Pyetje-Përgjigje me Kryeredaktorin (I)

January 26, 2014 18:58

Pyetje-Përgjigje me Kryeredaktorin (I)

January 26, 2014 18:58
Komento

188 Komente

 1. Horri i Bulevardit January 27, 12:33

  Zoti Thano, do te ishte mire qe Berishen mos ta jepni si lajm, sa here ai shkruan brockullat e tij ne faceboock, duket sikur i beni reklame.
  Gjithashtu edhe disa lajme kanibaleske, sic ishte rasti i atij debilit qe perdhunon nenen e vet, mos te pasqyrohen fare, ne nje gazete serioze.
  Por dua te theksoj, se shkrimet ne faqet e gazetes suaj, jane te nje niveli te kenaqshem.

  Reply to this comment
  • THANO January 27, 16:23

   Faleminderit i dashur per sugjerimet.
   Shpesh eshte e veshtire te marresh vendim nese duhet botuar apo jo nje informacion i caktuar.
   Jemi nen presionin e disa faktoreve njeheresh, perfshire nevojen e informacionit, jo thjesht si informacion, por edhe si kontekst i botimit te njehershem ne mediat e tjera. Konkurenca eshte e forte, secila media, perfshire Diten deshiron ti kete te gjitha.
   Personalisht jam dakord me sugjerimin tuaj. Une dua nje Dite te fokusuar te analiza. Sinqerisht nuk do doja qe te perfshija lajme te kronikes se zeze kur ato nuk perfqasojne nje fenomen apo nje tendence shqetesuese per te gjithe shoqerine. Por gjithashtu mbani parasysh qe hapesira e vendim-marrjes eshte e gjere, perfshin edhe redaktoret e rubrikave perkatese, te cilet argumentojne shpesh prane meje nevojen e botimeve dhe une ndaj vemendje me arsyet e kolegeve te mi.
   Te pershendes dhe te ndjek me shume inetres ne reagimet online :). Nuk e them kete thjesht per kortezi. Ju jeni te rendesishem per ne. Prej teje dhe lexuesve te tjera kuptoj rrugen nga duhet te ece Dita.
   Faleminderit dhe lexohemi

   Reply to this comment
   • CAPAJEVI February 7, 20:24

    Zoti Thano ! edhe mbas spiegimit tuaj une mendoj qe publikimi c’do dite i thenieve te nje te cmenduri ne gazete, demton higjenen e kultures te te shruajturit.C’kusur ka lexuesi….

    Reply to this comment
 2. LORA January 27, 17:28

  Zoti A.Thano ju jam mirenjohese per informimin qe marr nepermjet gazetes “Dita”,sidomos ne versionin online.
  Kam nevoje per nje informim me te plote per problemet ekonomike dhe financiare ,ne vend.Nepermjet ketij informimi e kam me te lehte ta deshifroj ate politik;anasjelltas nuk e bej dot ose ka shume te ngjare te gaboj.Mendoj se keni kapacitet per ta bere kete.
  Ju uroj perhere pune te bare!

  Reply to this comment
  • THANO January 27, 19:18

   Pershendetje Lora.
   Ndajme te njejtin koncept per rendesine e informacionit.
   Analiza ekonomike eshte nje nga fushat ku deshirojme te perqendrohemi.
   Ne versionin paper, eshte pak me e veshtire te gjesh vemendje per ekonomine per shkak edhe te targetit te lexuesve, por online patjeter.
   Faleminderit dhe lexohemi

   Reply to this comment
 3. feniks January 27, 19:48

  Zoti Thano!
  Jeni bere per nje kohe jashtezakonisht te shkurter nje burim i besueshem dhe frymezues informacioni dhe gazeta me atdhetare ne trojet shqiptare!!
  Me terheqin vemendjen tek ju vecanerisht analizat politike,shoqerore,ekonomike dhe investigative!!
  Ne faqet tuaja une gjej veten time ndaj ju kam gjithnje nje ushqim shpirteror i pazevendesueshem!!!
  Me deshiren,qe te beheni akoma me te mire,sugjeroj:
  -Si bir i nje partizani te Pezes se Babe Myslimit,te Brigades 22 Sulmuese,qe luftoi deri ne Clirimin e te gjitha trojeve ne ish Jugosllavi ,duke theksuar sidomos faktin,qe ka qene edhe CLIRIMTAR I QYTETIT TE SHKODRES NATEN E 28-29 NENTORIT 1944,jam ndjere jo mire,kur ne faqet tuaja jane botuar shkrime,qe BALTOSIN LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE,DITEN E CLIRIMIT,29 NENTORIN,LUFTEN E 4 DIVIZIONEVE PARTIZANE NE ish JUGOSLLAVI DHE GJAKUN E 650 BIJVE E BIJAVE DESHMORE TE RENE NE KETO LUFTIME !!
  Ne kete kuader,me poshteruesja ka qene BOTIMI I PA VLERE E I PA VERTETE I NJE DITARI TE NJE NAZISTI GJERMAN,QE PERDHOS FIGUREN MITIKE TE PARTIZANEVE TANE!
  Nuk mund te pretendojme,qe nje ARMIK I EGER NAZIST te na vleresoje ne realisht!!!
  Tentohet paturpesisht,qe LANCL-i te etiketohet si LUFTE CIVILE,sidomos nga bijte e atyre qe bashkepunuan me pushtuesit!!!
  -Figura e Enver Hoxhes,si udheheqes i LANC-it duhet te jepet e plote dhe jo nen trysnine e kolaboracionisteve,qe nuk i lidh asgje me kete lufte!!!
  Fakti qe SHBA dhe Britania e Madhe e njohen dhe e mbeshteten kete lufte dhe PARTIZANET si FITIMTARET E VETEM te saj,jane tregues se Enver Hoxha duhet te theksohet e te vleresohet sakte per kete periudhe te LAVDISHME!!!
  -Edhe populli kosovar ka luftuar kunder pushtuesve gjermane,duke formuar disa BRIGADA PARTIZANE KOSOVARE,qe i dhane te drejten atyre,pas lufte ,te KONSTITUIMIT TE KRAHINES AUTONOME!!!
  Lufta e Dyte Boterore ka qene LUFTA me e pergjakeshme ne historine e njerezimit,ndaj eshte ne NDERIN E ATYRE,QE LUFTUAN KUNDER NAZI-FASHISTEVE te mburren me PARTIZANET qe bene te mundur rreshtimin edhe te kosovareve ne KOALICIONIN FITUES BOTEROR!!!
  Per cudi as vete kosovaret nuk shkruajne per keto ngjarje te lavdishme,por ndihen me shume ata,qe jane bijte e atyre qe u rreshtuan ne krah te pushtuesve duke formuar DIVIZIONIN FAMEKEQ NAZIST “SCANDERBEG”!
  -Brezat e soten e te ardhshem duhet ta njohin sakte historine,por TRADHETARI AHMET ZOGU,ESAT PASHE TOPTANI etj duhet te demaskohen me fakte per demet e medha qe i kane sjelle ketij populli e jo t’i vendoset shtatorja e turpit ne mes te Tiranes!!!
  -Gjykoj se edhe botimi i disa ditareve personale,te pjesemarresve ne UCK-ne ,ku nxjerrin ne pah VETEN E TYRE e jo te verteten historike te te gjithe FAKTOREVE E AKTOREVE qe bene ate lufte,nuk ka sjelle asnje te mire,vec BALTOSJES SE KESAJ lufte heroike!!
  Faleminderit!

  Reply to this comment
  • THANO January 27, 21:16

   I dashur Feniks
   Une kam te njejtat ndjesi dhe mendime lidhur me Luften dhe nuk kam dilema per ate qe ka ndodhur. Kam edhe vete nje personalitet luftarak 🙂 dhe ju besoj e ndjeni kete duke lexuar Diten.
   Ju thoni qe nuk mund te pretendojme,qe nje ARMIK I EGER NAZIST te na vleresoje ne realisht!!
   Pa asnje medyshje mendoj si ju. Vleresimet e gjeneralit gjerman mbeten vleresime te nje ushtaraku gjerman. Dhe ne hyrjen e atyre botimeve, dita ka theksuar qe ky eshte nje kendveshtrim qe duhet lexuar ne kontektstin e luftes dhe te statures se personit.
   Pyetja qe kam per ju eshte: A duhet ti njohim keto dokumenta historike? une them se po. Eshte gjithmone me mire te njohesh dhe te vleresosh sesa te injorosh dhe te ndalosh. Ky eshte debat i gjere.
   Meqe jemi ne kete pike deshiroj tju njoftoj qe neser ne DITA, do keni mundesi te lexoni nga e njejta linje dokumentesh te deklasifikuara te arkivave amerikane, disa dokumente te CIA-s, vertet mbreselenese per Ahmet Zogun. Ju sugjeroj te mos i humbisni 🙂

   Reply to this comment
   • feniks January 28, 00:16

    Zoti Thano!
    Faleminderit per pergjigjen tuaj!
    Ju keni mendimin dhe te drejten tuaj te gjykoni ne se duhet botuar apo jo gjithcka,qe shkruhet per HISTORINE E POPULLIT SHQIPTAR,ndersa une jam kunder ketij mendimi!!!
    Dokumentet e huaja mund te studiohen neper arkiva,botime historike ,biblioteka etj,por jo te botohen ne shtypin e dites duke dhene intervista te ARMIQVE te Shqiperise,qe vlera e tyre eshte vetem baltosja e se vertetes!!
    Atehere sipas jush,le te fillojme e botojme se cfare thone serbet per kosovaret dhe ne shqiptaret ne pergjithesi!!
    Mbusheni gazeten me foto nudo,barsaleta seksi,krimet e perditeshme dhe deponimet e vrasesve apo hajduteve neper gjyqe!!!
    Intervistojeni Sali Berishen dhe zagaret e tij cdo dite,qe te njihemi me sakte e me gjere se cfare mendojne ata per qeverine Rama!!!
    A do na vinte mire ne,sikur te na botonin ne shtyp sharje per prinderit,te afermit etj???
    Ne se gjykoni se keshtu shtoni audiencen,une them se gaboni!!!
    Theniet e armiqve mund t’i citoni ne raste te vecanta te nxjerra nga konteksti e jo te behet norme gjoja per informacion!!!
    Te reklamosh sharjet e armiqve tane kunder ngjarjeve me madhore te kombit eshte gabim i pa falshem!!!
    JU QOFSHI!!!
    Biznesi beka gjithcka!!

    Reply to this comment
    • kokpalari i 21 janarit January 28, 01:52

     O feniks me duket se po i ngaterron gjerat. e lexova si letren tende si pergjigjen e kryeredaktorit. Nuk eshte njesoj