10 vendet që nuk lejohet t’i vizitoni

March 31, 2018 13:18

10 vendet që nuk lejohet t’i vizitoni

Planeti ynë ka kaq shumë mrekulli për të eksploruar. Megjithatë, ka disa vende që janë shumë të rrezikshme, tepër të mbrojtura ose ndoshta shumë të veçanta për t’u vizituar, madje edhe për udhëtarët më të kalitur.

Këto vende janë shuar plotësisht nga bota e jashtme.

Të ndaluara për publikun, këto vende lejojnë vetëm hyrjen e të autorizuarve.

1 – Receta e Coca-Cola. Megjithëse “receta” ishte një pije e gazuar e ëmbël që u lëshua nga Kompania Coca-Cola, ekziston një shkallë literale në recetën e Coca-Cola, e cila ruhet aq shumë. Është vendi ku ruhet receta e fshehtë e Coca-Cola.

2 – Zona 51: Lincoln County, Nevada. E quajtur edhe parajsa Ranch dhe Dream Land. Ky vend thuhet të mbështesë zhvillimin dhe testimin e avionëve eksperimentale dhe sistemeve të armëve të njohur gjithashtu si Projekti i Zi. Zona 51 konsiderohet gjithashtu si një nga vendet më të mira për të gjetur një UFO!

3 – Qendra e të dhënave në Google: Eemshaven, Holandë. Sa here e keni pyetura veten se ku mbahen të gjitha përgjigjet e Google? Janë në qendrën e të dhënave të Google, e vendosur në Eemshaven, Holandë. Gjëja tjetër që do të pyesësh është arsyeja se pse është një nga vendet më të ndaluara për të shkuar? Mjafton të pyesni në Google, apo jo?

4 – Fort Knox: Louisville, Kentaki Një bazë ushtarake amerikane, e cila përdorte për të strehuar lingotat e arit të Shteteve të Bashkuara. E ndërtuar në vitin 1918, ajo ishte shtëpia e Qendrës së Armatimit të Ushtrisë së SHBA dhe e Shkollës së Armatosur të Ushtrisë së SHBA për 60 vjet.

5 – Dhoma Gjumit të Mbretëreshës: Buckingham Palace, Angli. E vendosur në një cep të kufizuar të Pallatit Buckingham në Angli. Ajo i përket listës së 10 vendeve më të ndaluara në botë. Megjithatë, në vitin 1982, ajo u “pushtua” nga një njeri i quajtur Michael Fagan. Xhesti u konsiderua si një nga shkeljet më të mëdha të sigurisë mbretërore deri tani.

6 – Arkivat Sekrete të Vatikanit; Qyteti i Vatikanit Papa ka pronësinë parësore, ky vend është rezervuari qendror i “akteve” të nxitura nga Selia e tij e Shenjtë. Ashtu si vetë Papa, ky vend është mjaft i ruajtur, prandaj konsiderohet si një nga vendet më të ndaluara për njerëzit e thjeshtë.

7 – Dhoma 39: Korea e Veriut. E njohur gjithashtu si Byroja 39, Divizioni 39 ose Zyra 39. Organizata vlerësohet të sjellë rreth 500 milionë – 1 miliard dollarë në vit ose më shumë dhe mund të përfshihet në aktivitete të paligjshme, të tilla si falsifikimi i faturave 100 $, prodhimi i substancave. Besohet gjithashtu të lehtësojë mashtrimin ndërkombëtar të sigurimeve.

8 – Shpella Lascaux: Vezere Valley, Francë. Kjo dikur ishte një nga atraksionet kryesore turistike në Francë. Kryesisht e vizituar nga arkeologët nga e gjithë bota, shpella është e mbyllur për publikun për shkak të mbrojtjes.

9 – Ishulli i gjarprit: Ishulli Queimada Grande, Brazil. Shtëpia e mijëra specieve të gjarpërinjve helmues, ishulli gjarprit konsiderohet të jetë një nga ishujt më të rrezikshëm në Tokë. Edhe pse është në mesin e 10 vendeve të ndaluara për të vizituar, askujt nuk i shkon në mendje të shkoj atje. Përveç shkencëtarëve dhe entuziastëve të gjarpërinjve…

10 – Ishulli i Veriut Sentinel: Gjiri i Bengalit, Oqeani Indian. Ishulli Sentinel konsiderohet të jetë një nga vendet më të izoluara në Tokë. Besohet se ka një popullsi prej rreth 400 vetësh, ky vend është shmangur për shkak të dhunës dhe kanibalizmit që dihet se praktikohet nga “qytetarët” e tij.

o.j/dita

March 31, 2018 13:18
Komento

1 Koment

  1. MH March 31, 15:11

    Kanibal dhe qytetar nuk shkon.Veni emrin banoret e tije.Si ta futesh si mos ta futesh ne thonjeza qytetar nuk shijon bukur.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*