11 shtator 2016

September 11, 2016 02:00 Updated

11 shtator 2016

Nga Arkiva

1

September 11, 2016 02:00 Updated
Komento

1 Koment

 1. A.GRAMSH September 11, 09:17

  ‘TRADHETIJA E PARLAMENTIT’ !
  Jemi ne udhekryq te historise,si 100 vjet me pare!Kush nuk e kupton o eshte idjot o antishqipetar,kush nuk e shikon i kane zene syte parate e popullit!
  ————————————
  Po qe se kane ngelur akoma shqipetare e veçanerisht zgjedhes apo militante qe vazhdojne e ‘votojne’ krimin e korrupsionin QE nuk e kuptojne qe ky parlament nuk eshte i votuar nga POPULLI,nuk perfaqeson POPULLIN dhe nuk jep llogari para POPULLIT po si qellim te vetem 25 vjet ka pasurine nepermjet krimit e korrupsionit, Ene se nuk duan ti referohen te shkuares se ketij vendi e populli pa te cilen nuk ka te ardhme e qe kerkojne te na i fshijne bashke me historine -Le ti referohen te shkuares se SHBA-ve si vend sibol i lirise e demokracise:

  100 Vjet me pare shumca e Senatit amerikan nuk votohej nga POPULLI po nga governatoretSi rrjedhoje Senati jo vetem ish 100 perqind i korruptuar por nepermjet LOBIZMIT ishin korruptuar tere sistemi e qelizat e shtetit.Disa here u tentua duke filluar nga 1902 te beheshin ndryshime kushtetuese (bej krahesimin)dhe asnjehere nuk u arrit qe te beheshin keto ndryshime deri sa doli nje protogonist intelektual i shquar ,novelist e GAZETAR INVESTIGATIV i quajtur David Graham Fillips i cili ne 1906 shkroj nje artikull ne nje te permuajshme ‘Kozmopolit’ ku deskrititonte KORRUPSIONIN ne Senat te titulluar :’Tradhetija e Senatit'(The treason of the Senat)!
  Ky artikull u pasua nga shume te tjere nga i njejti autor dhe rezultati ish qe jo vetem e perditeshmja nepermjet deskrititimit te korrupsionit nepermjet lobizmit nga 45.000 kopje qe shiteshin arriti ne 4 Milion e 400 Mije gati sa 1/3 e tere votuesve te asaj kohe per president!
  Fuqija e informacionit ish kaqe sinjifikative sa Senati u detyrua me 1/3 e senatoreve pas 9 vjet lufte mediatike ne 1911 ta ndryshonte Kushtetuten e SENATI te zgjidhej nga POPULLI!
  Kush ish thelbi i artikullit te pare ‘Tradhetija e Senatit’ te autorit Fillips:
  ”Tradhetija eshte nje fjale e forte,por jo e mjaftueshme biles shume e dobet- per te vleresuar kete Senat ku qellimi i vetem i disa njerezve eshte deshira e jashtezakoneshme per tu pasuruar pa u lodhur kurre.Si te ish nje ushteri pushtuese,por shume me e rrezikeshme.Interesa te pa skrupullta qe manipulojne zhvillimin,te ardhmen e ku nje pakice ne pushtet pasurohet nepermjet korrupsionit ndersa masa e popullit shkon drejt SKLLAVERIMIT”

  A eshte ne gjendje populli shqipetar pas 25 vjetesh te beje paralelizem te senatit amerikan 100 vjet me pare me parlamentin antishqipetar ne shekullin e 21-te ne mes te Europes!?
  Po qe se eshte ne gjendje te beje paralelizem midis dy tragjedive ne harkun kohor 100 vjeçar do arrije ne konkluzionin se mjerimi,shperberja e ketij popull ne roberi eshte pasoje e ‘Trekendeshit Tragjik’:Parlament-Lobizem-Disinformacion!
  Parlamenti nuk eshte zgjedhur asnjehere nga populli,nuk e ka perfaqesuar as 40 perqind te elektoratit qe voton e partite emerojne dhe 100 perqind eshte i pasuruar nepermjet krimit e korrupsionit e lobizmit korruptiv te huaj e vendas!
  Lobizmi me i rrezikshem ai i sistemit akademik ne dy shtyllat juridik e ekonomik ku profesoret e korrupsionit njekohesisht edhe keshilltare te shtetit dhe te bizneseve monopoleve dhe krimit dhe bilança anon nga e dyta ku paguhen me shume.Informacioni jo vetem nuk arriti te jete ‘pushtet i katert’ por u be 25 vjet propogandues i krimit lobizmit dhe pjese e TYRE!
  Ku do gjenden ne kete parlament te inkriminuar e korruptuar 1/3 te moralshem kur kemi 1 vit qe zbejne dot nje reforme e laj thaj ka ngelur vetem nje Xhafa!?
  Edhe ndonje Çapaçul qe socialSSalistet e mbajne si te moralshem nuk bejne thirrje :TE MOS HYJME NE KETE PARLAMENT TE KRIMIT E KORRUPSIONIT’ por per turpin e Botes pas 25 vjet tragjedi bejne thirrje :’Te mos hyjme ne stadjum’ per te mmarre Avdes KRIMI! Zoti mungon nga keto ane qe te bente pastrimin e krimit !

  PS.Perfaqesuesi i shtetit amerikan ,ambasadori LU nuk besoj se parardhesit e tij jetonin ne Amerike 100 vjet para dhe nuk e njeh kete fakt tragjik ne historine e Senatit amerikan se po ta njihte nuk do sillte ‘ZARFIN’ me reformen ne ‘drejtesi’ por ZARFIN me KRYEREFORMEN e sistemit elektoral jo vetem si tregues i demokracise por per ti kthyer POPULLIT SHQIPETAR-PARLAMENTIN! Do ish nderi me i madh qe do tu behej shqipetareve qe brenda Nentorit kur i mbaron mandati President Obames nga me te medhenjte pas Linkolnit popullit shqipetar ti jepet Reforma radikale e sistemit elektoral po qe se nuk do te lihet ne ‘MESHIREN E FATIT’ drejt katastrofes shperberjes!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*