12-vjeçari nga Ukraina shpallet mjeshtri i dytë më i ri në botë në shah

June 25, 2018 14:52

12-vjeçari nga Ukraina shpallet mjeshtri i dytë më i ri në botë në shah

12-vjeçari nga Ukraina është shpallur personi i dytë më i ri që bëhet mjeshtër i madh i shahut.

Rameshbabu Praggnanandhaa, ky “magjistar” i shahut ka marrë titullin “Mjeshtër ndërkombëtar i shahut” duke hyrë në histori.

Rameshbabu  është i dyti pas Sergej Karjakin nga Ukraina i cili u bë mjeshtri më i madh në botë më 1990 në moshën 12 vjeç e 7 muajsh.

12-vjeçari, djali i një punonjësi banke nga qyteti jugor i Chennai, arriti suksesin gjatë një loje agresive në një konkurs të mbajtur në Italinë veriore që përfundoi të dielën, më 24 qershor.

Praggnanandhaa praktikon shahun 6 orë në ditë dhe shikon ndeshjet e kaluara në internet. Ai ishte më pak se 4 vjeç kur filloi të shfaqte interes në shah.

l.h/ dita

June 25, 2018 14:52
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim