12 kartolina, që tregojnë si e imagjinonin të ardhmen “komplotistët” e 1900-ës

November 23, 2017 07:15 Updated

12 kartolina, që tregojnë si e imagjinonin të ardhmen “komplotistët” e 1900-ës

Këto dymbëdhjetë kartolina të vitit 1900 tregojnë se si në atë kohë njerëzit e imagjinonin të ardhmen. Imazhet ishin porositur dhe më pas u botuan nga kompania gjermane e çokollatës Hildebrand, e cili çdo muaj i vuri ato si një dhuratë të vogël në pakot e çokollatave.

Fluturakët e veçantë, videoprojektorët për të parë shfaqje të përshtatshme në shtëpi, mjete për të kontrolluar klimën, apo për të kapur vjedhësit në veprim nëpër mure.

Disa nga këto kartolina të kujtojnë objektet dhe idetë që njeriu i ka realizuar me të vërtetë, të tilla si aeroplanët, Netflix, videokamerat.

Të tjerat të habisin, të tilla si mburoja anti shi për një qytet të tërë, apo trotuaret që lëvizin vetë … / Bota.al

November 23, 2017 07:15 Updated
Komento

1 Koment

  1. anticensurë25642654 November 23, 09:00

    kush janë këta idiotë që përkëthejnë në këtë mënyrë??

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*