13 maj 2019

May 13, 2019 02:00 Updated

13 maj 2019

May 13, 2019 02:00 Updated
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH May 13, 12:11

  INTELEKTUALJA XHUGLINI DHE ‘TIUFA’ E INJORANTEVE TE XHUNGLES!
  ‘Injoranca eshte me e tmerreshme se bomba atomikeì’Ajnshtajn
  ——
  Pa e paragjuykuar e aqe me teper gjykuar Nexhmije Xhuglinin si ish bashkeshorte e Enver Hoxhes ne krye te nje vendi e populli per gati 50 vjet ne lufte per çlirim e ne pune per ndertim ku u derdh GJAK dhe DJERSE si pake popuj te Ballkanit e Europes,por thjesht si nje personalitet e jo thjesht si ‘qenje’ humane mund te arrihen ne disa konkluzjone!

  Nexmije Xhuglinin mund ta portretizosh gjithashtu pa rene ne nivelin e injorances obskurantizmit territ informativ qe ka pushtuar kete vend e popull si asnjehere ne historoi ngelur pa inteligjence ku tere heronjte e luftes e veçanerisht Nexhmije Hoxha (Jo shoqet VITO) akuzohen nga alabakerija si simbol i gjithe te keqijave deri ne peshtirosje kur arrihet te thuhet se ‘kane vrare shoket’,deri dhe heroin e popullit simbolin e te reneve dhe Rinise Qe,mal Stafen!

  Nexhmije Xhuglinin (Hoxhen)per tere ata qe e kane njohurt qe ne kohjen e rinise se saj si studente,ne istitutin femeror,te gjithe ata qe e kane njohur direkt e indirekt edhe gjate luftes dhe pas saj edhe si grua edhe si nene edhe si femer edhe si familjare nuk thone asg me pake as me shume por si nje personalitet Model i femres dhe intelektuales shqipetare me moral te larte qe as qe mund te krahesohet me asnje nga ‘grate’ apo ‘femrat’ me pushtet e bashkeshorte te ish Nomeklatures se Mihal Bishes apo bllokut te udheheqjes as me gruan e numurit dy te diktatures qe mbulonte tere strukturat e diktatures polici,sigurim,kuader ushteri kunderzbulim ‘VITO KAPON gruan e ‘shokut’ Hysni vjerrin e sigurimsit Medi e gjyshin e Andushit qe e perdhunonte te vogel me gishta serbi doktor i familjes c SALI e as me nje grua tjeter ‘mamate’ e minoritareve çobenj te bllokut Si puna e Vera Pojanit,mamase se Takut Ngjela,Nefo Myftiut apo edhe te çobanit tjeter Minoritar mamase se Tos Lubonjes,Fiqiret Shehut,Eleni Pashkos e tere shumices se sharabajkave te thjera!

  Kush ka jetuar periudhen e diktatures se proletariatit ne te ashtuquajtur ‘sistem socialist’ e ku tere ‘çunat e bllokut’ gezonin pa drejtesisht ‘Te drejten borgjeze pa borgjezine’ te perkthyer se prapthi e interpretuar se prapthi nga ‘profesoret’ e bllokut e nomeklatures si puna e Servet Pellumbave apo edhe Plasareve,Fugave,Tarifave e ka te qarte si drita e djellit se femijet e Nexhmije Xhuglinit ishin shembull i MORALIT nder tere ‘çunat e bllokut’ e aqe meteper te familjeve te DEGJENERUARA Kapo,Bekteshi,Lubonja,Pashko Ngjela dhe kjo kryesisht te nje gruaje nene femre DIBRANE e quajtur Nexhmije Xhuglini!

  Kush kerkon te beje pa PARAGJYKIME krahesimin midis dy periudhave te para ’90-tes dhe pas saj ne keto 30 vjet nuk eshte fare e veshtire te arrije nev konkluzionin TRAGJIK se ky vend e ky popull nga te gjitha pikepamjet Ekonomike,sociale,politike,fetare e mbi te gjitha INTELEKTUALE dhe MORALE arrin ne konkluzionin se 30 vjet:
  KEMI ECUR NE DREJTIMIN E ‘DUHUR’ POR ME SENS TE KUNDERT!MESJETE!

  Si konkluzion :
  Pa patur asnje lloj paragjykimi,duam apo nuk duam ta kesh inat po mos i hash hakun po qe se nje dite Zoti do na puyese JO sa besimtare jemi po sa te BESUESHEM sot Nexhmije Xhuglini edhe pse ne moshen 98 vjeç nga pikepamja INTELEKTUALE qe ndron VITE DRITE LARG nga te gjithe ‘femrat’ alabake ne pushtet dhe me imunitet jo vetem qe ne vend te TRURIT kane ose SILIKON aèpo MUT èpor rendojne me dhjetra vepra penale e qe duhet te kalben burgjeve jo per ‘KAFE’ por per VRASJE te femijeve e grave shqipetare deri ne gjenociod ,e kavje per ORGANE !

  Nexhmije Xhuglini sot erdhe ne moshen 98 vjeçe eshte ne gjendje si ASKUSH nga kreret IDJOTE te antishtetit apo kalifatit te bathores bashke me trushkulurat te ashtuquajtura ‘gra’ apo ‘Femra’ si puna e Shqinave Monave,Mehmetave ,sPiroPordhave e Spiropaleve perfshi dhe Salisjaneve Salise,socialSSalisteve Edvinerave TUFAVE bagetise e Like florise te GJYKOJE-ARGUMENTOJE-KONFIRMOJE se:

  Ne kete vend per 50 vjet nga vitet ’30 deri ne vitet ’90 perjashtu IDEALEVE te luftes per LIRI e çlirim fjala e SHENJTE -KOMUNIST nuk u perdor e nuk kidsh si te perdorej as si n’Regjim kAmunist’ as si ‘diktature kAmuniste e aqe me teper si ‘Sistem kAmunist’ perjashtu nga njerez pa TRU apo TUFA me bisht!

  P.S Ne sistemin (utopik) komunist ku imagjinohej se ndergjegja do arrinte shkallen superjore e ‘Njeriu do punonte sipas mundesive e shperblehej sipas nevojes’,shteti i humbte tere funksionet nuk kish pse te ‘egzistonte’ nuk do kish Shtet!

  Sa ,me shume te perdoret fjala ‘kAmunist’ nga TUFAT aqe me teper u rritet bishti dhe aqe me afer ORIGJINES jane bashke me SALINE-EDVININ-LIKE FLORINE!

  Reply to this comment
 2. gjaku i shqipetarit nuk behet uje May 13, 13:23

  SIKUR!!!!!!!!
  Sikur te Ishim vend demokratik shkalla me e larte e pjesemarjes direkte ne demokraci eshte istiticioni..
  Referrendum!!!!!!!!!
  Sikur te behej referendum kush do fitonte:
  1-Shqipetarja Nexhmije apo serbja Sllobodanka gruaja e krriminelit Karaxhicxhit Sali!?
  2.-Shqipetarja e luftes dhe punes Nexhmija apo Druaja Mona e kryehajdutit Like flori!’!?

  3.-Nexhmija e luftes dhe punes apo gruaja aAufrelja e lulit bythe qi,Aurelja qe jeton ne Hollande!’?

  4.-Gruaja e shqipetarja Nexhmije e luftes dhe punes apo grate e Bodeve,fullhaneve,.deputeteve Pandelinjve socialisteve e salisjaneve gridave kurvave e salianjeve!?
  5.-Shqipetarja e luftes dhe punes Nexhmija apo grate sharabnajka te Zagareve te dizinformacionit Fevzise,Lesit.,A,ngjelave lubonjave,Zhejit Zhulsave,AZhapikeve,òim Pekeve,Sonilat putanat idjotet andi Bushateve e orgjise????

  6.-Gruaja e Meksit te piramidave qe mbushte thaset me patrate e shqiptareve,apo Xhoana e Nanos,Grida Duma apo tere SUMAT e kesaj politike ,krriminale???

  7.-Nexhmija apo grate e prostitutat e Edvinit qe i nderron si mbreti grate?????

  8.-Nexhmija apo tere sharabajkat me imunitet mme ferexhe ne koke e perixoma ne bythe qe vjedhin e lajne mekatet duke u zgjidhur ushkuret Imameve e ulur brekert Janullateve…
  9.-Nexhmija apo tere shkerdhatat e zonjat Nurihan,personazhe te Kadarese te tere krrimineleve te luftes Zogisteve,Zogolljaneve,Balliosteve,TAufave,Zhitave Mit’hadeve,Uraneve,Metave e MUTRAVE!

  10.-NEXHMIJA apo LINDA dhe ANETA(Grua e Nrene) e nje thonj pa preri me probleme personaliteti e psiko-fizike i quajturi EDVIN???????

  Reply to this comment
 3. Selfua May 13, 13:30

  Kush lakmon te sundoje dhe sundoi qe kur e mori ne biciklete Diktatori I Partise nga Baza gjoja e zbuluar, ku ishte me shoket me ne krye Qemalin ne fund te prillit 1942 dhe I shperndau, e Mandel ajo fjeti ate nate me te dhe per gjithemon e derived ne prillit te 1985-s, si sundimtare, eshte veteprishur.

  Reply to this comment
 4. IDJOTI BATHORES May 13, 13:40

  FJALA KOMUNIST KETU PERDORET PIKERISHT SE NUK E KUPTOJNE AS ATA QE E THONE E AS AYTA QE E DEGJOJNE……….

  Reply to this comment
 5. 'Shkodranja' e Lef Nosit May 13, 13:52

  Ngjarja me vrasjen e Qemal Stafes eshte sajesa me e peshtire e llagemit te mergates se qyqeve e dixhitalit uturak te Berishes…
  Jane akoma gjalle deshmitaret e veçanetrisht gtrate si e shoqja e Ymer Disnices,Drita LKosturi e fdashufra e Qemalit dhe ‘kusheriura’ e saj shkodrane ev llapazane qe ishin ne te njejten baze e qe burrin e kish mne ministrine e brendeshme agjent te SIM….
  BVetem alabake te peshtirev flasin qe ne kohe lufte ilegalet spiunonin njeri tjetrin per pushtet kur vendi ish i pushtuar…
  Alabake Qemal Stafa,heroi i popullit ate nate apo dite duhet te ish ne Vlore dhe ‘gabimisht’ pas ‘lutkjeve’ qe i bene tre shoqet e ngushta,njera midis tyre e dashura e tij qendroi edhe nje nate ne Tirane….shkurt u gjend ne KOHEN DHE VENDIN E GABUAR…

  Reply to this comment
 6. GJYQI I HAGES May 13, 14:06

  Ne fakt…
  Referendumi duhet bere per 3 ‘Maqedoneset’:
  -Dibranes Nexhmije qe lutftoi i punoi per Shqiperi
  -Gonxhe Bojaxhiut qe jetoi e punoi per INDI
  -Gollonbordeses Monika Kryemadhi qe punoi e luftoi per Hajduteri—-

  Reply to this comment
 7. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha May 13, 15:20

  I SHAME DHE U QAME NGA ‘Shoqet Lenka’ QE DININ EDHE TE MBILLNIN EDHE TE KORNIN,TANI TI MBAJME ME SHENDET ‘Loqet Shenka’aQe vretem hane vjedhin pine e QINE nje popull te tere…

  Reply to this comment
 8. L.H May 13, 18:25

  E nderuara Redaksi,i resèpektuari k/Redaktor,

  Nese levizjet ekstremiste e populiste te djathta po ngrejne koke ne Europe duke kerkuar ringjalljen e fashizmit e nazoizmit.,tek ne ka 30 vjet qe eshte restauruar xhihadizmi shume me i rrezikshem me regji te mergates se qyqeve dhe propoganduar nga zeri i Amerikes i Boiberajve-Beograd-Berishes !

  Qe ta merni vesh ju si redaksi bashke me intelektualet apo editorialiostet Mojkom,Bedri,Duka Xhevdet e ndonje tjeter tek ne tere qeverrite kujslinge Kane qene dhe jane kane financuar dhe financojne antishtetin xhihadisto fashist zogolljan e zogoist!
  Qe ta marre vesh Mojkomi e Duka apo Xhevdeti deri ku ka shkuar restaurimi i xhihadizmit e fashtizimi ne kete vend po ju jap nje shembull sinjifikativ:

  Themeluesi i rymes artistike ‘Realizmi socialist’ tek ne eshte konsideruar shkrimtari dhe njeriu i madh Shevqet Musaraj!
  Tragjikisht ashtu si ytere ajka e shqipetarizmes eshte çensuruar bashke me Migjenin Nolin e shume te tjetre bashke me kryevepren ‘Epopeja e ballit kombetar’ dhe nder te tjera romani ‘Para Agimit’!
  Qe ta marin vesh Mojkomi si mik i ballistokomunistozogisto Idsmailit apo IS qe e ka mohuar ‘Realizmin socialist’ pjese e se ciles jane me dhjetra NOBELISTE si Eminguej,Bertold Brekt…jo vetem qe vepra e ,Musarajt u çensurua por nga MUSARAJ quhet MASKARAJ dhe vajza e tij Lindita e dini se ke ka martuar???Nje pinjoll Aliçka soj e sorollop i BUTKAVE,Uranit djalit te Safetit kryeballistit te zones se Korçe-Kolonje qe vrau vehten ne HALET!???

  Nga prisni te ribotohet lexohet e studjohet v epra e Shefqet Musarajit!?

  Reply to this comment
 9. intelektuali May 13, 20:14

  JU MBIFTE NEXHMIJA NE DERE TE SHPISE ME TOLLONA DHE BUNKERE O DERRA TE FERMES SE KAFSHEVE TE ENVERIT

  sepse:

  Me teper nuk meritoni o fosile te ngordhura te Partise se Punes,

  Po si nuk e kuptoni se ky eshte nje mashtrim HUMORISTIK i gazetes DITA me eunukun e harremit te Enverit, Xhevdet Shehu, pse nuk e nxjerrin intervisten LIVE me ngordhjen sadfiste nexhmije Hoxhen si mish me dy dy ne TV o Derra te Fermes se Kafsheve, por vetem mileti gajasen dhe tallen me ju o pushta qe nuk hani pyka llogjike.

  sepse:

  KU ESHTE NEXHMIJA NE KETE INTERVISTE IMAGJINARE DIGITALE?

  O Derra te Fermes se Kafsheve te Enverit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*