12 fotografi historike që dokumentojnë botën ndër vite

April 22, 2018 21:57

12 fotografi historike që dokumentojnë botën ndër vite

Fotografitë na bëjnë të mundur të ruajmë dhe të njohim historinë.

Falë tyre na mundësohet kthimi pas në të shkuarën, dhe të shohim se si jeta ka evoluar gjer më sot.

Më poshtë do ju paraqesim disa fotografi, të cilat pasqyrojnë realitetin ndër vite.

Steven Spielberg gjatë xhirimeve të Indiana Jones, 1980

Pishinë e lëvizshme në New York (1960)

Testimi i jelekut antiplumb

Ndeshje boksi 1930

Ushtarët gjatë Luftës së Dytë Botërore

Marilyn Monroe pozon për ushtarët gjatë Luftës së Dytë Botërore (1954)

Punëtorët e Fiat duke garuar në tarracën e fabrikës së parë në Itali (1923)

Shitësit e një gazete gjatë pushimit (1910)

Aksident automobilistik në Washington (1921)

Gra duke transportuar akull (1918)

The Beatles teksa performonin për 18 veta në një bar modest më 1961-n. Një vit e gjysmë më vonë, The Beatles do të ktheheshin në legjendë.

Zanzibar, 1947. Dadoja e lodhur e cila po pozon përkrah një bebushi, të quajtur Farrokh Bulsara. Çerek shekulli më vonë, Farrokh do t’i prezantohej botës me pseudonimin Freddie Mercury.

s.a/dita

April 22, 2018 21:57
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*