100 vitet e “Dinastisë Marubi” në Amsterdam

September 18, 2016 16:42

100 vitet e “Dinastisë Marubi” në Amsterdam

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro mori pjesë në ceremoninë e hapjes së ekspozitës “Dinastia Marubi – 100 vite të studios fotografike shqiptare”, në Muzeun “Foam” të Amsterdamit.

Ekspozita me fotot e Marubit u prit me kureshtje dhe interes të veçantë nga publiku holandez, ndërsa në fjalën e saj, ministrja Kumbaro prezantoi një copëz të historisë 100-vjeçare të kësaj dinastie.

Ministrja e cilësoi këtë ekspozitë, jo vetëm një faqe të pasaportës sonë kulturore, por mbi të gjitha si një ftesë për të vizituar Shqipërinë, kur tha se “pasaporta jonë ka shumë faqe që duhen prekur”.

Kumbaro ka ndarë me të pranishmit edhe detaje personale, për rëndësinë dhe famën që kishte Marubi në Shqipërinë e varfër e të paurbanizuar të viteve ’30, kur mungonin rrugët e makinat, e ku njerëz nga të gjitha skajet e vendit niseshin enkas drejt Shkodrës, veç për të pasur një foto nga studioja e Marubit.

“Sot – tha Kumbaro, – është koha kur duhet marrë avioni, trageti apo makina, për të vizituar muzeun më të bukur të fotografisë në Ballkan”, duke iu referuar Marubit, në nder të të cilit, ekspozita e çelur në Amsterdam do të qëndrojë e hapur deri në datën 27 nëntor.

September 18, 2016 16:42
Komento

2 Komente

 1. Dhimiter M. Xhoga September 19, 01:37

  Faleminderi zonja Ministre-sa bere per MARUBET.

  Eshte kenaqesi kur degjon kesi arritie per vleresimin dhe propagandimin e nje nga themeluesit e artit te Fotografise shqiptare “MARUBI”, qe kete 100 vjetor e feston me nje ekspozite dinjoze ne Amsterdam,mes Europes.
  Faleminderit ministres Kumbaro, qe mer pjese ne ate evendiment.”Fotografia shqiptare” po ecen e po ecen mire; natyrisht ka dhe me mire.
  Ne krenohemi me “MARUBET”
  Keshtu gjera te mira beni per te ngiitur imazhin e vendit tone, qe dashakeqesit dhe na pergojojne.
  “Karvani te eci perpara pa qente le te lehin.

  ***
  “FRASHELLINJTE e RINJ” mes TORONTOS.

  Kjo e diele do te qyhet “E diela e Frashelinjve” ne Torono,si nje dite e njohies se vepres te me te riut Frashelli,(ani se kaluar te 60-tat), Albert Frasheri, nje nga pasardhesit e asaj familie te madhe Rilindase,
  Frashellinj,sjelle krijimin e tij ne;Librin “Magjia e Rilindies Kombetare”( studime).
  Perurimi i ketij libri,organizohet nga Shoqata “Shqiptaro Kanadeze” me kryetar z. Ramadan Kellezi drejtues,sa operatorin eTv. “Pasqyra shqiptare Ilr Lena. .**
  Shkallet e ballkonit hyries ne kete mjedis,u gjalleruan ne ora 11 te para dites se sot,e dielle 18 shtator,si te ishte nje ceremoni dasme “Tiranase”.
  Takime perqafime, pa patur nevoje per prezantime; ishin gjithe,ZEMRAT SHQIPTARE”

  Aktiviteti zhvillohet,ne qender te Toronor e pikersht Rr.”Anete” 145, ne nje librari moderne me te gjitha anekset,mblidheshin e migrante shqiptare nga te gjith trevat dhe mosha.
  Te paret edhen Flora Mullai,nje devollite pasionate e librit,sa cifti Antoneta e Leko Lido,lidhur jeten nje Gjirokastrite,ky djale Librazhdi. Pas tyre elbasanasi
  Bashkim Carcani,qe,(doli bashkefshatari im Zavalanlli, ai, bir nga Zavalina e Elbasanit,(e ralle kjo, zbuluar nga une kur i thashe jam nga Zavalani i Dangellise nga ka orighinen gjithe ai fashat.,Kjo kur ai tha, fshatin e tij Zavalina ne malesine e Elbasanit,babaxha djale-burre.
  Prane tij, si te priste radhen me identifikimet e mia, Linda Carcani nga Velca e Pogradecit me Guralum Bregun nga Zemlaku i Korces,sa kolegu mesues Guri Bregu nga Devolli, qe me beri ti tregoj miqte e mij te shumte nga ky fis,ne Tirane me Bashkim Bregun,ish oficer,(doli xhaxhai i tij) krah tij, Fatmir Duli nje Gjirokstrit Dibrar..(fotograf sot).
  Me terhoqi vemendien -pse nuk na flet gjysh( per te hap bisedes)- nje babaxhan Burre qe me befasoi Ishte Jani Papadhimitri, nje nga kuadroh specialist ne zgjidhjen e tij.pas tij, Aferdita Konomi nga Durresi dhe kjo, me shokoi me miqte permendur me krye mikun z. Tarreli nje ng bashkepunoret paresore te”Fjales lire”….
  Me djalin Arben Saraci,do te shastisesha,djali Armir Saracit, miku im ne Tirane.
  Vargu i te ftuarve nuk mbaronte ora po afronte 11 sa u hap dhe salla e aktivitetite ne te Ilir Lena monton aparatet e tij te filmimit.
  Ja me erdhi si te merte karamelen e qirasies Arben Serani nga Dibra sa Lindor Shtembari, qe nuk ishte nevoja a pyesie, Shtemparet miqte e mij nga Lushnja ne Tirane,me ne krye Dhimitr Shtembarin,adashin tim sa krijues.
  Nje rreze vezulluese me pershkoi syte, kur shoh te dale nga vetura,qe e drejtonte vete,Ruki Konda,ish kryetare e sukseseshme e kesaj shoqate sot Antare nderi e saj.
  I nderpreva bisedat me perqafime,si gjysh qe jam.( festuar 80 vjetorin mes tyre),me te ruaj kujtime te mira ne aktivitetet e shqoates qe s’harrova ta pyes ku i ke shkoket..fjala ishte per veteranet Nga ish kryetari pare MuharremXhaferi,e pas tij, Petraq Peci.sa veteranet; Pr. Kristian Bukuroshi,shkrimtari mirenjohur Vangjush Ziko.sa Kliton Verlin, Pr. Mina Naqen sa Ilir Ficon me skulptorin emirenjohur Ytbi Tarreli.Me futi nje kritike si di ajo…
  Si me porosi pas saj,erdhi dobesia ime per “cupat” tiranase,(ato vitet e para pas 2005-ses, N/kryetare sa ekonomiste shoqates ato vite; znj Tafaj.si gjithnje organizatore,sot mare persiper”banketin modest”.E pas saj Ilda Mulla, Gjirokastrite, me ne krah nje vajze sipatike,sa mbaruar Universitetin.si mu prezantua; Irisi Kazanxhiu,cupa e Alfred Kazanxhiut.me te, po ashtu Lusi Brace.e Edmondit kolegut tone.

  U zhvillua ceremoonie, si nje feste e vertete.Salla u mbush plot e perplot sa rinia rrinte ne kembe.
  Une ani se me i moshuri nga pjesmarresit, u bera i zoti i shtepise,sa pritur te gjithe njeri pas tjetrit, emigrante te te gjitha moshave, qe s’kishe nevoje ti pyesie, buzeqeshiet dhe bisedat e tyre ne shqip e gjalle ruan ate mjedis ne kryqezimit te ruges “KELE” dhe “Anete st”.
  E hapi kete aktivitet z. Ramazan Kellezi, qe se pari falendoi sponsrizuesit e ketij aktiviteti znj Mirela Saraci e cila ne fjalen e saj do nenvizonte:
  -E dini pse e bera kete; se pari si shqiptare,jo si TEZE e Bertit.Nuk me harroen,sa k bere Ai per mua nga nxenese ne Gjimnazin”Petro-Nini-Luarasi” deri sa mbarova universitetin,Nje prind e shkuar prindit si specialist,si mesues matematike.(sot me grada shkencore).Ani se i matematikes ndihmen e pare ma ka dhene ne nje hartim,(isha ne Mature). Pos kur dola ne pune, e meresha me statistika, ai, mbi koke…Nuk ia shperblej dotate miresjellie te tij si specialist ,jo m me organizimin e ketij aktiviteti ketu ne Toronto.E falenderoj sa ka bere me kete liber te fundit dhe me parathenien ne gjuhen Anglisht qe perdor Kanadaja
  Shkurt, se shumica e pjesmarresve e kishin marre librin autori pershkoi momentet kyce me kryefjale ; c’e shtyri ate ta botonte kete liber:
  -Mangesite e vena re deri me sot,sa deri mosperfillia nga disa ” njesha” te shkrnces perkatese shqipare,
  U am mirenjohes miqve te shumte sa njeiut tim Alfred Prasheri Pr. Dr i nderuar antar i Akademise shqiptare aktualisht.qe eshte bre kryesori ne nxitien time per kete sipermarie serioze.E di qe “MJERIMI I POPUJVE eshte PADITURIA”-kjo me shtyti gjithashtu,Ju jam rreferuar oenave te mbadha sa miqve te vertete te shqiperise deri tek Bajroni me shoke.Dua te ngulit tek cdo shiptar: ZOTI DO GJUHEN AMTARE- kete etheksoj sidomos per ne ne emigracion.Ndalova pos krereve te historiise sone, tek figura Gjergj kastriotit Skenderbeu, qe them se i kemi borxh sa ka bere Ai.
  Vete Europa thote -jemi debitore ndaj figures se SKENDERBEUT. Dhe se fundi ju drejtohem kryesisht te RINJVE te kombit tone. ata ti drejtohen me mire e sakte Origjines, Identiteti dhe vetedijes. Le te marin shembull nga shtetet e zhvilluara; nga Amerika ne Irlande apo deri ne Azi e Afrike, c’bejne per keto probleme te identitetoit etj atdhetare.Per kujdesin per brezin me te ri femijet kam ndaluar e sjelle shembuj qe duhen vene ne jete.
  .
  Pa tij, folen njeri pas tetrit diskutante,qe vleresuar ate pune qe spaguhet me para, ky;”Frasherlli” ne GEN.
  110 botime ka arritur te botoje, te radhes, po na e sjell nga Italia.DOKTORI i SHKENCAVE MATEMATIKE.
  Nje fjale jo te zakonte po teme shkencore studimi per te nderuarin Albert solli ne kete aktivitet Ilir lena(lene bashkeshorten me filmimin),mori duartokitie nga salla.
  Per kete nuk po zgjatem as per diskutimet e bera pasi do ti shikoni te pasqyruara ne dokumentarin film, qe do shoqeroje kete aktivitet deri ne Tirane.
  .Gjithnje nen sinjalete filmimit bere si gjithnje Ilir Lena,sa foto amatoret s’mbaheshin.
  Njeri pas tjetrit folen Znj Ruki Kondaj,qe pos te tjerave do ta falenderonte autori se na con tek e kaluara, e harruar jo pake nga vitet kaluar.. Mirela Saraci sa kosovari emigrant ktu ne vite sa jurist i pa pune Sokol Asllaku,se sa jemi diskriminuar tje ne kosove deri SKLLAV trajtuar…do te thoshte dhe,ne nuk njohim akoma herronjte e vertete te trevave mbareshqiptare, .Historine tone na e kane marre te tjerret…sidomos ate te Kosoves.Nga njerezit qe bejne programet ne shkolla thellohen me shume.Duhet qe njerezit e ditur te lidhen me mire me popullin.Te behet “BASHKIM” i njerezve te ditur,- do theksonte ai.
  Nje ish nxenese e Albertit ne Burel do te thksonte se nuk i harroej ai rrethi jashte shkollor qe benim me te per mesimin e Italishtes e sa u trasferua Ai, ne e lame.,
  Pas ketyre diskutimeve u shtua nje kotejitjeshte e si eshte zakoni ani se me “Kokakola”e “Leng portokalli”si eshte ketu rregulli ne kesi aktivitetesh u ndame me njeri tjetrin duke plotesuar mangesite e numerave te telefonave, qe lidhemi e nxjerim DUFIN,si larg atdheut, keshtu do me percilte mua veterani kuader, Ardian Venhari krah Lesh Rca nga Burreli.

  I findit me dha doren kryetari ramadan kellezi qe me porosit – gjyshi cdo te shtune e te diele kemi aktivitete. Te duam midis nesh. Po deshe djem kemi plot te te shpien ne shtepi sado von te mbarojme.

  Toronto 18-09-2016 Dhimiter M Xhoga
  (Guri Naimit D.)

  Reply to this comment
 2. A September 19, 18:34

  Kerkojme me shume foto nga kjo ekspozite e fotos se “Marubit” ne Amsterdam te Hollandes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*