11 shtator 2019

September 11, 2019 02:00 Updated

11 shtator 2019

Nga Arkiva

September 11, 2019 02:00 Updated
Komento

9 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku September 11, 03:24

  Ne vend te paradhjerjes:

  Vini Re! Vini Re! Nalohet ecja alla braca, me dure ne xhepa, ene me xhepa t’fryme.

  Te gjith pa perjashtim te lexojn cfare ka per t’shkrujt Aliu prej Gromshit, anipse nuk kon me kuptu kur nji gjo.

  Prefekti i Tirones

  Erli Verjoni

  Reply to this comment
  • DIKTATORI PATRIOT September 11, 08:36

   Oooooo milet. Nigjoni dhe majeni bash n’bir t’veshit.

   Në kuadër të 75-vjetorit të çlirimit të atdheut nga pushtuesit, për bythshiturit kolaboracionistë me në krye xhuxhumak torollakun, plaku uturakun dhe tërë llumin e intelekthalerave koqetredhur, po risjellim edhe një herë disa thënie lapidare të disa mendjendriturve për “diktatorin” patriot.

   1. “Mos e nënvlerësoni zotin Enver Hoxha, se ai është një kokë e madhe në fushën e diplomacisë”! / Jimmy Carter

   2. “Një nga udhëheqësit më të bukur të botës, i cili ka kryesuar çdo tryezë bisedimesh, pavarësisht se kush ka qenë ulur në atë tryezë”! / Henry Kissinger

   3. “I vetmi udhëheqës partie, mendimit dhe gjykimit të të cilit nuk i bëra ballë asnjëherë, është Enver Hoxha”! / Zhou Enlai

   4. “Askush më tepër se Enver Hoxha nuk e meriton thënien ‘Lavdia shkon tek ai që nuk e kërkon atë”! / Charles de Gaulle

   5. “Një popull mund ta bësh të duartrokasë me dhunë udhëheqësin e vet, por nuk mund ta bësh të qajë me dënesë për ‘të”! / Andrea Papandreu

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 11, 14:53

    Enver Hoxha e mprehi shpaten
    E ia preu koken pates
    Pata ngordhi
    Enver Hoxha pordhi

    Enver Hoxha tungjatjeta
    Ta bone sumen thepa thepa
    Zanin Shqipes o seç ia ngrive
    Gjithe kete popull sa mujte e qive

    Yllin e kuq e zuri bloza
    Mo e mire dhalla sesa boza
    Kocke e lekure Shqiperia
    Te gjithe po ngordhin nga uria

    Enver Hoxha tungjatjeta
    Ta bone sumen thepa thepa
    Zanin Shqipes o seç ia ngrive
    Gjithe kete popull sa mujte e qive

    Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 11, 15:31

    Ti diktatori patriot, qe te marte muti shalet nuk i ke sjelle te plota citatet ne kontekstin e tyre te vertete. Po ta saqaroj une:

    1. “Mos e nënvlerësoni zotin Enver Hoxha, se ai është një kokë e madhe në fushën e diplomacisë”! / Jimmy Carter. Po Jimmy Carter i ka thene keto fjale ne summitin e kryetareve te shteteve te vogla te Europes (Luxemburg, Lihtenshtein, Andorra, Monte Karlo), por ti nuk e sjell te plote sitatin qe vazhdon ” por megjithate mos u beni merak se vetem ben bla bla bla nga zyra e tij se nuk ia mba te dali jashte kufihve se ka frike se e vrasin”.

    2. “Një nga udhëheqësit më të bukur të botës, i cili ka kryesuar çdo tryezë bisedimesh, pavarësisht se kush ka qenë ulur në atë tryezë”! / Henry Kissinger, qe vazhdon “Eshte ne pararojen e levizjes Boterore gay, pavaresisht se i fut ne burg gayt ne vendin e vet. Kete e ben vetem per te fshehur devijimin e vet seksual.”

    3. “I vetmi udhëheqës partie, mendimit dhe gjykimit të të cilit nuk i bëra ballë asnjëherë, është Enver Hoxha”! / Zhou Enlai, qe vazhdon, “sepse cdo gje qe thoshte ishte budallallek dhe une nuk mund t’i pergjigjesha po me budallallek”

    4. “Askush më tepër se Enver Hoxha nuk e meriton thënien ‘Lavdia shkon tek ai që nuk e kërkon atë”! / Charles de Gaulle. Ketu kemi te bejme me nje kontekst kompleks. Do te ishte shume gjate te sillej i gjithe mendimi i gjeneralit ketu por me pak fjale eshte qe shikoni edhe nje morranjos nga nje shtet i vogel mund te arrije lavdine ne vendin e vet kur nuk ka burra qe t’i kallxojne vendin.

    5. “Një popull mund ta bësh të duartrokasë me dhunë udhëheqësin e vet, por nuk mund ta bësh të qajë me dënesë për ‘të”! / Andrea Papandreu. Ky greku nuk e ka ditur qe njerezia qanin nga gezimi, se nuk mund te qeshnin

    Reply to this comment
 2. A.GRAMSH September 11, 07:21

  ‘ÇËSHTJA TAHIRI’? BOMBE ME SAHAT KUNDER REFORMES NE DREJTESI!

  ”Misri nuk mund te prese drejtesi nga nje trup gjykues i perbere nga pula” Proverb afrikan
  —————
  Ne vend te paraDhenjes
  Nga te paktit misionere te huaj,per te mos thene i vetemi, nder mijera te ardhur ne kete vend per te na xhvatur,qe ka folur ‘shqip’ ka qene dhe ngelet ish shefi i misionit EURIALUS-Rainer Deville.

  Eshte i vetemi misionar i huaj qe ka folur publikisht hapur e pa doreza ketij populli drejt shperberjes kur ne prag ikjes para kohe (perzenjes) ka thene:
  ”Ç’fardo qe te thone e te bejne politikanet ne parlament,asnje ligj tjeter nuk do jete i rendesishem,nese nuk zbatohen ligjet e reformes ne drejtesi…Shqiperija nuk duhet ti mbaje syte nga te huajit por ti beje vete gjerat..Proçesi eshte shume me vonese kur tani pritej te ish afer fundit akoma nuk ka filluar..Komisioni i monitorimit nderkombetar ka ardhur me shume vonese por ata vetem mbikqyrin,ata nuk kane pushtet vetem raportojne.Nuk justifikohet fare mungesa e zyrave e ndertesave,nese ka dosje milioneresh qe nuk i justifikojner milionat dosjet mund te hapen edhe mbi karrike!
  Duhet me urgjence te gjindet nje zgjidhje se kush duhet te jete ajo strukture per te shtyre e ndjekur zbatimin e reformes e zbatimin e ligjeve te saj me te vertete!

  Ne duar te kujt ‘strukture’ eshte drejtesija!?
  ———–
  Kur ne Nenin 2/1,2 te kushtetutes thuhet shprehimisht:
  1.-Sovraniteti ne Republiken e Shqiperise i perket popullit.
  2.-Populli e ushtron sovranitetin nepermjet perfaqesuesve te tij ose drejtperdrejt:

  Atehere pas 30 vjetesh çdo shqiptar,jo Zagar,gomar,hajdar ka te drejten mese legjitime te pakten te pyese:
  Kush na i ka hequr SOVRANITETIN per 30 vjet dhe ua ka deleguar 128 bandave parti dhe si i vetemi popull qe nuk eshte SOVRAN kush e ushtron sovranitetin e popullit shqiptar kur ai nuk perfaqesohet as indirekt as direkt!

  Po drejtesia(pushteti gjyqesor) ne duar te kujt eshte!?
  A ka tre vjet qe na perralliset per ‘reforme ne drejtesi’ dhe nuk di kush me pare te marre meritat ,por kur akoma pas 3 vjetesh nuk jane krijuar strukturat per ta vene ne levizje tere kete ‘makineriu’ qe eshte vetem nje pjeseze e shtetit te se drejtes ne duar te kujt eshte ‘drejtesija’ e popullit shqiptar kur neper arkivat jane depozituar mbi 40.000 dosje!?

  Sa sisteme drejtesije kemi pas 30 vjetesh pa shtet e pa pushtet gjyqesor sa pale gjykata sa prokurori te krimeve te lehta e brekeve te Renda te shukriut apo Babales !
  Kush i paguan nga buxheti i shtetit te nje vendi pa shtet 3 prokurori njeheresh:Nje e vjetra e Llalles dhe hajdareve dale jashte sistemit,nje e Hajdareve brenda sistemit po pa kaluar vettingun,nje e hajdareve brenda sistemit qe ka kaluar vetingun po nuk jane emeruar neper strukturat e reja e tere KLP-rat.KLGJ-rat,KPA-te e KO-kapao,SPAK,SPURDHJAK,ALABAK!?

  Atehere ne tere kete aqnarki gjurulldi tranzicion 30 vjet baderdi kush i GJYKON shqiptaret e kush u jep drejtesi si te ishin jo qenje HUMANE po BAGETI!?
  S i e parashikojne ligjet e nje reforme qe po lind e vdekur e nuk zbatohet kurre se nuk ka as kembe te eci e as koke kush ta drtejtoje e ti kordinoje tere strukturat qe njera i bije gozhdes e tjetra patkoit!?
  Si mund te lihet fati i shqiptareve ne duar te nje drejtesije ose tre drejtesive njehereswh mbushur me hajdare kur nuk dihet kush eshte hajduti e kush i vjedhuri,kush vrasesi e kush i vrari kush gjykatesi e kush avokati,’kush pordhi e kush mori groshen’!

  Shqiptari Sajmir Tahiri apo i akuzuari ‘Saje Qorri’!?
  ————————-
  Thuhet me te drejte nga shume mendjendritur se:
  ”Me mire 100 krriminele jashte se sa nje i pa fajshem ne burg’!
  Pa e njohur fare dhe pa e paragjykuar shqiptarin e qytetarin e thjeshte Sajmir Tahiri ashtu si mund ta kish emrin si qytetar i lire Flamur Noka(po e citoj si emer si ish minister i brendshem) duke marre ne konsiderate sa u tha me siper qe ne nje vend ku nuk ka shtet e aqe me teper ai i se DREJTES si mund te kerkohet te denohet jashte çfar do norme juridike e jashte ç’faredo llogjike proòeduriale nje qenje humane baba me dy femije kryefamiljar pa u HETUAR e pa u gjykuar mbi baze perkthimesh me mijerra faqe nga shtypi periferik i Siçilise honoluluse apo arabise se na qenkerka permendur ne nje proçes penal ne nje shtet te huaj emeri ‘Sajmi’,’Shefi’,’dhurata’,’kushuriri’ dhe ‘makina dhene kushuririt’ !?

  Mire qe Sajmir tahiri ,si i rast i vetem dorrezoi mandatin e po perballet si qytetar i thjeshte dhe i ka mundesite te mbrohet edehe permes emrit ashtu si Flamur Noka po 40.000 dosje kush do ti gjykoje e jape drejtesi!
  Ne kete kaus e mjegullnaje ne drejtesi,kur tere sistemi e tere pushtetet dhe kreret e antishtetit jane deri ne gryke te inkriminuar e rendojne me dhjetra vepra penale VRASJ dhe VJEDHJE,perdhunime e shperberje pse pikerisht kerkohet te ‘VARET’ pa u hetuar e gjykuar nje qytetar me emerin Sajmir Tahiri dhe pse nuk Ekstradohet ne shtetin FQINJ atje ku eshte zhvilluar proòese e te GJYKOHET!?

  Gjykim e denim selektiv baraz -KRIM!
  ———–
  Pèse pikerisht ‘Saje Qorri’ duhet te behet shembull si ne diktatura mesjetare qe skane te bejne fare me shtetin e se drejtes e nuk meren si ‘shembull’ ish parardhesit e tij qe kane mbajtur funksione te njejta si Flamur Noka kur Shqiperija kish kryeqytet Lazaratin,apo Agron Musaraj qe e trasportonte DROGEN vete jo permes kusherinjve!?
  Kush qarqe okulte e pushtete te ‘erreta’ì urdherojne akoma hajdaret te bejne gjykime e denime SELEKTIVE per qytetaret shqiptare ngelur mes katerrugeve si bageti e jane sulkur nga te kater anet kush ti perçaje e there me pare!?

  Diplomate-ambasadore apo persekutore te shqiptareve!?
  ————-
  Si mund te katandiset nje vend e nje popull ne mes te Europes qe fatet e tij nuk jane ne duar te shtetit te se drejtes te drejtesise po 30 vjet te ‘jakomoneve’ ambasadore qe jo veterm nuk dihet se ke perfaqesojne e kujt sherbimesh po deskrititojne ne radhe te pare shtetet qe i kane derguar e kryesisht SHBA-te e tere vendet e BE-se!

  Si ka mundesi qe nje ‘diplomat’ i pa pune idjot e aqe me teper ambasador nga njera ane konsideron ‘burra shteti’ dhe ‘yje ne ngjitje’ kreret e krimit e korrupsionit apo eshte shok per koke i krereve te krimit financiar e bankart simbolin e KRIMIT Adrian Fullhani e nga ana tjeter ‘urdheron’ se kush duhet ‘arrestuar’ e kush duhet denuar kush quhet veper krrimi e kush jo dhe flet me emra te perveçem!?

  Kush jane keta palo ambasadore e misionere pas 30 vjetesh qe kerkojne te fusin hundet deri ne krevatet bashkeshortore te shqiptareve duke na trahjtuar si kafshet dhe zagaret e dizinformacionit si qen bastarde propogandojne ne eufori se ”Ne seancen gjyqesore te ‘Saje qorrit’ organizuar me urdher te guides Supreme kalif Salise Edvin thonj pa prerit Ruçave e Like florise si krere te xhihadit na u monitoroka nga ‘ambasada amerikane’!? Perendi!Ku je?

  Sa ‘Amerika’ kemi tani pas 30 vjetesh si ‘aleate strategjike’!?
  Ameriken 30 vjet qe perfaqesonte bushat karabushat,Biberajt,Beogradin,Berishen,mergaten e qyqeve,kolobooracionistet,Damir Fazlliqet,Nue kalajit,rEZART tAçAT,xEN sYPESHKAQENET sALINE,mEDINE,like florine qe DESKRITITUAN SHBA-te dhe u lidhen me krushke Serbine e majke Rusine apo Ameriken e zotit PALMER qe pas 30 vjetesh kerkon te perfaqesoje shtetin e vertete demokratik e demokracine amerikane ,presidentet burra shteti te Amerikes e te influencoje direkt ne restaurimin e shtetit LIGJORa e shtetit te se drejtes ne kete vend pa shtet!?

  Po per keto skandale qe pèo ndodhin ne kete vend e kryesisht ne ‘sistemin e drejtesise’ qe ka te beje direkt me JETE NJEREZISH e jo KAFSHESH me se meren tere kreret e istitucioneve per te drejtat e njeriut KAFSHET ne krye te ketyre istitucioneve perfshi mender nje ‘Avokate e Popullit’ qe ne fakt si ‘Pjeshke e shtrydhur’ eshte kthyer ne avokate e KRIMIT!?

  Pse nuk kerkohet pezullimi komplet i proçeseve gjyqesore ne kete vend perderi sa nuk eshte srtrukturuar organet e reja te sistemit te drejtesise e ne teresi ‘sistemit gjyqesor’ po po shpiem SHQIPTARET si cjapi tek kasapi me urdher te krereve te XHIHADIT si ne gjyqet e inkujzicionit!?Dhe kjo nuk vlen vetem per Tahirin por edhe per Flamur Noken,edhe pse jo per Adriatik Llalen apo Izet Haxhine!
  ”Thirrjet e te varferve jo gjithmon jane te drejta por po nuk i degjove,nuk do te dish kurre se çeshte drejtesija”

  P.S Dine gje te na thone keta Zagaret investigative qe ua kane hequr nuhatjen ca mender Lala e Hoxha,Lesi e bulldoku Fevzi se ç’fare u diskutua per 50 minuta nga dy ‘kreret’ me te larte te antishtetit dje nga çifti i vjeter Ruçi-M…!?

  Reply to this comment
 3. DIKTATORI PATRIOT September 11, 08:44

  O Enver të ishe gjallë !

  Ju që në xhungël jetoni,
  pa një rregull-pa një ligj,
  Enver Hoxhën e mallkoni,
  vetëm se jini të liq !

  Enver Hoxha – ju them unë,
  u bëri aq shumë të mira,
  u dha bukë e u dha punë,
  u nxori nga errësira !

  Kurrë për veten e vet,
  po për popull ka punuar,
  të paktën dhe njëmijë vjet,
  s’do ketë të krahasuar !

  Shpuri dritën dhe në male,
  ju nxori nga terr i zi,
  bëri shkolla dhe spitale,
  bëri njeriun-njeri !

  Për të gjithë fukarenjtë.
  Enver Hoxha qe një Krisht,
  për larot dhe maskarenjtë,
  qe kamxhiku natyrisht !

  Shqipëria qe xhenet,
  pa drogë e pa kurvëri,
  tani e shikoni vetë,
  se ç’bëhet në Shqipëri !

  Po s’e shihni-jini qorra,
  këtë turp që na mbulon,
  se nuk bëhet shtet me horra,
  me vjedhje dhe korrupsion !

  Një ushtri këtu u ngrit,
  që nga pushka tek raketa,
  po e gjitha u grabit,
  nga kusarët çeta-çeta !

  Bëri një shtet të vërtetë,
  nxori ligjin mbi kanunë,
  sa ishte në këtë jetë,
  mender jush i hëngrën munë !

  Komandant e Komisar,
  shkëmb e bëri këtë vend,
  këta pisa-as për varr,
  nuk i lanë dy metra vend !

  Po ka Zot në këtë jetë,
  ka një Zot dhe Shqipëria,
  po kemi mallkim vërtetë,
  na zunë të mirat e tija !

  Ju që qetë né kohë të tija,
  s’e kuptoj pse s’flisni dot,
  qe e jona Shqipëria,
  edhe vendi kishte Zot !

  Thoni ju që më lexoni:
  “Si s’u lodhe Arben Duka ?!”,
  ju që atë kohë mohoni,
  harram kripa-harram buka !

  Jemi tridhjet vite mbrapa,
  po s’jemi aspak më mirë,
  se sërish na zuri nata,
  një e madhe errësirë !

  Me mijëra djema të ri,
  rrëmbeu kjo kohë mortore,
  sa s’u vranë në Shqipëri,
  as në Luftën Botërore !

  Ti e di-more Sovran,
  Arben Duka s’të gënjen,
  as sa një cigar duhan,
  sot jetë e njeriut s’vlen !

  Që prej Jugut e Veriut,
  vdekja bluan porsi mokrra,
  kur s’vlen jeta e njeriut,
  gjithë të tjerat janë dokrra !

  Nga Arben Duka

  Reply to this comment
 4. DIKTATORI PATRIOT September 11, 08:55

  Dil një gjysmë dite

  Po të shajnë të tutë,
  o shoku Enver,
  vetëm gjysmë dite,
  dil edhe një herë !

  Vetëm gjysmë ore,
  dil e luaj fenë,
  në Shtëpinë Qendrore,
  ta pimë kafenë !

  Në Shtëpinë Qendrore,
  more Komandant,
  ku tani i parë,
  është një intrigant !

  Ty – ky shkretëtirë,
  as të shkon në mëndje,
  i ligu të ligjve,
  në partinë tënde !

  Ç’djall të tha në kokë,
  nga shpella ta nxirrje,
  të ngjiste ca shkallë,
  veç me bythëlëpirje !

  Në hatër s’të bie,
  ty mender Saliu,
  sa të ta ndjejë erën,
  do fshihet si miu !

  Rri veç pak sekonda,
  jo një gjysmë ore,
  ta çlirosh nga bandat,
  Shtëpinë Qendrore !

  Dhe mos shko aspak,
  në të tjera vënde,
  sepse një besnik,
  ke në zyrën tënde !

  Ai ta ka mbajtur,
  emrin të florinjtë,
  se ti mbi të gjithë,
  i ke skraparllinjtë !

  Ai ngjan nga ty,
  shoku Komandant,
  ndaj me të pushtetin,
  e kemi garant !

  Në zyrën e madhe,
  të shokut Mehmet,
  është djalë i Kristaqit,
  që qe deputet !

  Ai ndonjëherë,
  bën sikur të shan,
  po nga ana jote,
  kandarin e mban !

  Eh, edhe në zyrën,
  e shokut Haxhi,
  ësht’ një oficer,
  pak mustaqeli !

  Vetëm pak mustaqe,
  siç i kish Haxhiu,
  dhe për këtë punë,
  i hoqi i ziu !

  Kaq – o Komandant,
  s’kemi më ç’të themi,
  se pushtetin tënd,
  neve prapë e kemi !

  Se do të humbiste,
  kot mendoi shpellari,
  kur në mes të natës,
  të krreu nga varri !

  Tani ik i qetë,
  dhe nuk ke pse vuan,
  se këtu shumica,
  akoma të duan !

  Ka dhe që të shajnë,
  e të hedhin gurë,
  për inat të tyre,
  unë të mburr – o burrë !

  Unë të mburr – o burrë,
  se jam realist,
  se s’jam njohur kurrë,
  si një enverist !

  Nga Arben Duka

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku September 11, 15:33

   O i ziu ti, po i ka shkruar vhershetori nje here keto. Nga perseritja e tyre pa pushim ju vetem tregoni qe as vete nuk jeni te sigurte per ato qe thuhen aty keshtuqe doni t’i degjoni vazhdimisht qe ti mbushni mendjen vehtes. Bjerini se i bini bukur!

   Reply to this comment
 5. Yyyyyp xhixhi September 11, 20:19

  Highlights from the… “Fjala e mbylljes në Plenumin e 7 – të të KQ të PPSH”

  Shokë e shoqe!

  Veprimtaria kryesore e armiqve sabotatorë u zbulua dhe u likuidua. (brohoritje dhe duartrokitje të forta në sallë)

  Ky është një sukses i madh që duhet të na forcojë ndërgjegjen dhe besimin në veprimtarinë e drejtë dhe shpëtimtare të Partisë, e cila na udhëzon e na undhëheq drejt në punën për ndërtimin e socializmit dhe në luftën e klasave kundër të gjithë armiqve që përpiqen të dëmtojnë Partinë dhe pushtetin tonë popullor. Prandaj të gjithë, Parti dhe popull, të çohen në këmbë dhe të mobilizohen për të kryer detyrat sa më parë e sa më mirë në të gjithë sektorët.

  Këto që ngjanë të na shërbejnë për të ngritur më tej vigjilencën revolucionare, në radhë të parë të komunistëve, dhe të të gjitha masave punonjëse të vendit tonë, pse armiku na sulmon dhe përsëri do të na sulmojë, prandaj të jemi vazhdimisht në luftë kundër armikut dhe të fitojmë ashtu si kundër kemi fituar kurdoherë mbi të.

  Shokë, pas gjithë këtyre masave të domosdoshme që kemi marrë për spastrimin e udhëhqjes së Partisë nga elementët armiq, lind nevoja e plotësimit të Byrosë Politike të Komitetit Qendror me shokë të rinj. Ne kemi përjashtuar nga udhëheqja dhe nga Partia në Plenumin e 4-t, të 5-të, të 6-të dhe në këtë Plenum tre anëtarë dhe një kandidat të Byrosë Politike për veprimtari armiqësore. Shosha e Partisë qëroi nga udhëheqja “egjrën” , ajo flaku tej elementët antiparti, armiq të socializmit e të popullit dhe jemi të ndërgjegjshëm se me këtë punë do të forcohen më shumë Partia dhe udhëheqja.

  E kemi detyrë të domosdoshme që, për të siguruar vazhdimësinë, të ngremë shokë me moshë relativisht të re, të provuar në luftën e madhe që udhëheq Partia për ndërtimin e socializmit, pë mbrojtjen e adheut dhe të marksizëm-leninizmit nga armiqtë e brandshëm dhe të jashtëm. Të sjellim në Byronë Politike elementë të klasës, me origjinë dhe me gjendje punëtore, sidomos nga ata anëtarë të Plenumit që, gjatë gjithë veprimtarisë së tyre, kanë treguar zotësi e konsekuencë në zbatimin e vijës së drejtë të Partisë.

  Tash Partia jonë ka përgatitur dhe ka kuadro rezervë të dalë nga gjiri i klasës sonë punëtore, besnikë të çështjes së adheut e të socializmit, energjikë, të qëndrueshëm, kommunistë e patriotë të zjarrtë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*