10 vendet me emrat më të veçantë në botë, mes tyre një qytet shqiptar

July 5, 2017 11:28

10 vendet me emrat më të veçantë në botë, mes tyre një qytet shqiptar

Emrat e shteteve dhe qyteteve gjithmonë kanë tërhequr vëmendje për shkak të kuptimit të tyre, apo shqiptimit. 

Faqja worth-seeing.com ka rradhitur 10 emrat më të çuditshëm në botë, ku mes tyre ka futur edhe një emër të një qyteti shqiptar.

Bëhet fjalë për qytetin shqiptar të Pukës, që në anglisht Puke do të thotë “vjell”.

Më poshtë ju sjellim listën e plotë të kësaj faqeje:

1-Why not – (Pse jo) Mississippi

2-Why- (Pse) Arizona

3-Fail-(Dështim) Portugali

4-Puke- Shqipëri, në anglisht (Vjell)

5-Nowhere Else(Askund tjetër) Australi

6-Peculiar(I veçantë), Missouri

7-Acident( Aksident)-Maryland

8- Santa Klaus-Gjeorgji

9-Half.com-Oregon

10-Unlaska-(Jo Alaska)-Alaska

 

July 5, 2017 11:28
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 July 5, 15:36

  “10 vendet me emrat më të veçantë në botë, mes tyre një qytet shqiptar”
  këtu duhet sqaruar se “emër i veçant”është në relacion me një gjuhë!pra në këtë rast me anglishten!!
  po të bësh të njëjtën gjë me shqipen do të gjesh po ashtu shumë e shumë emra të veçantë!!
  në këtë rast unë do të thosha se të veçantë janë emrat e vënë në shtetet anglishtfolëse!
  aspak ato të shqipërisë,gjeorgjisë dhe portogalisë!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?