13 shkurt 2018

February 13, 2018 02:00 Updated

13 shkurt 2018

February 13, 2018 02:00 Updated
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH February 13, 11:33

  2018-TA?PAK DRITE!
  Robert Ndrenika(t) nga simbole te artit civilizimit e kultures ne viktima te obskurantizmit Berishjano-Zogolljan!
  ——————-
  ‘Injranca eshte me e rezikeshme edhe se bomba atomike’ ka thene Ajnshtajn.Shume personalitete te tjere injorancen e kane cilesuar si ADM-Arma e Demtimit ne Mase nga me çfaroseset!Pak drite!

  Pak drite!Qe artisti i madh Robert Ndrenika qe perfaqeson simbolin e artit e kultures e ashtuquajtur ‘Realizmi socialist’ dhe qe injoranca fevzinjte dhe Edvinet e kane per ofendim,duhet ta marre vesh èas 28 vjetesh se kane qene pre e obskurantizmit mesjetar zogolljan si ne mesjeten e INKUJZICIONIT ku ne luften dokinshoteke me mallinjte e kAmunizmit u dogjen ne turen e druve VEPRAT e artit te kultures,shkences bashke me AUTORET duke i detyruar qe ashtu si ‘babai’ i shkences moderne Galileo Galilei ,peseqind e ca vjet me pare ti nenshtrohej INKUJZITOREVE e te prononte jo vetem qe ”Toka nuk rrutullohej rreth diellit’ por do kallzonte e SPIUNONTE kedo qe do propogandonin shkencen e thenjet e tij te me pareshme!

  Pak drite!Qe artisti simbol i artit e kultures ta kuptoje edhe pse me vonese se 28 vjet eshte ‘infektuar’ nga ‘Sindroma e Stokolmit’ qe nuk jetonte dot pa ‘perdhunuesit’ e civilizimit,historise kultures artit,pa perdhunuesit e tij salisjano zogolljane apo mender socialSSaliste!

  Pak drite!Qe Robert ndrenika dhe tere plejada e artisteve te medhenj te arrijne te kuptojne se 28 vjet jetojme sistem gjysem feudal e gjysem skllavopronar mesjetar ku ‘LULET I HANE GOMARET’ dhe duhet te ndergjegjesohet se me HESHTJEN e tij duke e marre rryma e jo vetem nuk ka ECUR KUNDER RRYMES por TRAGJIKISHT ka mohuar VETVEHTEN si shume te tjere ashtu si 600 vjet me pare Galileo Galilei!
  A ka me tragjedi per nje vend e nje popull qe te NDALOHEN me ligj historija arti kultura e nje shteti 100 vjeçar ,filmat ARTI!?
  A ka me tragjedi te ndalohet nje komedi KRYEVEPER si ‘PREFEKTI’ ku niveli artistik dhe ARTI i nje personaliteti si Ndrenika te mos lejohet te çfaqet se perdoret fjala ‘kAmunist’ dhe ‘kAmunistet’ e Qemal Stafat apo Vojo kushet ‘HANIN NJEREZ’ se keshtu thone zedhenesat e Biberajve,doktori serb i ish bllokut bashke me dishepujt e injorances femije bastarde te ish bllokut te vjeter sot MILIARDARE te bllokut te Ri Nanot,Pollot blushat e tere Karabushat!

  Pak drite!Qe Robert Ndrenika e tere ajo plejade artistesh te medhenj te ndergjegjesohen se ne kete vend nuk ka 28 vjet SHTET e mos ngaterrojne shtetin me qUrravi kujslingesh e aqe me teper qUrravite me kryeministra qe perfaqesojne ANTIVLERAT ne kete vend ngelur me i prapambeturi i Ballkanit qe ushqehet me miellkafshesh serb.
  Robert Ndrenika duhet te mos harroje nje nga mijera thenjet e ‘babait’ te teatrit Bertold Brecht:”Njeriu ashtu si ha mendo’,’Stomaku para trurit’!?
  Ka 28 vjet qe nuk vlen me Robert Ndrenika sa Erik FullHani qe fshi bythen me aqe para sa mer pensionin nje ‘Artist i popullit’!?

  Pak drite! Qe Robert Ndenika dhe tere artistet e medhenj te mos meren me nje kryeminister pbojaxhi qe ARTIN e konsideron e konsideron dhe e ka kthyer ne bunker art dhe tere VLERAT ne ANTIVLERA kur dyert e parlamentit antishqipetar nuk u hapen KURRE per ti bere HOMAZHE kultures artit historise dhe njerezve protagoniste te tij perfshi dhe DRITERO AGOLLI por u be parlamenti MORG kadaverash me ‘HAJDARE’,Olldashe,Leka Zogolli dhe koqe dashe!
  Ndersa VEPRA e ‘babait’ te gjuhes shqipe Eqerem ÇABEJIT u zevendesua nga ‘Guida e letersise’ me autore ‘supermbesen’ e kalif Salise shkruar nga kreret e obskurantizmit FEV ZINJ kur ajo ish ne Çerdhe!

  Pak drite!Qe tere YJET e kinematografise e teatrit shkences e kultures te propogandojne artin shkencen kulturen e ta kultivojne tek BREZAT ashu si ka bere tere INTELIGJENCA boterore ndikuar nga civilizimi,social demokracija,e pse jo nga IDEALET komuniste qe si TEORI eshte po aqe HUMANE sa ajo e Krishterimit!
  Mos harrojne kurre ROBERT NDRENIKAT si personalitete se me idealet komuniste te perkthyera fillimisht ne Amerike u frymezuan perkrahen dhe e propoganduan me goje e me shkrim(NEUE ZEIT 1888)
  nga Njuton tek Ajnshtajn,nga Tolstoi tek Dostojevski nga Bernard Shou tek Bertold Brecht,nga Zola tek Mnpasan,nga Çarli Çaplin tek Heminguej, e deri tek filozofi shkencetari gazetari shkrimtari publicisti KOMUNISTI shqipetar Antonio Gramshi!

  Pak drite!Qe ‘ARTISTE’ e Sales e te Edvinit pas ’90 bashke me kongujt e Dhjetorit sot miliardare ta marin vesh mire se ne ‘Ekonomine e lire te tregut’ parimet kryesore jane TRE:Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence’ e mbi kete baze zhvillohet shoqerija jo me teorite obskurantiste e skllaveruese te kalif Sali ‘Smithit’ :’Liri e tregut te Lirise se hajduterise ku tere qelizat e shoqerise perfshi ARTIN eshte ne duar te INJORANCES nepotizmit klientalizmit e FEV ZISE!
  Artistet e HOLLIVUDIT edhe pse shumica me OSKAR e miliardere perkrahin te ‘MAJTAT’ progresiste e jo obskurantizmin e klientalizmin injorancen e IDJOTET vetem se jane te PASUR!?
  Ne kete vend i nderuari e respektuari Robert Ndrenika eshte çensuruar tere RILINDJA,MIGJENI,NOLI…E ti pas 28 vjetesh flet per tullat e nje teatri apo hotel dajti e nuk flet per ART-PER NJE RINI PA TE ARDHME!

  P.S-Ish godina e teatrit popullor si shume simbole te tjera jo vetem qe duhet te restaurohet qofte edhe si muze por shkaterrimi i tij do perbente nje tjeter KRIMM nga xhihadistet e ketij vendi ashtu si ISIS me veprat e artit!
  ‘Dikur ne nje mbledhje per arkeologjine dhe vlerat e saj nje diskutant A.subashi tha:Koka e DEAS kushton per shqipetaret aqe sa kombinati metalurgjik!
  Nje nga salla i tha:Po te jete keshtu ne japim jo vetem koken e DEAS por dhe te Subashit!
  Per paralelizem une them se per TEATRIN KOMBETAR japim jo vetem koken e EDVINIT por edhe Salise e Like florise me gjithe kokat pa tru te tere kesaj politike antishqipetare 28 vjet!
  Gradaçielat,stadjumet,autostradat e Edvinit shprehin MJERIMIN dhe nga mendimi ekonomik e shkencor konsiderohen ‘KESHTJELLA NE RERE’!

  Reply to this comment
 2. L.H February 13, 13:02

  BRAVOOOOOOO!
  Ne gjithe gjuhet e Botes shqipetohet SUKTH ne gjuhen e xhihadit qe ka zevendesuar gjuhen shqipe 28 vjet thuhet ‘THUKS’!!!!!!!!!!!!!
  Ne gjithe Boten krenohen me fjalen ‘komu nist’,ne Itali ish fashiste ne boshtin Berlin-Tokjo-Rome behen protesta kunder fashizmit dhe dy kreret e istitucioneve me te larta te shtetit Parlament-Senat :Boldrini-Graso kane krijuar te M A J T E N italiane ”barazi drejtesi’
  Tek ne ngaterrohet komunisti me Pollon,komunisti,me hajdutin Nano.komunisti me krriminelin Sali Viçidolli,komunistetet me Lubonjat,Ngjelat,enveristet,stalinistet zogistet ……krriminele hajdute e fashistat…..

  Per dat lindjen e artistit te nadh Ndrenika ,qe u perdor si kavje’ politike 28 vjet nuk kujtohet me kush se tashme eshte ‘limon i shtrydhur’ ndersa per datlindjet e Armines ‘aktores’ se PIDHIT lihen pa gjume tere femijet e uritur nga fishekzjarret dhe tere ‘artistat’ deri ne fyt ne MUT vazhdojne e shikojne yjet si thosh Osar Wilde!
  Konfuzion total ku artistet me emer te moshes se trete nuk arrijne me te dallojne kush do quhet ‘komunist’ ai qe u vra me ideale komuniste si Qemal Stafa,ai qe gezoi ‘te drejten borgjeze pa borgjezine’ si Hisni kapo,Shoqja Vito e doktori i bllokut Sali serbi,Andushi nipi i saj!!??????Si ti dallojme komunistet nga e enveristet e enverianet,zogistet e zogolljanet stalinistet e Islamiket Kadare??????E permenda shkrimtarin Ismail sepse ka nje histori te perbashket me Josiv Visiaranoviç Stalinin:
  Vajza e Ismailit ashtu si e Stalinit me gruan e pare Svettllana u dashurua me nje artist e Stalini e internoi ne Siberi!!!!!!!!!
  Ndryshe nga vajza e Molit qe dashnorin ja futen ne burg ,vajza e Stalinit u be disidente e iku ne Amerike ndersa e IS perfaqeson (??????) ne OKB!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. idjoti i Bathores February 13, 13:21

  Nuk behemi njerez se edhe pa breke ne bythe kerkojme te na therrasin ‘zotni’,’aga bej’…….
  Ne mos gabohem ne vitin 2008 ne nje aktivitet ne Iali ishin te ftuar dy lektore shqipetare,Ismail Kadare dhe Mustafa Nano.Kurjoziteti me shtyu te degjoja Kadarene!
  Ma shpifi me ate ferngjishten e tij provinciale qe duhej tua perkthenin italianeve por nuk tha asgje per temen qe kish lidhje per ‘integrimin’ po foli vetem kunder komunizmit e realizmit socioalist duke filluar nga 1905 me autorin rus te romanit ‘Nena’……Maksim Gorki

  Reply to this comment
 4. Monika Kryezeza ish prostitute tani shtetare e gazetare February 13, 20:29

  NUK NJOHIM VETVEHTEN NJESOJ SI KAFSHET DHE MENDOJME SE BOTA RRUTULLOHET RRETH NESH.NJE POPULL NE DUAR TE MUL NOKES SALIKARIT KEJDI MEHMETIT E MONES……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*