12 korrik 2019

July 12, 2019 02:00 Updated

12 korrik 2019

July 12, 2019 02:00 Updated
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH July 12, 08:25

  TEMPULLI I KORRUPSIONIT KRYQEZON MARKUN!?

  ‘Qielli hyjnor siper meje,ligjet e moralit brenda meje”Kant
  ————–
  Ne vend te patraDhenjes

  Pas 30 vjet gjurulldi Zurullumahi e tragjedi ne kete vend pa shtet pa pasuri pa emer te sistemit ekonomik e politik e pa POPULL u desh nje fare DASH nga pertej Oqeanit ,apo AmeriQIja te na zbuloje Ameriken
  Ameriken e te na thotese:
  ‘Ne kete vend toke e djegur nuk paskerka klime te pershtateshme per investitoret e huaj dhe shkak eshte korrupsioni i larte e kryesisht ne gjyqesor’!!

  DASH!Na rrofshi per dimer -thote populli-se per vere jemi vete dhe pas 30 vjetesh me keto dogma dale nga gojet e kaubojsave amerikane perfaqesuar ne kete vend nga llumi i ‘investitoreve’ a,merikane Taçat,Nue kalajt,Ulajt e tere shoket e nipit serb XEN ‘Sypreshkaqenret’ kryesuar nga FAZLLIQ shqiptatret dhe intelektualet fshijne ,menderen!

  Tere teorite ‘neoliberiste’ shkaterrimtare antishkencore perfshi teorine KRRIMINALE”Terapija e shokut’ dhe ‘Çeku i bardhe’ erdhen nga Amerika bashke me krrizen me te rende historike ate te 2008-es qe akoma eshte prezent!
  Ish Shqiperija 30 vjet eshte koloni me shume kolonizatore!

  ‘Tempulli i korrupsionit’!
  ———
  Nese 200 vjet me pare profeti izraelit YAoshu -Jozef Krishti u kryqezua per shkak te ‘kryengritjes’ qe kerkoi te bente kunder tempullit te korruptuar te Jeruzalemit,pas 2000 vjetesh tempulli i korruptuar ndodhet ne mes te Eutropes ne ate te ashtuquajtur ‘Kalifat i Bathores’ ku per 30 vjet jane ngujuar 140 miliardere hajdute qe nuk perfaqesojne sovranin por 128 banda te quajtura ‘parti’ dhe si kujslinge antishqipetare u sherbejne me fanatizem kolonizatoreve te huaj duke i blere nepermjet LOBIZMIT edhe me FLORI!

  Ne vend te krishtit kryqezohet e ‘krishtera’ Marku!
  ——-
  Dje ,parlaMenopauza e LESHIT te Topallit qe quhet parlament nepermjet nje ‘rezolute’ ‘kryqezoi’ prokuroren e pergjitheshme duke i ‘lare duart’ si Pilati shoku Ruçi si ne kohet e vjetra i dergoi dhe ’20 pikat’ si dikur me porosi te shokut Enver u dergoheshin sekretareve te pare vendimet historike te pleniumeve te K.Q me te vetemin ndryshim se:

  Ndersa Enver Hoxha pleniumet i bente para fushateve te korrjeve ,Ruçi i ben mbas ‘Te korrave’ te LESHIT ne nje vend qe 30 vjet as korret e as mbillet dhe shqiptaret sa nje fshat po vdesin per BUKE!

  Edhe te dhjere dhe krenare!
  ——–
  Mender 72 deputete e deputana te inkriminuar deri ne gryke per 30 vjet dhe ne kongflikt te RENDE interesash si hajdute me imunitet,ne vend qe te dorrezojne ne grup tetre ,mandatet e deputetit aqe me teprer qe nuk kane te bejne fare me POPULLIN e ti hapin rruge te ashtuquajtures ‘Reforme ne drejtesi’ e te perballohen me LIGJIN per te bere DEKRIMINALIZIMIN kerkojne te ‘kryqezojne’ MARKUN!

  ‘Perendi!Ku je?’
  ——-
  Nuk eshte pare e degjuar ne historine e demokracive parlamentare ku egziston shteti i se drejtes e ku pushtetet jane te NDARA dhe te PAVARURA ku nje parlament para se te iki me pushime te zgjatura me miliardat e vjedhura popullit jashte te mare avdes te kryqezoje ‘prokuroren e pergjitheshme’ me 20 pika me motivacionin:
  ‘Nuk e ke bere mire detyren se nuk ke luftuar sa duhet krimin dhe ke afat deri ne Tetor’?!

  Mire keta IDJOTE me Kafka bosh qe 30 vjet vetem kane vjedhur dhe nuk kane bere asnje reforme per te rilindur shtetin e aqe me teper shtetin e se drejtes po si nuk vrasin vehten qe nuk dine fare’ po fare fare’ as per,mbajtjen e reformes ne drejtesi qe prokurorja e pergjitheshme ka vetem funksione administyrative e nuk eshte me as LLALLSA e as ‘horrja e bulevardiit’ apo tere alabaket e tjere qe urdherat e arrestimeve si Odsman Gazepi i mernin perfshi Hajdareve nga kalifi SaLI!

  Me ke kerkon te tallet e ti hedhi hi syve socialSSalisti Ruçi qe kerkon te konvertohet ne ‘kAmunist’ pas 30 vjetesh dhe i jep porosi e ultimatume ‘prokurorit te pergjithshem’ kur ne tere Boten ‘prokurori i pergjithshem’ nuk eshte Wishinski por nje njeri normal ndersa edhe nje prokuror i provinces qofte edhe i Tepelenes mund ti kerkoje parlamentit ti heqe imunitetin edhe Ruçit e ti hedhe hekurat!

  Kujt kerkoni ju te inkriminuar deri ne gryke ti hidhni hi syve sikur u digjet shpirti pas 30 vjetesh per drejtesine e luften kunder korrupsionit kur nuk late me gje pa vjedhur ne kete vend tashme toke e djegur e na i jepni ‘ultimatume’ nepermjet ca mender Pandelinjve e spiroPordhave ‘prokurores se pergjithesh,me’ se pse :NUK U FUT NE BURG BASHKE ME SOJ E SOROLLOP!?

  Ju alabake te pa cipe qe shume me keq se kafshet nuk njihni jo vetem gjuhen shqipe e vetvehten po si nuk vrisni vehten pas 30 vjetesh qe i kerkoni ‘prokurores se pergjitheshme’ te rrise pavaresine e istitucionit,forcoje luften kunder korrupsionit deri ne Tetor,. siguroje e zbatim te nje LLOJTE te ligjit e IDJOTESIRA e palaçolliqe qe nuk i mban as kandari e as ‘HAJDARI’ dhe me nje paturpesi e injorance qe tremb dhe gomaret i kerkoni nje te krishtereje MARKU te beje edhe ‘plan masash’ si te ish sekretare partije ne Tepelener ..’PER ZBATIMIN E REKOMANDIMEVE PARESORE TE KESHILLIT MINISTRAVE’!?
  Kush alabak apo alabake e ka shkruar kete fraze dhe e konsideron ‘prokuroren e pergjitheshme’ fshesaxhije te ‘keshillit ministrave’ apo thjesht pastruese e palestres dhe ambjenteve ku rriten breshkat ne nje godine qe dikur quhej kryeministri ndersa ‘pronari’ thyen rekorde noti te kalifit Sali e Like flori ne DHERMI?

  P.S A e merni vesh ju sKipetarka e sKipetare se kush e ka ‘formuluar’ e kush do ta ‘zbatoje’ ate te shume prituren ‘Reforme ne drejtesi’!?

  A e imagjinoni se si keta te inkriminuar deri ne gryke qe jane po ata qe i ‘kritiokonte’ kryekorrupsioni Nano per korrupsion e si shoke te Mirit te Xhikes e te korruptuar ,me nje lavatrice tere Naçat,Baçat,Muçat,Kaçat…..????????

  Keta tallen me Popullin dhe me Markun qe i thone :
  ”Po nuk na arrestove deri ne Tetor je e kryqezuar’!

  :
  Nae kete vend nuk na pas

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit July 12, 11:24

  Çobani Ruçi,
  Ilexova edhe une si shume shqipetare qe akpma dine te shkruajne e lerxojne shqip,.dexibaot qe 72 mender deputete i dergojne Arta Markiut sikur ti kujtonin ‘Fishekun ne paje’!K RR I M I N A L E!
  Mos u lodh Ruçi te kuptosh ndonje gje nga batutat e nje zogisti sharlatan me emerin Edvin se ai nuk thote ASGJE se trurin e ka rrafsh dhe aqe me teper ka probleme te renda personalioteti njesoj si babai i tij shpirteror Sali me te vetemin ndryshiom se i pari i mer ilaçet dhe perkujdeset tere nje ekip serb mjekesh dhe bija Sllobodanke!

  Gramoz mos u mundo pas 30 vjetesh Zoti Ruçi apo SHKTZ-SHkelqesija e Tij-Zoti Ruçi te kthehesh prape ne ‘Shoku Gramoz’!
  Nuk kthehesh me ne kete moshe se ke bere mekate kur ishe akoma i RI qe shko te ngushte kishe nje te ashtuquajtur Like Flori qe se bashku ‘eksportonit’ miell te bardhe ne greqi!!!!!!!!??????

  Reply to this comment
 3. GIOTINA July 12, 11:47

  Gramsh ,ne e marim informacionin nje here nga ABytha dhe pastaj te perktyer ne shqip nga koka.
  Ju riktheva ta lexoj ate relacionin e kuvendit qe nuk mora vesh asgje dhe mbasi lexova edhe ju si gjithmone dua ti bej pyetje redaksise qe na shet tallash per informacion:
  Redaksi,a arrini te kuptoni se ç’fare duan te thonre e ç’fare i kerkojne nje femere me mbiemrin Marku keta alabake e bark derra kur thone:
  -..Te rrise pavaresine e prokurorise!Kush e si ta rrise,po 30 vjet prokurorija nuk ka qene e pa varur?
  -Forcimi luftes kunder korrupsionit!Si te forcohet apo shterngohet si te shterngosh bythen,e kush duhet ta forcoje?
  -Sigurimi i zbatimit te ligjit njelloj!?Ç’far do te thote ne shqip e ne gjuhen e shtetit te se drejtes e ligjit fjala ‘Njelloj’ e kush do ti trajtoje krriminelet njelloj e deri tani si jane trajtuar jo ‘njeòllojì’?
  -Forcimin e kuptimit me te mire te pergjegjesive nga çdo prokuror!Po si mund te ‘forcohet’ ‘kuptimi’ kur ne kete vend nuk kuptohet asgje e si ta forcojme duke i vene paterica ‘kuptimit’ apo ta rrafim kuptimin?
  -Respektim i ligjit per sekretin hetimor!Po pse 30 vjet nuk eshte respektuar ligji per sekretin hetimor qe ne vend te Shukrinjve qe pergjohen e shantazhohen te shkojne ne BURG tere prokuroret hajdaret e shantazhuesit bashke me ‘qytetarin’ dixhital manjakun seksual Saline Edvinerat bashat e like florine qe pergjojne 30 vjet njera tjetrin e parlamenti i leshit te Topallres eshte kthyer ne orgji ku bejne seks virtual si ne kohen e templareve Berisha nudo dhe shqinat salianjet mehmetat monat metat pandelinjte mulat e bythe qimte…

  Reply to this comment
 4. GJYQI I HAGES July 12, 14:10

  O MILET!
  Sot perkujtohet 13 Korriku 1789 ose 230 vjetori i revolucionit francez qe perben themelet e demokracise sipas parimeve LIRI-VLLAZERI-BARAZI!
  Ku jane fshehur tere krrimbat parazitet antropofage te kesaj politike,informacioni zagare e antishqiptare krriminale sot pas 30 vjetesh qe kane lyer me gjakl duart dhe kane vrare dhe vjedhur nje popull te tere nga sali Berisha,tek Fatos Nano,nga Ilir Meta tek Edvin rama e tere zagaret e agjentet qe te gjykohen e te denohen me prerje kokash ne giotine te vendosur ne mes te Tiranes ashtu si ju pre koka mbretit Luigji XVI-te dhe marija Antonietes allias Salise,Like florise,Sllobodankes e Monikes mbasu ju rruan kokat!??

  Shteti shqiptatr nuk lind nga ‘ribelime’ kamikazesh te ISIS per te mbrojtur kalifatin e kalifin Sali e Like flori por AREVOLUCION per permbysje dhe varje ne litar ,kur shqipetaret te petrfaqesohen nga nje parti te moraleshme revolucionatre e shqiptatre te MAJTE qe te petrfaqesoje 90 perqind te shqiptatreve qe derdhen GJAK dhe DJETRSE dhe jo nga agjente kujslinge krriminele te shitur per pese aspra qe bashke me nderinm besen shiten edhe pasurite ekonomine tere kapitalet dhe dogjen Shqiperine!!!!!!!!!
  Pse nuk perkujtohet 230 vjetori i revolucionit francez,ke tremb e kush dhitet ne breke kur kujton giotinen qe do bjere mbio kafkat e krimoit qe ne vend te truve jane mbushur me floririn e vjedhur te ketij populli 30 vjet pa BUKE……
  Kujt i duhen perrallat e Isuf Kalos mikut te Karaxhixh Sali qe benin njeri analiozat e shurres se femijeve te Enverit e tjetri te krahut te djathte apo shokut Hysni!
  Kujt i duhen keto shashka tymuese ndersa nje popull po shkon drejt shperberjes pa kthim.,dhe emrat e ‘vellezerve’ te antareve te byrose politike pas 30 vjetesh na mbahen ‘dsekret’ kur nuk ka prostiotute e alabak qe nuk e di se ish kryetari i deges se brendfeshme te Durresit qe i ra infarkt mbi DAFLLAKUN e nje gruaje ne shtepine e kesaj te fundit ish vellai i ‘shokut’ Hysni vjerrit te islamikut Medi babait te VERES mamase se andushit qe te vogel me gishta e shkerdheu serbi Sali……ORGJIIIIIIIIIIII

  Reply to this comment
 5. fantazma Bismark July 12, 14:34

  DIKUSH KISH DHJERE SOT NE MENGJEZ MBI VARRIN E MIT’HAT BEJ FRASHERIT!
  Urimin e ‘ministres’ SpiroPordha :”Te qofte dheu i lehte Mit’hat bej nuk e kish degjuar as perendija as ai qe e kish zene diarreja….

  Reply to this comment
 6. HOMORA July 12, 15:10

  o enver te qame me oiii
  o trim te kenduam me krenari
  o mal i korabit te vajtuam me marrezi
  o shqiponja malit te himnezuam me herezi.
  Ne populli shqipetar i regjur me roberi
  siç na i fute ti po na i fut ramuti me barbari.
  zhytur akoma me keq ne mjerim e varferi.

  https://www.youtube.com/watch?v=X1QjL2z0npw
  https://www.youtube.com/watch?v=S2Zo5wA0a90
  https://www.youtube.com/watch?v=Lqjt6zz-UF0
  https://www.youtube.com/watch?v=8MQkv3QWHAk

  Te na rroje pellazgjia qe krenarine na e solli tek shqiperia.

  Reply to this comment
 7. Limani July 12, 17:41

  Isufi thotë se Enveri nuk e njesoi asnjëherë Nexhmijen me veten e vetë .
  Kjo s’është e vërtetë . Enveri në shkrimet e tij thotë se , Nexhmija ka po ato merita sa edhe vetë ai , Enveri !
  Më ka shpëtuar Perëndia , që këtë njeri s’e takova asnjëherë , por shkrimet ia kam lexuar .

  Reply to this comment
 8. intelektuali July 12, 22:25

  GAZETAT ITALIANE DHE GREKE: NEXHMIJA E DINTE QË ENVERI ISHTE HOMOSEKSUAL

  Nje permbledhje nga intelektuali:

  “…Gazetat italiane dhe greke: Nexhmija e dinte që Enveri ishte homoseksual. Lajmi për arratinë e përkthyesit personal te Enverit qe pergatiste cdo dite azhanset per te, i riu Bulka në vjeshtën e vitit 1987, ka mbërritur në Tiranë njëherazi me dëshmitë e bujshme për orientimin seksual të Enver Hoxhës, që ai kishte dhënë për shtypin perëndimor. Pohimet e Bulkës për anët e errëta të personalitetit të diktatorit, u pritën me interes nga media e huaj dhe në pak ditë bënë xhiron e botës. Gazeta greke “Vradhini”, 10 nëntor 1987, boton shkrimin me titull: “…Braktisa Shqipërinë për të marrë frymë lirisht…”, tha përkthyesi i Enver Hoxhës” dhe shtoi se: “Erdha në Greqi për të marrë frymë lirisht. Po. Isha përkthyesi personal i Enver Hoxhës dhe di hollësira të rëndësishme për jetën dhe pasionin e tij prej homoseksuali! Kam jetuar tronditjen që krijohej në mekanizmin e Partisë të Shqipërisë kur ndodhnin arratisje jashtë shtetit. Shtypen të drejtat e njeriut, ka internime, burgosje, rënie të ekonomisë, censure, devijime morale. Katalogu i krimeve është i gjatë!” Gazeta “La Stampa” e datës 11.11.1987, boton një shkrim me titull: “Stalini shqiptar, homoseksual dhe vrasës”, me mbititull: “Një ish-bashkëpunëtor i Hoxhës deklaron: Frika se mos e tallnin e çoi deri në paranojë”, dhe me nëntitull: “Të kundërshtoje marrëdhëniet seksuale me udhëheqësin, do të thoshte të dënoheshe me vdekje, e megjithatë ishte seksofob dhe e dënonte zyrtarisht me ligj homoseksualizmin me 7 vjet kamp perqendrimi, internim me pune të detyruar”. Udhëheqësi i ndjerë shqiptar, Enver Hoxha, ishte një homoseksual që i fshihte prirjet e tij, gjë që e çoi ne paranojë dhe në vrasje, deklaroi Ilir Bulka, ish-bashkëpunëtor i tij që nga viti 1973 deri më 1980, 5 vjet përpara se Hoxha të vdiste, në një intervistë dhënë agjencisë UPI. Bulka ka kërkuar strehim politik në Greqi. “Frika psikologjike se mos e tallnin e bëri atë që të kapej pas pushtetit me të gjitha mjetet, pavarësisht se kjo do të thoshte përdorim i metodave si shfarosjet masive”, tha Bulka, i cili shtoi se Hoxha imponoi një kod të rreptë sjelljeje morale në të gjithë vendin, “solli në fuqi ligje që e dënonin homoseksualizmin dhe ata që shpalleshin fajtorë për këtë krim, dënoheshin me të paktën 7 vjet në një kamp pune”. Bulka pohoi më pas se “homoseksualiteti i Hoxhës, për të cilin e shoqja, Nexhmija ishte në dijeni, ka influencuar në historinë e vendit tonë të vogël. Udhëheqësi filloi të hyjë në marrëdhënie homoseksuale në Paris, ku studioi pa sukses përpara Luftës së Dytë Botërore. Udhëheqësit kryesorë shqiptarë e dinë se ai i vazhdoi marrëdhëniet e fshehta homoseksuale deri ditën që vdiq”. Refugjati shqiptar, Ilir Bulka, nip i shkrimtarit komunist Nonda Bulka në intervistën e tij, i bëri elozhe udhëheqjes aktuale duke thënë se udhëheqësi i ri i saj Ramiz Alia qe po kërkon që të pakësojë me ngadalë influencën e pasuesve të Hoxhës në vend, të atyre injoranteve që morën prej tij poste të privilegjuara, por, ashtu si Gorbaçovi, prandaj edhe Ramizi ka shumë armiq të rrezikshëm”. Alia e ka hequr ligjin mbi ndalimin e homoseksualitetit dhe ka bërë disa hapje të matura tregtare dhe diplomatike ndaj Perëndimit. Gazeta “Il Mesaxhero”, e datës 11.11.1987, boton një artikull me titull: “Zbulimet, Enver Hoxha ishte homoseksual, paranojak dhe vrasës” dhe me nëntitull: “Ish perkthyesi dhe sekretari personal i udhëheqësit të ndjerë të Tiranës, i arratisur në Athinë, akuzon: Enveri i vrau vetë ministrat qe ishin edhe dashnoret e tij”. Udhëheqësi i ndjerë shqiptar, Enver Hoxha, ishte një homoseksual që i fshihte prirjet e tij dhe për këtë arsye u bë një paranojak dhe vrasës, i cili vrau me duart e tij shumë nga viktimat e tij. Këtë e pohoi dje, në një intervistë dhënë agjencisë amerikane UPI, Ilir Bulka, 38 vjeç, i cili për shumë vjet ishte bashkëpunëtor i Hoxhës, për të cilin çdo ditë përgatiste një përmbledhje të lajmeve kryesore nga bota. Bulka kërkoi strehim politik në Athinë, në shtator të këtij viti, ndërkohë që po kalonte transit në Aeroportin e Athinës bashkë me një skuadër shqiptare futbolli që do të zhvillonte një ndeshje jashtë shtetit. Duke folur për Hoxhën, Bulka tha se paranoja e tij u shtua sa më shumë që ai plakej dhe e çoi atë deri aty sa të ndalonte këngët e dashurisë, poezitë popullore dhe kërcimet e balerinëve meshkuj e balerinave femra në televizionin shqiptar. Bulka pohoi më pas se “homoseksualiteti i Hoxhës, për të cilin e shoqja ishte në dijeni, ishte një sekret që e dinin zyrtarët më të lartë komunistë të vendit. Të kundërshtoje marrëdhëniet seksuale me Hoxhën, ishte njëlloj si të dënoheshe me vdekje. Bulka pohoi pastaj se Hoxha insistonte personalisht që të njihej me të gjithë shkrimtarët, poetët dhe kompozitorët e rinj shqiptarë në apartamentin e tij luksoz në Tiranë dhe kalonte ore te tera me ta pa ditur askush per cfare ndodhte brenda. Enver Hoxha vdiq në prill 1985, në moshën 76-vjeçare, pasi kishte udhëhequr për 40 vjet vendin më të varfër e më të izoluar të Europës me metoda të ashpra staliniste dhe duke e mbajtur atë rreptësisht të izoluar. Sipas Bulkës, “vrasjet e miqve të tij në qeveri, që i kryente me gjakftohtësi, dhe spastrimet e tmerrshme vinin për shkak te grindjeve midis dashnoreve me huqe, ose ishin krime në bazë të të cilëve ishte pasioni apo xhelozia homoseksuale”. “Hoxha bënte rregullisht spastrime në gjirin e udhëheqjes komuniste shqiptare dhe “vrau vetë ministrin e Mbrojtjes Beqir Balluku dhe kryeministrin e tij, Mehmet Shehu”, përfundoi Bulka.

  Urdhri i Nexhmijes: Shporrini nga Tirana Bulkët se jane Armiq te Popullit.

  Ilir Bulka, ish-punonjësi i ATSH-së, u arratis më 26 shtator 1987, kur ishte duke shoqëruar ekipin e “Vllaznisë” në rolin e përkthyesit. Në rastin e tij, ndryshe nga reagimi i menjëhershëm ndaj familjeve të të arratisurve, shteti operoi me vonesë. Vendimi për internimin e familjes së Bulkës mban datën 16 nëntor 1987. “Njëfarë kohe kjo histori u harrua dhe ata mund të shpëtonin, shprehet njëri nga ish-oficerët e Sigurimit, që është marrë me çështjen e skandalit homoseksual te Enverit, por një ndërhyrje e rrufeshme e Nexhmijes e futi në tjetër rrjedhë fatin e tyre”. Gruaja famekeqe e Hoxhës, sa ishte njohur me deklaratat e Ilirit në shtypin e huaj për figurën e Enverit, kishte urdhëruar ne forme te prerë: “Shporrini nga Tirana brenda natës!”. Mjaftoi kaq, shton ish-sigurimsi dhe familjarët e Ilirit përfunduan në Fierzë të Dumresë, madje pa dalë as vendimi zyrtar i Komisionit të Internim-Dëbimeve…”

  HE MO DOKTORI I ENVERIT DHE MIKU I NEXHMIJES, ISUF KALO A E KE DEGJUAR TI NE BLLOK KETE HISTORI?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim