12 gusht 2017

August 12, 2017 02:00 Updated

12 gusht 2017

August 12, 2017 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH August 12, 08:40

  SINDROMA E STOKOLMIT!
  ‘Iku jashteqitja e kombit’Ismail ‘bej ‘Kadareja
  ——————
  Edhe ti o ‘Bruti’ Malaj !?
  Nuk eshte as koha as momenti te meresh me nje Ush or gAmor ,nderkohe qe Shqiperija ka 27 vjet qe po na le shendene.Eshte fatkeqesi qe ketij vendi si asnjehere ne 100 vjet shtet i mungon inteligjenca.Perben tragjedi kur edhe ndonje intelektual qe ka ngelur ‘Si uji i paket’ si puna e Malaj nuk meret me shuarjen e ZJARRIT por bije ne fatalizem si shume shqipetare dhe ‘Ne vend ti bjere GOMARIT (qe kane emra dhe mbiemra) i bije samarit (Hushave)!

  Nuk eshte kavajsi Hushi qe duhet te shqetesoje inteligjencen ‘goje kyçur’ te popullit shqipetar e as nje idjotesi e tij ndaj nje vendi ku ‘I ka renur koka’ problemi e rrenjet e tragjedise se nje populli duhet ti kerkojme me thelle te pakten qysh nga viti ’30 kur populli jetonte mjerimin e obskurantizmin mesjetar Zogolljan!

  Po qe se nje intelektual kerkon te keqen tek nje individ qe mund te jete edhe analfabet por qe kendon mire do ish shume me e aresyeshme te analizonte fjalet qe kane dale nga goja e PERSONALITETEVE te kultures shqipetare nga Fishta qe ‘thuhet’ se ka thene:’Le ta marre vesh Bota mbare se pader Gjergj Fishta nuk asht ma shqipetare’!Le te analizoje ‘thenjet’ e Konices qe 27 vjet e ka ngritur ne qiell injoranca shqipetare duke ‘eklipsuar’ te madhin Noli:’Shqiperi te befsha mune,nuk arrita te te njoh kurre’ apo ‘Ai vend nuk behet’!
  Pseudointelektualet shqipetare dshumica pjelle bastarde e ish bllokut qe i ka bere synet qe te vegjkel doktor Adhamudhi apo Sali Neroni pse nuk analizojne shprehjen sa perbuzese e antishqipetare te Islamikut Kadare perdorur ndaj shqipetareve apo ajkes se Rinise ne vitet ’90:’Iku jashteqitja e Kombit’!?

  Shpetimin pas 27 vjetesh anarki e konfuzion MENTAL duhet ta kerkojme tek te pakten 3 gjera:Tek ndjenja e Fatalizmit duke ju nenshtruar ‘FATIT’ tek ‘Sindroma e Stokolmit’ qe ka prekur te pakten 40 perqind te shqipetareve qe ‘VOTOJNE’ si ‘Koke palare’ 27 vjet perdhunuesit e tyre ,vrasesit e tyre,hajdutet e tyre krriminelert e tyre dhe e treta tek fondamentalizmi e obskurantizmi FETAR qe per 27 vjet shtresa te kesaj shoqerije e per fatin tragjik pjese e brezit te ri kane ‘SHPELARE’ trurin dhe ne vend te arsyes kane futur dogmat fondamentaliste fetare ku çdo gje e mire apo e keqe behet ne emer te ‘zotit’ duke e pergojuar e perdhunuar ‘ATE’ zotin per 27 vjet!

  ‘Sinndromen e Stokolmit’e vuajne 40 perqind e shqipetareve qe votojne tere kete GLASE politike sa krriminale e antishqipetare me ne krye KALIFIN Sali e kreret e ISIS rreth ti e JO 60 perqind qe nuk e voton e shumica eshte jashte ‘abandonuar’ nga ‘shteti’ meme per 27 vjet edhe pse po e mban me BUKE!

  ‘Sindroma e Stokolmit’ ka prekur Trute e semura te 40 perqind ter shqipetareve qe 27 vjet eshte i detyruar te ‘lexoje’ e ‘shikoje’ ne gazeta e telrevizione se si PROPOGANDOHET krimi dhe KRRIMKINELET me imunitet bashke me pjellat e tyre ne vendin me tre varfer te Ballkanit vetem e vetem se kane VRARE,VJEDHUR e SHPERBERE nje popull te tere dhe 2 shtresat me te dobeta GRATE dhe FEMIJET i kane trajtuar e vazhdojne ti trajtojne si SKLLEVER duke i perdhunuar prostituuar,e deri duke i shitur si Skllever per te huajt duke mos i shoqeruar e me bilete vetem VAJTJE ndersa propoganda e dizinformacioni antishqipetar e KRRIMINAL nate e dite u benm freklamer femijeve bastarde te krimit e korrupsionit e zonjave te para te pa FE por qe ne emer te ‘zotit’ VRANE nje popull te tere ne mes te Europes!

  Ndersa 40 perqind e sKipetareve ‘trima’,’patriote,’ jane prekur nga ‘Sindroma e Stokolmit’ e vazhdojne te votojne e ndjekin nga pas si dhelpra mbas koqeve Kalin e nipit serb Xenit’ pjesa tjeter e SHQIPETAREVE qe nuk voton o per indiferentizem o per FATALIZEM, i eshte nenshtruar ‘FATIT’!

  Fatalizmin nje mendje qe ARSYETON sa do pak nuk duhet ta pranoje si nocion as ndaj FENOMENEVE natyrore si TERMETRET apo edhe ZJARRET e PERMBYTJET sepse po vazhduam me shprehjet:’Ashtu si eshte shkruar nga zoti’ dhe shpetimin ta presim nga ‘zoti’ si sot e 27 vjet me pare ky vend e ky popull pas 4000 vjetesh do ‘perjetoje”Permbytjen e madhe’ dhe ketu do filloje çdo gje nga e para si ne kohen e NOES me te vetemin ndryshim qe nuk do jete NOE qe do na shpetoje po ‘Barka e XENIT dhe Armines’ qe kete vend do ta populloje me tere racat e Botes po jo me SHQIPETARE!

  Reply to this comment
 2. .alarmi S.O.S August 12, 08:51

  HUSHI E KA FAJIN QE SHQIPETARET 27 VJET I PERDHUNON XEN SYPESHKAQENI,I VJEDH ERIK FULLANI DHE DEGJOJNE PORDHET E FEVZIUT DUKE PARE FISHEKZJARRET E ARMINES NE MES TE NATES !!!!!!!!
  Hushi e ka fajin qe ketu eshte restauruar shteti i kalifatit dhe populli ka ikur nga syte kembet dhe ata qe kane ngelur jane skllever koke palare se detin token ajrin e kane marre ‘burrat e shtetit’ e ambasadoret e leshit qe i kane kapur per koqesh e blere me flori krriminel salija e kryehajdut liker florija???????????????????

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit August 12, 08:56

  -‘O Korbec po te ha tenja,te keqen e ke nga brenda’
  -‘Me mire mut se i varfer’
  -‘nje popull qe di me mire rregullat e futbollit se te drejtat e tij ska te ardhme’
  -‘Nje popull qe kerkon heronj ska te ardhme’
  -‘Nje popull qe mohon te shkuaren ska te ardhme’
  -‘Nje popull qe shkel mbi gjakun e te reneve ka mohuar vetvehten’

  Nje popull qe edhe grate motrat femijet kerkon tja NDERZEJNE te huajt 25 vjet nuk meriton te quhet popull……..

  Reply to this comment
 4. PSIKOANALIST(emmigrant) August 12, 14:01

  Bravo e respekt Gramsh!
  ‘Sindroma e Stokolmit’ per fatin tragjik ka perfshire gati gjysmen e shqipetareve qe jane nenshtruar jo vetem agresionit verbal e fizik por kane krijuar nje fare ndjenje pozitive per agresoret salisjane socialSSaliste e metiste.
  Duhet ta pranojme e denoncojme kete tragjedi qe nje pjese e mire e popullsise ka deformim psiqik qe parashikon psikoanaliza e Frojd ku ‘viktimat’ apo ‘shqipetaret’ jo vetem admirojne perdhunuesit e agresoret por i ‘dashurojne’ ata deri ne flijim si ‘divizioni hajdari’ apo divizionet e Jales LRI fresh apo presh duke arritur ne nenshtrim total.
  Eshte krijuar pas 25 vjetesh nje lloj aleance e solidariteti midis VIKTIMAVE dhe VRASESVE!

  Reply to this comment
 5. L.H August 12, 14:11

  ‘Ngrihu nene mos ki frike se ke djemte ne Amerike”NOLI Konica,simbol i pjeses me te keqe te karakterit shqipetar qe edhe kundeshtar i Zogollit edhe ambasador i tij ,edhe kritik i injorances edhe shoqrerues i tre motrave te Zogollit simbol i injorances ne Amerike edhe pse ne emigrim donte te xhvaste tere patriotet shqipetare edhe ndonje kocke nga Shqiperija qe i kishin ngelur vetem brinjet edhe ‘intelektual’ qe filloj te shkruaje shume libra por nuk ‘mbaroi asnje’ si thote Noli!
  Hushi edhe pse ‘nxenes’ i Konices ka vlera po aqe sa Konica e ndoshta me shume …..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*