Pyetje-Përgjigje me Kryeredaktorin (I)

January 26, 2014 18:58

Pyetje-Përgjigje me Kryeredaktorin (I)

January 26, 2014 18:58
Komento

189 Komente

 1. Horri i Bulevardit January 27, 12:33

  Zoti Thano, do te ishte mire qe Berishen mos ta jepni si lajm, sa here ai shkruan brockullat e tij ne faceboock, duket sikur i beni reklame.
  Gjithashtu edhe disa lajme kanibaleske, sic ishte rasti i atij debilit qe perdhunon nenen e vet, mos te pasqyrohen fare, ne nje gazete serioze.
  Por dua te theksoj, se shkrimet ne faqet e gazetes suaj, jane te nje niveli te kenaqshem.

  Reply to this comment
  • THANO January 27, 16:23

   Faleminderit i dashur per sugjerimet.
   Shpesh eshte e veshtire te marresh vendim nese duhet botuar apo jo nje informacion i caktuar.
   Jemi nen presionin e disa faktoreve njeheresh, perfshire nevojen e informacionit, jo thjesht si informacion, por edhe si kontekst i botimit te njehershem ne mediat e tjera. Konkurenca eshte e forte, secila media, perfshire Diten deshiron ti kete te gjitha.
   Personalisht jam dakord me sugjerimin tuaj. Une dua nje Dite te fokusuar te analiza. Sinqerisht nuk do doja qe te perfshija lajme te kronikes se zeze kur ato nuk perfqasojne nje fenomen apo nje tendence shqetesuese per te gjithe shoqerine. Por gjithashtu mbani parasysh qe hapesira e vendim-marrjes eshte e gjere, perfshin edhe redaktoret e rubrikave perkatese, te cilet argumentojne shpesh prane meje nevojen e botimeve dhe une ndaj vemendje me arsyet e kolegeve te mi.
   Te pershendes dhe te ndjek me shume inetres ne reagimet online :). Nuk e them kete thjesht per kortezi. Ju jeni te rendesishem per ne. Prej teje dhe lexuesve te tjera kuptoj rrugen nga duhet te ece Dita.
   Faleminderit dhe lexohemi

   Reply to this comment
   • CAPAJEVI February 7, 20:24

    Zoti Thano ! edhe mbas spiegimit tuaj une mendoj qe publikimi c’do dite i thenieve te nje te cmenduri ne gazete, demton higjenen e kultures te te shruajturit.C’kusur ka lexuesi….

    Reply to this comment
 2. LORA January 27, 17:28

  Zoti A.Thano ju jam mirenjohese per informimin qe marr nepermjet gazetes “Dita”,sidomos ne versionin online.
  Kam nevoje per nje informim me te plote per problemet ekonomike dhe financiare ,ne vend.Nepermjet ketij informimi e kam me te lehte ta deshifroj ate politik;anasjelltas nuk e bej dot ose ka shume te ngjare te gaboj.Mendoj se keni kapacitet per ta bere kete.
  Ju uroj perhere pune te bare!

  Reply to this comment
  • THANO January 27, 19:18

   Pershendetje Lora.
   Ndajme te njejtin koncept per rendesine e informacionit.
   Analiza ekonomike eshte nje nga fushat ku deshirojme te perqendrohemi.
   Ne versionin paper, eshte pak me e veshtire te gjesh vemendje per ekonomine per shkak edhe te targetit te lexuesve, por online patjeter.
   Faleminderit dhe lexohemi

   Reply to this comment
 3. feniks January 27, 19:48

  Zoti Thano!
  Jeni bere per nje kohe jashtezakonisht te shkurter nje burim i besueshem dhe frymezues informacioni dhe gazeta me atdhetare ne trojet shqiptare!!
  Me terheqin vemendjen tek ju vecanerisht analizat politike,shoqerore,ekonomike dhe investigative!!
  Ne faqet tuaja une gjej veten time ndaj ju kam gjithnje nje ushqim shpirteror i pazevendesueshem!!!
  Me deshiren,qe te beheni akoma me te mire,sugjeroj:
  -Si bir i nje partizani te Pezes se Babe Myslimit,te Brigades 22 Sulmuese,qe luftoi deri ne Clirimin e te gjitha trojeve ne ish Jugosllavi ,duke theksuar sidomos faktin,qe ka qene edhe CLIRIMTAR I QYTETIT TE SHKODRES NATEN E 28-29 NENTORIT 1944,jam ndjere jo mire,kur ne faqet tuaja jane botuar shkrime,qe BALTOSIN LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE,DITEN E CLIRIMIT,29 NENTORIN,LUFTEN E 4 DIVIZIONEVE PARTIZANE NE ish JUGOSLLAVI DHE GJAKUN E 650 BIJVE E BIJAVE DESHMORE TE RENE NE KETO LUFTIME !!
  Ne kete kuader,me poshteruesja ka qene BOTIMI I PA VLERE E I PA VERTETE I NJE DITARI TE NJE NAZISTI GJERMAN,QE PERDHOS FIGUREN MITIKE TE PARTIZANEVE TANE!
  Nuk mund te pretendojme,qe nje ARMIK I EGER NAZIST te na vleresoje ne realisht!!!
  Tentohet paturpesisht,qe LANCL-i te etiketohet si LUFTE CIVILE,sidomos nga bijte e atyre qe bashkepunuan me pushtuesit!!!
  -Figura e Enver Hoxhes,si udheheqes i LANC-it duhet te jepet e plote dhe jo nen trysnine e kolaboracionisteve,qe nuk i lidh asgje me kete lufte!!!
  Fakti qe SHBA dhe Britania e Madhe e njohen dhe e mbeshteten kete lufte dhe PARTIZANET si FITIMTARET E VETEM te saj,jane tregues se Enver Hoxha duhet te theksohet e te vleresohet sakte per kete periudhe te LAVDISHME!!!
  -Edhe populli kosovar ka luftuar kunder pushtuesve gjermane,duke formuar disa BRIGADA PARTIZANE KOSOVARE,qe i dhane te drejten atyre,pas lufte ,te KONSTITUIMIT TE KRAHINES AUTONOME!!!
  Lufta e Dyte Boterore ka qene LUFTA me e pergjakeshme ne historine e njerezimit,ndaj eshte ne NDERIN E ATYRE,QE LUFTUAN KUNDER NAZI-FASHISTEVE te mburren me PARTIZANET qe bene te mundur rreshtimin edhe te kosovareve ne KOALICIONIN FITUES BOTEROR!!!
  Per cudi as vete kosovaret nuk shkruajne per keto ngjarje te lavdishme,por ndihen me shume ata,qe jane bijte e atyre qe u rreshtuan ne krah te pushtuesve duke formuar DIVIZIONIN FAMEKEQ NAZIST “SCANDERBEG”!
  -Brezat e soten e te ardhshem duhet ta njohin sakte historine,por TRADHETARI AHMET ZOGU,ESAT PASHE TOPTANI etj duhet te demaskohen me fakte per demet e medha qe i kane sjelle ketij populli e jo t’i vendoset shtatorja e turpit ne mes te Tiranes!!!
  -Gjykoj se edhe botimi i disa ditareve personale,te pjesemarresve ne UCK-ne ,ku nxjerrin ne pah VETEN E TYRE e jo te verteten historike te te gjithe FAKTOREVE E AKTOREVE qe bene ate lufte,nuk ka sjelle asnje te mire,vec BALTOSJES SE KESAJ lufte heroike!!
  Faleminderit!

  Reply to this comment
  • THANO January 27, 21:16

   I dashur Feniks
   Une kam te njejtat ndjesi dhe mendime lidhur me Luften dhe nuk kam dilema per ate qe ka ndodhur. Kam edhe vete nje personalitet luftarak 🙂 dhe ju besoj e ndjeni kete duke lexuar Diten.
   Ju thoni qe nuk mund te pretendojme,qe nje ARMIK I EGER NAZIST te na vleresoje ne realisht!!
   Pa asnje medyshje mendoj si ju. Vleresimet e gjeneralit gjerman mbeten vleresime te nje ushtaraku gjerman. Dhe ne hyrjen e atyre botimeve, dita ka theksuar qe ky eshte nje kendveshtrim qe duhet lexuar ne kontektstin e luftes dhe te statures se personit.
   Pyetja qe kam per ju eshte: A duhet ti njohim keto dokumenta historike? une them se po. Eshte gjithmone me mire te njohesh dhe te vleresosh sesa te injorosh dhe te ndalosh. Ky eshte debat i gjere.
   Meqe jemi ne kete pike deshiroj tju njoftoj qe neser ne DITA, do keni mundesi te lexoni nga e njejta linje dokumentesh te deklasifikuara te arkivave amerikane, disa dokumente te CIA-s, vertet mbreselenese per Ahmet Zogun. Ju sugjeroj te mos i humbisni 🙂

   Reply to this comment
   • feniks January 28, 00:16

    Zoti Thano!
    Faleminderit per pergjigjen tuaj!
    Ju keni mendimin dhe te drejten tuaj te gjykoni ne se duhet botuar apo jo gjithcka,qe shkruhet per HISTORINE E POPULLIT SHQIPTAR,ndersa une jam kunder ketij mendimi!!!
    Dokumentet e huaja mund te studiohen neper arkiva,botime historike ,biblioteka etj,por jo te botohen ne shtypin e dites duke dhene intervista te ARMIQVE te Shqiperise,qe vlera e tyre eshte vetem baltosja e se vertetes!!
    Atehere sipas jush,le te fillojme e botojme se cfare thone serbet per kosovaret dhe ne shqiptaret ne pergjithesi!!
    Mbusheni gazeten me foto nudo,barsaleta seksi,krimet e perditeshme dhe deponimet e vrasesve apo hajduteve neper gjyqe!!!
    Intervistojeni Sali Berishen dhe zagaret e tij cdo dite,qe te njihemi me sakte e me gjere se cfare mendojne ata per qeverine Rama!!!
    A do na vinte mire ne,sikur te na botonin ne shtyp sharje per prinderit,te afermit etj???
    Ne se gjykoni se keshtu shtoni audiencen,une them se gaboni!!!
    Theniet e armiqve mund t’i citoni ne raste te vecanta te nxjerra nga konteksti e jo te behet norme gjoja per informacion!!!
    Te reklamosh sharjet e armiqve tane kunder ngjarjeve me madhore te kombit eshte gabim i pa falshem!!!
    JU QOFSHI!!!
    Biznesi beka gjithcka!!

    Reply to this comment
    • kokpalari i 21 janarit January 28, 01:52

     O feniks me duket se po i ngaterron gjerat. e lexova si letren tende si pergjigjen e kryeredaktorit. Nuk eshte njesoj nje dokument arkive me referenca serioze me barsaletat e seksit. Une kam pare te botuar ne gjermanisht libra te Enver Hoxhes, edhe te Marksit. Madje libri i Hitlerit lexova qe eshte bere best seller. Si thua ti, pse qenkan botuar keto?? E di boten me budallaqe se ne shqipot ti?

     Reply to this comment
     • Feniks January 28, 10:23

      Zoteri!Mos bej lojra fjalesh me arkivat.Kemi 23 vjet qe hedhim balte mbi historine tone.Akoma do te baltosim?

     • raimondi Vlonjati February 1, 05:03

      Feniks , degjo !

      Edhe une jam nip partizanesh, por mendoj se ditari i oficerit nazist nuk ishte kunder luftes se partizaneve , tane pavaresisht se ai e shikonte nga syri i armikut dhe ti nuk mund te preseSH qe ai te te mburi ty , porse megjithate ai ne teresi fliste mire dhe po ta lexoje me kujdes sado qe ai shume gjera nuk i tregonte, dilte nga arsyetimi i thjeshte se partizanet tane kishin luftuar me heroizem dhe i kishin perballur me sukses nazistet, qe duhet thene se ishin ushtaret numer 1 te planetit

      Psh , Oficeri nazist tha qe :…Kur te mbaroje lufta Gjermania duhet ti paguaje dem-shperblimet Shqiperise se ka bere shume shkaterime…per te cilat ishte e detyruar ti bente …etj ejt

      Kjo fjale e oficerit nazist tregonte ndergjegjesimin e tij per shkaterimet qe kishin bere, dhe keto shkaterime nxirnin in-direkt, se kishin ardhur si pasoje e luftes heroike qe partizanet tane kishin bere kunder tyre , se perndryshe , po te mos kishin luftuar partizanet , ata nuk kishin pse te benin shakterime

      Porse ama , ky oficer nazist del me human dhe i pergjegjeshem se Gensheri qe e mbruin keta

      Sepse Gensher tha atehere qe Gjermania nuk i njef demshperblimet e luftes ndaj Shqiperise, ndekraq qe ky nazisit i e kishte kurajon civile te njihte demet qe na kishin bere

      Po ashtu aty ne ato shenime del edhe nje fakt historik interesant,
      se Shqiperia ne ate lufte boterore figuronte njelloj si Zvicra, dmth ne ishim shtet neutral ne lufte
      Keshtu na konsideronte zyrtarisht Gjermania naziste , ….

      Por kjo ishte gje e madhe , sepse kur mbaroi lufta
      askush nuk duhej te na akuzonte ne per aleance me gjermanet, sic na akuzoi Anglia me Greqine ne Mbledhjen e Parisit ne 1946 , sepse vete Gjermania e ksihte te shkruar ne ligj qe Shqiperia eshte nje vend neutral—

      Dhe ne fund ato shenime na bene te njohim natyren tone , te intlektualeve tane drejtues
      Nazisit thoshte se ata ziheshin me njeri tjetrin dhe kur nuk mbaronin dot nje pune,sepse sheret i kishin shume te medha
      Dhe pastaj Nazisit hidhte nje emdnim shume human , kur thoshte :…Kete popull duhet ta ndihmojne kur te mabroj lufta , sep ky popull do shkateroje veten, per shkak te lfutes se eger qe bejne ndja njeri tjetrit politkanet drjetues …kufte qe reflektohet edhe tek populli poshte
      Kjo qe thote nazisti ka qene e meta jone mijevjecare, sepse kete te mete e thote edhe Herodoti per popullsite qe jetonin ne veri te Greqise
      Dhe kjo e mete eshte aktuale dhe sot, kur politika jone , sebashku me gazetaret e bejne luften kunder njeri tjetrin , si nje lufte per jete a vdekje …..
      Kjo eshte nje semundje gjenetike per shoqerine tone …dhe nje zot e dime kur do perfundoje –Porse kjo e mete na tregon se ne nuk jemi te pjekur per te krijuar nje shoqeri moderne

      Pra , do thosha se duhen lejuar te gjitha ato shkrime apo botime qe na vijne per ceshtje te ndryshme , se na pasurojne dijen por edhe se jemi bote e lire,e duhen lejuar
      Natyrisht ne duhet te bejme analizat tona kur i lexojme …

  • kanto January 27, 21:58

   E lexoj gazeten tuaj here pas here, ka informacion te mjaftueshem per te krijuar nje ide pak e shume te sakte per jeten ne Shqiperi vecanerisht per emigrantet,por me ben cudi nje gje si ka mundesi qe jo vetem tek ju por edhe ne organet e tjera te informacionit nuk ka perpjekje serioze per te analizuar fenomene te tilla ne shoqerine shqipetare si p.sh perdhunime,vjedhje etj..etj. mendoj qe aktivizimi i politologeve.pskologeve,e specialisteve ne studime te shkencave shoqerore do te ndihmonin per te kuptuar disa fenomene qe shoqeria shqipetare nuk i ka njofte kurre ,thjeshte te ndjedhe frike te jetoshe ne kete shoqeri.

   Reply to this comment
   • THANO January 28, 20:09

    Sakte, i dashur Kanto.
    Por le te flasim hapur dhe miqesisht. Shume nga psikologet dhe sociologet ne Shqiperi, nuk kane kapacitete analitike (ose ndoshta kane mungese informacioni) per t’i rrokur qarte problematikat e shoqerise shqiptare, per te ngritur pyetjet e duhura mbi to dhe per te dhene pergjigjet e sakta.
    Me beso, qe e kam provuar disa here, rezultati eshte zhgenjyer. Analiza nuk eshte bindese. Por mirepres cdo analize qe pretendon diferencen dhe me provon qe kjo qe po them eshte nje paragjykim

    Reply to this comment
 4. aleksi January 27, 20:24

  z.Thano.Gazeta Dita eshte nje gazete e pelqyeshme per popullin dhe ne vecanti per njerezit e ndershem besoj nga komentet qe lexoj.Por me duket se ata qe jane lart qe e mbajne veten per politikane,as titullin kryesor nuk i lexojne sepse nuk shoh ndonje reagim te tyre ne gazete.Mos duhet te shkruani pak me konkretisht jo vetem per Berishen por edhe per disa pushtetare te sotem qe jane bere pale me ata te djeshmit qe tju djege pak?Ashtu si ju djeg me fiks fare psh.

  Reply to this comment
 5. Dashnor Kozaj January 27, 21:30

  Z.Adrian Thano.
  Une jam nje lexues i vemendshem i gazetes, DITA ,ku tendenca Juaj priret drejt se vertetes.
  Per kete arsye,se dhe une e kam obligim personal, te Verteten ,nga fillimi i ketij muaji ,une kam derguar ne Redaksine Tuaj ,Skandalin ,me privatizimin e O.S.Sh.se.
  Kam paraqitur, K E R K E S — P A D I N E ,
  1 Per anullimin e privatizimit te Operatorit te Shperndarjes te Energjise elektrike ne Shqiperi,
  2 Anullimin e cimentimit te tynelit te shkarkimit Nr 2 , te H\C te Fierzes ,
  3 Ceshtja ime personale te punesimit tim.
  Une kam bere detyren qe kam denoncuar,por mund te beja si qindra apo mijra nenpunesa qe ka Shqiperia ,qe shkruajne dhe heshtin e per pasoje mbajne vendet e punes.
  Pelqeva rrugen e ashper dhe te sakrifices, nxjerrjen e se V E R T E T E S .
  Une kaq munda te bej ,te coja perpara L I GJ I T ,kriminelat e pasurise se popullit.
  Gjykatesit e korruptuar po e mbulojne deri tani kete skandal.
  Dosja e ketij gjykimi ndodhet ne Gjykaten e Larte ,ne Tirane,ne Kolegjin Administrativ.
  Kam deshire te vndosin, konforme kerkes padise time, por une jam nje dhe ne zbatim te ligjit, por praktika e deritanishme ,gjykata ka rrezuar dhe ekspertizat me te kualifikuara te planetit Toke, qe eshte F.B.I.ja Amerikane, dhe jo te mos rezoj faktet shkresore qe kam paraqitur une ne kerkes padine time .
  Une ,zoti Adrian, kame mendimin se,duke qene Medja pushteti i katert,i Vendit, kerkoj qe faktet qe kam paraqitur ne kerkes padi ,tja jepni popullit Shqiptar ti lexoj,nga ku te dalin te qarta skandalet ekonomike ,qe kane bere pushetaret me gjithe ligjvenesit,ndaj prones te popullit.
  Une e kam nisur rrugen, e nuk e ndal, finishin e kam deri sa ta coj ne
  GJykaten e te Drejtave te NJeriut, ne Strasburg, por ketu une fitoj vetem te drejtat e mija personale ndersa populli Shqiptar nuk fiton asgje.
  Ndryshon puna, n.q.s. ngrihet populli dhe kerkon qe te anullohet,privatizimi i O.S.SH.se dhe fajtoret te zhdemtojne demin, qe jane :Sali Berisha, Genc Ruli, gjithe keshilli i Ministrave qe ka vendosur, Deputetet qe miratuan ligjin, Gjergji Bojaxhiu, Sait Dollapi etj.

  Reply to this comment
 6. linda January 27, 21:38

  Do te shprehsha nje mendim subjektiv, shofe nje neglizhim
  nga ana e gazetareve analiste qe te marrin inicjativen per
  te analizuar jasht kornizes se aktualitetit te perditshem.

  Psh, kur ndodh nje njarje, ngrihen disa analiste dhe japin
  mendimin e tyre per ate qe ka ndollur apo per ate qe mund
  te jete thene dhe keshtu vazhdojne konfrontimet si nje gare
  se kush mun te gjykoje me mire.

  Ajo qe dua te theksoj kur them te dalim jash kornizes
  eshte qe te mos kopjojme dhe te bejme nje piramide
  fjalesh analize pas analize por te preken probleme qe
  ndoshta jane te padukshme dhe si te pavlere.

  Psh nje dicka qe mund te kete nje analize te thelle
  eshte ajo qe ka shprehur ish presidenti Meidani.
  Sepse rrespektimi i statutit te PS eshte i nje rendesie
  te vecante per zgjedhjen e kryetarit te ri te PS. ne qofte
  se anashkolohet ne parti ky fakt, atehere edhe ne
  qeverri mund te kete te njejten mentalitet qeverrises te
  mos largimit. Ne qofte se dikush thote ” qe edhe Berisha
  qendroi 20 vjet kryetar partie” aha medoj qe as nje politikani
  nuk do ti benin ndere ta krahasonin veten me Berishen.

  (Sic ka thene presidenti pare amerikan George Washington,
  Qe nuk larguam nje mbret per ta zevendesuar me nje mbret
  tjeter)

  Ky parafrazim qe bera me rizgjedjen e kryetarit te PS eshte
  vetem nje shembull midis shume shembujve te tjere qe
  ka ne mangesine e politikes shqiptare qe duhen trajtuar
  ne menyre te vecante nga gazetaret qe jane me te
  vertete fjala e shoqerise, fjala e demoracise.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:17

   Pershendetje Linda
   Temat qe permendni jane te rendesishme, por sigurisht qe njera teme nuk perjashton tjetren, per sa kohe japin nje kontribut sado modest ne shendoshjen e opinionit publik. Fakti qe Dita nuk eshte marre me temen qe ju permendni, nuk do te thote domosdoshmerisht qe nuk eshte marre me tema te rendesishme :). por nuk do te thote as qe nuk do merret me nje teme te tille, ne te ardhmen 🙂
   Perqafime

   Reply to this comment
 7. MARKO January 27, 22:09

  I respektuar Thano! gazeta qe “udhehiqni” Ju na eshte bere e dashur si çadra ne shi. Ndoshta nga tepria emocionale e kalojme cakun ne komente. Gjithsesi kerkojme mirekuptimin.Ju do te “hapni” nje rubrike per Informacione te deklasifikuara, e mire do te beni. Po nese Ju adresojne informacione te klasifikuara, per veprimtari te ndryshme antiligjore te shtetasve te ndryshme deri ne nivele te larta, si do te veproni ? Do ti botoni? Sii do ruani privacine e burimit?

  Reply to this comment
 8. TOMORRI January 27, 22:14

  Gazeta juaj eshte interesante. Me e pakta na keni dhene mundesine te perfeksionojme Shqipen e shkruar. Pershtypja ime eshte qe ketu shkruajne me shume Shqiptaret qe jetojne jashte Shqiperise sic jam dhe une. Ata me te rregulltit besoj shumica jetojne ne vende te ftohta.
  Keta te vendit kane rakine me te dashur se kompjuterin.
  Te lodhur nga e perditshmja jane indiferente.
  Per keta tifoze te gazetes e te preokupuar per mbarevajtjen e atdheut tone mendoj qe ti kushtohej me shume vemendje duke sjelle portrete Shqiptaresh te sukseshem neper bote.
  Fatkeqesisht Shqiptareve jashte i mbeten vetem komentet dhe deshira e mire.
  Me rregullat e mesuara te vendeve ku jetojne disa jane kaq naive sa harrojne c’njerez kane lene e kerkojne te behemi si Anglia, Gjermania etj. Harrojne qe gjyshin e kishin koperativist e jo kolonialist.
  Shperblejani per netet qe kalojne neper faqet e kesaj gazete duke lexuar cdo shkrim . Te djegur per atdhe te gjithe duan perparim dhe e meritojne vemendjen e gazetes.
  Tjeter. Loboni ti jepet e drejta e votes ne vendet ku jetojne Shqiptareve jashte.
  Me patriotizmin qe i digjet secilit ne zemer nuk ka vend per manipulime e vota te shitura.
  Parlamenti do kishte fytyre tjeter me votat e ketyre bashkatdhetareve.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:23

   “Portrete Shqiptaresh te sukseshem neper bote…”
   Shume ide e bukur, i nderuar Tomorri
   Mund ta startosh, me dergo dicka dhe rilexohemi

   Reply to this comment
 9. Doni January 27, 23:02

  Pershendetje zoti Thano.
  Ne pergjithesi nuk me pelqen te behem pjese e korit, megjithese ne kor me duhet tju pergezoj per gazeten dhe per shkrimet tuaja. Nuk e di sa kohe ka gazeta Dita ne treg, kam lexuar qe ska shume, po une qe prej 7-8 muajsh me pare kur e kam zbuluar jam nje lexues i rregullt i saj, kryesisht ne versionin online. Jam kthyer ne Shqiperi prej pak kohesh, per te punuar e jetuar, pas disa vitesh studime jashte shtetit, dhe zemra do ma donte qe disa gjera ketu ne Shqiperine tone te kishin ndryshuar paksa gjithe keto vite, te ishin permirsuar, ose me mire te themi te ishin normalizuar! Por ndoshta do duhet qe gjithsecili prej nesh te bej pjesen e tij qe kjo te ndodhe. Dhe ju gjysmen e pjeses tuaj e kemi bere tashme, dhe per kete ju pergezoj (per se dyti here).
  Por do doja te ndaja nje shqetesim sot me ju, dicka qe me duket jo fort normale, per mos te thene absurde! Sot ne mengjes nje autobuz plot me udhetare, me burra, gra e femije, mu ne mes te Shqiperise tone, ne mes te Europes, u sulmua me arme e bresheri plumbash si te ishte ndonje karvan nazistesh te ardhur nga lufta e dyte boterore! Nuk dua te permend ketu fjalen kriminel, se kriminel eshte nje damke qe te zhvesh nga kombesia, eshte njelloj ne gjithe boten! Dua te them qe ishin Shqiptare edhe keta, qytetare europjane nga mesi i europes, qe pa me te voglen dritherime e vrasje ndergjegjje, qellojne nje autobuz te mbushur me njerez sikur te ishin ne “luna park” te kendi i “qello shenjestren”! Dhe kjo me ben te ndihem keq, me ben te ndihem i pa fuqishem, me ben te ndihem i tradhetuar! Por cfare me ben te ndihem keq dyfish eshte pasiviteti me te cilin kalon e gjithe kjo histori ne mendjen dhe ne shpirtin e shoqerise. Te le pa fjale menyra se me sa pak interes e trajton media nje ngjarje te tille! Pershembull, Top channel, media me e ndjekur ne shqiperi, ne edicionin e saj te lajmeve, pasi na shpjegoi se doganat jane ne nje gjendje shume te keqe dhe se duhen reformuar, dhe pasi na tha se duhet bashkepunim qe te behet reforma territoriale, u kujtua edhe qe dikush vdiq ne nje akt gati terrorist mu ne mes te vendit! Mua kjo me duket shume e rende, me duket sikur ne ndergjegjen tone kolektive po pranojme per normale nje gje krejt anormale!
  Prandaj zoti Thano ju ftoj qe te beni dhe ju pjesen tuaj, te ftoni njerezit, bashkeqytetaret, shqiptaret qe ti kthehen vlerave dhe te menduarit si qytetare europjane. Ti kthehen te menduarit normal dhe jo anormalitetit te kthyer ne normalitet!
  Ju uroj suksese dhe pune te mbare

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:35

   I dashur Doni.
   Nuk kam cfare ti shtoj letres suaj. Ajo e shpreh me se miri ate qe ndjejme te gjithe. Letren tuaj une do ta botoj te plote neser ne print ne krye te faqes se opinioneve.
   Le te sherbeje si nje kontribut i pare per ate qe ju kerkoni me te drejte nga Dita dhe nga mediat e tjera. Flm

   Reply to this comment
 10. Qerim Kelmendi,Peje January 28, 01:39

  Tungjatjeta i nderuari Kryeredaktor i Gazets Dita !

  Gazeta Dite perdit e me shume po merre nje dimenzion mbarekombtar dhe eshte duke u shendrruar ne nje rreze ku shperndan te verteten,ne te gjitha Shtepit e shqiptareve,kudo qe te jene ata dhe ato.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:38

   Faleminderit i dashur Qerim
   Nuk e di nese vertet jeni nga Peja. Ne periudhen e luftes ne Kosove, kam njohur nje familje nga Peja. Qendruan ne shtepine time ne Tirane dhe vajza, Linda, punoi ne Shekulli atekohe. Njerez te mrekullueshem.
   Perqafime

   Reply to this comment
 11. erotimatikoi January 28, 10:33

  Gjeja me e mire bashkebisedimi…Le te debatojme idete,prirjet,kerkesat…Te pakten ne dukje, te jene te sinqerta nuk dua t’i besoj, por te jene te besueshme i kerkoj, i kerkoj si tifoz i asnjanesise…(sipas meje).

  Online ju klikoj dhe dicka e lexoj. Me pelqen objektivi i shpallur publikisht nga ju si ‘info-analize’,tjeter gje se sa e larget eshte maratona. Konkretisht:

  Pergjithesisht , me ka rene ne sy, se i vetmi ‘hamall’ i analizes qe punoka me norme te larte dhe pa orar eshte E H, i cili shfaqet ne faqe plot here me iniciale te plota, me gjysem iniciale ose pa to (per estetike me duket)…Cdo te beje ai njeri i nderuar qe e shtrydh veten si limon duke analizuar gjithshka sipa zhvillimeve e prioriteteve ?! Detyrimisht do te thurr fjale e do te mbush ‘boca’…Eshte i mire njeriu, por ka dhe ai nje kapacitet, ndaj nuk duhet lejuar qe te qerthulloje rreth analizave te veta si loder me telekomande,duke demtuar edhe ato te mirat qe ka.

  I mire shume Kolo me ‘tartat e arta’, nxit reagime me opinionet…

  Muci i lodhur,mesa duket nga televizioni, na fut neper ca dhiare , qe nuk na vlejne as per te shkuar e mbledhur bime medicinale…

  Te ftuarit , he , here me interes e here flu…Megjithate jane si nje sallate e re ne tavolinen e gazetes qe mund te shprehesh per shijen…

  Pse i thashe keto ?…Analiza do te pakten shtate analista,aq sa ditet e javes, pa ju perfshire juve qe dilni me…’tritol’…Analista qe te mos behen si ‘groshet’ ne tryeze, qofte edhe me nje meny paraprake orientuese…Analiza eshte e veshtire, nuk eshte vend per miq por per te zot qe te thurrin (jo si Penelopa) ide e t’i kthejne ne kauza per qytetaret tane qe civilizohen nga media ose qe marrin antikorpe per te perballuar infeksionet e trasheguara a ato te rejat qe vijne nga ‘perendimi’…

  Juve t’u prini,z Thano.E keni treguar qe mundeni…Gjerat qe duhet te besh i meson duke i bere, thoshte Aristoteli…

  Sa per infon: Info ka me bollek,pasi ne prodhojme shume lajme sepse jemi pak.Tjetra ;bombardohemi nga te gjithe me te njejtat info,por duke e vene ‘kryefjalen’ dikush ne fillim,dikush ne mes, dikush ne fund apo dhe dikush pa te fare ne mediat e shumta qe behen kopje e percudnuar e njera tjetres.Ndaj do te preferoja qe info te ishte e perqendruar ne ato pikantet (me kuptimin qe perbejne shqetesim social, dhe jo se’ djali perdhunoi nenen’ qe ndodh nje here ne shekuj)…Axhanset mund te jene me dhjetera faqe,por eshte zotesia e atij qe i seleksionon dhe ja servir publikut ‘thjesht’ info…

  Te djelave ose dhe te shtuna xhanem beheni dhe ju pak me te lehte ‘pasqyren’ duke futur info roze,te lehta,me qyfyre, me ironi,etj qe vertet te shplodhet lexuesi.te gajaset duke nxjerre streset dhe po deshi te reflektoje…

  Kaq per sot. Nderime! Here tjeter ne bashkebisedim per te tjera gjera,se po thame shume sot ‘na lodhet dhe veshi e syri’…

  Urime…stafit te dukshem e te padukshem…por …moderatoret e faqes online…me pak censurore…kur ka verejtje per article-t…

  Tungjatjetani !!!

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:42

   I dashur Erotimatikoi 🙂
   C’te te them… 🙂
   Koleget qe permend mund te pergjigjen vete nese po na ndjekin 🙂

   Reply to this comment
  • redaktorja February 9, 22:31

   I nderuar komentues, moderatoret e faqes ju ndjekin me kujdes dhe ju falenderojne qe jeni kaq aktive me komentet tuaja. Ne nuk censurojme asnje nga mendimet qe ju shprehni ne faqen e DITE-s, persa kohe ato jane ne perputhje me etiken. Faleminderit qe na lexoni!

   Reply to this comment
 12. Bocari January 28, 11:24

  @Doni
  nuk e di sa kohe ke ngelur larg Shqiperise, por vdekja ne Shqiperi eshte teme e dites. I ke pare varrezat ne Tirane? Une nuk di familje nga ato qe njoh, qe te mos kene nje te vrare apo te aksidentuar apo te gjymtuar rende?
  Lajmi i vdekjes ne Shqiperi eshte bere nje rutine ditore. Megjithate te jap shume te drejte per cka thua.
  @Thano
  skam lexuar kurre gazeta ne jeten time, por per ne qe jemi ne vende te ftohta, sic thote dikush me lart, DITA eshte bere nje dritare e vendlindjes sone dhe pa te, te them te drejten do ndjehesha jetime. Komentet jane shume interesante dhe tregojne larmine e lexuesve. Ajo qe me mungon eshte; shkrime ku te analizohej edhe natyra e fenomeneve, psh. krimineli, kush dhe perse behet i tille, hajduti, servili, ejt., etj., Pra doja te shtoja qe gazeta pervec anes informative, te kish dhe komentin shkencor te dobesive apo aftesive njerezore. Ka shume psikologe te shkolluar qe mund te terhiqen te shkruajne ne faqet tuaja. Pra trajtimi nga ana shkencore i fenomeneve, sic thoshte nje komentues me lart, se ne Shqiperi ska patur fenomene te vrasjes ne familje, incesti, etj ndoshta do te ndihmonte te dihej kuadri social, historik apo mbartesit e tjere te nje fenomeni. Pasurimi me analiza shkencore, te shkakut dhe pasojes se fenomeneve, ben shtypin te permbushi me mire rolin e tij edukativ. Nuk i di mundesite dhe qellimet tuaja, por une duke ditur se shume njerez nuk kane burim tjeter informacioni, vecse gazeten do arrihej dicka me shume ne te kuptuarit dhe analizen e fenomeneve, sidomos te fenomenit shqiptar.
  Te falenderoj dhe uroj suksese.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:48

   I dashur Bocari
   Te gjitha perpjekjet tona jane fokusuar pikerisht te domosdoshmeria e analizes mbi lajmin. Jo gjithcka eshte e lehte ne nje gazete te perditshme, pasi shpesh analiza e sakte kerkon edhe kohen e vet te “ftohjes” se ngjarjes.
   Dicka shkruajta me lart per psikologet dhe sociologet ne Shqiperi, te pakten per ata qe afrohen ne media. I degjoj ne TV ose u lexoj ndonje dergese dhe nuk me bindin. me vjen keq ta them kete, por ende nuk po munden te ngrene pyetjet e duhura dhe te japin pergjigjet e duhura mbi ate qe po i ndodh shoqerise shqiptare

   Reply to this comment
 13. dita-fan January 28, 12:00

  Pershendetje Ardian,

  Kisha nje pyetje teknike, e perdorni me email [email protected]?

  Ju kam shkruar 2here ne fillim te dhjetorit (ne lidhje me shkronjen – ë) por s’mora pergjigje, qofte dhe formale “e morem email tuaj”

  Nese nuk patet kohe, mundesi a s’doni te pergjigjeni, nuk ka problem dhe s’po insistoj ne kete. Doja te di nese kjo akonto eshte aktive apo dormant, ne qofte kjo e fundit ju lutem me sqaroni dhe une mund ta gjej e ta rinis email.

  gjithe te mirat.

  Reply to this comment
 14. ledi January 28, 12:04

  zoti adrian.kam nje pyetje te shkurter.si te duket parlamenti shqiptar me ilirin kryetar dhe moniken deputete?

  Reply to this comment
  • THANO January 30, 15:10

   si me duket Parlamenti? 🙂 Parlament i Shqiperise 🙂

   Reply to this comment
  • raimondi Vlonjati February 1, 05:18

   @ ledi

   Iliri po e drejton shkelqyer parlamentin shqiptar, keshtu qe nuk ka arsye ta ironizosh

   Asnjehere ne parlamentin shqiptar nuk ka pasur kaq shume liri fjale per opoziten

   Nuk duhet te ecim me opinionet e se kaluares, duhet ti vleresojme njerezit per ate qe bejne sot , jo per ate qe kane bere dje

   Pastaj nuk kuptoj edhe dicka:..Pse e keni marre kaq inat ate te shoqen e Ilirit -Ajo duket femer inteligjente dhe energjike

   Po ashtu nuk e kuptoj, perse keni kete antipati per ciftin Meta ,aq me teper qe ju erdhet ne pushtet nga Iliri
   Krijoni pake hapesire per drite humane …… ne shpirtin tuaj

   Reply to this comment
 15. BESIANA GUSHI January 28, 14:03

  TUNGJATEJETA THANO

  Po futem edhe une ne radhen e bashkebiseduesve, e nisur edhe nga nje video e Nanos ne Jamais Vu.
  E kam fjalen per intervisten e Mero Bazes. Mendimi qe kisha per kete kolegun tuaj gazetar e perforcova edhe me shume pas kesaj interviste. Natyrisht nuk do e ndaj me njeri, ben pjese ne mendimet e mia thjesht personale.
  Por ajo qe desha te ndaja me ju eshte konfirmimi i tij per numurin e madh te leximeve te faqes online te Temes dhe tre “xhandareve” qe ka vene per te mbrojtur “pastertine” e saj. Konfirmim per tu kapur me pince.
  Baze shton gjithashtu qe as nuk i hedh sy komenteve, sepse i sherbejne per te rritur frekuencat si sit online. Nje tjeter konfirmim per tu kapur me pincembase edhe me dare…
  Pyetja ime eshte a do shohim nje interviste tuajen ne Jamais Vu. Do ishte e pelqyeshme mendoj per te gjithe ne: “qe jetojme jashte – po sjell fjalet e Mero Bazes – qe nuk kemi gje tjeter te mirremi por jemi te nguluar ne kompjeter, per te bombarduar faqet online te Temes me sharje, ofendime, ngaterresa mes njeri tjetrit..”
  Desha ti pergjigjesha Mero Bazes edhe per pergjigjen qe i dha pyetjes se Nanos: a ke menduar te jetosh jashte Shqiperise? – Ne qe zgjodhem te forcuar te jetojme jashte vendit tone, per te mbijetuar, jemi te detyruar te thyejme edhe kockat e kurrizit, kemi bere dhe bejme (flas ne emer te te gjitheve) çdo pune qe na afrohet, per te krijuar ate mireqenje qe ne vendin ku u lindem veshtire se do ta benim. Qe lidhemi me faqet online te gazetave ne shqip e bejme edhe per te mbushur ate boshllek qe kemi per vendin tone, do I thoshja Bazes. Me pak arrogance e me shume kokeulesi. Pa ekzagjeruar do i thoshja te mirrte shembull nga…..
  Have a nice day my dear friend Thano.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:54

   E dashur Besiana
   Nuk e kam pare intervisten
   Patjeter qe ne shqiptaret nga i pari tek i fundit nuk kemi arsye te shfaqim arrogance, perkundrazi.. Ne rastin tone, te jesh kokeulur eshte jo thjesht modesti por edhe sjellja e duhur, per shkak se te gjithe bashke kemi prodhuar kete vend dhe kete shoqeri e cila nuk ben krenar askend, perfshire gazetaret

   Reply to this comment
  • BESIANA GUSHI January 29, 00:11

   FLMND per pergjigjen elegante, por mungon ajo kerkesa ime e vockel fare: kur do t’ju shohim ne nje intervistetuajen tek Nano gojeqepuri me Jamais Vu-ne e tij ?
   Eshte mbase humbje kohe per ty po eshte mire ti shohesh ne OraNews intervistat e Nanos.

   Reply to this comment
   • THANO January 29, 20:14

    po nuk me ftojne mua se jam pak i vrazhde dhe nevrik :). Kane hall se u prish emisionet 🙂
    Bej shaka. Disa nga koleget me kane ftuar shpesh, une rralle kam shkuar, sepse darkave kur behen zakonisht keto emisione, jam i perqendruar me gazeten

    Reply to this comment
 16. Bocari January 28, 14:31

  nuk e kam degjuar kete emision te ketij gazetaruci, por nqs. shprehet keshtu per ne emigrantet do ti lutesha Thanos ti percillte edhe mallkimin tim gaz-etar Bazes:” te pafsha emigrant”.
  (Adrian, fjala gazetar per te tjeret ndahet, gazet-ar)

  Reply to this comment
 17. beso January 28, 14:36

  Zoterinj te gazetes Dita,
  Ju kam lexuar cdo dite qe nga numri i pare i printit dhe qe nga dita e pare e on-line dhe besoj qe do tju lexoj cdo dite ne vazhdim. Me pelqen Dita, si nje mjet informimi kurajoz qe na dha shprese dhe u dha ze mendimeve te 1 milion shqiptareve qe nuk kishin ku ti shprehnin vec me miqte apo familjaret. Jam mirenjohes per kete rol vendimtar ne permbysjen e madhe, por do te deshiroja qe te vazhdoja te ndjeja te njejtin padurim per te hapur gazeten edhe sot, neser e ne vazhdim. Me teper informavion nga hallet tona te perditshme qe jane me shumice por edhe me shume jehone per aktivitete komunitare apo shembuj nga jeta neper Shqiperi, qe njerezve tu ngjallen shpresat dhe besimi se e mira nuk ka vdekur, qe solidariteti nuk mungon, qe njeriu per njeriun nuk eshte ujk.
  Respekte per gjithe stafin e gazetes

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 20:56

   Faleminderit Beso

   Reply to this comment
   • nick January 29, 01:34

    i nderuar Adrian!E ndjek perdite gazeten online dhe kam pershtypjen se kohet e fundit lajmet sikur kane ngelur si ne filmim te avashte.Sikur kam pershtypjen qe me TemA dhe Respublica shfrytezoni nje platforme te perbashket burimesh informacioni,qe me kujton tre gazetat italiane,Il Giorno,La Nazione,Il resto del Carlino,qe ndajne midis tyre kostot dhe shpenzimet duke qene sejcila nje identitet me vete.Ndoshta gabohem,por ne kushtet e mbijeteses nuk do ishte keq ndjekja e nje shembulli te tille,nqs nuk ekziston akoma,ndoshta mund t’ju krijonte nje premise.Ju uroj sinqerisht suksese.

    @beso,po s’ju mbeti qejfi a mund ta nisni me germe te madhe nick-un tuaj?Io ipse idem i thone,”une jam vetvetja,por asnjehere njesoj si vetvetja”

    Reply to this comment
    • THANO January 29, 20:18

     I nderuar nick
     do perpiqemi te jemi me te shpejte me lajmet online.

     ide interesante kjo e ndarjes se kostove, por Shqiperia ka dhjetera klecka qe i bejne edhe gjerat e thjeshta, shpesh te veshtira.

     Reply to this comment
 18. DREAM January 28, 14:47

  Epo mire ,te bejme ca mohabet me Thanon ,gjynaf qe s’kemi nje kafe virtuale se ne para kafes dhe me mohabetit do i zgjidhnim te gjitha .

  Thano ,mund te na spjegosh si kryeredaktor , pse Spartak Braho ishte te Briseida ne oren 12 te nates ??? Kushtetuta ka ndonje ligj specifik qe thote se Braho ose canta e tij mund te fut hundet kudo ne kte shtet ? Kur E DRAMA ,tha qe ishte kriter dhe punesimi i te rejave beqare
  sepse do punonin jashte orarit ,kte kishte parasysh ?
  jam kurioze e madhe ,por vete na ftove per pyetje .
  aty te ai shenimi qe ekzistonte dje mos valle kishe shkruar qe duheshin pyetje dhe per bashkepuntoret e tu {moderatori ,ka filluar mos te haje me komentet e mia …po ha shenimet e Thanos } nejse une do pyes .
  Mustafa Nano , kur flet per politiken ,a e mendoi se thirrja e tij per bashkimin e qelbesirave
  do sillte nje parlament te ktij niveli ,sidoqofte a ndihet Sokrat i vuajtur apo derr i kenaqur tani qe u realizua enderra e qelbesirave ?

  Po juve Thano ,si ndiheni jo si gazetar por si cfare ishe atje te Shoqeria civile ne mos gaboj
  nejse si qytetar dhe luftetar i kauzes se …bashkimit te qelbesirave ?Ishte kjo qe donit kur u nenshtruat si mercenare te gjithe te zgjedhja e te ‘keqes me te vogel” ?

  Dhe ne fund me Ermirin ,{per kte vdes une] .Nuk kam pyetje per Ermirin doja qe ai te dilte ca me shume nga…. shenimet .Ato traktet qe shkruan ,duhet ti personalizoje .Me emer dhe mbiemer .Po jap shembullin se kuptohemi me mire
  ERION BRACEN ,mos valle e kemi punesuar si deputet me rroge 1 MILION E GJYSEM qe te dali perdite te qaje hallet e atyre qe rrojne me 40 MIJE LEKE NDIHME EKONOMIKE !!???

  Garda e Republikes mos eshte kthyer ne polici deputetesh qe te mbroje Mul Noqen nga grushtat ?? NDIHMOJINI ! U JEPNI PISTOLETE !

  Komplimenta per DR HARXHIN ,RESULIN

  {Kerkoj ndjese nqs me ka ngelur ndonje qe se kam “share” ende ,do mundohem ta bej ne vijim .}

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 21:12

   Pershendetje i nderuar DREAM 🙂
   1 – Videon e Brahos e kam pare disa dite para se te transmetohej. Ka qarkulluar ne disa redaksi. Sinqerisht nuk jam i sigurt nese thjesht hyrja e Brahos ne ate godine eshte nje prove per ndonje krim. Ndoshta po, ndoshta jo. Prokuroria ben mire ti sqaroje keto gjera sakte. Sigurisht qe kete nuk e ben dot nese lejon te rrjedhin jashte videot qe jane prova hetimore.
   2 – Mustafa Nano mund te shkruaje vete, e cfare mund te them une per te me shume se ai per veten ? 🙂
   3 – Te “shoqeria civile” 🙂 (saktesisht quhet Agjensia per Mbrojtjen e Shoqerise Civile) une jam nje anetar bordi. Jam perfaqesues i medias i propozuar nga shoqatat e gazetareve. Pra edhe atje jam si gazetar, keshtu qe nuk mund te te flase “jo si gazetar” :). Anetaret e tjere te bordit jane Henri Cili, Altin Goxhaj, Lutfi Dervishi, te vendosur aty qe prej krijimit, dhe disa perfaqesues te administrates. Une kam zevendesuar Mira Meksin, e cila dha doreheqje.
   4 – Nuk jam mercenar, miku im, dhe sigurisht nuk do ndihem i tille thjesht se ti me mendon si te tille 🙂
   5 – Per Ermirin, Erjon Bracen dhe Garden, c’te te them? 🙂 Le te flasin vete nese e ndjekin kete bashkebisedim.

   Faleminderit per kohen qe harxhon ne faqen online te Dites

   Reply to this comment
   • DREAM January 28, 21:36

    Pergjigje prej politikani ,Thano ,
    politika eshte arti i mosthenies asgje .{te genjyerit bukur}
    Do ju votoj ne 2017 ,me kte hap e keni karrierren te sigurt .

    Reply to this comment
   • fatmir February 3, 12:37

    “Shoqëria civile” e përbërë nga Henri Cili, Altin Goxhaj e Lutfi Dervishi?! Më çudit, ndaj nuk bie erë shoqëri civile në Shqipëri. Dëgjo: unë e di që nuk mund të komentoni gjë rreth kësaj, por Henri Cili në një emision të vizion plusit me Edison Ypin më duket, dikur ka vite, perballe Hulusi Hako eshte shprehur: (lidhëratë zhdrejtë) Sot jemi shoqëri e lirë, kush të dojë të vritet, të vetvritet , është e drejta e tij… Mund ta verifikoni në studion e Vizion plus. Pyetja ime është: A mund të përfaqësojë Henri Cili dhe kushdo tjetër si ky një shoqëri civile? Une kam fakte rezultatet e jetës dhe vdekjes sot në Shqipëri sidomos tritolet etj. Mos vallë dhe këto organizma ndikojnë për keq se pjestarët e tyre nuk pëfaqësojnë të paktën emrin e “shoqëri civile” pastaj punën? Të faleminderit dhe respekt per punën tuaj.

    Reply to this comment
 19. Sevim January 28, 15:52

  @Dream!
  Njihesh si ULURITES GAM-GAM i paudhit kriminel Sali Berishes!!
  Doemos,qe ke urrejtje per Edi Ramen se te mori SUNDIMIN dhe te hodhi ne Plehra!!!
  Por me shume se kaq e ke hallin se po ju vjen radha Sali Berishes me shoket e tin VRASES E HAJTUTE,qe te japin llogari para drewjtesise!!!
  Do thush ti,se ata nuk shqetesohen se i kane prokuroret gje gjyqtaret si ushtaret e tyre!!!
  Domosdo,qe keshtu do jete,perderi sa deri tani asnje dosje e asnje PESHKAQEN nuk ka dale para hekurave!!!
  Sidoqofte edhe kjo e ka nje te mire:
  -KETA PROKURORE DHE GJYKATES,QE DO VAZHDOJNE TE MBROJNE KRIMET E BERISHES @CO,PO I BEJNE VARRIN VETES!!!
  Mazhoranca dhe nderkombetaret po i monitorojne nje nga nje te gjitha veprimet e tyre dhe ne fund do lodhen te pa shprese e do thone:
  SHPORRINI KETA DDHE COJINI PARA DREJTESISE SE VERTETE!!!

  Reply to this comment
  • DREAM January 28, 19:14

   Sevim , thashe qe do bej mohabet me Thanon …meqe nderhyre ndigjo
   Nqs i njeh te gjithe njerzit keshtu si me ke njohur mua , ateher kuptoj pse kjo bote po ecen keq e me keq .
   Rama duhet te qeverise jo sundoje .Mesa po shoh une asnje nuk ka vajtur ne plehra …dhe varrin po na i bejne neve .
   bej nje pyetje idhullit tend ,atij mesuesit te vizatimit shokut Rama :Ministrin e zhdrejtesise
   Nasip Palacon ku e kane futur ?
   Perse Tahiri ,i vetmi qe po ben dicka ne funksion te ligjit ,eshte perdite nen presionin e interpelancave te krimineleve te vetepunesuar deputet dhe Llalla me Palacon jane ne greven e heshtjes ??

   Pyetjet nuk ti bera se dua pergjigje ,thjesht ti bera qe te me njohesh me mire
   mos fol me pa leje .

   Reply to this comment
   • Pellazgu January 28, 21:31

    DREAM, më fal që po flas edhe unë pa leje, por thjesht desha të thosha që fryma e me të cilat i ngre çështjet, si dhe paanësia (ose anësia ndaj të mirës së përgjithshme, – di të duash) në arsyetim stonojnë shumë me frymën e përgjithshme të të abonuarve të “kuq” në këtë forum. Faleminderit që ekziston, se 68 vjet militantizëm komunist e kanë sfilitur këtë popull…

    Reply to this comment
    • Pellazgu January 28, 21:34

     Kërkoj ndjesë se për shkak të lapsusit në të shkruar u hëngra 10 vite të “lavdishme” komunistëve të këtij forumi

     Reply to this comment
    • DREAM January 29, 14:39

     FLM i dashur ,le te jene sa me te shumta reagimet e “keqija”
     ndoshta dicka do ndryshoje …dhe ne me te keqen e rasteve
     i shtojme klikimet gazetes …prape jemi te dobishem .
     FLM !

     Reply to this comment
   • Sevim January 28, 21:37

    @Dream!
    Nuk mund t’i fshihesh dot kalbesires se mendimeve te tua berishiste!!
    Perderisa kjo rubrike jepet hapur nenkupton se duhet te mirepresim edhe replikat e te tjereve!!
    Ti,qenke CUB,se te jep edhe urdher:”MOS FOL PA LEJE”!!!
    Cuba leshi si ty,ne jete kam pare plot dhe as qe ma ben TERT SYRI I PUSHKES!!!
    Ke te drejte qe LLAP per drejtesine e privatizuar nga Sali Berisha me kohe,por ti kujton se SUNDON AKOMA AI BANDIT,QE I BENTE LIGJET SI TE DONTE AI!!!
    Do te vije momenti,qe DREJTESIA TE VIHET NE VENDIN QE I TAKON DHE TI DO TA QEPESH ZGURREN E QELBUR NJE HERE E MIRE!!!

    Reply to this comment
    • DREAM January 29, 14:45

     Sevim ,une e di qe fatkeqesia e juaj eshte se keni qene zborist ,por qetesohu mor njeri …cfare syri pushke thua
     ishte thjesht nje batute ….nqs nuk doja reagime nuk do shkruaja fare …ah sikur te vinte drejtesia ,ah sikur te vinte ..
     une do ta qepja dhe po te doje ti do behesha …infermierja jote …ose …cfare te doje ti …vetem jo zboriste …

     {me kte qe te shkruajta e meritoj pushkatimin}

     Reply to this comment
 20. blendi.com January 28, 18:02

  krize e modhe shume.e vutam kete ramen me gjithe qef po na del nga hundet,apo do durojme 4 vjet dhe pastaj begati e madhe?

  Reply to this comment
 21. ledi January 28, 21:11

  z.thano.pse i anashkaloni disa komente?eshte me mire te abstenosh.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 21:16

   Ledi thjesht ceshtje kohe
   Hidhi nje sy me lart, me duket se tashme u jam pergjigjur te gjitheve 🙂
   Po kam harruar ndonje, ma thuaj

   Reply to this comment
 22. irila January 28, 22:26

  Z.Thano
  Jam Irila Matera!Studente ne Fakultetin e Shkencave te Natyres Tirane.Ne kuader mesimor kemi kryer nje studim ne te gjithe popullsine shqiptare.Nje nder pyetjet e te cilit eshte” eshte gje e keqe keqtrajtimi i kafsheve”.Rezultatet jane teper ineresante.Do tju lutesha per nje mundesi publikimi ne gazeten tuaj.
  Me respekt!
  Irila Matera

  Reply to this comment
 23. nasruddin January 28, 22:56

  MEDIA KOMBETARE NUK DUHET T’I BEJE SHQYPTARET SI NJE FIS AFRIKE ZULU.

  Kjo eshte edhe detyra prioritare e gazetes DITA, prandaj edhe ju zoti Thano para se t’u pergjigjeni te tjereve me mendjemprehtesi te lavderueshme duhet t’i pergjigjeni vetes tuaj me thjeshtesi normale:

  nE CILEN SHQYPNI DO QE TE JETOJE KRYEREDAKTORI FAMOZ I GAZETES DITA?

  Shqypnine e 29 nentorit te ZI dhe te LANC-it krimimal te Enver Hoxhes, qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne trojet tona, apo ne Shqypnine Demokratike ne radhe me vendet e BE-se ku fjala komunizem i fut frike friken edhe femijeve ne barkun e nenes. Ndryshe do te mendonim se sipas pergjigjeve tuaja per enveristet e perbetuar ne kete forum, zoti Thano nuk eshte i sinqerte me gazeten e tij liberale me orientim properendimor, por luan lojen e mesalles me dy faqe per interesa financiare te momentit dhe nuk i plas fare per materialet e pakontrolluara qe publikon. Mjafton qe te zgjoje disa instikte tek mileti dru me pre dhe kjo eshte mjaft e trishtuar.

  Reply to this comment
  • THANO January 28, 23:32

   I nderuar Nasruddin
   Per ju mund te jene “enveriste te perbetuar”, por per mua jane lexues te Dites. Nuk me pelqen t’i fyesh ata, me thene te drejten.

   Per pjesen tjeter te postimit, nuk kam pergjigje. Dita eshte ajo qe eshte. Mund te mos jete e pelqyeshme nga te gjithe, por eshte e lire dhe e ndershme. Une shkruaj ato qe mendoj, koleget shkruajne ato qe mendojne.
   Tregu ofron dhe media te tjera. Secili, perfshire dhe ju, mund te gjeje veten atje ku ia do zemra.

   Reply to this comment
   • nasruddin January 29, 10:11

    Problemi i pare eshte se keta “enveriste te perbetuar” qe per fatin e keq jane me shumice jo vetem ne gazeten DITA por edhe ne gazeta te tjera, nuk e pranojne fare si fyerje kete cilesim te nastradinit, por si mburrje tipike albaneze 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe pothuaj po kaq vjet pas katapultimit kokeposhte dhe pshurrjes qe i beri mileti bustit te ANTIKRISHTIT shqyptar Enver Hoxha ne fillim te periudhes postkomuniste. Prandaj nga ky kendveshtrim pozicionimi juaj personal ne anen e “te fyerve enveriste” me duket i padrejte me thene te drejten.

    Problemi i dyte eshte se keta “enveriste te perbetuar” te yshtur nga media dhe politika, ne vend qe te ulin koken dhe t’i kerkojne falje popullit shqyptar per krimet mobnstruoze te enverizmit dhe per lumenjte me gjak njeriu qe mbushi rregjimi katil dhe sadist i Enver Hoxhes, jane bere sot tejet agresive me pjesen tjeter te populltaes, qe sot kerkon nje gje fare te thjeshte: Shqypnia te behet si vendet e tjera te civilizuara te BE-se dhe te harroje perfundimisht 29 nentoret e ZINJ me LANC-et enveriste qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare, pak a shume ate gje qe deklarojne Partite politike, por qe ne praktike bejne te kunderten. Eshte detyre primare e medias sone kombetare qe te korrigjoje vazhdimisht timonin e politikes sone te corroditur, por edhe te riedukoje “enveristet e perbetuar” kliente te perhershem ne forumet e DITES qe shqyptaret te kuptojne me ne fund se Koha e Qepes e Enver Hoxhes ka marre fund pa kthim dhe se rruga e vendit tone eshte drejt vlerave oksidentale dhe jo orientale.

    Reply to this comment
    • rezart January 29, 14:40

     Eh,more nasrudin!
     Neve qe ti na etiketon si “ENVERISTE”,jemi pjesa me patriote e popullit shqiptar!
     Ti kerkon qe ne te ulim koken,por HARROJE!!!
     Ne jemi pjesa me e VERTETE,ME E GJALLE DHE ME TRIME E POPULLIT SHQIPTAR!!!
     Kurre te mos shkoje nder mend se do te a nenshtrosh neve ti dhe zagaret e tu ZOGISTE E BALLISTE,TRADHETARE TE KOMBIT!!!

     Reply to this comment
   • ben chicago February 2, 18:25

    me kete nastradinin eshte humbje kohe te meresh,
    nga burgu qe ka bere ne kohen e diktatures shtrohet here pas here ne psikiatri

    Reply to this comment
 24. DRENICA E KUQE January 28, 23:05

  Z. Thano, gazeten shqiptare DITA Online e percjell me vemendje. Dhe, ate e bej per t’i shuar e fshire pergjithmone kufijte e ndarjes se mendjes shqiptare, per ta shuar kufirin mendor qe ndane e copeton shqiptaret dhe Shqiperine, sipas koncepteve te “patrioteve shqiptare” te jugosllavit Tito. Thjesht, prej se u percjell, jeni gazeta numer 1 e shqiptareve. Kete qe them, nuk e them vetem per t’ua bere qejfin. Disa gazeta tonat (shqiptare) atje e mbeshtesin shume vijen anti shqiptare te LDK se Ibrahim Rugoves, qe ishte dhe mbeti partia me tragjikomike e shqiptareve ne trojet tona te pushtuara nga Serbia e ish Jugosllavia, si vazhduese e denje e Lidhjes se Komunisteve te Jugosllavise ne krye me Ibrahim Rugoven… Vija e “patriotit” Ibrahim Rugova gezon mbeshtetjen e Sali Berishes dhe anasjelltas, e, te dy ata mbeshtetjen e Serbise… Eshte mire qe kesaj vije “patriotike” te “shqiptareve” t’i dalin duçat dhe kjo mund te behet duke bashkepunuar gazeta e juaj me inteligjencine shqiptare… Cili eshte mendimi i juaj dhe gazetes qe udhehiqni, ne kete plan kombetar?…

  Ju pershendes dhe ju deshiroj pune te mbare kombetare e gjithe te mirat ne jete!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 17:48

   Drenica te pershendes dhe kerkoj falje per vonesat ne pergjigje.
   Ne ceshtjet qe kane te bejne me Kosoven jam perpjekur qe te zgjedh bashkepunetore qe e mbartin ne zemer ate ndjenjen e atdheut te perbashket dhe interesave kombetare, te domosdoshme per nje media si Dita.
   Them se nepermjet tyre vija e Dites ne kete teme vjen e qarte dhe eshte e duhura. Mos hezitoni te me shkruani sa here mendoni se po gabohet.
   Perqafime

   Reply to this comment
 25. lejleku January 29, 09:31

  Z Thano pershendetje!
  Do te doja qe ne faqet e gazetes “Dita” te behej nje pasqyrim i mendimit te gazetarise opozitare si “55” e “RD” per kryeartikujt e tyre me germa kapitale ne lidhje me korrupsionin, tritolin ,politiken e jashteme ,ekonomine ,borxhet e trasheguara etj,Sepse me duket sikur kane hyre ne nje qorrsokak me thirrjet e tyre histerike (qe ne fakt nuk i degjon njeri po i bejne qefin vehtes)
  Nepermjet gazetes suaj te mesojne nga opinjonet e lexueseve per ndjesine ndaj thirrjeve te tilla ,dhe me kryesorja te mesojne gazetarucet e opozites ROLIN e shtypit opozitar si analizues ,vleresues dhe orjentues te pozites ne rrugen e saj per te miren e te gjithe KOMBIT shqiptar.
  Thirrjet e tyre mund ti degjojne vecse mjeranet e pashprese dhe hajdutet karrikethyer.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 17:51

   Pershendetje lejleku
   ideja eshte interesante, por ndoshta do amplifikonte ne nje fare menyre, histeri politike qe eshte me mire te mbeten brenda shtypit partiak?

   Reply to this comment
 26. kosta keparoi January 29, 09:52

  Leter ne redaksi kryeredaktorit.

  I nderuar Thano, besojme se do te trondisin lajmet qe po ju dergojme, fillimisht le ti marim me radhe…

  Deri tani ne Dhermi jane prishur shume objekte mbi prone, truall ose kullote te banoreve vendas, ndersa simbas ligjit 7501, ku toka eshte ne perdorim ,uk tjetersohet, nuk ndertohet nuk shitet dhe nuk blihet, dhe mbi te gjitha jane prere ullinj shekullore per te ndertuar hotele, perben veper penale.

  shikoni skandalet me poshte:

  Drymades INN, Hotel i ndertuar in Drymades me pronesi aktualisht Prefekti Vlore, “Besnih Dervishi”. Zoteria e ka blere token, nga Spiros Rutsi. Sipas ligjit, lejet e ndertuara mbi token 7501, jane shkaterruar ullinj dhe eshte ndertuar hotel.

  Prokuroria e shqiperise, po procedon 59 raste, kur eshte ndertuar mbi token me ligjin 7501. per lejet e dhena ne Himare.

  http://www.gazetatema.net/web/2013/01/04/klsh-ben-kallezim-penal-per-vasil-bollanon-si-ish-kryebashkiak-i-himares/

  sa te tjere jane ne kete forme?

  DEKA Company,,, ndertuar fshat turistik, me toke te blere prej Gjergji Gjikopulli, 1800 metra katrore. Leje ndertimi Vasil Bollano

  Nikky Beach Hotel i ndertuar i pari dhe i dyti, mbi token e blere 7501, me leje ndertimi Vasil Bollano dhe Jorgo Goro.

  vazhdon Lista……………………..

  Reply to this comment
 27. asita January 29, 18:11

  Zoti Thano,prej botimeve te para,jam mjaft i azhornuar ne numrat Tuaj.Me pelqen tematika,thjeshtesia,thellesia ne shkrime etj.Por deri tani nuk kam ndeshur ne trajtimin e te drejtave te humbura te ish-ushtarakeve,te privuara nga Akti Normativ i Qeverise qe iku.Akti i ra ndesh parimit te sigurise juridike,pra cenimit te te drejtes se fituar….Qeveria e re ,ne fushate premtoi se do vinte ne vend padrejtesine etj,per te vene ne vend prestigjin e neperkembur.Edhe diten e Aktit ,deputetet e majte u “deshperuan”,pothuaj bene harakiri,ne mbeshtetje te ish-ushtarakeve.Mendoj se kjo shtrese do ishte e lumtur te lexonte nje shkrim ku te ballafaqohen palet,ku eshte ndalur “hovi”qeverise,pse nuk kthehet Akti,i cili si i tille behet ne rast emergjence dhe shtrin efektet 6 muaj.Ish ushtaraket shihen me se shumti me kete gazete ne dore,keshtu qe e meritojne nje mbeshtetje reale nga DITA.

  Reply to this comment
  • THANO January 30, 21:49

   Patjeter i nderuar Asita.
   Une e di kete dhe i jap prioritet çdo botimi qe ka te beje me ushtaraket. Gjihcka qe do me nisni ne adresen time, besoj do ta gjeje rrugen e botimit

   Reply to this comment
 28. Florjan January 29, 19:08

  Kush eshte pronari i gazetes ????

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit January 30, 08:55

   Adrian Thano, njekohesisht edhe kryeredaktor, mbas largimit nga Shekulli, edhe komentuesit, vrapuan ku do stacionohet zoti Thano, si fillim komentuesit ndaluan ne Tema duke pritur te rishfaqet A. THANO dhe svonoi, doli bashke me Diten, natyrisht komentuesit, arriten ta “zbulojne” vendin ku u “mundua” te fshihet zoti Thano dhe sot kemi nje tjeter realitet, lume komentesh.
   Jam nga te paret qe fillova te komentoj ne Dita, kishte shume pak komente, por svonoi gjate dhe eshte e veshtire ti largohesh kesaj gazete.

   Reply to this comment
  • THANO January 30, 15:07

   “Pronari” i gazetes jam une dhe ju qe me lexoni 🙂

   Reply to this comment
 29. STING January 30, 11:31

  z. Thano! Ne Europe e kudo gazetat dhe opinionistet jane te pavarur prane te majtes ose te pavarur prane te djathtes. Vetem ne Shqiperi nuk thone se kujt krahu i perkasin, por te gjithe e kuptojne kollaj perkatesine e sejcilit. Do ishte normale qe dhe ju e gazeta juaj te deklaroheshit si gazete e pavarur prane te …thojeni vete.

  Reply to this comment
  • Komentuesi January 30, 13:34

   ja ta them une. e majta, por ki parasysh se e majta duhet kuptuar si nje teresi klanesh te ish kupole sse djeshme qe tentojne te hane njoni tjetrin…
   nga ana tjeter edhe e djathta…

   te dyja ashtu jane. klane, bisnes, korrupsion,. pushtet, kurveri morale… etj…

   Reply to this comment
   • THANO February 2, 17:55

    I dashur Sting.
    E rendesishme eshte te jemi te lire te themi ato qe mendojme.
    Nese liria quhet e majte, te majte qofshim miku im 🙂

    Reply to this comment
 30. kanto January 31, 00:37

  Zoti kryeredaktor para disa vitesh me ka qelluar te udhetoj rastesisht ne avion me nje grup italianesh qe nuk i kuptova se ishin te Komunitetit europian apo te ndonje ministrie ne itali qe ishin te angazhuar per te afruar asistence ne ndonje ministri ,besoj te ambientit .Ata ishin te angazhuar per trajtimin e ujit te pijshem ne Tirane.Duke patur parasysh qe ka gati 20 vjet qe nuk jetoj ne Shqiperi me kane mjaftuar gjysem te ore te bisedes se tyre ku ankoheshin per pengesat qe hasnin ne bashkepunimin e administrates qendrore per projektin e fondin e akorduar nga jashte,per te krijuar nje ide per funksionimin e administrates shteterore ne Shqiperi Duke i dhene nje shikim te shpejte shtypit te perditshem on.line pashe pergjigjen qe ish.kryeministri i dha nje ministre ne lidhje me milintantizmin politik te administrates shteterore.Un e di se politika per te realizuar nje program ka nevoje per administraten ,por jo administrata per te ruajtur vendin e punes per politiken Sinqerisht kjo nderthurje interesash midis politikes e administrates te bejne qe besimi per ndryshime te shpejta e rrenjesore te zbehet shume. Italia qe eshte nje komb i madh ne krahasim me ne e pas 60-vjet demokraci te mbikqyrur ne fillim nga America e tani nga Europa i vuan shume keto pasoja

  Reply to this comment
  • THANO February 3, 00:41

   i dashur Kanto
   Une nuk kam eksperience te drejtperdrejte ne administrate, por kam qene brenda saj per periudha te shkurtra ose kam analizuar deshmi nga te cilat kuptohet cfare ndodh. Ka parazitizem dhe paaftesi, eshte e vertete.

   Reply to this comment
 31. korabi January 31, 12:04

  I nderuar zoti Thano! Kemi komunikuar disa here nepermjet e-maileve.Sinqerisht dua te ju pyes:Per kete palo agjensi kishe nevoje?Vetem duke u nisur nga emri,te vjen te vjellesh.Na qenka nje agjensi qe na mbroka shoqerine civile.Sipas meje,ne respekt te mijra lexuesve tuaj,duhej tu nxjerrje bojen ketyre agjensive dhe ojq-ve,ojf-ve etj,qe nuk bejne gje tjeter vetem se shushunja qe pervehtesojne shuma marramendese,e jo te beheshe pjestar i tye.
  E dyta:Ne kuader te luftes ndaj korrupsionit dhe evazionit fiskal,do ishte ne nderin tuajq te botonit pagat e verteteta te gazetareve,moderatoreve,si S.Balla,B.Fevziu, e shume te tjereve,qe nuk eshte nevoja ti listoj,dhe krahas saj dhe tatimet e paguara nga ata.Lluksi ne te cilen jetojne ata,nuk mund ta garantoj nje page 70000-100000 lekeshe.
  (I vetmi qe ka deklaruar hapur pagen e tij,eshte Adi Krasta,i cili shprehet se shkova tek Agon tv,se me afruan nje oferte te paturpshme.Nuk e di nese dhe taksen e paguan po kaq te paturpeshme,apo edhe ai si te tjeret?)

  Reply to this comment
  • THANO February 3, 00:49

   i nderuar Korabi
   Nuk punoj ne asnje agjensi. Ndoshta procedura ka krijuar nje lloj keqkuptimi te ju. Une jam nje nga 9 anetaret e bordit mbikqyres te Agjensise per Mbrojtjen e Shoqerise Civile. Kjo vete ka nje drejtues dhe nje administrate, kurse bordi eshte mbikqyres (perbehet ne shumicen e tij nga perfaqesues te medias dhe shoqerise civile) dhe mblidhet minimalisht 4 here ne vit sipas ligjit. Nuk eshte OJF. Eshte shteterore dhe ka per detyre ligjore pikerisht stabilizimin e situates qe permblidhni ju, jo e kunderta :). Nuk di nese mund te jem me i qarte se kaq
   Lidhur me pjesen e dyte te postimit tuaj, pagat e zoterinjve jane vertet jashte cdo logjike te tregut ne Shqiperi. Shembull i keq per brezin e ri te gazetareve dhe dekurajuese per te tjeret

   Reply to this comment
   • korabi February 4, 13:21

    Z.Thano! Une e kam shume te qarte se cfare bicimsezi eshte kjo agjensi dhe se nuk eshte OJF apo OJQ,por nqs shumica e ketyre te fundit financohen nga organizmat nderkombetare(natyrisht te gjitha jane ne kurriz te ketij populli se askush nuk te fal para) dhe te gjitha,sipas fushave ku operojne,shpifin,sajojne,amplifikojne(p.sh ne ne lidhje me trajtimin e problemit te prostuticionit,ne vendin tone jane disa OJF e OJQ,dhe qe para ca vitesh,ne baze te “sudimeve shume te vyera te tyre”na dilte qe Shqiperia kishte ne tregun e prostitucionit mbi 30.000 femra qe do te thote se se 1 cdo 20 femra(te moshes 14-40vjece) merrej me prostitucion),agjensia ne fjale eshte shteterore qe direkt perdor parate e popullit dhe pastaj ne bashkepunim(lexo:ne korruptim te plote)me te sipercituarat ndajne parate e donatoreve.
    Ne lidhje me nje kerkese per pasqyrim real te evazionit fiskal te pagave te gazetareve,moderatoreve etj,Ju keni kapercyer gem mi gem(thote shkodrani)duke ju shmangur
    .Nuk eshte se nuk ju kuptoj,por kjo me le shijen e hidhur se edhe kjo gazete pak nga pak mund te devijoje,te squllet.Uroj qe te mos ndodh qe te themi e beri teteshin dhe ky.
    Pershendetje!

    Reply to this comment
    • THANO February 9, 01:37

     Korabi, kur te squllem une, do squllet dhe Dita 🙂
     Deri atehere, dielli do linde e do perendoje shume here ne Korab 🙂

     Reply to this comment
     • korabi February 14, 15:23

      Po zoti Thano,dielli do lind e do te perendoje perjetesisht ne Korab,dhe kjo nuk mund te jete e njejte me squlljen e nje gazete.Fakti qe ju i jeni shmangur pergjigjeve direkte per ato qe kam postuar,tregon se nuk jeni me ai kryeredaktori qe i hapnit zemren lexuesit,duke i kerkar me nje ndjenje turpi,por shume legjitime,rritjen e cmimit te gazetes.Une nuk kam te drekte te ju imponohem,por nga z.Ardian Thano qe une kam njohur nepermjet gazetave “Shekulli” e “Dita”,do te prisja pergjigje te hapura,dhe jo gem mi gem.Kur gazetaret e gazetes suaj,nuk kane para as per te pire nje kafe,dhe shume te tjere notojne ne para te pista dhe kryejne evazion fiskal,eshte ne nderin tuaj te investigoni dhe te thoni te verteten dhe jo te fshiheni pas asaj se jane koleget tuaj.Ju lutem mos harroni rastin Frangaj,qe pasi u dogj e u shkaterrua,nga Sali Berisha,erdhi dita qe u be puthadore me te.E nqs ju do e merrni per shembull,bejeni se patjeter do te arrini te pasuroheni si ai,do te keni vila si ai,por nuk do te jeni me Ardian Thano.

     • lirat February 14, 22:04

      ore, Korabi, vertet ky eshte kend pyetjesh, por s’kuptoj se c’mund te beje Thano per rrogen e Fevziut apo Canit. Jane televizione private dhe nga kjo pikepamje s’ka asnje shkelje ligjore, pervec asaj MORALE qe sigurisht qendron. Ky problem eshte per shoqaten e gazetareve shqiptare, ta ngrene ata si shqetesim se ata e kane per detyre.

 32. Profesori January 31, 12:10

  Zoti Thano, meqe jeni gazete e lire e hapur e guximshme, kam nje kerkese ne lidhje me keto materialet ish-sekrete per Ahmet Zogollin (mos e publikoni me mbiemrin “Zogu”, mbasi e ka mbimerin “Zogolli” por ngaqe i vinte turp prej mbiemrit te tij kur e veteshpall mbret, nderroi mbiemrin si Henri Cili qe nderroi emrin) Lutjen ndaj jush zoti kryeradektor e bej per te publikuar ne DITA ate videon qe tregon se kush e priti me ceremoni zyrtare dhe me lule e puthje ne Rinas familjen tradhetare, hajdute e sic na doli se fundi edhe bordello familjare te Zogollove.

  Reply to this comment
 33. diti January 31, 18:10

  Zoti Thano ,bravo ,per menyren e komunikimit me lexuesin ,qe kini zgjedhur ! Jam lexues i rregullt i gazetes tuaj ,. Jetoj jasht ,dhe kur dua te mar vrsh se c’ndodh ne vendin tone ( gje qe e bej cdo dite ) hap gazeten tuaj ,Me pelqen per analizat realiste ,per aktualitetin ditor ,qe trajton; analizat politike jane reale,aq sa mund ti gjykojme . Kisha si shqetesim : a. te jete me e thelle analiza qe i behet qeverise sepse ,po punon ne kushte teper te veshtira ne te gjitha drejtimet qe ka neper kembe “gjarperin ” Sali me mendjen e tij teper pjellore per djallezi . b. te analiza e qeverise ,duhet patur kujdes qe te mos rreshkasin ne gabimet e te pareve ,edhe pse jane te gjithe te rinj edhe per kete e pergezoj ,kryeministrin ,per zgjedhjet ( jane te pa perlyer akoma ) te mos joshen nga pozicioni qe kane ,te shnderohen ne “gryjesa 2 te pushtetit por dhe te demokracise ,sendryshe e gerryejne ate dhe mbetemi ketu ku jemi ,mbase u zgjata por ,do te doja qe te mos kurseni kritikat per kedo qe i ben,kur ato jane te dokumentuara ( jo me fjalet E Saliut ) Kisha edhe nje sygjerim ,teper personal per gjykimin : S. Berisha ” vdes ” po te mos jete protogonist,injoroheni , mos e permendeni ,dhe ai shume shpejte do filloj te thahet se do i mungoje uji -ngacmimi, per te reaguar . Te shkofte puna mbare ,se mire e ke nisur ! Kam pare ne reklam edhe per nje TV,me kete emer ,eshte juaji ,dhe c’po ndodh me te ,se e presim ,duke menduar se dhe tv. do kete frymen e gazete .

  Reply to this comment
  • THANO February 3, 01:00

   I nderuar Diti
   Edhe une mendoj qe qeveria e re ka deshiren per te ndryshuar gjerat. Duhet edhe forca. Shpresojme te behet me e mira, miku im
   Televizioni eshte ende ne hapat e pare

   Reply to this comment
 34. Agroni January 31, 20:47

  Jam nje lexues i regullt i gazetes DITA,ndjek nga afer aritjet e saj dhe ju pergezoj me gjith zemer z.Thano per kontributin qe po jepni per te qartesuar ndjekesit tuaj me realitetin me kete realitet kaq tragjik dhe te dhimbshem per popullin e shume vuajtur.Demokracia eshte ender per mbare popujt,por ate mund ta sjellin njerezit me shpirt dhe zemer te madhe qe ju dhimset populli qe ju dhimset atdheu dhe udheheqin popullin drejt nje linje te ndershme duke zbatuar ligjet e shtetit dhe duke ndergjegjesuar ata shkeles se ketyre ligjeve se shteti nuk lejon ligjin e te forteve.Demokracia eshte ajo qe i hapen dritaren kujtdo qe eshte i afte te shkelqeje te pasurohet dhe duke kontribuar per lulezimin e atdheut e mireqenien e popullit.Nuk jam racist por ndjek me simpati arritjet e demokracise.Amerika eshte shembell i kesaj demokracie qe kerkojme prandaj dhe aritjet e saj jane spektakulare,e thashe edhe me lart nuk jam racist por kujt ja priste mendja qe para treqind vjeteve te mernje skllever nga afrika dhe ne saj te kesaj demokracie sot ariten u bene edhe president.Ju kini ptencial z.Thano dhe mendoj se mund te kontribuoni shume ne kete situate qe eshte krijuar,ku k/krimineli i ketij kombi ka mare rrevansh bashke me te fortet qe e ndjekin dhe bejne cthote ky injorant nderkombetar.Jam i mendimit qe populli qe votoi per te hequr qeverine e karagjozeve duhet te vazhdoje me protesta te vazhdueshme per ta detyruar qeverine qe te shpejtoje reformat ne administrate e kudo qe ky popull te bjere ne qetesi.DERRI DO PLUMB thote nje fjale e urte popullore,prandaj Saliu do nje kunder pergjigje te forte nga mbare populli dhe jo nga parlamenti i ILIR METES,qe lejon nje qelbesire te flase si president i ketij kombi.Ky krim duhet injoruar dhe jo ti jepet hapesire te derdellise pa mbarim ku brockullat etij tja u shese te tjereve.Pra eshte e domozdoshme qe kontributi juaj zoterinj per ti dhene shtyse popullit per reagimin ne menyre masive per kriminelin e keti kombi SALI BERISHA,qe ky zhapik te injorohet dhe mundesisht te arestohet urgjentisht pasi eshte faktori kryesor per anarshine e ketij kombi qe per 23 vjet nuk u beme dot shtet por vetem vith e vri,ku me plot gojen mund te thuhet se njerezit e ndershem jane minorance.URIME per menyren qe kini zgjedhur per te komunikuar me lexuesit tuaj si dhe pergjigjet korekte.

  Reply to this comment
  • THANO February 3, 01:19

   I dashur Agron
   Ne postimin tuaj gjej te gjitha ato qe mendoj edhe vete. Jam i bindur qe jane te shumte ata qe e mendojne si ne. Ti thua qe njerezit e ndershem jane minorance. Je i sigurt per kete? Une besoj se ata jane shume por te heshtur.
   Por jemi padyshim rasti fatkeq kur ”udhëheqësi” lejon dhe nxit me vetëdije inkriminimin e shoqërisë. Ji sugjeroj te lexoni nje shkrim mbi kete teme ne kopertinen e numrit te neserm. Te sotem 🙂 Ora paska kaluar 1 pas mesnate 🙂

   Reply to this comment
 35. Ervin February 1, 01:01

  Pershendetje Z. Thano! Keni bere gjene me te mire, me kete bashkebisedim online me lexuesin. Sado qe, niveli juaj gazetaresk dhe informues, nuk ka nevoje per keshillat apo verejtjet e ndryshme, prape kjo me duket ide shume e mire, per te marr feedback-un e lexuesit mbi shkrimet tuaja, apo dhe ndodhite e ndryshme ne Shqiperi. Thjesht desha t’ju pergezoja. Gazeten tuaj dhe sidomos analizat tuaja i lexojme gjithmone, por online. Gazetat e printuara, besoj se dhe ju, kane pakenaqesi ne shitje, por ju siguroj, qe lexoheni perdite, nga mijera shqiptare online… Respekte.

  Reply to this comment
  • THANO February 3, 00:35

   Faleminderit Ervin.
   Eshte e vertete qe versioni print (leter) i gazetave ka tkurrje dhe ai online ka rritje. Megjithate ka ende lexues dhe ndikim gazeta-leter. Pse? Po bej nje krahasim
   Para disa ditesh isha ne Stamboll. Vizituam gazeten Zaman, nder me te medhate e atjeshme, ndoshta me e madhja. Kishte 800 mije deri ne 1.2 milion kopje ne dite. Flasim per nje treg me 80 e ca milion banore.
   Ne Itali la Repubblica ka 500 deri ne 800 mije kopje. Flasim per nje treg me 50 e ca milion banore.
   Ne Shqiperine me 3 milion banore sipas ketij kuti, gazeta me e madhe duhej te kishte nga 30 ne 50 mije apo dicka me teper. Eshte e vertete qe askush nga te perditshmet shqiptare nuk i ka. Dy me te medhate Dita e Panorama nuk shesin kaq as te dyja se bashku.
   Por… Pak vemendje te lutem. Ne Shqiperi tregu i shitjes se gazetave-leter ka disa vecori. 1 gazete e shitur nuk do te thote 1 gazete e lexuar. 1 gazete e shitur qarkullon ne shume duar. Ne kemi studime te tregut qe na deshmojne se nja kopje gazete ne Shqiperi lexohet nga 5 deri ne 11 vete ne varesi te zones. Na ka qelluar shpesh edhe nje dukuri tjeter: Gjejme shume nga gazetat e kthyera (te pashitura) qe jane shfletuar, madje disa kane edhe fjalekryqin te zgjidhur :). Do te thote qe ajo gazete eshte lexuar, por nuk eshte shitur, eshte kthyer mbrapsht te shitesi dhe ky e kthen tek ne. Per kete arsye ndonje gazete apo reviste del ne treg e mbeshtjelle me plastmas, qe te shmange leximin dhe kthimin ne tezge ne marreveshje me shitesin.
   Ti bie shkurt, tregu i shperndarjes dhe shitjes se shtypit ne Shqiperi eshte mizerje. Kjo nuk i cliron gazetat nga fajesia e permbajtjes se dobet, por kjo eshte tjeter teme. Matematikisht dua te them nese nje gazete ne Shqiperi shet 10 mije kopje ne dite, me siguri keto 10 mije kopje kane 50 mije lexues minimalisht.
   E ardhmja eshte e online padyshim.

   Reply to this comment
 36. diana February 1, 07:18

  Z. Adrian respekte nga large. E lexoj gazeten tuaj me deshire cdo mengjez perpara se te nisem per ne pune. Fillimisht lexoja artikujt ne dossier sidomos ato per sali berishen.
  Duke e mbeshtetur Z Fenix per veretjen shume te drejte ne mbrojtje te asaj lufte heroike nacional clirimtare te popullit tone do te parashtroja nje kerkese. Do t’ju lutesha jave personalisht dhe stafit te gazetes tuaj te respektuar te pasqyroni punen titanike te popullit shqiptar per te ndertuar vendin te shkaterruar nga lufta. Keni kaq shume per te shkruar sa ju nuk do ta besoni se sa me shume e me shume do ta lexojne gazeten tuaj. Le te mesoje brezi I ri ate epoke heroike te popullit shqiptar. Fillo e shkruaj perdite nga nje artikujt per historine e nje vepere industrials, fabrike, kombinati,bonifikimi,hidrocentralet, hekurudhe, shkruaj dhe per bunkeret por ama shkruani dhe pasqyroni ate vitalitet te popullit tone.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 22:13

   Ide e mire Diana.
   Ne fakt ne dallohemi si shoqeri per mungese memorie 🙂 dhe ndoshta shkrime te tilla, te pergatitura nga nje dore e kujdesshme do arrinin te risillnin, ne mos tjeter, respektin per punen. Do tentoj ndonje bashkepunetor qe i njeh ato vite, ndoshta mund te ndertojme nje rubrike ne gazete.
   Kush nuk ka kujtese duhet te beje nje prej letre 🙂

   Reply to this comment
 37. ARANITI February 1, 08:52

  Pershendetje z.Thano! Eshte e drejta e juaj te shkruani cfare te doni e si tju pelqeje por une kam nje sugjerim qe po te doni bejeni ose jo, puna juaj. Kryeministri yne Rama para ca kohesh ka bere nje shkrim poetiko-erotik me titull ” LULE SHQIPO, LULE DJALE”. Them sikur ta botonit nje here qe te shohin te gjithe sa dell e fantazi ka Kryeministri. Gjithsesi ky eshte vetem nje sugjerim miqesor per gazeten DITA e aspak detyrim i juaji.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:28

   Aranit
   Une nuk e kam lexuar, po nga titulli duket interesant :). Po e ke, postoje ketu, ta lexojme te gjithe e ta komentojme bashke 🙂

   Reply to this comment
 38. Alain February 1, 11:46

  Z. Thano, pershendetje dhe urime per punen,

  Thjesht dy sugjerime, e para do deshiroja qe gazeta te kishte me shume fryme analitike ne tematika te ndryshme, pra pak me shume thellim ne shkrimet qe botohen dhe e dyta do te ishte interesante qe te kishte nje version online ne PDF, qe mund te nxirret nje apo dy dite me mbrapa, pa penguar shitjen e saj.

  Faleminderit paraprakisht per kohen e marre dhe pune te mbare.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:26

   Pershendetje Alain
   Ashtu eshte me thene te drejten 🙂 Leximi online e prek disi sektorin e shitjeve print. Po ja qe nuk na rrihet pa i nxjerre online njekohesisht 🙂
   PAstaj edhe sikur te mos e benim ne, ne kushtet e sotme, prape informacioni i printit te X gazete do dilte online ne nje menyre apo ne nje tjeter

   Reply to this comment
 39. Fred.Dibrani.Hamburg February 1, 12:41

  I nderuar Zoti Thano.
  Te gjithe keto komentuesa qe ju kane shkruar,duhet tju bejne te ndjeheni te vlersuar per punen tuaj te madhe,e cila ka bere te mundur qe gazeta DITA te behet kaq popullore,ne nje kohe rekord
  Demokracia do te thote te marresh pjese aktive ne jeten politike te shoqerise te ciles i perket..Ju nepermjet gazetes tuaj Dita na e keni kriju kete gje,dhe kjo eshte eshte fitore e madhe per shprehjen e mendimit dhe fjales se lire
  Pyetja ime eshte:
  Sa te sigurt duhet te ndjehen gjithe keto komentuesa anonim,qe te dhenat e tyre nuk mund te keqperdoren ose tu jepen palve te treta????
  Sot dergimi i emaileve dhe burimi i tyre mund te ndiqet dhe pavarsisht pseudonimeve, gjetja e adreses derguese kompjuterike eshte shume e lehte.
  Shqetsimi im nuk duhet te kuptohet si frike personale,por si nje detyrim i gazetes per te ruajtur privacine e personit,kur ai nuk deshiron te identifikohet dhe perdor NICENAME.
  Pershendetje nga Gjermania.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:22

   Pershendetje Fredi
   Me sa di, nuk eshte e detyruar qe te futen gjithe te dhenat personale per tu hapur mundesia e komentimit.
   Por gjithsesi ne panelin e gazetes jane vetem dy persona qe kane akses dhe ne asnje rrethane nuk do ti lejonim vetes abuzime ne kete pike.
   Po nuk patem respekt per lexuesit tane, nuk kemi respekt per veten, behet cdo gje pa kuptim

   Reply to this comment
 40. Zadrimori February 1, 12:57

  zoti Thano, ke disa dite qe s’po u kthesh pergjgije ketyre letrave tona anonime

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:19

   Ndjese zadrimori 🙂
   Nje udhetim dhe ja.. u prishen gjithe oraret 🙂
   Po pergjigjem tani, me mire vone se kurre, apo jo 🙂

   Reply to this comment
 41. baba nga durrsi February 1, 22:33

  Dua vetem thjesht te falenderoj zotin THANO per gazeten DITA dhe profesionalizmin e treguar dhe vazhdoni keshtu ne demaskimin e korrupsionit te bere institucion me vete ne Shqiperi nga i paudhi dhe ndjekesit e tij! Me vjen keq dhe inat njekohesisht qe shume media visive ne shqiperi gjate leximit te shtypit ne mengjes anashkalojne ose eliminojne gazeten tuaj! JU si e shpjegoni kte fakt: kemi te bejme me censure apo eshte thjesht ceshtje praktike komerciale nga kto media Prsh nga austria!

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:17

   Te News 24 u ndepre kur nje nga gazetaret raportoi ne Dita qe pronari i ketij kanali Irfan Hysenbelliu mori me vendim qeverie konviktin e femijeve te shkolles Asim Vokshi. Do nxirreshin femijet jashte qe ti kalonte konvikti Irfanit. U zemerua si duket 🙂
   Ne televizionet e tjera nuk kam ide pse nuk e lexojne. Ndoshta sepse shumica e atyre qe bejne emisione te tilla kane edhe vete gazeta, TCH ka Shqipin, News ka Panoramen dhe GSH, A1 ka Shqiptarja.Com dhe Shekullin etj.
   Jane pak ziliqare per Diten me duket 🙂 Do ta kthejme dhimbjen ne force, c’te bejme :). Bej shaka, mire do ishte te lexohej se eshte gazeta e pare ne gjysmen e vendit dhe e dyta ne pjesen tjeter. Nuk eshte e drejte. Po prape mire, Dita blihet kenaqshem edhe pa ato leximet.
   te pershendes

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit February 3, 16:11

    z.Thano,ne lidhje me sqarimin tuaj per leximet e faqes se pare ne TV kam vene re qe Canale5,prone e Berluskonit,lexon sipas rradhes se tirazhit gazetat italiane,e para Corriere della Sera,e dyta La Repubblica(e cila eshte”armiku publik” i Berluskonit)dhe e treta Il Giornale,qe eshte gazeta e familjes Berluskoni.Kjo me shtyn t’ju kujtoj se TV,ne pronen e kujtdoqofte,nuk ben mire qe fsheh nje realitet mediatik,sidomos kur tirazhi flet ndryshe.Eshte njesoj sikur nje gazetar juaji te beje nje reportazh te bukur mbi Korçen dhe ne rreshtat kur flitet per birren”Korça”ju ta fshini,meqe ai skrapaliu i Panorameseshte pronar i birres korçare;pra,se ku çon ky lloj karshilleku nuk e kuptoj?Ndoshta,me njefare qesendie do ju uroja qe ti shkonit z.Hysen(il bello)me nje birre Korça ne dore,mbase do dije si ti trajtoje klientet….hahahhahaaa…Ndonjehere paqja me efektive behet midis”armiqve”,nis edhe ndonje bashkepunim i frytshem,pa prekur pavaresine e gazetave perkatese.Shoh qe Mercedes ka bere aleance me Renault,jep e merr me konkurrentin,mendoj se te fshehesh nje test gazete ne TV eshte politike e shkuar kohes,siç fshihnin ne kohen e xhaxhit librat e Orwell.Pershendetje serish e pune te mbare!

    Reply to this comment
 42. Bashkim Pitarka February 2, 11:55

  I nderuari zoti Thano,
  Qe prej “Dites” se pare jam lexues i rregullt i i gazetes “DITA”,si lexues dhe klikues ne fjalen “:Share” ne facebook i shkrimeve te saj me te mira.Vleresoj lart punen tuaj dhe te redaksise suaj.
  Te me falni por me poshte po shenoj nje konstatim e verejtje per gazeten tuaj e ne pergjithesi per shtypin shqiptar:
  Se pari si gazeta me emrin “DITA” sot,me 2 shkurt,ishte dita e lindjes se Artistit te Popullit Sulejman Pitarka.Ai lindi si sot 90 vjet me pare ne qytetin e Dibres se Madhe.Ma kerkoi syri dhe zemra te shoh tek “Dita,qofte edhe nje rresht apo nje foto.Si vella por edhe si shqiptar me donte qejfi te kishit permendur kete pervjetor.
  Se dyti-Duhej,z. Thana,sepse ditet e sotme jane te mbushura vertete me halle e probleme,me se shumti politiko-sociale, por nuk duhet te harrojme se bashke me hallet populli yne ka percjellur edhe krijimtarine letraro-artistike te shume shqiptareve te ditur dhe artisteve te tij te shquar,nder ta edhe korifenjt e skenes dhe ekranit shqiptar,plejaden e lavdishme e Kadri Roshit,Sulejman Pitarkes,Naim Frasherit,Violeta Manushit e shume e shume te tjereve.Per keta shtypi yne nuk gjen dy rreshta vend ndersa eshte i mbushur per dite me plot historira boshe e lajme dhe foto sensacionale, bile edhe me foto e shkrime pornografike.
  Prandaj edhe kur duan te huajt t’a perbaltin Shqiperine citojne nder te tjera shkrimet e fotot ne shtypin dhe mjetet e tjera te mass medias shqiptare,
  sepse ne to me se shumti shkruhet per krimet,korrupsionin financiar e moral,trafikun e droges,te femrave dhe te emigranteve ilegale!
  Me respekt,
  Bashkim Pitarka
  Diplomat ne pension.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:08

   Ke te drejte i dashur Bashkim
   Nuk e ve ne diskutim qe ne tregohemi shpesh te pavemendshem me ate brez artistesh dhe ky eshte gabim. Aq me teper qe filmat e tyre i shohim dhe i rishohim edhe sot me kureshtje dhe kenaqesi.
   Nga ana tjeter shume prej tyre jane modeste dhe te terhequr, sic edhe u shkon personaliteteve te tyre te vecanta, por ndoshta edhe si shprehje revolte ndaj situates ku eshte katandisur shoqeria shqiptare sot.
   Me kujtohet para disa muajsh, kerkova me ngulm disa here nje interviste me Robert Ndreniken. E pamundur 🙂 Ne fund mu lut qe te mos e botoja 🙂

   Reply to this comment
 43. Hektor Bregu February 2, 12:40

  Zoti Thano ! Lexoi rregullishte gazeten Dita dhe me duket interesante por ne faqet e saje pak vende ka per ne emigrantet, sidomos per problemet dhe te drejtat tona. Presim te lexojme me shume.Me respekt dhe faleminderit.H.Bregu.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 18:02

   Pershendetje Hektor.
   Shkruaj dicka konkrekte, te premtoj qe do ta botoj
   Gjysma e te afermve te mi jane emigrante 🙂

   Reply to this comment
 44. rrapua February 2, 13:35

  i nderuari A.Thano! Te falenderojme qe ne tregun tone mediatik,na doli nje gazete si “DITA” qe marrim informacion te sakte.Me shume njerez bizetojme dhe kete fakt kushdo e permend.Te falenderojme njekohesishte qe na jep mundesine te komunikojme edhe direkt me Juve.Nga pergjigjet qe ju kthen komentuesve duket qe Juve keni nje formim te plote profesional dhe kulturor.Mendoj se do te ishte me mire qe informacionet “Delikate” qe nxirrni ne gazeten tuaj do te ishte mire,dhe do te kishte shume efekt,t’u shkohej deri ne fund.Eshte botuar ne gazeten DITA,per nje cek qe Sali Berisha ka marre ne vitin 1976 (ne mos gaboj) ne dhomat masonike Franceze,dhe juve benit pyetjen ne se ishte thyer ai cek apo jo? Une ju pyes Juve: A e mesuat pergjigjen se u thye apo jo dhe me cilen cilesi u ndodh Berisha ne kete pozicion?Z.Bedri Islami ka hedhur shume dyshime per shume politikane si p.sh.Lulzim Bashen,pse nuk jepet perfundimi i investigimit per civin e ketyre personave.Eshte bere nje analize ekonomike per pusin e naftes qe u zbulua ne shpirag te Beratit,por aferat korruptive i kishin sjelle nje dem ekonomik shtetit ne miljarda dollare,ateheren ku ka ngelur ky investigim? cfare po behet me ekonomine shqiptare? Lexojme ne gazeten tuaj per ngjarjet e fundit na del gjithmon ose me ze ose me figure “Spartak Braho” bile lexova ne nje prononcim te tij se “Do ti hapen petet lakrorit” pse nuk pyetet ky person se percilat pete e ka fjalen? Cfare di e nuk tregon? Ai eshte jurist dhe e di mire qe ka nje nen kodi penal per mozkallzim krimi! E kam degjuar edhe shume kohe me pare kete person ne parlament duke ju hakerryer S.Berishes se “Ti e di mire se cfare di une” cfare lidhje ka ky person me gjithe keto sekrete kur sote kishte dale ne nje foto me Priftin dhe Beqirin ku bizetohej per kete Kercinin??Mendoj se shume gjerave duhet shkuar deri ne fund,pamvaresishte sa te hidhura jane.Sa per Spartak Brahon e njohin mire Skrapari,Durresi dhe Tirana,sa serjoz dhe sa i ndershem eshte,por fakti eshte se duhet te behet e besueshme gazeta juaj qe ta besoje edhe Skrapari edhe Durresi dhe Tirana sic e besojne ne te gjithe Shqiperine qe nuk njofin Spartakun.Do te me falesh qe po te shkruaj keshtu,por deshiroj qe ne kete gazete te jete motoja e te vertetes meqellim qe kjo gazete te mbaje fort opinionin publik per te zmontuar strukturat e pushtetit te thelle te qelbesirave qe na mbyten per 23 vjet.Dua qe te jete promotore e shtetit te se ardhmes! Rrespekte!

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 17:59

   I dashur Rrapo
   Tjeter botimi per cekun apo analizat e Bedriut, tjeter rasti i lakrorit 🙂
   Botimit per cekun mund ti rikthehemi. Me sa me kujtohet eshte nje liber i nje autori te huaj dhe di qe kemi kerkuar referenca shtese, te cilat ende nuk i kemi.
   te pershendes

   Reply to this comment
   • rrapua February 2, 21:46

    Shume i nderuari Thano! Te kuptoj me se miri.Te faleminderit shume per pergjigjen e zgjuar dhe te vertet.Sa per Lakrorin te kuptova se me dhe nje arsye me shume qe te kem shprese tek gazeta Juaj.Sinqerishte faleminderit!

    Reply to this comment
 45. Dituri February 2, 15:32

  Ju falenderoj cdo dite kur blej gazeten DITA! Kam nje lutje per ju. Nuk ja vjen te shkruash per familjen dhe shpuren e vrasesve Berisha&Co! Sinqerisht nuk jam e interesuar. Po te do te POPULLIN apo te punente per POPULLIN sic thote le ti pergjigjet pyetje : Cfare bere keto 8 vjet per POPULLIN ? Vec qe e vrave, shave,perdhunove 1- vetem 1 – te mire na e thuaj. Nuk diem,vetem te zeze i punove ketij populli. MJAFT me o Sali ziu.

  Reply to this comment
  • THANO February 2, 17:53

   Duhen ndeshkuar Dituri.
   Keshtu e mendoj. Ndaj shkruajme e rishkruajme.
   Por sigurisht qe asgje nuk do kete efekt dhe lodhja do jete e shpejte, nese kembengulja e atyre qe duan ndeshkimin nuk do percillet zinxhir te reagimi i shoqerise dhe institucioneve

   Reply to this comment
 46. vetëvetja February 2, 18:58

  Zoti Thano!
  Gazeta Juaj ka qënë zëri Jonë gjatë fushatës eketorale të zgjedhjeve të fundit. U befasova kur pashë foton, Prisja nj burrë më në moshë ndoshta të thinjur, ju përgëzoj për kurajon që tregoni, keni kryer një mison të lartë, sidomos para zgjedhjeve. Po kam një sugjerim, duhet të reflektoni perceptimin e njerëzve dhe për qeverisjen egzistuese, nuk duhet ti lejojmë të rreshqasin, ndoshta ju duhet dhe pak investigim. Për shembull unë po flas për fushën time, për shëndetësinë dhe për arsimin, vazhdon rrënimi dhe katrauri.Pavjonet vazhdojnë të jenë han; kaq e vështirë është të vendoset rregulli? Thuhet në shëndetësi bëhen emrime pa kriter, madje thuhet që vazhdojnë të privilegjohen ata që kanë qënë më parë. Ka shumë zhgënjim për Ministrin e Shëndetësisë, nuk është duke bërë punën, kam frikë se do të dështojë. Nuk presim që të bëhen gjithë ato që ka premtuar se ato kur nuk mund të realizohen por të tregohet vullnet dhe dëshirë për të realizuar kontratën që është bërë me një milion shqiptarë. Në të gjithë Shqipërinë gulon informaliteti. Me këtë informalitet ky vend smund të bëhet. Po ministria e arsimit çfarë është duke bërë, vazhdon ndarja e dipllomave nëpër universitetet private, nuk bëhet mësim gjithandej. Është e tmershme të dëgjosh çfarë bëhet te universitetin vitrina që thuhet që e ka Argita. Kur shkojnë njerëz të ankohen në ministrinë e arsimit, bëjnë të paditurin. Janë para që dalin nga xhepat e shqiptarëve. Duhet shkruajtur për probleme që shoqëria është e ndjeshme dhe që nuk kërkohet para, por punë dhe vullnet.

  Reply to this comment
  • vetevetja February 2, 21:26

   Mirela Cano
   Sekretare e Përgjithshme
   + –

   Sekretare e Përgjithshme

   Mirela Cano

   Tel: +355 (0) 42 376194

   email: [email protected]
   21:41
   Ilir Meta, një tjetër aferë 700 mijë euro?
   [Lajmi i Plote] Gazeta Tema

   Skandali i tenderit prej 1.1 milionë euro që ka përfshirë Ministrinë e Shëndetësisë dhe Bankën Botërore, duket se është më i thellë se sa duket.

   Një lexues i Tema Online, që duket se është shumë i informuar për këtë çështje, na shkruan se përfaqësuesi i kompanisë Piliphs-it, e cila mori tenderin, është Petrit Vargu, miku i Ilir Metës dhe Petrit Vasilit.

   Ky i fundit është anëtar i Këshillit Drejtues të LSI-së, ndërsa ka qenë edhe këshilltar po i LSI-së në Bashkinë e Tiranës.

   Më poshtë është informacioni i vënë në dispozicion nga ana e lexuesit të gazetës sonë online me nick name soni, informacion të cilin për momentin nuk mund ta konfirmojmë:

   “Perfaqesuesi i Piliphs-it qe mori tenderin eshte Petrit Vargu, miku i Ilir Metes dhe Petrit Vasilit. Shuma prej 600.000 dollaresh plus 360.000 nga 10%, shkon 960.000 dollare dhe eshte nje shume e kenaqshme per Ilirin. 700.000 mije dollare Iliri(ketu varion gjithmon ai), 200.000 Ministri i Shendetesise Petrit Vasili dhe 60.000 mije Sekretaria e Pergjithshme e Ministrise se Shendetesise Mirela Cano(bashkeshortja e Drejtorit te tatimeve, Jovan Caco dhe motra e pronarit të red bullit)”.

   Reply to this comment
  • THANO February 2, 22:09

   Pershendetje i nderuar Vetvetja
   Kete punen e “rinise” ne foto ma kane thene disa 🙂
   Ne fakt ky dizajneri im me ka mbajtur pak me hater; e ka nxire shume sfondin qe mos me duken thinjat 🙂 Po u afrohem te 40-ve keshtu qe nuk jam dhe aq i ri. Apo jam? 🙂
   Jam me te njejtat mendime me ju per pjesen tjeter te postimit. Arsimi dhe Shendetesia duhen artikuluar fort, duan pune te perditshme dhe zgjidhje te mencura dhe te vendosura derisa te ndihet ndryshimi.
   Sigurisht qe veshtiresite nuk mungojne dhe mbase ne qe shkruajme nga ekranet e kompjuterave jemi disi komode. Por… Nuk eshte e veshtire, nese qellimi nuk tradhtohet dhe nese nuk behen kompromise me te shkuaren.Ky eshte mendimi im. Flm per postimin

   Reply to this comment
 47. Hektor Bregu February 2, 20:05

  Faleminderit per pergjigjen dhe po te shkruaj konkretishte. Me vitet qe jemi ketej (jame ne Greqi) po i afrohemi viteve te pensionit, kemi punuar edhe ne Shqiperi, dikush i ka plotesuar vitet per pension aty ,por ka edhe ketej vite pune , si do behet.Po kategorite e tjera,mos ti ze me radhe……se shume po degjojme dhe asgje nuk dime. pres te lexoje dicka. Me respekt.H .Bregu.

  Reply to this comment
 48. baba nga durrsi February 2, 21:50

  Zoti THANO,ju falenderoj per sqarimin pse gazeta juaj anashkalohet ne leximin e shtypit te mengjesit por sic thoni dhe JU s,prish pune, kjo gazete e re dhe mjaft e lexueshme po e kryen mjaft mire misionin e saj te demontimit te korrupsionit dhe harbuterise se kastes te ngritur nga i paudhi e klani i tij! Kam vetem nje lutje qe e kam hasur edhe ne forumet e juaja :lutemi te mos perdoren fjale te huaja ne shkrimet e juaja .Gazeta juaj lexohet edhe nga shume pensioniste apo njerez nje skane njohuri ne gjuhe te huaja (kam plaken n,shpi qe vetem 4 ditet e fundit me ka pyetur 6 here c,do te thote KILLER). Nuk e kam ne planin personal ,sa e kam ne planin KOMBETAR dhe ne nje sherbim te cmuar qe do i behej GJUHES SHQIPE qe po vuan shume nga huazimet! Flm, urime dhe grupit te punes ne redaksine e juaj!

  Reply to this comment
 49. lisdushku February 3, 01:12

  z.Thano,ju falenderoj per celjen e rubrikes se komenteve ne faqen on line sepse per hir te profesionit te gazetarit qe ushtroj prej 30 vjetesh,une lexoj vetem komentet e popullit,me vlejne shume komentet e perditeshme nga te cilat “vjedh”me dore te lire problematiken e perditshme.Gjej edhe shume thashetheme fakte e ndodhi per jeten e vipave e te rripave me vlere te pacmueshme.Mundohem te shkruaj ndonje koment kur kam kohe,kam marre dhe certifikaten e komentuesit ne forumin e komentuesve te gazetes nga vete brigadjeri Z,Pellumb Zaimi,qe na inkurajon dhe pergezon vazhdimisht.

  Reply to this comment
 50. ARANITI February 3, 12:00

  z. Thano, pershendetje! Shkrimi i Edi Rames ” Lule shqipo, lule djale ” eshte botuar ne revisten PERPJEKJA nr-9. Me date 8 Dhjetor 2013 gazeta DITA ka botuar nga ky shkrim pjesen ” Nje rrefenje me hajdute pulash “. Po te duash botoje te plote, po te duash jo se e kuptoj pozicionin e gazetes. Por shkrimi i plote te shkrin gazit. Tung.

  Reply to this comment
 51. Euro Maloku February 3, 15:20

  Pershendetje Adrian,
  Desheroja tu sugjeroja nje objekt te investigimit tuaj ne administraten shqiptare.
  Do te thuash ti “Sa halle te tjera kane shqipetaret!”Por une dua te te them se
  edhe “salinjerit” qe jane neper kembe apo “llogjika salinjshe” ben kerdine.
  Si mund te kthehen nepunesit ne te punesuar te qytetareve..kur do te kene “frike”
  te mos lene pa plotesuar ne kohe kerkesat e tyre.
  Ja te te jap nje shembull per Institutin e Sigurimeve Shqerore.
  Nuk ka me raskapitje se te marresh pensionin qe te takon…
  Shiko faqen e internetit te ISHSH:
  Llogaritja e nje pension urban….nuk funksionon
  Llogaritja e nje pensioni rural…nuk funksionon
  Provo te kontaktosh numrat e telefonave….shumica jane fiktiv…
  Provo te besh nje pyetje apo te kerkosh nje sqarim…provoji vet
  Por nuk mjafton …Drejtoresha ka hapur edhe nje faqe zyrtare te Institutit ne FB
  ku pranon si Saliu vetem levdata..
  Provoni..provoni beni ndonje verejtje e do te mbeteni te kenaqur!!!
  Si lexues une nuk kam force te kontribuoj me teper.
  Shpresoj qe ta vini ne planin ditor qe nje gazetar te merret me nje zyre..
  Cdo dite nje zyre!Paralelisht me Salihin merruni edhe me “salinjerit”
  Ju falemnderit e suksese

  Reply to this comment
  • THANO February 4, 03:18

   Faleminderit i nderuar
   Informacion me vlere dhe racional.
   Do ta shoh vete dhe do botojme nje raportim mbi kete

   Reply to this comment
 52. JOLI February 3, 17:01

  zoti thano.kritikoni dhe ndonjehere L.S.I.mos u beni si gazeta tema qe i fshin menjehere komentet kritike per L.S.I.

  Reply to this comment
 53. Vëzhguesi F. February 3, 17:07

  korigjiim “Faqen e gazetes separe per vitin 2014”

  Reply to this comment
 54. Vëzhguesi F. February 3, 17:08

  Pershendetje zoti Thano!
  Me lejoni t’ju falenderoj perzemersisht lidhur me vleresimin per opinioinin tim te shprehur nepermjet komentit per “antinjeriun e vitit”, me referencen ndaj te cilit hapet faqen e gazets se pare per vitin 2014.
  Kjo qe dua t’ju them apo shpreh, nuk eshte thjeshte nje kompliment, por eshte nje realitet i cili nuk besoj se eshte vetem mendimi im, qe gazeta Dita eshte nje nder dallandyshet e para te pranveres se vonuar demokratike shqiptare.
  Ju pergezoj jo vetem per guximin dhe vizionin e qarte por dhe per thjeshtesine ne menyren e trajtimit te games se gjere te problemeve dhe ndriçimin e te vertetave ne te gjithe gjatesine, gjeresine de thellesine e tyre.
  Komunikimin me publikun,ndonese mund te mos jete vetem nje risi e Dita-s, por angazhimi juaj personal si kryeredaktor dh drejtues ne kete komunikim eshte jo vetem vlersim por dhe nje respekt, jasht sloganeve formale, i lexuesit tuaj.
  Duke qene se ky eshte nje bashkebisedim, do te doja qe te beja ndonje sugjerim a pyetje qe gjykoj se do t’i sherbeje punes per te persosur dhe rritur kete dallendyshe.
  Si specialist i nje fushe te caktuar, ndoshta gaboj, por ne gjykimin tim, Shqiperia e sotme, njgason me nje rajon te goditur keqas nga nje termet shkaterrues apo nje cunam rrenues, çka do te thote se eshte ne gjendje te nje emergjence te plote dhe shumeplaneshe, rikthimi ne normalite i se ciles kerko jo vetem nje organizim te jashtezakonshem por dhe masa te jashtezakoneshme.
  Sepse situatat e emergjencave te çdo lloji, qofshin natyrore dhe qofshin me natyre njerzore, jane katastorfa dhe jendje te jashtzakonshme qe nuk mund te perballohen pa organizime dhe masa te jashtezakonshme.
  Nga nje situate emergjente nuk mund te dilet me masa gjysmake te llojit te nderrimit te luleve ne vazot e vjetra.
  Une mendoj dhe sugjeroj qe ne faqet e gazetes suaj te zene me teper vend problemet aktuale, te cilat kane te bejne me menyren se si mazhoranca e re dhe qeveria po menaxhon situaten per te nxjerre vendin nga kriza shume planeshe dhe se si ajo po punon per te mbajtur premtimet elektorale per rilindjen e Shqiperise.
  Ne kete kuader gjykoj qe gazetaret tuaj ne temat dhe shkrimet e tyre te jene me “gerrices” dhe ngacmues ndaj mazhorances, ne nje kohe kur perballe saj eshte nje opizite jo vetem e dobet dhe destruktive, po dhe pa kurrfare alternative.
  Ka mjaft tema per te kapur, ndaj po marr vetem nje shembull; administraten. Nje drejtues i mire duhet te kete dhe nje administrae te mire per te promovuar vlerat e tij dhe per te bere realitet detyrat e veshtira.
  Por ç’po ndodh ne realitet?!
  Ka nje javashllek per te mos thene apati nga ana e kesaj mazhorance dhe qeverie per te vene pikat mbi “i”?!
  Nje lloj stepje se mos i ngelet hateri opozites dhe drejtuesve te saj, te cilet kane dosje penale te mbyllura per çeshtje proçeduriale.
  Nuk mund te realizohet programi i mazhorances aktuale dhe i qeverisjes, vetem me ndryshimin politik te titullareve te institucioneve, nga piramida ne baze, ose aq me keq akoma duke ecur ne rrugen e vjeter dhe te shkallmuar te parardhesve, pra duke u mjaftuar me kenaqjen e deshirave dhe emrimin ne poste te ndryshme te administratave (ministri, drejtori, institucine prefektesh etj) te disa njerzeve militante te thekur, shoke , miq dhe farefis sipas midese se deputeteve te veçante ne qarqe, me metoda te ndyra nepotiste de klienteliste.
  Kjo menyre te vepruari nuk bene gje tjeter vetem se perveç ilustrimit me shprehjen e popullit “ja hoqi lares dhe ja vari bales”, pra heq nje pjese nga stafi me medioker te paaftesh, sahanlepiresish, militantesh servile dhe pa tru, dembelash dhe puthadoresh dhe i zevendeson me miqte, shoket, bashkalagjasit apo bashkerrethasit, vellezerish, motrash apo kushurinj, te cilet mund te jene te te njejtit nivel si te paret, por qe mbulohen nga velloja subjektive e drejtuesit te ri apo deputetit perkates, duke lene ne rruge ushtrine e madhe te atyre qe u fshine nga puna me urdhera apo vendime absurde, pavarsisht nivelit te tyre intelektual dhe profesional, me grada dhe tituj shkencor per fusha te ndryshme ku ka mungese dhe nevoje drejtimi i shtetit, apo te trajnuar ne vite per detyren qe kryenin.
  Shteti shqiptar dhe administratat e institucioneve te tij, te goditur keqas nga cunami antishtet, nuk e kane luksin qe te nenvleftesojne dhe shperdorojne ate kontigjnet kuadrosh dhe specilistesh te pergatitur dhe trajnuar me leket e taksapaguesve shqiptar duke i lene ne rruge te madhe.
  Organizata e ndryshme nderkombetare qe kane operuar ne Shqiperi per keto vite dhe kryesisht pas cunamit te’97-tes, per pergatitjen dhe trajnimin e njerzve qe duhet te kthenin shtetin ne normalitet, nuk besoj se do t’i rikthehen serish te njejtes pune trajnuese, pse drejtuesit kane orekse , njelloj si ata qe shkaktuan cunamin e shtetit ne tete vjet qeverisje. Qofte PNUD-i, Pameka, INCITAP, USAJD, FEM apo DANIDA etj, qe operuan me intesitet ne periudhen 1997-2005 me leket qe detyrohet si borxh shteti dhe taksapaguesit shqiptar, nuk mund te rikthehen dhe te pergatisin trajner te rinj per administrimin dhe menaxhimn e puneve te shtetit demokratik, por dhe sikur ne kushte hipotetike te donin te riktheheshin , nuk e ka luksin shteti i varferuar shqiptar te marre serish borxh kur te trajnuarit dhe te pergatiturit enden rrugeve dhe shtyjne diten kafeneve te papune. Ne çdo shtet kur eshte kaluar nga diktatura ne demokraci ka nje pervoje per te gjithe qe ka te beje me ate qe te trajnuarit pergatisin trajneret e rinj, sepse koha kalon.
  Te me falesh se ndoshta u zgjata pak por gjykoj se ky eshte njeproblem ne ineres te mases se njerzeve qe aspirojne per normalitet dhe shtet te se drejtes.
  Sepse nuk ka dite qe ne faqet e shtypit zene vend mjaft kronika te zeza, qe kane te bejne me krime te llojit te ndryshem. Ajo qe dua te them ne kete rast eshte se megjithe perpjekjet e drejtuesve te rinj, perseri ka nje qendrim deri denigrues ndaj disa kuadrove te vjeter por jo te dale ne pension, qe mbajne mbi supe jo vetem grada dhe tituj per luften kunder krimit por kane dhe nje pervoje dhe eksperience pune tejet te konsiderueshme dhe tejet te nevojshme per veprimtarine e strukturave policore dhe pergatitjes speciale te tyre.
  Gjykoj se pjesa dermuese e publikut shqiptar, qe lexojne gazetat dhe degjojne lajmet, ne momentin ku jetojme nuk e kane luksin qe te lexojne broçkullat e Bledi Fevziut per bemat e Enverit apo simpatite ndaj Zogut, qe jane te ngjajshme me hajvanlleqet e Çanit me promovimet e tij pushtovlakesh.
  Kuriozitetet, qofshin keto dhe nga proçesi i deklasifikimit te dokumenteve te institucioneve nderkombetare, ne situarta qe jetojme dhe perballe halleve qe kemi, ngjajne me ato shkrimet e Doktor Harxhit (per te cilin kam shume respekt), por qe jane te nevojshme per faqe te shtypit roze apo play boy.
  Mund te kem rene ne sy si lexues qe kam komentuar me kundershti ndaj dy gazetareve, zoterinjeve Mustafa Nano dhe Bedri Islami, njeri qe shkruan nga Tirana dhe tjetri nga Austria. Personalisht me asnjerin prej tyre nuk njihem. Anal;izat dhe steranalizat per ish shtetaret tashme te rrezuar, jo vetem qe nuk jane nje gje e re por jane bere shume boze per shqiptaret.
  Mbi ta duhet te gjykoje dhe veproje vetem drejtesia, nese ajo do te vendoset ndonjehere ne rruge te mbare. Faleminderit.

  Reply to this comment
  • THANO February 4, 03:32

   I nderuar Vezhguesi F.
   Mendoni se ka ndonje shqiptar normal qe te mendoj se largimi i te korruptuarve nga administrata dhe ndeshkimi ligjor i tyre nuk duhet bere? Nuk e besoj. Me te drejte, jo vetem ju, por edhe une, edhe shume te tjere si ne presin ndryshimin per te cilin votuam. Por sic thoni edhe vete perballe eshte nje opozite destruktive dhe e inkriminuar. Nuk eshte pra, nje situate normale. Keshtu qe edhe ndryshimi nuk do vije lehte. Le ti japim kohe dhe mbeshtetje.

   Reply to this comment
 55. studenti February 3, 20:43

  Kam verejtur ndryshime pozitive ne analiza. I meshoni kesaj.Perballoni sa mundeni cdo lajm qe shpesh ne media nuk jane si duhet. Shtoni me tej investigimin ne kete lluhane qe jemi katandisur.

  Reply to this comment
 56. Horri i Bulevardit February 3, 21:19

  Nji lutje zoti Thano, na e hiqni plehren qe keni nxjerre me foto, ne krye te faqes.

  Reply to this comment
 57. beni February 4, 08:27

  Z.Thano brilant si gjithnje ndaj lexuesve!
  Te uroj mbaresi ne nje biznes te suksesshem,natyrisht dhe per realitetin qe u sjell lexuesve!
  Jam nje nga lexuesit e pare te Gazetes shekulli,natyrisht kur mbaje gjalle realitetin e shum e shum realistve,qe kerkonin te triumfoj e drejta,ne nje shtet qe per hir te se vertetes ju esht fshehur shqiptarve te vertete!!!???
  Kam kohe qe nuk kam qene aktiv,kohet e fundit per punet private te miat,ne gazeten Dita por gezohem jasht mase, kur shikoj se ke afruar shum lexues,qe ne realitetin e sotem esht nje triumf i stilit tend te kryeredaktorit!

  Reply to this comment
  • THANO February 7, 14:15

   Pershendetje Beni
   Te uroj dhe une mbaresi
   Mbaresi pacin te gjithe shqiptaret qe ia dalin te jetojne ndershem. Eshte thuajse heroike ne rrethanat tona 🙂

   Reply to this comment
 58. JOLI February 4, 12:15

  para 23 qershorit hapja temen me pare per ta lexuar tani hap gazeten dita dhe bile para se te hap fb.si shpjegohet?

  Reply to this comment
  • THANO February 7, 14:21

   Eeeeehhh.. Te te them qe nuk me behet qejfi? 🙂 Do genjeja 🙂
   Faleminderit Joli i/e dashur 🙂

   Reply to this comment
 59. lola February 4, 13:00

  Jam ok.. me te gjitha rubrikat e gazetes,per vertetesine,saktesine ,temat dhe opinionet.Kam vene re ,qe, ne gazeten tuaj, nuk publikohet numeri i telefonit fix.Pse?
  Pasi mendoj qe njerezit hallexhinje,mund t’ju ndihmojne ne informacione me te drejtperdrejta nga realiteti shqiptar.

  Reply to this comment
  • THANO February 7, 14:20

   Lola, nuk kemi kontrate me Albtelekom. Me shume kemi perdorur celularet dhe emailet. Por ndoshta shume lexues ne moshe do kishin nevoje per nje numer fiks. Them se mund ta vendosim.
   Perqafime

   Reply to this comment
 60. edmond February 4, 14:33

  PershendetjE Thano!

  Para disa ditesh lexova nje artikull ne idhje me nje incest te mundshem te mbretit Zog nga dokumentat e deklasifikuara te CIA, dicka qe disa studiues e kane ditur dhe une nepermjet tyre e kam mesuar por asnjeri nuk e ka bere publike.

  Anglezet kane nje shprehje “Some things are better to be left alone” dhe kjo vlen edhe per rastin ne fjale. Jeta e personave publike do cdo kombi eshte e mbuhsur me gjera te pa kendeshme per tu treguar , sidoqofte ato mbahen jashte opinionit publik per hir te nje miti apo nje kulture te krijua prandaj une mendoj qe dhe gazeta juaj guhet te ishte kursyer.
  P.S Une personalisht nuk kam asnje simpati per monarkine…..

  Reply to this comment
 61. Daut February 4, 15:26

  z.Thano.e lexoj rregullisht gazeten tuaj dhe ne teresi, sidomos me opinjonet qe shprehen ne te per ceshtje te ndryshme jam i te njejtit mendim.Megjithate me shume do te vleresoja sidomos mundesine qe i krijoni shprehjes se opinjoneve realiste per historine e kaluar te vendit tone.E vleresoj kete pasi sot duket sikur Historia e Shqiperise eshte histori e Partise Demokratike ose te partive te tjera politike.Me shume rendesi i kushtohet, gje qe pasqyrohet nga veprimtarite e organizuara , pervjetorit te krijimit te deges se P.D ose cdo partie tjeter ne Tepelene se sa shpalljes se Republikes se Shqiperise.Me shume rendesi ka sot 20 shkurti qe mund te rrezikonte lufte civile se 29 nendori qe shporri pushtuesit nazifashist. U zevendesua dita e rinise qe beri luften me diten e themelimit te rinise se P.D e te tjera si keto.Them keshtu sepse, ne se ne per cdo arsye largohemi nga e verteta sido qe te jete ajo kultivojme ne ndergjegjen tone kombetare veset, qe do te thot, ne fund te fundit te vleresosh me shume tradhetine kombetare te justifikuar me te ashtuquajturin pragmatizem qe i meshohet shume sote e te mohosh ata qe japin per atdheun me te shtrenjten, ,jeten

  Reply to this comment
  • THANO February 7, 14:02

   Pershendetje Daut
   Keni dhene dy mesazhe shume te rendesishem ne postimin tuaj:
   i pari rreziku i kultivimit te veseve ne ndergjegjen tone kombetare
   besoj se une dhe ti u perkasim atyre qytetareve qe edhe ne vezhgimin me te rendomte ne rruge, shqetesimi i pare qe u vjen ne mend eshte analiza e efektit social qe krijon ajo qe po sheh.
   Per fat te keq ne si shoqeri jemi ne zonen e rrezikut ndoshta edhe ca me tutje. Eshte trishtuese, dhe nuk ka per te ndryshuar nese secili prej nesh nuk reflekton se pari te vetja.

   e dyta, ju jeni me te drejte i shqetesuar nga rastet kur vleresohet me shume tradhetia kombetare e justifikuar me te ashtuquajturin pragmatizem qe i meshohet shume sot. Eshte trishtuese, por e pashmangshme ne periudha te tilla tollovie kombetare qe dominohen nga personazhe si ai qe klith cdo te enjte ne Kuvend.

   Reply to this comment
 62. Banija01 February 4, 17:58

  I nderuar Z. Thano.

  Megjithese jam lexues i ri i Gazetes Tuaj dhe me jepet mundesia te komunikoje me Ju ,do desha te beja nje vrejtje te vogel.
  Vrejtjen e kam per sondazhi ne fund te çdo shkrimi.
  Po marr nje shembell konkret :Te shkrimi me autor Leart Kola “Perse na duhet kultura (ose fataliteti i rastit Zheji – Hoxha ).
  Eshte nje shkrim i goditur dhe me nivel ,dhe mund te zgjatesha akoma per shkrimin.
  Behet pyetja : Si ju ben te ndiheni ky lajm ?
  Pergjigjet jane : I KENAQUR –69% ASNJE NDJESI -15% I SHQETESUAR -9% I TRISHTUAR -7 % I INDINJUAR – 0 %
  Besoje se per temen qe trajton autori nuk duhet te jene te KENAQUR- 69 % ,po duhet te ishin TE TRISHTUAR. se depersonalizimi i njeriut veç regres do bjere dhe s’ka se si regresi te beje 2/3 te kenaqur !

  Mendoje se shume lexues nuk e kuptojne pyetjen. Ne se do pyetej :A ju pelqeu shkrimi ? – me te drejte do qe 69 %.

  Reply to this comment
  • THANO February 6, 21:05

   Ke te drejte i dashur
   Jemi duke menduar opsione me te pershtatshme.
   Nese keni sugjerime, me shkruani

   Reply to this comment
 63. salvator February 5, 11:53

  z.thano.
  besoj se beni pune te mire e profesionale.do tju kerkoja qe ne gazeten tuaj lajmi te mos jete dhe lajm dhe koment bgje qe behet shpeshe nga gazetaret tuaj.kjo ja zbeh paraqitjen nje gazete serioze sepse lexuesi i kupton menjehere qendrimin e gazetes majtas a djathtas.kronikat e zeza ne te gjitha gazetat shqiptare zen vende te dukshme ne faqe te pare e shpesh me germa te medha gje qe te jep pershtypjen e nje mburrje kombetare.keto kronika duhet per mendimin tim te jene vetem informuse te shkurtra dhe ne brendesi te gazetes.kur nje gazetar shkruan per historine tone duhet te thote te verteten.shume gjera tani konceptohen ndryshe jo te ndara si me pare ne dhe armiqte tane.ketu do te thosha se ne konceptet e demokracise moderne nuk ka armiq ka vetem kundershtar me ide te ndryshme nga tonat.keshtu duhet trajtuar edhe lufta ncl e popullit tone ku moren pjese pa dallim krahine ideje deri ne qershor 1943.me tej kur forca kundershtare u lidhen me armikun pushtues kunder krahut ncl.duhen trajtuar si te tille po dhe ketu jo te gjithe po udheheqja e tyre.historija jone ka shume momente te diskutueshme lidhur me ne armiqte dhe aleatet ne se mund te quhen keshtu duke filluar me pushtimin turk luften ncl. komunizmin dhe tani demokracine.te kufizohen firmat pa integritet qe te shkruajne ne gazete.duhet te kete pasqyrim te jetes qytetare e asaj te fshatit.tani nuk kemi fushata mbjellje korrje shirje vjelje prodhimi po qyteti jeton fshati po ashtu tendencat e kesaj epoke gjallojne po nuk pasqyrohen.gazeta mbahet me te gjith kroniken e njerzve qe jetojne epoken ata duhet te zen vend ne gazete.
  ndertoni dicka ndryshe sepse jeni gazete qe pelqehet dhe lexohet
  pershendetje

  Reply to this comment
  • THANO February 6, 21:22

   Pershendetje Salvator
   Lajmi te mos jete dhe lajm dhe koment – thoni ju.
   Nuk jam dakord mik i dashur.
   Eshte teme e gjere, une e kam per zemer, por nuk eshte vendi ketu per ta shtjelluar. Ka nje teori te re te gazetarise se shkruar qe tejkalon “5 pyetjet e famshme” dhe i çon ato ne 7. Zhvillimi i portaleve online dhe rrjeteve sociale e detyron shtypin te shkoje ca me tej, nese deshiron te jete ende ne gare. Sigurisht qe keto 2 shtesat per te cilat po flas, kerkojne kapacitet analitik dhe nuk mund te perballohen thjesht sepse “duhet”. Nuk e di sa i qarte jam, por te thashe qe me duhet nje nate dimri per te thene te gjithen kete 🙂
   Per kroniken e zeze ke te drejte. Por faji nuk eshte i kronikes 🙂 por i menyres si e shohin gazetaret kroniken.
   “Ndertoni dicka ndryshe” – eshte fjalia qe me pelqen me shume ne postimin tuaj. Dhe te betohem, qe eshte fjalia qe “me ha koken” mengjes per mengjes 🙂
   perqafime

   Reply to this comment
 64. Ajet Delaj February 5, 22:42

  Z. Ju pershendes dhe uroj gjithe te mirat dhe realisht te falenderoj per kete rubrike
  Une do deshiroja te beja dy pyetje apo me mire te themi dy propozime
  1-Se pari a do ishte me mire per gazeten tuaj qe te hapet ndaj publikut gje qe do te thote qe te trajtonte nje diapazon me te gjere te jetes politike e shoqerore ne Shqiperi dhe jashte saje. E kam fjalen te pranoni shkrime nga individe te lire e jo vetem gazetare te gazetes suaj.
  2-Se dyti a do e bente me serjoze gazeten tuaj tashme simpatike nese do kufizonit perdorimin e pseodonimeve pasi perdorimi i pseodonimeve ngjan shume me fleterrufete e revolucionit kulturor kinez.
  Faleminderit
  Ajet Delaj
  New York

  Reply to this comment
  • THANO February 6, 21:14

   Ajet pershendetje
   Ju lexoj shpesh
   Per propozimin e pare: Une besoj se Dita eshte gazeta me e hapur per shkrime qe vijne nga jashte redaksise. Numri i bashkepunetoreve tane eshte me i madh se numri i gazetareve ne zyren qendrore. Kemi nje rubrike te posacme per dergesat e lexuesve dhe shume nga shkrimet tona kane zene fill nga keto dergesa. Eshte mire te kemi me shume? Patjeter. E mira s’ka fund – thone 🙂
   Per piken e dyte… Vetem nje nga autoret e Dites perdor pseudonim. Dhe kjo gje eshte shpesh shkak debati mes nesh, te them te drejten 🙂

   Reply to this comment
   • Ajet Delaj February 6, 21:44

    z Thano ju pershendes dhe uroj gjithe te mirat.
    Faleminderit per komplimentin. Se pari dua qe tju falenderoj se jo vetem bashkebisedoni me komentuesit e gazetes suaj por jeni edhe i ndershem kur thoni se shume shkrime zene fill nga keto dergesa.
    Me keni botua nganjeher shkrime tek rubrika juaj opinion por i botoni shume te shkurtuara. Jeni i lutur qe ato opinione qe vendosni te botoni ti botoni te plota dhe po qe mundesia per me shume hapsire ne faqet e gazetes suaj online do ishte me mire per te tere pasi shumica shkruajne per hoby megjithse e kuptoj politiken redaksionale.
    Per kerkesen e dyte duket se nuk me paskeni kuptuar pasi une as qe e di se nje nga stafi juaj shkruan me pseodonime por une e kisha fjalen per komentuesit mbare ne gazeten tuaj. Mendoj se e rrit shume serjozitetin e gazetes prononcimi me identitet gje qe nuk eshte e veshtire per tu realizuar kure karten e identitetit, pasaporten brenda apo jashte shtetit e kane ne internet duke futur edhe datelindjen.
    Respekte
    Ajet Delaj
    New York

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. February 7, 16:17

     O zoti Deliaj! Verejta apo konstatimi juaj lidhur me komentuesit dhe menyren si duhet ata te prezantohen , me emra apo pseudonime eshe si ajo qe thone “gjendet Kola ne pune”.
     Zoteri identiteti i secilit, perjashtuar prsonave publik, gazetar, politikane , shtetar, apo te profileve te tjera, eshte pjese e privatesise se tij, gje e cila nuk ka se si kushtezon dhenien e mendimit, shprehjen e opinionit apo komentin e nje lajmi.
     Ja psh kush je ti Ajet Deliaj, qe shkruan nga New Yorku ne shqip Nju jorku)?!
     Pavarsisht se ti pretendon se del me emrin tend, perseri je nje anonim jo me teper se sa nje intelektual ne Shqiperi qe del me pseudonim. Une, me kete imail qe kam mund te dale dhe me nje emer dhe mbiemer (se tek e fundit nuk besoj se do e ul apo te rrise ndonje vlere), mos valle kjo do t’i rrise seriozitetin gazetes? Ketu dalin edhe serioze dhe karagjoze, por kjo nuk percaktohet nga kapistra qe prezantojne pra emri apo pseudonimi, por nga ajo se çfare thone dhe argumentojne.
     E sa per ate qe shpreheni pak me lart ne menyre fyese per lexuesit te cilet per njemije e nje arsye dalin me pseudonime duke i quajtur apo konsideruar te ngjajshmne “me flete rrufete e rrevolucionit kulturor kinez”, ndoshta pa dashjen tuaj keni rene ne kurthin e nje dacibaoje kineze. Mania per tu faktorizuar eshte lejfoizem modern. Ndodhte e kunderta e asaj qe pretendo se pikerisht koha e diktatures maoiste apo hoxhiste ndeshkonte ashper cilindo qe mundohej te fshihej pa nje anonimati ne shprejne e nje mendimi, gjykimi apo verejtje.

     Reply to this comment
     • Ajet Delaj February 7, 16:47

      Zoteri Vezhguesi F kjo rubrike eshte per Kryeredaktorin e gazetes z Thano kete besoj e dini. Kjo eshte nje e drejte imja ashtu sic eshte e drejta e z Thano te prononcohet apo jo. Megjithate une po permend gazetem me te madhe te botes huffington post live qe komentuesit shkruajne me identitet. Prapseprape edhe nese z Thano e merr ne konsiderate jane te tere shtypi online shqiptar qe me gishtat e dores shkruajne me identitet. Tani na ka mbetur nga fleterrufete anonime te revolucionit kulturor kinez apo nga shtypja rreth dy mije vjecare kete nuk e di por thellesisht besoj se anonimati nuk i jep ndonje vlere te shtuar as gazetes as atij qe e shkruan perkundrazi.

    • Vëzhguesi F. February 7, 16:21

     O zoti Deliaj! Verejta apo konstatimi juaj lidhur me komentuesit dhe menyren si duhet ata te prezantohen , me emra apo pseudonime eshe si ajo qe thone “gjendet Kola ne pune”.
     Zoteri identiteti i secilit, perjashtuar prsonave publik, gazetar, politikane , shtetar, apo te profileve te tjera, eshte pjese e privatesise se tij, gje e cila nuk ka se si kushtezon dhenien e mendimit, shprehjen e opinionit apo komentin e nje lajmi.
     Ja psh kush je ti Ajet Deliaj, qe shkruan nga New Yorku ne shqip Nju jorku)?!
     Pavarsisht se ti pretendon se del me emrin tend, perseri je nje anonim jo me teper se sa nje intelektual ne Shqiperi qe del me pseudonim. Une, me kete imail qe kam mund te dale dhe me nje emer dhe mbiemer (se tek e fundit nuk besoj se do e ul apo te rrise ndonje vlere), mos valle kjo do t’i rrise seriozitetin gazetes? Ketu dalin edhe serioze dhe karagjoze, por kjo nuk percaktohet nga kapistra qe prezantojne pra emri apo pseudonimi, por nga ajo se çfare thone dhe argumentojne.
     E sa per ate qe shpreheni pak me lart ne menyre fyese per lexuesit te cilet per njemije e nje arsye dalin me pseudonime duke i quajtur apo konsideruar te ngjajshmne “me flete rrufete e rrevolucionit kulturor kinez”, ndoshta pa dashjen tuaj keni rene ne kurthin e nje dacibaoje kineze. Mania per tu faktorizuar eshte lejfoizem modern. Ndodhte e kunderta e asaj qe pretendoni ju se ishte pikerisht koha e diktatures maoiste apo hoxhiste qe ndeshkonte ashper cilindo qe mundohej te fshihej pas nje anonimati ne shprehjen e nje mendimi, gjykimi apo verejtje.

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit February 7, 22:32

      Vezhguesi F,me lejo te te them se je ne gabim.Z.Deliaj e ka shume mire per pseudonimet mendoj une,se ja,kemi 500 vjet qe lexojme Shekspirin dhe nuk e dime kush ishte me pasaporte,se thuhet qe veprat e tij i ka shkruar dikush tjeter,Francis Bacon apo grup autoresh.Ose me keq me Homerin,ky eshte pseudonim,eshte sigurt.Te mos veme tek Lame Kodra,Mitrush Kuteli,keta na ngaterruan keq me pseudonimet.Une jam me z.Deliaj,te botohen vetem ata me emra te plote,me nr pasaporte dhe mundesisht te kene listen e familjes,gruan dhe kalamaqte,nuk do ishte keq edhe numri i kartes se kreditit me gjithe kodin sekret.Dhe mundesisht te shkruajne nje autostrade me koment,qe Thano te marre nje koncensionare si ajo e rruges se Kombit,se nuk i dalin dot dy moderatore.

     • Ajet Delaj February 7, 23:51

      komunisti i fundit e shikoj se jeni injorant dhe habitesh me injorancen tate pasi as qe e ke idene se si funksionon kompjuteri. Nuk ka nevoje kryeredaktori Thano me i kerkuar ID askujt por e setup akauntin e tije qe te mos pranoje anonime ne web site e tije.
      Megjithate vazhdoni se realisht nuk meritoni me shume

     • gjermani i fundit February 8, 11:16

      z.Ajet,si ka thene Celentano”une jam mbreti i injoranteve”!Edhe une ndihem i pangopur me injorancen time.Komunist i fundit?!Tani me shtyve ne nje perceptim qe nuk e kisha menduar,duke qene se gjermane ishin komunistet e pare,i bie qe komunistet e fundit te dalin nga Bjeshket e Namuna.Kurse per kompjuterin kam frike se as ai qe e shpiku si ide(dmth Alan Turing)po te ngrihej nga varri do ta kishte veshtire ta kuptonte sesi funksionon.Eshte njesoj si me centralet atomike,ku per ti fikur eshte me e veshtire sesa per ti ndezur.He mo se shaka bera,nuk ju zbavit shakaja juve?Por jemi qe jemi ne nje debat,a nuk me thua,si e mendon ti dekorimin e Markagjonit nga shteti i Sali Berishes?Nje person qe vret grate pse u mesojne abetaren vogelusheve mund te quhet pishtar i demokracise?Po Komiteti i Maleve a mund te quhet organizate demokratike apo njesit terrorist i ngjashem me bandat e terrorit ne Ameriken Latine?Me jep pergjigje te lutem,pastaj ta shpjegoj une sesa injorante jane komunistat e fundit.

 65. Gredis February 6, 11:16

  Sugjerim, mbase do ishte mire hedhja online e nje versioni PDF te gazetes per abonim, kam pershtypjen qe do te ishte interesante per personat qe jetojne jashte trojeve shqiptare.

  Reply to this comment
 66. tol francezi February 6, 16:59

  Komplimente Z THano ,ju dhe gazetes Dita ,Ju lexoj dite per dite ju dheTemen e Meros .gazeta juaj ngjan shume me Fatto Quotidianon e Padellaros e Marko Travaglio Itali ,lexoj shume gazeta,por pak ato qe i vlersoj,edhe njehere pershendetje .

  Reply to this comment
 67. salvator February 7, 20:07

  Z.THANO.

  faleminderit qe komunikuam bashke pavarsisht veshtrimeve te ndryshme qe kemi te dy per
  lajmin.gazeta juaj me pelqen njesoj si tema dhe per shum gjera eshte me e kthjellet.
  pershendetje Salvator.

  Reply to this comment
 68. Sokol February 7, 21:27

  Bera nje pyetje per vazhdimin e shkrimit te bedri islamit “buxhovi del nga hija”: dikush I mbylli gojen bedriut apo “dites”? Vijon ne numrin e neserm … Kur do te vij e nesrmja? Apo ndoshta me ka ka lunar mua pa e pare?

  Reply to this comment
 69. Sokol February 7, 21:27

  Kaluar

  Reply to this comment
  • THANO February 13, 10:48

   Sokol, i shkruajta nje email autorit.
   Nese nuk eshte ne versionin online do hidhet shume shpejt
   Flm

   Reply to this comment
 70. Florinda February 9, 09:39

  Z. THANO.

  JU pershendes dhe ju uroj pune te mbare.
  Perse nuk e lexojme dot Kryeartikullin e Gazetes tuaj brenda dites?
  Ps sot dt. 9 shkurt nuk na e keni futur ne internet?

  Reply to this comment
  • THANO February 13, 10:53

   Pershendetje Florinda
   Zakonisht artikujt e kopertinave te printit hidhen online pas ores 14,00.
   Vonesat jane zakonisht te shkurtra dhe kane te bejne me raportimet e shitjeve nga tregu i kioskave: kur ka fluks kerkesash, e shtyjme paksa hedhjen online 🙂 Si te thuash, luftojme per qindarken e fundit 🙂 Bej shaka 🙂 artikujt hidhen te gjithe dhe te plote pavaresisht se kjo e demton shitjen ne paper

   Reply to this comment
 71. llaf dibre February 11, 12:45

  ……… sapo dita perze naten, blej gazeten Dita dhe…perze xhindet.

  Reply to this comment
 72. sokol February 12, 17:25

  z. Thano, mund te me pergjigjeni per nje pyetje qe kam bere disa dite me pare: Kur do te botohet pjesa e dyte e artikullit te Bedri Islamit, ” Buxhovi del nga hija” ? Duket i dyshimte mosbotimi kur ne fund te pjeses se pare thuhej “vijon ne numrin e neserm” Do te vij e nesermja ndonjehere?

  Reply to this comment
 73. Gledi February 12, 19:12

  Prsh zoti Thano , jam lexues i rregullt i Dites do me pelqente qe versionin online per telefonat android,apple,windows phone te thjeshtezohej me shume e behej me praktik ne lexim.

  Reply to this comment
 74. Besimi February 13, 12:09

  Pershendetje z.Thano
  Urime per punen e palodhur.
  Nje sugjerim i vogel,nga etika gazetareske…..ju lutem prekni dhe probleme te tjera te jetes.(shqetesimet qe kane njerezit)
  Ju e dini se, nuk e zgjedhni lexuesin,ata ju zgjedhin .
  Prandaj shtoje menyne e problemeve.(identiteti juaj do te varet nga lexuesi).
  Politika do t’ju godase ,sa here ju thoni ye verteten.
  Ajo gjendet kudo……
  Pune te mbare.

  Reply to this comment
  • THANO February 13, 21:48

   Eehh, i dashur Besim 🙂
   Une perpiqem shpesh ta ndjek kete keshille qe ju me thoni. Ja pershembull, gazeten sot e hapa me nje “teme sociale” – sic do thoshin brezi i 90-s i reportereve shqiptare :). Rezultati: Shume me pak interes se zakonisht. Dhe te mendosh qe behet fjale per femijet :).
   Te perqafoj

   Reply to this comment
   • DREAM February 14, 07:16

    Ehhh, i dashur Thano
    nuk mjafton ,nuk mjafton vetem hapja e gazetes nje here ..ne fakt nuk mjafton vetem nje gazete .Brezi i gazeptareve ,qysh nga 90 e ktej e ka kthyer socialen ne socialiste .Kjo nuk eshte nje batute .Kur u thua qe je punonjese sociale te pergjigjen :Opo e dime qe punon per socialistet
    E ke parasysh Pulitzer ,kur fliste per media mercenare dhe demagoge dhe cfare publiku do kultivonte ? Kjo eshte e gjitha .

    Nejse , perseri barra bie mbi Ju ,mbi ata qe duan te jene Ndryshe .
    E kuptoj qe ju duhet te trajtoni tema te interesit te larte …si Saliu …
    apo “incesti” i Zogut …ceshtje per ate … popullin biografik ..por ndonjeher mendoni dhe per ne popullin e femijeve ,per ne optimistet qe dhe vete kemi shume kalamaj ,por qe dhe kauz tonen kemi pikerisht edukimin e ktij brezi kaq vulnerabel ne kte koh maskarenjsh
    Te gjithe artikujt ,sidomos ata politik kane anen e tyre sociale ,qofte dhe e erret …por duhet gjetur menyra e spjegimit .Kjo do ndihmonte shume …riprodhuesit ose prinderit .Kjo eshte e domosdoshme
    Thano , ne nje pike duhet te jemi dakort te gjithe ,ju si gazetar dhe ne si lexues ..Fjala Edukon …e perdorur keq ..ajo vret …breza .
    Ju perpiquni dhe me shume ,ne do perpiqemi qe te jemi sa me prezent ,qofte me blerjen ,qofte me komentet 🙂
    {ndjese per nderhyrjen , por une nuk rri dot pa folur ..thua te kem prirje gazetarie ?haahhaahahaa KLM !

    Reply to this comment
 75. N/A February 13, 21:02

  Pyetja eshte kjo: A ka ndonje arsye etike apo profesionale qe te mos botohet ky shkrim. Nuk mund te mbroni qeverine ne kete menyre se bashku me z Baze. Qeveria mbrohet duke e nxitur qe te punoje sic po bej une.

  THIRRJE: REFEROJUNI LIGJIT DHE KUSHTETUTES MBI TE CILEN JE BETUAR Z KRYEMINISTER.

  Z Kryeminister ne fillim deshiroj te bej nje marveshje fjale me Ju pasi Shteti Shqiptar tashme eshte si nje thes i kalbur qe ku ta kapesh e leshojne penjte megjithse per hir te se vertetes nuk jeni ju shkaktari kryesor i kesaje gjendje megjithate edhe ju jeni nje kontribues ansor i kesaje gjendeje.
  Kontributi juaj ne kete gjendje skandaloze te Shtetit Shqiptar konsiston ne rrahje shpatullash Kryeministrit te kohes e mbyllje goje opozitare karshi tragjedise me te madhe te pas 1997tes “Gerdecit”nje krimi te paster shteteror kur dihet se roli i opozites ne sistemet demokratike eshte i domosdoshem e ndikon drejteperdrejte ne mirqeverisjen e vendit nga pozita..
  Jo vetem kaq por referuar filozofise suaj te vazhdimit te sundimtareve ne Shqiperi menduat se me 2009 do kapje karrigen e Kryeministrit te vendit dhe per kete pranove brenda nates ndryshimet kushtetuese ne 2008 duke kontribuar drejteperdrejte ne gjendjen aktuale jo vetem te Shtetit Shqiptar por edhe te demokracise ne pergjithsi e asaj se brendeshme ne partite politike ne vecanti e institiucionet kushtetuese qe jane kthyer ne institucione partiake.
  Z Kryeministe shoqerite e lira e sistemet demokratike funksionojne ne respect te Kushtetutes se vendit e lirive dhe te drejtat themelore te njeriut qe jane realisht te sanksionuar mire ne Kushtetuten e Repuplikes se Shqiperise ku jane te papranueshme vazhdimsia e filozofise dhe praktikat e sistemit criminal komunist qe menduam se e lame pas ne 1990ten.
  E them kete pasi te gjitha Qeverite Shqiptare te pas 90tes ne kundershtim me lirite themelore te njeriut dhe Kushtetuten e Repuplikes se Shqiperise pas 2000 kane vazhduar rigrabitjen e prones private te shqiptareve me ligje antikushtetuese qe i nderrojne nje here ne gjashte muaj por asnjehere dhe askush nuk i ka derguar keto ligje ne Gjykaten Kushtetues te Shqiperise gje qe mund ta beje edhe kur ishe ne opozite z Kryeminister.
  Z Rama po ju drejtohem me kete leter pasi mendoj se gjate ketyre kater muajsh jeni duke u luhatur ndermjet ligjshmerise dhe paligjshmerise ku duhet pershendetur VKM juaj per te ndalur vazhdimin e ligjit 7501 si ligj tersisht antikushtetues por fatekeqesisht vazhdoni te mbani ne kembe mbase per inerci te qeverisjes se meparshme ALUZNin si agjensi sheterore tersisht me object pune antikushtetues pasi antiligji nuk mund te behet ligj ne asnje vend demokratik te botes.
  Lavdi Zotit Shqiperia ka hyre pa kthim ne rrugen e demokracise e shtetit ligjor duke qene antar me te drejta te plota dhe i asocuar ne institucione te rendesishme nderkombetare ku padyshim nder me te rendesishme per qytetarin shqiptar mbetet Gjykata per te drejtat e njeriut ne Strasburg ku Shqiperia ka firmosur te jete nen juridiksionin e kesaj Gjykate.
  Te jeshe nen juridiksionin e Gjykates se Strasburgut do te thote qe Shteti Shqiptar dhe Qeveria Shqiptare e kane detyrim te zbatojne vendimet e kesaje Gjykate gje qe fatekeqesisht nuk ka ndollur nga qeverite shqiptare pergjate 23 viteve te shkuara.
  Z Kryeminister drejtori juaj I ALUZINit z Artan Lame deklaroje mbreme ne nje TV te Tiranes se kostoja e papaguar e vendimeve te Gjykates se Strazburgut per ceshtjen e prones private te qytetareve shqiptare te grabitur nga Qeverite Shqiptare pa ndalur per rreth 68 vjet te shkuara me “ligje” kriminale e antikushtetuese pas vitit 1998 eshte me shume se 1 Miljard Euro.
  Sic dihet Gjykata e Strasburgut e pezulloje punen e saje ne drejtim te trajtimit te ceshtjes se prones se qytetareve shqiptare per ti dhene kohe Qeverise Shqiptare qe shkoje por edhe Qeverise suaj z Rama qe te zbatojne Kushtetuten e Repuplikes se Shqiperise gje qe fatekeqesisht akoma nuk keni levizur se Qeveria e shkuar jo e jo pasi ka pas marre ekspert nga Ekuadori per te trajtuar grabitjen e prones se qytetareve shqiptare nga ‘Qeveria e tyre”.
  Nese kemi ne considerate qe ne Gjykaten e te drejtave te njeriut ne Strazburg presin shqyrtimin edhe me shume se 415 ceshtje te tjera por qe kane object te njejte pronen e grabitur nga shteti shqiptar qytetareve te vet cfare do te thote edhe 1 Miljon Euro apo me shume atehere groposja e sigurte e buxhet te shtetit nga vete Qeverite Shqiptare eshte ne prag.
  Kjo ndoll sepse Qeverite Shqiptare te pas 1998 ku futet edhe Qeveria juaj z Rama jane betuar me doren ne Kushtetute se do te qeverisin konforme kushtetutes e frymes se saje ne zemrat dhe mendjet e qeveritareve shqiptare udhehiqen akoma nga filozofia dhe praktikat kriminale komuniste te rabitjes se prones private qytetareve shqiptare e mosrespektim te ligjeve te vendit.
  Z Kryeminister grabitja qe i behet tokes se qytetareve shqiptare per here te trete ne 68 vitet e fundit eshte ne kundershtim edhe me ligjet qe vete Parlamenti Shqiptar i pas 1991 ka aprovuar . E thashe tre here pasi nje here u vodh gjate komunizmit mbas 1946 , te dyten me 7501 dhe e treta tani me vazhdimin e veprimtarise se ALUZINit ne kundershtim edhe me vete 7501.
  Ne ligjin gjithsesi antikushtetues 7501 qe me te drejte e keni pezulluar z Kryeminister nje ligj qe trajton vetem token bujqesore pasi trojet e banimit sipas ligjeve te kohes duhej ti ktheheshin pronareve legjitim megjithse qarte thuhet ne Kushtetuten e Shqiperise kure eshte aprovuar ne 1998 nga partia juaj socialiste se brenda dy viteve te gjitha ligjet e aprovuara me pare qe bien ndesh me Kushtetuten duhet te abrogohen qe padyshim 7501 duhej te ishte ne radhe te pare.
  Z Kryeminister vazhdimi i qeverisjes se vendit ne kundershtim me Kushtetuten e Repuplikes se Shqiperise duke aplikuar filozofine e praktikat komuniste ne nje shoqeri te hapur e shtet demokratik eshte deshtim i plote dhe i sigurte i kesaj lloj qeverisje gje qe thellesisht besoj se jeni i bindur.
  Qeverite parardhese kane krijuar me veprimtarine e tyre ne kundershtim me Kushtetuten e Repuplikes se Shqiperise e lirite themelore te njeriut nje kosto per buxhetin e shpuar te Shtetit Shqiptar me shume se 2 Miljard Euro e konfirmuar nga zyrtaret tuaj gje qe po te vazhdohet ne te njejten rruge padyshim qe kjo kosto do te rritet deri ne falimentimin e plote te Shtetit Shqiptar pasi ne prag te falimentimit eshte.
  Z Kreminister nje qeveri qe nuk zbaton vendimet e nje gjykate siperore Europiane qe ndollet nen juridiksionin e saje sic eshte Gjykata e te drejtave te njeriut ne Strazburg dhe nuk operon ne respect te Kushtetutes se vendit e frymes se saje gjithcka mund te jete por qeveri e nje shteti demokratik nuk mund te jete.
  A e dini z Kryeminister se moszbatimi i vendimeve te Gjykates se Strasburgut jo vetem qe mund te penalizoje Shtetin Shqiptar ne syte e Europes e botes demokratike gje qe mbarte kosto suplementare por e rrit shumen e parave te papaguara me ineresa tregtare duke e zmadhuar gropen finaciare ne buxhetin e shtetit..
  Z Kryeminister ju bej thirrje qe te qeverisni Shqiperine e shqiptaret konforme Kushtetutes se Shqiperise e frymes se saje si ligjin themelor te shtetit e kontrates se qytetareve shqiptare me shtetin dhe pushtetin e tyre duke shmangur falimentimin e shpejte dhe te sigurte te Shtetit Shqiptar . E them kete pasi thellesisht besoj se me shume se 2 Miljard Euro detyrime ndaj qytetareve shqiptare nga Gjykata e Strasburgut e me shume se 700 Miljon Euro me se pakti qe ju la qeverisja e meparshme borxhe te papaguara ndaj biznesit , plus interesat per borxhin ndaj kreditoreve te huaj qe shkojne rreth 450 miljon Euro pa principialin padyshim qe e falimetojne Shetin Shqiptar gjithsesi ne buze te gremines.
  Nuk dua te ndalem se cfare bie per ekonomine shqiptare njohja kthimi e shenjterimi i prones private ne Shqiperi konforme Kushtetutes se vendit e lirive dhe te drejtave themelare te njeriut pasi kjo teme do nje analize te plote e te gjithanshme .
  Fatekeqesisht kam vene re se pas ardhjes suaj ne karrigen e Kryeministrit te Shqiperise jeni bere i pandieshem ndaj shqetesimeve te qytetareve shqiptare te shprehur ne letra e E-mail tuaja zyrtare prapeseprape une vazhdoj te kryej detyren time qytetare ne sherbim te Shqiperise e shqiptareve duke ndikuar sadopak per te prure ne fokusin tuaj shqetesime reale te se sotmes e te nesermes ne Atdheun tone te perbashket.
  AJET DELAJ
  NEW YORK

  Reply to this comment
 76. Vëzhguesi F. February 14, 15:15

  @ Ajet Deliaj New York!
  Pak me lart , ne nje kunder replike , me sugjerove se une nuk e dija qe kjo eshte rubrike e zoti Thano. Bukur fort, megjithese une replikova per shkak te fyerjes, qe ti me etiketa lejfeniste, kerkoje dhe insiston ndaj komentuesve qe dalin me pseudonim. Kjo eshte e para.
  Se dyti, ne gjykimin tim, kjo rubrike e zotit Thano, nuk eshte hapur per te pritur as kritikat e lexuesve anonim, me ose pa emer te rreme, ndaj qeverise se z.Rama dhe as denglat me rigon, si puna e ketij shkrimi qe keni postuar ju, per te na prezantuar veten si “njohes i thelle” i problemeve shqiptare. Po ke kahare (keshtu i thone gjirokastritçe merakut, se nga menyra se si e perdor “ll” gabim ne foljen “ndodh”, qenke nga kjo treve), pra po ke ndonje merak apo pretendim ndaj Rames dhe qeverise se tij, mund te shkruash ne faqen e tij ne rrjetetsociale ku ka hapur dhe mos na beje apo mos na shit ketu njeriun qe dashka te nxiska qeverine te punoje. Ne mediat shqiptare, vizive apo te shkruara, llogjet te tilla, si kofini mbas te vjelit, ka me tonelata ne kuptimin qe jane trajtuar dhe stertrajtuar me qindra here.
  Megjithate , une e lexova kete qe do ta quaja shkrim inatçor per menyren se si ju i drejtoheni nje kryeministri qe ka vetem 4-5 muaj ne detyre ne kushtet e ushtrimit te detyres, perballe nje opozite tejet destruktive dhe ushtareve te saj te mbledhur me kokrra apo te thirrur per sulm, nje prej te cileve jeni dhe ju, i cili ka dale ne skene dhe po “jep kontribut qytetar” pas zgjedhjeve te 23 Qershorit, apo grushtit dermues ndaj hajduteve dhe krimineleve qe qeverisen kete vend per tete vjet.
  Po citoj: ” Zoti Kryeminister vazhdimi i qeverisjes se vendit ne kundershtim me kushtetuten e Republikes se Shqiperise duke aplikuar filozofine dhe praktikat komuniste ne nje shoqeri te hapur dhe shtet demokratik eshte deshtim i plote dhe i sigurte i kesaj lloj qeverisje, gje qe thellesisht besoj se jeni i bindur.”
  Kjo eshte nje lloj garniture ne mbeshtetje te thirrjeve deshtake dhe histerike te filozofise se shkaterimit berishian qe artikulohet nga marioneta e tij Lulezim Basha dhe falangat e tij kudo ku jane , pa perjashtuar mediat.
  Nese do te ishe i vertete dhe i sinqerte per ato qe shpreh, zoti “N/A” alias AJET DELIAJ NEW YORK, nuk do beje gabime foshnjarake me se paku, se dhe bufi e kupton qe ato qe jane zhbere per 23 vjet nuk mund te rikuperohen jo me kater muaj por as me dhjete vjet.

  Reply to this comment
  • N/A February 14, 16:01

   z Vezhguesi F pershendetje.
   Dua te fiksoj dy gjera. Se pari nuk pashe ne prononcimin tuaj a qendron ajo qe ngre une ne kete shkrim. Se dyti a ka ndonje gje dekonstruktive ne kete shkrim pervev thirrjes pe te respektuar Kushtetuten e shqiperise qe per koincidence te fatit e kane aprovuar socialistet. Per mua qeveria duhet te qeverise brenda kornizes kushtetuese qe nga dita e pare e mandatit deri ne te fundit. Dhe per te qene i ndershem me ju z Vezhguesi kete shkrim e kam derguar ne adresen e Kryeministrit ne faqen e tije zyrtare [email protected] para dy javesh dhe nuk kane denjuar stafi i tije te pergjigjen qofte edhe me nje kortezi.
   Se treti u detyrova ta shkruaj N/A ne fillim se z Thano se bashku me z Baze botojne cdo dhoj vulgariteti por per probleme qe shetesojne shqiptaret dhe qe duhet te fokusohet qeveria Rama nuk lejojne te botojne as komente e jo me shkrime.
   Nese shkohet ne kete rruge te jeni te sigurte se mbas 4 vjetesh shteti shqiptar do falimentoje me siguri e Rama do dali e do thote se gabuam sic doli Berisha para dy ditesh dhe tha se kemi gabuar me ligjin 7501 qe eshte aprovuar ne kundershtim me te drejten e prones.
   Ne kushtetuten e Shqiperise ka nje paragraf ne fund ku thote se brenda 2 viteve d.m.th brenda 2000 te gjitha ligjet qe i bien ndesh Kushtetutes se aprovuar ne 1998 duhet te abrogohen. A e dini zoterii se nje ligj antikushtetues kane te drejte ta dergojne ne gjykten kushtetuese , pozita, opozita por edhe nje gjykates apo prokuror i vetem.
   Tani zoteri anonim po jo vetem per ju por per tere ata qe shkruajne demagogji te dale boje ne forume e gazeta se sa per mua lavdi Zotit e Amerikes une e kam Kushtetuten time 200 vjecare qe nuk guxon kush ti preki nje germe e jo me ta konsiderojne sic e konsideroni ju Kushtetuten e Shqiperise , kushtetuta e Mark Avdise. Une kam per detyre e mision ndaj Atdheut se cfare ju pret pamvarsisht se kush eshte kryeminister i Shqiperise. Para tete vitesh kam paralajmruar Kryeministrin Berisha se legalizimet me pervoje nga Ekuadori do jene deshtim i sigurte pasi bien ndesh me lirite dhe te drejtat themelore te njeriut te sanksionuara ne Kushtetuten e Shqiperise . Tani Berisha del e thote se gabuam. A e dini sa eshte kostoja e ketij gabimi o shqiptare? 2 Miljard Euro tashme te sanksionuara me gjoba per Shtetin Shqiptar nga Gjykata e Strasburgut. Une po them se nese vazhdohet ajo rruge mbas 4 vitesh me siguri do jene 4 miljard pasi ka nje vit qe Gjykata e Strasburgut i ka pezulluar gjykimin dhe pranimin e ankesave te reja per ti dhene hapsire qeverise qe shkoje e kesaje qe erdhi per te bere ndryshimet e nevojshme ne legjislacion konforme Kushtetutes se vendit.
   Fatekeqesisht as qeveria qe shkoje dhe as kjo qe erdhi nuk kane bere asnje hap ne kete drejtim per nje vit. Vendi po shkon me shpejtesi ne humneren e borxheve pasi vendimet e gjykatave te pazbatuara pervec kostos politike kane edhe kosto ekonomike te llogaritur me interesa tregtare e ju shikoni se mos kam bere ndonje gabim ortografik e z Thano ne vend qe ta botoje kete thirrje ne gazeten e tije pasi ja kam derguar me e-mail me pergjigjet me anonime duke mos ju referuar aspak problemit qe ngre. Qendron apo jo?
   Pershendetje,
   Ajet Delaj

   Reply to this comment
  • pelivan February 14, 16:03

   Te lumte Veshgesi F… Pergjigje e mencur! Vertete,as per dhjete vjet,Vendi yne s’e mer dot vehten,nga te bemat e atij, anti njeriut, qe:

   “… Edhe pjella,qe e polli
   mbane varrit,s’do e qas (!)
   Por do thote,shyqyr qe ngordhi
   dhe ngordhjen,harram e past!…

   Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 14, 22:35

   Vezhguesi F, nuk dua te jap superlativa, por je nje nga komentuesit, qe i duhesh faqeve onlajn, ku shprehet mendimi i lire dhe qytetar.
   Lexova vetem reagimin tend, qe pashe se je i detyruar, ti pershtatesh me rradhe, replikuesit, por qe ne te shumten e rasteve, me pak rrjeshta, jep nje mendim, qe te tjeret smund ta thone edhe sikur te shkruajne roman.

   Reply to this comment
 77. rezart February 15, 12:26

  pershendetje nga Holanda, Adrian,

  jam i mendimit se kur lakojme ceshtjen e hapjes se dosjeve te diktatures,

  duhet te cojme ndermend edhe gjykimin e artisteve te asaj kohe, sado simbolik qofte ai, dhe te mos perqendrohemi vetem ne hesaplarjen e pushtetmbajtesve hoxhiste,

  kete e ilustroj edhe ne tregimin e meposhtem,

  botoje sepse gjyqi moral, per mendimin tim,

  eshte me i rendesishem se sa vete krimet e diktatures,

  rezart palluqi

  Gjyqi moral!

  Më në fund fund shqiptarët do e duan Shqipërinë më shumë se sa baltën e saj të përgjakur. Më në fund, do të hapen dosjet e diktaturës- pëshpëriti gjyqtari i gëzuar në veshin e sekretares së tij. Kjo e fundit nuk i kapi qartë fjalët e eprorit të saj, sepse atë çast dy policë, me një fytyrë plot seriozitet të hekurosur, sollën prej krahu në sallë, një prej dhjetë të akuzuarve, ose gjelave të diktaturës siç u pëlqente t’i thërritinin poetët dhe gazetarët.

  Në sallë hynë nxitimthi të afërmit e familjes së të akuzuarit dhe viktimave.

  Gazetarët lëviznin të nervozuar sa majtas djathtas. Dy gra panë njërin prej gazetarëve vëngër sepse kabllot e kamerës së tij u fërkuan disa herë me flokët ose kokat e tyre.

  Sot ishte seanca e peste e gjyqit. Gjyqtari në fundin e seancës së katërt, vendosi që në gjyq të paraqitenin edhe disa prej artistëve të kohës së diktaturës. Edhe pse propozimi i tij shkaktoi zhurmë dhe kundërshtime të forta midis palëve të ndryshme, si gazetarëve, familjeve të viktimave, vrasësve, ose të pandehurve, gjyqtari nguli këmbë që në seancën e ardhshme të thirren patjetër në bankën e të akuzuarve edhe artistët e asaj kohe.

  -Ku janë artistët?- pyeti ai policët.

  Ata ngritën supet me mosvetëdije.

  Gjyqtari në vazhdim i kërkoi llogari sekretares; ajo diç i tha, por ky nuk dëgjoi asgjë sepse disa zëra nga salla pohuan fort: është e panevojshme!

  – Atëherë të thërrasim katër milion shqiptarë në bankën e të akuzuarve- shtoi një zë tjetër.

  Gjyqtari u trondit për vdekje, sepse kundërshtimet kësaj here erdhën edhe nga palët e familjes së viktimave.

  -Nuk keni turp? Edhe ju jeni kundër gjykimit, edhe pse simbolikisht të artistëve të asaj kohe? Edhe ju, fëmijtë e baballarëve të vrarë ose dënuar padrejtësisht mendoni kështu?- akuzoi gjyqtari.

  -Shkrimtarët, këngëtarët dhe humoristët e asaj kohe, na mbajtën shpirtin gjallë. Pa ta, do të kishim rënë në depresion vetëvrasës- cicëroi një grua pispilitë, me një zë të hollë, thuaj sikur kishte instaluar në fyt një filtër stërhollues fonetik.

  -Të thashë unë ty se po t’i gjykosh artistët, ata do t’i zejë paniku, sepse ata i kanë ofruar atyre një siguri, edhe pse artificiale…- e ndërpreu sekretarja duke pëshëritur në veshin e e tij.

  Gjyqtari ndaloi për pakëz rrjedhën e fjalëve, pa sekretaren i zemëruar dhe vazhdoi.

  -Po ju qënkeni popull i habitshëm. Ata i kënduan me vetëdije, jo pak, por tridhjetë vjet, duarve vrasëse të baballarëve tuaj.Hëngrën, pinë, shëtitën botën anë e mbanë, ndërkohë që ju dhe baballarët tane, dergjeshit për një copë bukë. Nuk kemi të bëjmë këtu me ca artistë naivë, të rrëmbyeshëm që u mashtruan përkohësisht nga një teori politike, si dikur, në shekullin e kaluar, kur ca poetë përqafuan përkohësisht komunizmin ose fashizmin. Këta tanët i kënduan dhe e ngritën diktatorin në Olimp rreth dyzet vjet.

  Sot ata, duhet të paktën t’i kërkojnë një të falur të madhe, popullit të tyre, që e mashtruan atë me vetëdije. Nuk i thanë të vërtetën e madhe… Përndryshe përse u dashkërka të marrë populli lamtumirë prej diktaturës?

  -Kështu ishte atëherë!- justifikoi një zë nga mesi i sallës.

  -Epo, meqë paska qenë kështu atëherë, përse të mos jetë edhe tani si atëherë? Më kot kërkoni të hapen dosjet dhe dënohen hajdutët e jetëve të baballarëve tuaj- brofi gjyqtari, i cili pa e kuptuar edhe vetë, i shoqëroi fjalët me dy të rëna të forta me çekiç tavolinës.

  -E çtë bënin atëherë? Të iknin për dhjam qeni në kasaphanën e diktatorit?- replikoi përsëri një prej bijve të baballarëve të dënuar.

  -Të paktën të heshtnin, e ta kërkonin shpëtimin artistik në zemrën e natyrës- siç bëri Poradeci e të tjerë.

  -Heshtja është më e rëndë se sa vetë krimi- tha një djalë i ri andej nga fundi.

  Gjyqtari mori zemër prej përgjigjes së tij të thellë.

  -E thashë të paktën të heshtnin, e jo t’i këndonin rrënjëve të Partisë. Apo të hidhnin në allçi e mermer trupin e diktatorit.

  Mesa po kuptoj- vazhdoi gjyqtari, i inkurajuar prej heshtjes së shkurtër që mbizotëroi në sallë- sipas kësaj logjikës tuaj: të iknin për dhjam qeni?- atëherë edhe një ushtar mund të justifikojë dezertimin e tij të turpshëm duke thënë nuk shkoj në luftë se vritem, rrjedhimisht familja e tij të kalohet në thikën e pushtuesit?

  – Nuk i lejohet një gjyqtari të merret me politikë. Do t’ju denoncoj për gjykim të njëanshëm- çuçuriti një burrë me buzë të dridhura.

  -Mos doni të na thoni zotërote se edhe artistët që kanë bërë emër jasht shtetit dhe që janë krenaria e kombit duhet të ulen në bankën e të akuzuave?-pyeti gjyqtarin njëri prej gazetarëve.

  -Po! patjetër që po- u përgjigj gjyqtari pa iu dridhur qerpiku i trashë i zi.

  -Në thelb bëhet fjalë për një gjyq moral. Artisti duhet t’i japë popullit të tij shembullin se si mbijetohet me dinjitet në kohë të vështira. Ndërsa artistët tanë bënë paqe me diktatorin në kurriz të lirisë së popullit të tyre- shtoi ai.

  Në sallë mbizotëroi gjatë një romuz i paparë. Mbas dhjetë minutash gjyqtari arriti ta risjellë rendin e qetësisë.

  -Këtë seancë e deklaroj të mbyllur. Në seancën e gjashtë pres të paraqiten të gjithë artistët e njohur të asaj kohe. Nëse nuk paraqiten unë refuzoj të merrem me këtë çështje. Nuk mund të dënosh duart e vrasësve dhe nga ana tjeter te nderosh me verbëri foshnjore këngëtarët e duarve vrasëse të diktatorit dhe ndihmësve të tij, siç bëni ju sot.

  I akuzuari i radhës, ia krehu miqësisht fytyrën gjyqtarit.Atij iu desh t’i bindet urdhërit të policit dhe ta ndjekë atë drejt portës dalëse të sallës së gjyqit.

  Dy ditë para seancës së pestë, gjyqtarit i komunikuan lajmin e shkarkimi të tij nga puna, pa asnjë lloj motivacioni.

  Dy ditë mbas seancës së gjashtë të gjyqit, të cilin e mori përsipër një gjyqtar krejt i ri, dhe i panjohur për të, gjyqtari faturoi një taksi, dhe vizitoi varrin e Enver Hoxhës. I ndezi atij një qiri, vendosi mbi pllakën e varrit : një thikë të përlyer me gjak, librat e yjeve të tij letrarë, disqet e këngëtarëve të mbushura me bëmat e tij heroike dhe fotografitë e skulpturave të bëra enkas dikur për diktatorin.

  “Më shumë respekt ushqej për ty, o Enver, se sa për ata hipokritë të paparë. Ti, të paktën në profesion kasap ishe, kasap mbete, dhe nuk u turpërove për duart e përgjakura. Edhe vejusha tënde, besnike të qëndroi gjatë gjithë jetës.

  Ndërsa ata…artistët që shkëlqyen nën një qiell të prangosur dhe përgjakur, sot nuk shprehin as edhe një lloj pendese, vetëreflektimi. Shumica sillen si viktima të diktaturës ndërsa disa të tjerë disidentë…

  Taksisti, po ndiqte me kërshëri prej spiuni, ecurinë e vizitës në varin e diktatorit dhe monologjet e gjyqtarit. U nis kur gjyqtari ia bëri me gisht drejt Tiranës.

  Sapo zbriti nga taksia, u përball me një turmë njerëzish që i ulërinin:

  -Sa mirë që të pushuan nga puna!!! Gjyqtar i rrjedhur!

  Gjyqtari, në një heshtje Sokratiane, ngjiti shkallët e katër kateve që e ndanin nga apartamenti ku banonte. Përpara se të hynte në shtëpi, nxorri kokën si një patë në dritaren e koridorit dhe tha: ju jeni majmunë dhe drejtësia juaj, banane që ju i hani orë e minutë duke kënduar!

  ©Rezart Palluqi

  janar, 2014 ©

  Reply to this comment
 78. Ladi February 16, 10:15

  Zoti Thano.Faleminderit per informacionin dhe pergjigjet e mecura qe jepni.
  Ju dhe gazeta juaj ka informuar here pas here per aktivitetin dhe jeten e ish kryeministrit SB.
  Me interes per mua kane qene shkrimet per te kalurene tij dhe te familjes se tij dhe ne vecanti te te gruas dhe te familjareve te saj me te ciulet SB ka partur jo vetem marrdhenie familjare por edhe me shume.Ai dhe familja e tij eshte akuzuar konkretishte per nje aktivitet te dyshimte por edhe te faktuar ne sherbim te zbulimeve te huaja e ne vecanti te atij serbe.Disa shkrime edhe te gazetarit t nderuar Bedri Islami,per aktivitetin agjenturore te SB kane qene rrenqethese.
  Zoti Thano,me mundesite dhe burimet e sakta qe keni ne dispozicion,do te ishte me interes per aktivitetin e ish Presidentit,ish Kryeministrit dhe aktualisht kryetarit te Opozites shqiptare per aktivitetin e tij mjafte te dyshimte para viteve 1990.Me interes do te ishin disa fakte rrenqethese,te aktivitetit te vjerres dhe vjerrit te tij dhe te lidhjeve te tyre shume te aferta me UDB-en e TItos..Aktivitetit te tyre doppio rol ne favor te UDB-es si dhe veprimtaria e tij si APP Shqipereise per 25 vjet rrejeshte.

  Reply to this comment
 79. Dashnor Kozaj February 16, 15:29

  Z Adrian Thano , dua te pyes, perse moderatori Juaj, me ka hequr komentin qe bera une ,poshte shkrimit te Avokat , SPARTAK KICO NGJELA .lexo komentin qe i pergjigjem ,atij .

  Dashnor Kozaj

  O SeVret Katovica , ke te drejte ,por po te beje nje pyetje . Perse nuk del me emer e mbiemer , ti SeVret Katovica , se Ngjela ,ate qe ka ndermend ,po e thote hapur dhe pa u fshehur, ti SeVret pse fshihesh . Eshte puna jote , kaq kisha per te thene ,Ty SeVret .

  Zoti ,Spartak Ngjela ,te njohe shume mire ,dhe me njeh shume mire . Po te beje nje pyetje . Perse ,Ju zoti , SPARTAK KICO NGJELA ,me origjine nga ZAGORIA ,nuk e
  vazhdove , ceshtjen time ,qe hodha ne gjyq, per anullimin e privatizimit te O.S.SH,se ?.
  Spartak ,je personi i Pare qe une kontaktova , per kete ceshtje , qe eshte ceshtja me e rendesishme per shqiptaret,se te gjithe ,e kane ne kurriz ,vjedhjen e energjise ,qe i ka bere ,po i ben,dhe do ta beje , Antishqiptari ,me i terbuar i kombit Tone . Perse ja kerkon tani Ti ,Spartak trimi , perse nuk e vazhdove ceshtjen e C:E:Z:it, dhe ta kishe diskretituar kete vjedhje skandaloze qe ju be popullit tone te T R A D H E T U A R , nga antishqiptari
  nga vucidoli ,qe dhe emrin ,me vjen ndot ,tja ze ne goj apo tja shkruaj ne kete koment, sepse po e shoh ne cfare derexheje e ka katandisur ate vend dhe ate popull.
  Ti ,Spartak Ngjela , ke licensen e Avokatit, dhe ne kete privatizim skandaloz,qe vjedhja i kalon mbi 600,miljon E U R O ,perse e ke qepur gojen , ti je vet i pari qe e paguan per cdo muaj ,korupsionin ,qe ka bere ,qoftelargu i popullit tim . Spartak ,une nje njeri i thjeshte jam ,por kaq kisha ne dore dhe kaq kisha mundesi qe te beja ,sakrifikova vendin e punes, buken e femijeve, mora mbi supe rrezikun per jeten, se ma krijuan aksidentin me makine per te me vrare ,por shpetova, se vetem pese brinje mu thyen e shpetova nga vdekja ,dhe ne 2011, Prokuroria ,me kerkoj per te me arrestuar, se gjoja kisha ofenduar ,juristin e Muharrem Stojkut dhe te G J E R G J I B O J A X H I U T ,Perse ti zoti Spartak ,nuk solidarizohesh me njerzit kurajoz dhe luftarak qe ti vesh gjoksin veshtiresive ,qe ne si popull te dalim nga kjo menxyre ku na ka futur qoftelargu i Serbise , . Cfare pret ti Spartak , a mos i do te tjeret te sakrifikohen, dhe ti te marresh postin qe kerkon, dhe pastaj te emerosh ndonje lavire , sic bere per rastin e zgjedhjeve qe vendose per kandidate per deputete nje qumeshtore se ashtu ta do mideja jote . Ik o Spartak spurdhjaku, po ju cunat e Bllokut, jeni te tere kurva pa breke ,se i keni lene ne plazhet e B O T E S .

  Përgjigjjuni

  LORA

  Respekt per mendimet tuaja ;jo vetem ne kete,por ne cdo koment qe beni.Faleminderit dhe per informacionet tuaja ekskluzive.
  Jam e bindur qe nga spurdhjaket e “Bllokut” nuk i vjen ndonje e mire Shqiperise;po aq sa jam e bindur qe ne nuk duhet te zbrapsemi nga ajo qe mund te bejme per Atdheun tone.

  Përgjigjjuni

  Reply to this comment
 80. denisa March 26, 17:51

  Sa mire ky komunikim i kryeredaktorit me njerezit! Hera e pare qe po e shoh

  Reply to this comment
 81. ucuz beğeni satın al February 19, 23:52

  Organik takipçi satın al, gerçek ve tutarlılığı olan takipçilerdir. Sahte takipçi modeli değildir. Sizin hesabınıza gelen organik takipçilerin hepsi gerçektir ve hesabınıza çok şey katabilir

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim