Dita që ndryshoi botën

September 11, 2019 10:17

Dita që ndryshoi botën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e gjithë botë përkujtuan 18-vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Sulmi ndaj kullave binjake u krye më 11 shtator 2001 nga një grup prej 19 rëmbyesish radikalë, 15 prej të cilëve ishin nga Arabia Saudite, dy nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një nga Libani.

Fillimisht njëri aeroplan i rrëmbyer ishte përplasur mbi kullën veriore të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, duke krijuar një çarje të thellë në faqen e ndërtesës dhe duke shkaktuar zjarr.

17 minuta më vonë, një aeroplan tjetër pasagjerësh përplaset mbi kullën jugore.

Në sulmin e 11 shtatorit 2001 humbën jetën rreth 3 mijë persona.

Në mesin e viktimave ishin edhe 343 zjarrfikës dhe 60 policë që shkuan për ndihmë në momentet e para.

Pjesa më e madhe e viktimave ishin civilë të 70 kombësive të ndryshme.

Ceremonitë në Nju Jork dhe Uashington nisën me një minutë heshtje.

11 shtatori i vitit 2001 ndryshoi shumë gjëra në botë.

Ajo ngjarje u bë shkak për nisjen e një fushate të gjerë të udhëhequr nga SHBA-të kundër terrorizmit.

“Ne përkujtojmë solemnisht individët që humbën jetën në # shtator 11, 2001. Për nder të atyre që humbën jetën, Presidenti Donald Trump u bën thirrje agjencive amerikane që ulin flamurin e SHBA-së në gjysëm-shtizë. #Kurrë nuk harrojmë”, shkruan Departamenti i Shtetit në Twitter.

Në Kosovë për 18-vjetorin e kësaj ngjarje të rëndë, kryeministri në largim Ramush Haradinaj zbuloi një obelisk kushtuar viktimave.

j.l./ dita

September 11, 2019 10:17
Komento

5 Komente

 1. Arben September 11, 09:44

  11 shtator 1683 = 336 vjetori i renies se rrethimit te \

  vienes nga ushtria Osmane.

  keto sulme jane skenare hollivudi, te zbatuara nga cia

  per te filluar gjithe lufta qe vijoi ndaj Islamit.

  po afron dita, qafirat do te marrin ate qe meritojne.

  Reply to this comment
 2. fteri September 11, 16:08

  Botën e ndryshoi 6 gushti i v.1945 ,kur SHBA hodhi në Hiroshima dhe Nagasaki bombën atomike 15kilotonshe në Hiroshima dhe Nagasaki duke vrarë menjëher 100mijë njerëz dhe plagosur e lënë sakat e infektuar qindra mijra të tjerë.Reja në formë kërpurdhe do të ngrihej18 km.lartësi.

  Hedhja e Bombës Atomike në Hiroshima dhe Nagasaki po tmerron botën edhe sot !,pavarsisht se mposhti mbështetjen e trakëndëshit tokjo -berlin -Romë ,ajo mbetet e frikshme se si funksionon për të zhdukur njerzimin në duart e Kim Jong-ut,por dhe të arsenalit që kan disa supërfuqi botrore ,dhithsesi 11 shtatori ishte tragjedi e rëndë për njerzimin e pa fajshëm ,por hiroshima e nagasaki tronditin botën edhe sot ,për të mos u përsëritur KURR-MË.

  Reply to this comment
 3. fteri September 11, 16:12

  Botën e ndryshoi 6 gushti i v.1945 ,kur SHBA hodhi në Hiroshima dhe Nagasaki bombën atomike 15kilotonshe duke vrarë menjëher 100mijë njerëz dhe plagosur e lënë sakat e infektuar qindra mijra të tjerë.Reja në formë kërpurdhe do të ngrihej18 km.lartësi.

  Hedhja e Bombës Atomike në Hiroshima dhe Nagasaki po tmerron botën edhe sot !,pavarsisht se mposhti mbështetjen e trakëndëshit tokjo -berlin -Romë ,ajo mbetet e frikshme se si funksionon për të zhdukur njerzimin në duart e Kim Jong-ut,por dhe të arsenalit që kan disa supërfuqi botrore .

  Gjithsesi 11 shtatori ishte tragjedi e rëndë për njerzimin e pa fajshëm ,por Hiroshima e Hagasaki tronditin botën edhe sot ,për të mos u përsëritur KURR-MË.

  Reply to this comment
 4. Pensionisti September 11, 17:57

  Krimet Amerikane mund te barazohen me ato te Hitlerit!Ato fillojne me Hiroshimen e Nagasakin ne Japoni , vazhdojne me Luften ne Kore e Vietnam dhe me vone ne Afganistan ,Irak ,Siri ,e Libi!

  Reply to this comment
 5. Pensionisti September 11, 17:59

  Krimet Amerikane mund te barazohen me ato te Hitlerit!Ato fillojne me Hiroshimen e Nagasakin ne Japoni , vazhdojne me Luften ne Kore e Vietnam dhe me vone ne Afganistan ,Irak ,Siri ,e Libi dhe s’dihet ku do te perfundojne !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*