12 dhjetor 2017

December 12, 2017 02:00

12 dhjetor 2017

December 12, 2017 02:00
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH December 12, 08:28

  PORTRETI I NJE HEROINE TE HESHTUR!
  ‘Nje popull qe harron, aqe me teper mohon, te shkuaren e tij bashke me heronjte e kerkon ‘heronj te rinj’ nuk ka te ardhme”B.Brecht
  —————–
  ‘LULE kuqeja e mjera
  Asgjekundi s’ka shtepi
  E shkon jeten n’arrati
  Ajo s’eshte si te tjera
  S’ka stoli!”

  LULE eshte emeri i nje gruaje shqipetare vendosur ne nje nder afeshit mortore qe jane ekspozuar ne kryeqytet keto 2-3 ditet e fundit!
  Lule Korbi, Islami mbiemer i familjes se origjines ose me emerin e Luftes si pjesemarese aktive e saj njihej si LULJA e Kasemit(,emeri i te jatit)kryesisht ne zonen Krujes e Tiranes.

  Nuk do kish kuptim perkundrazi te shkruhej per nje 95 vjeçare qe nderroi jete para 3 ditesh ne emmigrim e qe kish lene amanet te varrosej ne ATEDHEUN e saj sikur te mos kemi te bejme me nje grua shqipetare disi te ‘veçante’ jo vetem per emerin e saj LULE qe i pershtatej plotesisht si karakter deri diten e fundit te jetes por me teper per jeten e saj kushtuar vendit e popullit familjes e shqipetarizmes si ne LUFTE ashtu edhe ne pune e ne moshen e trete qe gezonte edhe nje ‘status te veçante’ si veterane por mbi te gjitha si e VETEMJA grua shqipetare e burgosur ne kampin e perqendrimit nazist te Prishtines!

  FEMIJËRIA e saj,ashtu si LULE kuqja qe gjithe peripeci sepse i jati Kasemi si nepunes i thjeshte ne regjimin e Zogollit ish i perndjekur si NOLIST i betuar dhe trasferohej sa ne nje vend ne nje tjeter nga Kolonja ne Peshkopi e gjetke deri sa se fundi ne Kruje ku LULJA si vajze e veteme pati edhe aktivitetin kryesor gjate luftes ne emancipimin e gruas krutane ne ilegfalitet te plote ku mori dhe njihej me emerin ‘Lulja e Kasemit’!

  RINIA e saj i kaloi larg familjes ne konviktet e istitutit femeror ku u aktivizua kunder pushtuesve te huaj e regjimit ashtu si shume nga bashkemoshataret e saj te cilat disa per fatin e keq derdhen gjakun gjate luftes e disa te tjera per ‘fatin’ e mire u bene ‘SHOQET’ e nomeklatures pa bere as edhe nje sakrifice duke ‘Gezuar te drejten borgjeze pa borgjezine’ tere jeten ne ‘bllokun e udheheqjes’ ndersa LULE-ja ngeli ashtu modeste ne anonimat edhe pse jetoi edhe kampin e perqendrimit per te vetemin fakt se i jati ju denua pas lufte per nje deficit edhe pse me pas doli i pa fajshem!Askush nuk u kujtua per kete grua qe luftoi tere jeten per liri e pavaresi,per emancipim e civilizim edhe pse ajo me modestine e saj qe e karakterizonte bashke me zgjuarsine e KRENARINE si simbol i bashkimit e shqipetarizmes edhe per prejardhjen e saj gjysem Shkodrane nga nena prej fisit DOMNI e Libovite nga i Jati simpatizant i revolucionit demokratik te QWershorit e Nolist 24 karadsh!

  PUNA e saj tere jeten nga nepunese e ministrise se ndertimit e deri sa doli ne pension si nepunese ne ndermarjen ‘Rruga ura’ nuk u propogandua ashtu si nuk ju propogandua jeta e Luftes deri ne burgosjen e kampit nazist famekeq te Prishtines ,kur shpesh e kujtonte me teper per 105 te vraret ne ate kamt ne moshen e RINISE e qe deri diten e fundit te jetes thosh:
  ‘Si nuk perkujtohen keta 105 te rinj te vrare e nuk u eshte ngritur nje perkujtimore ‘!?

  E zhgenjyer tere jeten nga marja neperkembe e idealeve per te cilat luftoi e punoi ne vitet ’90 edhe pse ne moshen 70 vjeçe u be aktive sikur te ish 20 vjeçe si ne kohen qe vazhdonter studimet ne istitutin femeror ne Tirane ne perkrahje te levizjes studentore dhe te ashtuquajtures krijimi i PD te cilen edhe e votoi ne 2 legjislatura deri sa arriti ta kuptonte se ‘Te gjithe paskan qene njesoj e si nuk u ngopkan kurre per te Vjedhur ”-thosh shpesh !

  Kjo ish LULE Korbi apo ‘Lulja e Kasemitì’ qe jashte orarit te punes ish dhe pjese e INFORMACIONIT e punonjese e Radi Tiranes ,drejtuese e emisionit:’Muzike sipas kerkesave ter degjuesve’ ku zeri i saj radiofonik shperndahej ne gjithe vendin e dale nga lufta!
  Kjo idsh dhe do ngelet LULE Korbi ish bashkeshortja e nje tjeter luftetari per liri,nepunesi per ndertim,profesor i jashtem ne universitet e vintelektual me disa gjuhe e autor librash Xhemal Korbi qe fale MERITAVE te tyre ashtu si shume te tjere te luftes dhe te punes ne krye te piramides shteterore u ngjiten e u propoganduan ANTIVLERAT ndersa ‘LULET ne kete vend i hane gomaret’ e flitet vetem per Topallet e ish bllokut te vjeter e tashmer te ri qe ne jete kane ditur te bejne vetem 3 gjera: Te vjedhin-Te hane-Te dhjesin mbi ‘koke palaret’ e jo vetem kaqe por edhe te propogandohen dsi perdhunues i ketij populli!?
  Ne diten e varrimit te saj ne vendlindje e ne ATEDHEUN e saj qe e deshi aqe shume dhe sakrifikoi tere jeten ne lufte e ne pune si simbol i gruas shqipetare me gjithe virtytet e saj nuk ngelet veçse vargjet :

  LULE kuqeja..
  Ajo ngjyre ne keto flete
  Eshte shpresa qe tregon
  Nje te ardhme q’enderron
  Eshte flamuri yne vete
  Qe valon”

  Reply to this comment
 2. MIGJENI December 12, 08:44

  ”O dhimbe krenare e shpirtit qe vuen
  dhe shperthen nder vargjet e lira…
  A deshte vall per t’u ngushelluem
  tue e stolis Boten me xhevahira?”

  Reply to this comment
 3. Shkodra e moteve December 12, 12:28

  Bravo!Ndoshta vdiq demokratja e fundit sepse vetem demokratet e vertete jane kontrovers ndaj çdo regjimi antidemokratik. restauruar ne 100 vjet shtet ne kete vend…Respekt…

  Reply to this comment
 4. Guri Naimit D(Dh.Xh.) December 12, 16:26

  LULET si Lule KORBI nuk vdesi KURRE!
  I perjetshem kujtimi tyre!
  Ju prefte shpirti atje ku enderronte”Pa shfrytezim”!
  Se pari u prefte ne perjetesi ajo zonje grua,grua vertet shqiptare si ishte Lule Korbi apo Lulia e Kasemit.
  Si nje jete lidhur luften sa Ndermarien “Ruga Ura”,nje jete thua se familiarist perkushtuar,qe pas luftes,(im Vella “Hero” i pa shpallur,nga me veteranet Partizan sa ne asaj ndermarie ndare nga jete me 1998,)e kam parasysh ate figure Gruaje dhe NENE. Ne “Rruga Ura” une,mare rrogen e pare,si n/Tortnitor e njeheresh vashdoje shkollen..(.Puesni Luigj Ripen apo Qemal Krujen pse jo dhe Mustafa Kastratin ustain tim ato vite mes 50ta,apo Drita (dibrane)krah meje,n/d Tornitore me usta te mirenjohurn Xhemal Xhelalin(Simiciu),.. Me ndiejne se nuk e di si jane e ku jane),pa permendur emrat e ndiere te asaj ndermarie, po deshi,le te flase nga Amerika (i miri…per ate kohe njohur intelektuali lindur ,qe nuk po ia permend emrin se njihet me aktivisti emigracionit atje)…Po te vime tek kjo zonje,qe nuk eshte e vetmia e trajtuar keshtu.Mbi supe po e heqim…
  Nd.”Ruga Ura” kesi Herronjsh dhe herroina ka patur…
  Faleminderit Juve i nderuari A.Gramshi,sjelle vertet herroine, me penen tuaj,kete figure NENE 95 vjecaare ndare nga jeta. Ju pergezoj 81 vjecar jam..
  I perjetshem kujtimi saj dhe;na sill te tjera shkrime te te tilla figurave qe nuk na mungojne.Ata qe i kane luftuar e i luftojne dhe sot ne kete pseudodemokraci.
  Ajo ishte vertet LULE KUQE…
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*