10 ushqimet që përmbajnë më shumë proteina!

October 9, 2013 11:07

10 ushqimet që përmbajnë më shumë proteina!

Proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat janë tre makronutrientët thelbësorë për shëndetin e organizmit tonë, për rritjen e funksionimin e duhur të trupit të njeriut. Proteinat, të cilat ndërtohen nga aminoacidet, ndihmojnë shtimin e peshës trupore dhe në uljen e kësaj të fundit nëse përdorni një dietë hipokalorike. Një teprim i sasisë së proteinave, nuk është e këshillueshme sepse çon në një punë shtesë të veshkave për eliminimin e mbeturinave. Një pjesë e aminoacideve esenciale për trupin duhet të vijnë nga proteinat shtazore dhe bimore.
Një mungesë në proteina shkakton debolesë  muskulore dhe çrregullon funksionet e organizmit. Nevoja ditore e një të rrituri parashikon konsumimin e 0.75 gr proteina për çdo kilogram të peshës.

 Ja lista e ushqimeve me përmbajtje të lartë të proteinave:

 • Mishi i lopës dhe viçit, 36 gr proteina
 • Frutat e thata, 33 gr
 • Djathi i freskët, mocarela dhe gjiza, 32 gr për një porcion prej 100gr
 • Mishi i pulës dhe gjelit të detit, në 100 gr gjenden 30 gr proteina
 • Peshqit si toni e halibuti, 26 gr proteina në 100 gr ushqim
 • Fileto gici, 25 gr proteina
 • Soja, 17 gr proteina
 • Veza, 13 gr proteina
 • Kosi dhe qumësht soje, 6 gr proteina
October 9, 2013 11:07
Komento

9 Komente

 1. op-ed October 9, 21:06

  Nga e ke gjetur kete peshk me emer “halibut” more trupeshk?

  Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi October 9, 21:41

  Halibuti i nderuar ob-ed rritet në përroin e viçidolit që buron nga shpellat e të njëjtit fshat. Po e hëngre konvertohesh menjëherë në shpellar pa tru! Kujdes !

  Reply to this comment
  • op-ed October 9, 22:18

   I nderuar! Une e di fare mire c’eshte halibuti, por mendoj se artikujt duhet t’i pershtaten kultures dhe dietes sone. Ne vend te “halibut-it” mund te ishte perdorur per ilustrim nje peshk i deteve dhe tregjeve tona, p.sh. gjuheza, rombi, etj.

   Reply to this comment
 3. XXXL October 10, 00:20

  Tani po e kuptojme ne, pse ka kaq shume energji dhe me gjithe diten llap per ato ndodhi, qe ja thote perhere nje mik i supozuar ne telefon shoku Sali Ver Llapa. Deri dje thonim qe energjine e ka nga drogat e forta qe merr, por e verteta qenka ndryshe, ai ne kullen e tij ne Vicidol, ka rritur peshq Ton dhe Halibut (qe vjen nga fjala ha-mut) ne gropen e zeze te halese ku mban rekord edhe per trajtimin e gjelit te detit qe ka ngrene mut pervec se te gropa e tij edhe ne gropat e bashkefshatareve.

  Reply to this comment
 4. gzimi February 2, 14:35

  Shum mir lajmi ,amo a kish pas mundesi me tregu se deri ne qfare sasie me perdor kur ushtron fintes

  Reply to this comment
  • ardit August 13, 11:08

   Nevojat ditore varen nga pesha : llogaritet 0.8-0.9 gr për 1 kilogram të peshës në ditë, me ndryshime në bazë të rëndësisë së aktivitetit muskulor. Për bodybuilding nevojat janë mesatarisht 1.5-2gr për kilogram,në ditë:

   Pesha juaj Proteina gjatë ditës (faktori 1.8g/kg/ditë

   45kg 81 gr në ditë
   50kg 90 gr në ditë
   55kg 99 gr në ditë
   60kg 108 gr në ditë
   65kg 117 gr në ditë
   70kg 126 gr në ditë
   75kg 135 gr në ditë
   80kg 144 gr në ditë
   85kg 153 gr në ditë
   90kg 162 gr në ditë
   Nevoja për proteina ndryshon sipas: moshës, gjinisë, (gratë kanë më pak nevojë pasi që masa e tyre muskulore është më e vogël).Këto nevoja ditore plotësohen duke konsumuar dy ose tri here në ditë ushqim me origjinë kafshësh ose bimësh të pasur me proteinë.

   Reply to this comment
 5. hasan August 5, 12:27

  persh , doja te dija nje diet apo dicka e till qe te me ndihmoje per masen trupore sepse sapo kam mbaru nje program vrapi dhe jam i kenaqur me peshen qe kam por dua te marr vlera ushqimore proteina qe te arrij nje trup te mbushur me mase muskulore , kam filluar te shkoj dhe ne palester , flm

  Reply to this comment
 6. qazim February 19, 21:51

  Do doje te dij cilat Jane ushqimet qe Kane vlera ushqyese te mëdha????!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*