11 nentor 2017

November 11, 2017 02:00 Updated

11 nentor 2017

November 11, 2017 02:00 Updated
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH November 11, 08:26

  ANARKI ME REGJI,SHQIP:’BJERI LEGENIT’!
  ”Cila qeverri,thuhet eshte me e mira?Ajo qe na meson te qeverrisemi vete”Goethe
  —————-
  ‘Si mund te qeverrisesh nje vend me 246 varjeteti djathi”!?-Thosh ‘babai’ i shtetit qindra vjeçar francez de Goulle.
  Si mund te qeverriset nje vend sa nje fshat e me popullsi sa nje lagje e Parisit ne mes te Europes pa shtet pa 4 pushtetet pa ligj pa shtet te se drejtes ,me 128 BANDA parti kthyer ne bajraqe qe 27 vjet vetem VJEDHIN-HANE -DHJESIN ne kurriz te koke palareve qe dikur quheshin shqipetare sot gjysma neper Bote ‘si mize pa koke’ e gjysma me plaçka ne kurriz qe presin IKJEN se kane ngelur pa PRONE pa PUNE pa BUKE!?

  A perjetojme Anarkine 27 vjet!?
  1.-Parlamenti-Nuk perfaqeson 27 vjet popullin shqipetar po krimin korrupsionin.Shqipetareve u eshte hequr SOVRANITETI me gjithe te drejtat themelore perfshi VOTEN dhe as ZGJEDH e as ZGJIDHET 27 vjet!Edhe 40 perqind qe shkon ne votime si asnje vend i allkanit voton kot se ne parlament shikon vetem Berishen,bashen MonaLiket dhe tere kryetaret e bajraqeve dhe sejmenet e krimit e korruosionit !
  Populli edhe sikur ti ABANDONOJE komplet zgjedhjet dhe nga 3 MILION te votojne vetem 3 veta ,2 per per Lalen e nje per Salen me regullin e treshit ‘Zgjedhjet dolen me sukses’:66 perqind me 33 perqind!?
  Parlament i KRIMIT eshte kthyer ne bordello te krrimineleve me imunitet e nuk do te beje REFORME ELEKTORALE qe do te thote DEKRIMINALIZIM!
  Te rrethohet e çlirohet parlamenti i popullit!

  2.-Pushteti gjyqesor dihet!Ne duar te Gjin Gjonave e Llalave qe shprehja:’Ligji eshte per te gjithe i barabarte’ eshte kthyer 27 vjet ‘Jo te gjithe jane te barabarte para ligjit’ ku organi i akuzes i quajtur ‘PROKURORI’ po ben AVOKATINE e krereve te krimit e BAJRAKTAREVE ndersa ‘sentencat’ e gjykimi behet me ‘kod’ MAFJOZ:
  ‘Vera ish shume e mire’ thote kalifi Sali dhe nga i pandehur me ZE e FIGURE behet ‘PRESIDENT’ nje qe quhet daj Meta me emer arti ‘Like Flori’!?
  Te rrethohen e çlirohen tere istitucionet e ANTI DREJTESISE duke kerkuar doreheqje ne grup nga gjykata kushtetuese deri ne tere hallkat e tjera!

  Tani kemi 2 ‘drejtesi’ nje te LLALLES qe komandohet nga kalif Salija qe kerkon te arrestoje deputete me ‘perkthime gazetash te huaja’ e nje drejtesi ‘duar kryq’ qe pret vetting-un e nuk mund te arrestoje Nenen e nje bytheqiri alabak Salianji qe vjedh 18 MILION se ‘prokuroret’ ‘Hajdare’ nuk arrijne te perkthejne si Tropojane faturat ne dialektin SHQIP korçar!?
  Deri sa te sjelle LU vetting-un nga nje planet tjeter me kalendarin KINEZ populli me barkun bosh do paguaje .DY PALE ‘DREJTESIJE’!?

  3.-Qeverrija!?Ka marre rruget thot populli e nuk ka ‘zagar’ qe ta mbledhe!
  Si mund te qeverrise vetem ‘TEPSINE’ ku ajo jo vetem eshte bosh po i ka dale fundi e tere pasurija e shqipetareve eshte siguruar neper bankat e Botes e ne vend te emerit serb Xeni ,Fazlliq,Nue kalaj figurojne emra KAFSHESH ne shoqerite ‘of shore’ si ‘Sypeshkaqen’ ndersa Edvini si Robert Çamçakizi bredh kantjer me kantjer te ‘çaje malet’ me autostrada qe te na sjelle nga Ballkani e ‘krushka’ Serbi miell kafshesh per ‘Koke palaret’ duke i futur 5 MILIARD borxh brezat qe do vine kur rezervat nentokesore te kapitaleve strategjike po prekin fundin e ‘KAZANIT’!
  A mund te quhet e pergjegjeshme nje ‘qeverri’ qe 2 here SOVRANI i dha voten si asnjehere per te RILINDUR shtetin dhe kjo qeverri nuk ka ASNJELLOJ PROGRAMI per qeverrisje dhe as qe e mendon se ‘rilindja e shtetit’ behet me REFORMA e ku vendi i reformave quhet parlament e parlamenti eshte ka qene bordello e prone e Salise e Like florise!?

  Si mund te quhet qeverri nje grup diletantesh analfabete qe nuk ka konceptin REFORME e ‘POLITIKA EKONOMIKE’ kur nuk ka ne perberje nje superminister per REFORMAT e raportet me parlamentin si HALLKA kyçe qe lidh dy ‘pushtetet’!?

  Si mund te konsiderohet nje idjotesi qe bej fshat me fshat mbledhje qeverrije per te demostruar nje pupulizem provincial diletant e nuk shpall gjendjen e jashtezakoneshme te pakten per ish kryeqytetin e Shqipetareve tane te KRIMIT korrupsionit,lojrave te fatit moteeleve-bordello,universiteteve ‘kristal’ qe bejne kurse kunderanalfabetizmit,shtepite e studentit -kuplara,qindra banka fantazem e monopole te mafjes droges…..Anarki totale!?
  Nuk u gjet nje ‘keshilltar’ shqipetar qe tu thote ketyre qeverri kujslingesh :
  Investo tek UJI qe derdhet ne det,investo tek rruga qe te shpije tek LOPA,investo tek kanalizimet e turizmin qe mos derdhet MUTI ne det,kurse nepermjet STUDIMEVE tek lendet e para UJI,ENERGJI,NAFTE–Qe te sjellin VALUTEN!?

  4.-Ambasadoret e SHBA dhe BE-se vazhdojne si 27 vjet melodine e XHIXHILESE!?
  Vazhdojne e konsiderojne kete popull me bisht dhe si interlokutore kane po ‘burrat e shtetit’ kreret e krimit e korrupsionit dhe misioneret vetem kane nderruar emrat po jane po ata te pa pune e IDJOTE qe vine drekosen ketej dhe vazhdojne ti bien fyellit ne te vetemen VRIME-INTEGRIM!
  LU flet me kalendarin kinez dhe çdo dite shtyn nga nje jave zbritjen nga qielli te ‘kometes’ vetting ndersa Wllahutin kaòurelsja ben ‘shpikjen’ se gazetaret nuk u mjaftojne 300 euro per te bere ‘informacion’ ashtu si gjyqtareve MILIONA per te bere drejtesi kur 90 perqind e intelektualeve pensioniste rrine tek kazani i plerave me 130 mije lek te vjetra ne muaj!’?
  Ish kreret e antishtetit perfaqesuar nga nje MOISI flet per ‘per deklasifikime’ kur akoma nuk di qe tek ne jane ulur kembekryq tere agjenturat dhe na kane numuruar edhe leshin e bytheve te Topalleve e ‘keshilli i larte i sigurise’ ka qene 27 vjet drejtuar nga FAZLLIQ!?

  Sa i takon ‘informacionit’ ne sherbim 27 vjet te krimit e korrupsionit ata tani ndjejne me ‘nuhatje’ zagaresh se po humbin Padronet e mund te ngelin si qen te rrahur rrugeve si qente ne tere qytetet qe bredhin naten duke u zene me njeri tjetrin!

  ZGJIDHJA!Vendin e anarkise duhet ta zere ‘Autoritarizmi:Perkohesisht te shpallet ‘gjendje e jashtezakoneshme’ vetem per kryeqytetin dhe POLICIJA te mare tere atributet e nje ‘shteti’ INEGZISTENT!

  Reply to this comment
 2. SH.Kolonja November 11, 08:46

  Nga syte kembet njerezija,
  Ska shqiptare veç’ serbe e Salija
  Nga sa kishim gje s’na mbeti
  Per tu lare s’eshte yni as deti!

  Kerkoj buke si i marre
  Me vrasin si ‘koke palare’.
  Ku te mbytem me bosh kuleten
  Ska rruge tjeter te vras veten?

  Si ne erresire varri
  vendin e drites po ze pishtari
  Si ne koh’ te Salep Sulltanit
  Ne vend te bukes breket e Mevlanit.

  Lakuriq kockat na kane dale
  S’ka as vend ku do kesh varre…..

  Reply to this comment
 3. MIGJENI November 11, 09:51

  KANGA E DHIMBES KRENARE

  O dhimbe krenare e shpirtit qe vuen
  dhe shperthen nder vargjet e lira…
  A deshte vall per t’u ngushulluem
  tue e stolise boten me xhevahira?

  O dhimbe krenare nder vargjet e lira,
  qe kumbojne me me tinguj te sinqerte…
  Valle a do prekesh kend nder ndjesina?
  A po do vdesesh si vdes gjethi ne vjeshte?

  O kange e deje e dhimbes krenare…
  Mos pusho kurre!Por bashke me vaje,
  si dy binjake kendoni mjerimin–
  se koha do t’u bije ngushllimin.

  Reply to this comment
 4. L.H November 11, 11:05

  NE NJE VEND PA SHTETE KU SHQIPETARET 25 VJET NUK I PERFAQSON KURKUSH NISMA E BISEDIME ME FQINJET PER KUFIJ E TERITORE PERBEJNE TRADHETI TE LARTE !!!!!

  Reply to this comment
 5. QIrjo QInam QInami November 11, 13:02

  Shteti nuk eshte populli thote ‘Topi’
  Po eshte bordello e Jales dhe Mona Gopi!

  Shteti thot fevzo nuk eshte populli po Bathore
  Qe tere pusht tetaret me miliona me bejne gojore!

  Reply to this comment
 6. shpatar November 11, 17:39

  Jo medjat nuk kane luajtur dhe lozin rrolin e “Kazanit” Qe kane nje rol ky eshte i pa mohushem. Por do te me pelqente ,duke mos i futur te gjithe ne nje epitet ,ti quaja “Gaveta” qe shperndajne te vjellat e politikanve .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*