13 maj 2020

May 13, 2020 01:00

13 maj 2020

May 13, 2020 01:00
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH May 13, 08:54

  SPURDHJAKU EDVIN !’NUK TE BËN VESHJA PRIFT’,
  MJEKRA ISMAIL,BATUTAT ‘KAPS’ KRYEMINISTER!

  ‘Me pelqen gjithe kohes te flas per asgje! Ështe i vetemi argument qe i di te gjitha.” O.Wilde
  —————-
  Pordhe me koronavirus!
  Nder haper akshamet kryesore dale nga kalifati i Bathores veçojme:
  -Batuten ‘kaps’ te radhes ose pordhen me rigon(koronavirus’) te nje ‘kryeministri’ te pa pune menderisht se:
  ‘Tek ne ka biznesmene e sipermares po jo oligarke…Oligarke jane ata qe influencojne ne vendimet e qeverrise dhe parlamentit dhe ndikojne ne axhendat e caktuara politike ne funksion te interesave te tyre”!?

  -Batuta e dyte ‘kaps’ e nje kryeministri te pa pune menderisht qe 7 vjet po ben tere rolet e nje ‘theatraxhiu’ e aktori bojaxhi te deshtuar perjashtu qeverrisjes,ish:
  ”Teatri do behet,se ne jemi shumica (!?) dhe e kemi marre kete vendim”!?

  -Batuta e trete ‘kaps’ e Zogolljanit Edvin,nje te ashtuquajturi kryeministri ,ne fakt te derguarin e ‘allahut’ si ‘baba’ i sKipetareve ish:
  ”Zoti e di çfar do te ndodhe tani e ç’far do jete e nevojeshme por ne duhet te pergatitemi se çdo gje qe te ndodhe te jemi gati”!?

  Sikur te mos mjaftonin ‘batutat’ e Edvinit ne vend te BUKES dalin dhe ca trushpelare te tjere te ashtuquajtur ‘ministra’ apo ‘socialSSaliste e bejne terrorrizem mediatik si puna e nje Kosi te thartuar apo KLOSI e si per te perforcuar INJORANCEN e nje ‘kryeministri’ te pa pune menderisht shton:
  ”Çadra 50 Euro kushton ne rere,s’kemi ç’bejme e vendos tregu…Shteti(!?) nuk mund te beje asgje’!?

  Batutat ‘llahtar’ dale nga kafka pa tru ose te shpelara 30 vjet nga ideologjija integraliste e xhihadit ‘Perforcohet’ nga demostrimi ‘MODERNIST’ -Militarist te nje fare ministri te puneve te perbrendeshme Leshit apo LLeshit qe permes nje video terrorrizon femijet e ngujuar me alarmin e dhjetra makinave te reja te blera me VALUTE borxh ne kete tragjedi epidemi per te ashtuquajturen Polici!?

  Ne vend te paraDhenjes:
  ———–
  sKipetare,’koke palare’!
  A po arrini ta kuptoni pas 30 vjetesh pa shtet,pa baze ekonomike te shtetit,pa pasuri kombetare,pa teresi teritoriale,pa kapitale strategjike me tere infrastrukturen e ish shtetit shqiptar te shkaterruar e tridhjet vjet pa BUKE me 13 Miliard BORXH,pa ASNJE pushtet te pa varur e asnje istitucion kushtetues ne duar te kujt jemi katandisur te na ‘QEVERRISIN’!?

  A arrini ta kuptoni qe pas 30 vjetesh tragjedi i nje vendi tashme ‘shprehje gjeografike’ e nje populli drejt shperberjes ne ARRATI del nje ‘Bojaxhi’ ish nxenes e ndjekes i kalifit serb SALI e kerkon’ te na perdhunoje’ e dhe menderisht kur na thote se ne kete vend katraure e ANARKI ”Nuk ka OLIGARKI’!

  Kryeminister ‘Spurdhjak’ kabinet qeverritar Alabak!
  ——————-
  1.-Oligarkija si nocion :Ështe regjim politik ose administrativ karakterizuar nga perqendrimi i pushtetit ne duar te nje pakice,ne interes te vetvehtes e kunder interesit te shumices..qe shpesh eshte konsideruar edhe ”Qeverrija e pakices” ose edhe ”Qeverrisja e te pasurve’!
  Ne kete vend pa shtet katraure ASNJEHERE edhe i ashtu quajturi ‘pushtet egzekutiv’ apo ‘qeverrija’ aqe me teper SOT pas 30 vjetesh jo vetem nuk ka perfaqesuar SHUMICEN-Popullin por thjesht nje pakice militantesh trushpelaresh xhihadistesh e hajdaresh me ne krye kreret e xhihadit kalif Saline,Edvin thonj pa preret e Like florine!
  Zogolljani Edvin bashke me ‘qUrravine’ kujslinge me Hajdare spiropale idjote Pandelinju e ‘kosovare’ jane thjesht pupace ne duar te OLIGARKEVE dhe oligarkise financiare e bankare qe studjot lluksoze i kane jashte tek FMN-ja tek BB-ja e ketu kane vetem QEHALLARE ,’burrat e shtetit’,’yjet ne ngjitje’ thjesh buratine bojaxhinj basha Ballinj ,babale dhe eDVINE QE SI GUIDE sUPERJORE KANE KALIF sALINE dhe Like Florine qe permes seksereve MEDI kane korruptuar e blere gjithe ‘senatoret’ e Botes perfshi AmewriQIne!

  2.-Ne te ashtuquajturen ‘Ekonomija e lire e tregut’ qe ju propogandua ketij populli ‘koke palare’ per 30 vjet pas shkaterrimit te ish shtetit permes terapise se shokut e tere KRIMEVE te tjera ndaj ketij vendi e populli, TRE jane PARIMET-BAZE qe ndiqen si udherefyes ne tere vendet me demokraci te konsoliduara atje ku ka shtet te se drejtes:
  – Meritokraci–Barazi mundesish-Konkurence!
  Tek ne 30 vjet pa shtet,pa EMER te sistemit ekonomik,per rrjedhoje pa EMER te sistemit politik derivat i atij ekonomik jo vetem qe nuk u ndertua e nuk u pa gjekundi ‘Ekonomija e lire e tregut’ bashke me parimet e saj por perkundrazi:’Ekonomija e Lire e tregut’ u trasformua 30 vjet ne ‘Lirija e tregut te Lire te Lirise se Hajduterise’ dhe tere kreret kujslinge te antishtetit nga kalifi SALI tere Edvinet,Bode-gardet e financave,Fullhanerija e sistemit bankar e deri tek Like florija simbol i korrupsionit na kane ‘BOMBARDUAR’ permes terrorrizmit mediatik te ISIS perfaqersuar nga tere rracat e Zagarise Lesi-FEV ZI -Rakipllare-Balli me fjalet e huaja qe as vete nuk dine ti perkthejne:
  ‘Biznes’,’biznesMon’,’Affera’…’Konçension’-‘PPP’-Monopol!

  3.-Monopolet!
  Spurdhjaku ‘kryeminister’ e alabakja qeverri!
  Tere fjalet e huaja qe kane dale nga gojet tuaja nga nke kafke pa TRU si ‘biznes’,’affere’ e deri tere sa me siper tek ne ku tridhjet vjet nuk flitet SHQIP nga turqishtja ose gjuha e xhihadit perkthehen:Allishverish,xhambasllik,maskarallik,fajdexhinj, …..!

  Edhe ‘bisnesi’ edhe ‘bisnesMonet’ edhe ‘afferat’ edhe ‘afaristat’ ku shumica jane ish ‘Çunat e bllokut’ e ‘Çunat e TirOnes’ bashke me doktorin serb te bllokut qe i ka rritur…Pakeze ose ASPAK nuk kane lidhje me parimet e ‘0Ekonomise se tregut te lire’,me MERITOKRACI-BARAZIMUNDESISH-KONKURENCE!

  ‘Bizneset’ e ‘BiznesMonet’, qe perdor pa ua ditur fare kuptimin ‘Spurdhjaku’ Edvin e tere qurravija me alabake e spurdhjake, fillimisdht kerkojne ti zbatojne kerto parime deri sa te fuqizohen e pastaj te kthehen ne MONOPOLE dhe mbasandaj menjehere i MBYLLIN tere dyert parimeve te ekonomise se lire te tregut duke lene jashte tere INTELIGJENCEN dhe TRURIN baqshke me RIINE dhe i hapin dyert NEPOTIZMIT dhe KLIENTALIZMIT fisit te njohurve qe nuk ka rendesi te kene TRU por mjafton te kene BYTHE dhe te jene te BESUAR!
  Ky fenomen tragjik ka ndopdhur 30 vjet ne kete vend qe tashme ja ka marre ferra uraten!

  4.-Spurdhjaku Kryeminister dhe qeverrri alabaku!
  Ne 30 vjet vendin e shtetit e ka zene antishteti.Dhe vendin e trurit-NJERIUT, sipas parimeve te ekonomise se tregut Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence.e kane zene Bythet-‘VRIMAT’ ose IDJOTET si puna e atij KLOSIT qe jo vetem nuk arrin ta kuptoje se pse kushton nje çader ne breg deti ku derdhen gjithe mutrat 50 EURO por me nje injorance qe tremb dhe GOMARET e Peqinit perjashtu ‘Pezes’ thote:’Ne shteti..!?
  E konsideron veten ‘shtet’ ky IDJOT ashtu si tere IDJOTET ,Pandelinjte,Shqinat,spiroPalet kane uzurpuar tere pushtetet e antishtetit tere SISTEMET ekonomik politik,financiar bankar akademik permes nepotizmit E klientalizmit ku jo vetem tere pushtetet,istitucionet ,SISTEMET’ jane te PUSHTUARA e te MONOPOLIZUARA permes femijeve bastarde e grave sharabajka niper e mbesave te NISHANEVE fale BYTHEVE e jo TRURIT por eshte MONOPOLIZUAR edhe DETI,edhe RERA edhe AJRI edhe OKSIGJENI!

  Spurdhjaku ‘kryeminister’ e IDJOTI-Klosi!”
  Eshte Monopoli qe nuk LEJON te ulet as Çmimi i ÇADRES as Çmimi i miellit te kafsheve importuar nga Serbija as Çmimi i BUKES e as i UJIT inportuar e amballazhuar nga Saharaja ne formen e MUTIT me bakterje te holluar e as Çmimin e mishit te kalbur me koronavirus importuar nga Brazili!

  Sepse MONOPOLET-OLIGARKET qe ua kane zene kafkat pa tru tere politikes ne mengene e ‘koqet’ e fishkura ne dare..Nuk lejojne jo vetem te ULEN-Çmimet PO NUK LEJON PERMES mafjes KONKURENCEN APO investimet qe ‘qeverrite’ ti bejne atje tek BUKA tek UJI tek MISHI ku jane proteinat ne nje vend si askush ne Bote e Ballkan ku UJI dedhet ne det,tere ish bujqesija eshte kthyer ne toke e djegur e blektorija inegzistente ndersa sKipetaret shkojne òobenju sezonale te kullosin bagetite e Serbise dhe Greqise ne ish teritoret e ish Shqiperise!

  5.-Spurdhjaku ‘kryeminister’ e qeverri alabakesh!
  Ne mos zbatoni filozofine e heshtjes e te mos flisni mos kerkoni te vazhdoni e perdhunoni apo beni terrorrizem mediatik ndaj ketij populli nderkohe qe ini 100 perqind te INKRIMINUAR e nuk perfaqesoni ASGJE perveçse KRIMIT-KORRUPSIONIT-INJORANCES fale MONOPOLEVE e OLIGARKISE qe ju kane ‘burgosur’ neper stallat e majmerise te ashtuquajtura parlament legjislativ,gjyqesor apo egzekutiv dhe qe 30 vjet vetem dini te beni vetem TRE gjera:Te vidhni-te hani-Te dhisni mbi ‘koke palaret’.Po nuk arrini te dorrezoni mandatet e jepni doreheqje si te inkriminuar sepse nuk ju lene ta beni OLIGARKET-MONOPOLISTET-KOLONIZATORET atehere o vrisni vehten o HESHTNI se te flasesh ne kete 30 vjet TRAGJEDI ku nje popull vuan per BUKE e URI per theater eshte me teper se sa KRIM!

  Se fundi,per ndjekesit e Pa Loqeve e Pandeli Koqeve!
  Sot ne Bote por dhe Ballkan si asnjehere tere politika strukturat e shteteve,pushtetet qeverrite,mendimi ekonomik e shkencor po kerkojne rruge shpetimi per te ushqyer popujt me BUKE permes politikave ekonomike financiare bankare e fondeve per LIKUJDITET!
  vETEM NE VENDIN FQINJE iTALI ku jetojne e ‘punojne’ mbi gjysem MILIONI shqiptare jane vene direkt ne dispopzicion per te dhene ‘oksigjenin’ e pare rreth 55 MILIARD-EURO!
  Kjo shifer e Italise fqinje nuk eshte 20 here me e madhe sipas numurit te popullsise se sa ajo qe na thane ne permes ‘Jakomonit’ SOREKA 52 Milion por eshte 1000 here me e madhe dhe prape italjanet mendimi ekonomik e sdhkencor e konsideron te pa mjaftueshem!”!?
  A e imagjinoni katastrofen e tragjedine qe na pret fale ketyre spurdhjakeve e alabakeve qe flasin akoma nate e dite per theater e bejne estrade me tere nje popull pa buke e milet!?
  52 Milion po qe se do vine ne duar te Ahmetajve nje dite nuk jane as sa depozitat e Etrik Fullanit,shokut te tij FEV ZAI e tere femijeve te oligarkeve nga kalifi Sali tek tere socialSSalistet Naòi-Baçi-Kaçi perfunduar tek Like Flori e Nedi!?
  52 mILION Spurdhjaku kryeminister permes buxhetit te KRIMIT permes te Ahmetajve e Ballukeve i ka harxhuar ne kryeqytetin e OLIGARKEVE dhe te KRIMIT qe quhet ‘gjirizi i Lalesit’ì vetem per ‘IMPJANTIN ME MODERN NE BALLKAN”-Si ka deklaruar vete Balluku- Per Perpunimin Plehrave(PPP) te xhihadit-Patozeve-kalif SALISE-Like florise!

  P.S ‘Kur s’je i zoti te dhjesin te tjeret,kur je i dhjere mos fole’!

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit May 13, 09:37

  Perfekt,shqip qe te le pa goje e mend…e pa koment..
  Tere keta krriminele lojen me theater kur ketu nuk dihet sa shqiptare kane ngelur jane thjesht shashka tymuese qe shqiptareve ashtu si femijeve o tu tregojne Gogolin kAmunist si 30 vjet tani jane ndare gjoja ne dy banda tifozerije qe gjith diten njera thote ta prishim tjetra nuk e prishim dhe naten bashkohen bashke ne vilat e gjirit te lalsit e bejne orgji me grate nenat motrat femijet e njeri tjetrit….E shqiptaret bashke me 35 mije dosjet ne gjykate presin drejtesi!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. NOLI May 13, 09:46

  Sulltani dhe kabineti

  Shoke,sot kam panair,
  Shoke,bemeni sehir,
  Sillni kupat e gostise,
  Sillni shishet e rakise

  Kup’ e pare jam aga
  Kup’ e dyte jam pasha,
  Kup’ e trete çpall ferman,
  Ngjesh nje palle e jam sulltan

  Jam Ali Qopeku i pare,
  Qen si une s’kini pare,
  Pra kur leh,doretrokitni
  Zbrasni topa e brohoritni

  Jam imam e jam dovleti
  Padishahu e Muhameti
  Jam xhenemi e jam xheneti,
  Kijameti e Selameti!

  Jam xhamija e jam namazi,
  Jam zinxhiri e jam kafazi,
  Jam budrumi e jam zullumi,
  Kush ngre koken e mer lumi.

  Kush do ligj e Republike
  Me statut e me llogjike
  E ka pisk e ngordh si horr
  Ne kanop si tradhetor…

  Reply to this comment
 4. Migjeni May 13, 09:54

  …_Idhujt pa krena?…Kush mund te adhuroje te
  shemtuemin? Kush mund te besoje ne nje Zot pa krye?
  Çdo gja qe s’ka krye asht kufome,e kufoma s’e ka ven-
  din ne mes te gjalleve.Kufoma duhet varros.Perndry-
  she e perlymja me te ka per te qene katastrofale.E
  katastrofa asht katastrofe! Nuk kursen! Zhduk kombe!
  (Kombi yne me te vertete s’u zhduk.Por arsyeja
  asht vetem se edhe kojshite tone te aferm qene pak a
  shume te nji fati si na)…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim