha e saj,dalin aventurjere,alabake antishqiptare si ca gjakprishur e bastarde me mbiemerin KURTI pasardhes se KAINIT e me 200 mije kamikaze jo vetem kerkon te beje spastrim etnik ndaj kosovareve e kundershtareve brenda ‘sojit’ por vjen e ulet kembekryq ne trojet shqiptare si te ish mall VAKEF e kerkon te behet zot shtepije e ,,”Shyqyr qe vdiq vellaji qe ti shkerdhejme gruan’ apo ta vrasim ‘vellaun e nje gjaku’!?

  Ne cilin do vend qe do kish shtet e shteti e katerpushtetet do perfaqesonin shumicen ,shqiptaret,keta ‘KURTET’APO ‘kainit’ jo vetem do ishin shpallur ‘NON GRATA’ si tere bukoshet ibrahimovbiçet e hajdaret’ xhihadistet por do tu mbyllej njehere e pergjithmon pika kufitare ne qaf MORINE e do u hapeshin dyert e Reçit bashke me tere tradhetine e karaxhixh SALINE!

  Kush ‘qeverri’ pas 30 vjetesh pèa shtet,e Shqiperija bordello han pa porta,do te shpalle gjendjen e jashtezakoneshme e me dore te hekurt te krijoje shtetin e se drejtes e tu tregoje vendin tere tradhetise,’hajdareve’ xhihadisteve’ e ‘kosovareve’ ne shernbim te te HUAJVE dhe xhihadit qe ne emer te ‘alla akbar’ 30 vjet vrasin vjedhin perrdhunojne e persekutojne e terrortrizojne nje popull te tere drejt shperberjes!?
  Qeverrija e nudistit Edvin,islam,iko xhihadist,zogist me probleme te shendetit mendor e anarkist integralist qe per rreth ka idjote e Pandelinj,besimtare islamike e kamikace ‘kosovare’ ca Gent Cakaj e Shahine UDB-ashe me kafka BOSH si kamikaze me TRITOL ne brez e me MOLOTOV ne duar 30 vjet dogjen ish Shqiperine dhe kerkojne ‘BASHKIMIN’ e kockave te hajdareve e ‘kosovareve’ ,kujslingeve e tradhetareve te grekeve e serbeve xhihadisteve te ISIS e trushpelareve qe dogjen SHQIPERINE,ndersa shqiptaret kane marre si dikur Izraelitet neper Bote ARRATINE! ‘
  ”Perendi! Ku je?”

  P.S
  ”O sternip i Kainit,tepdil si bari,
  Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi
  Ti na ther e na grin e per qef na ben fli;
  O kukuth e lubi:Hosana,Baraba!”Noli

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim