Pyetje-Pergjigje me Kryeredaktorin (III)

April 5, 2014 20:44

Pyetje-Pergjigje me Kryeredaktorin (III)

April 5, 2014 20:44
Komento

22 Komente

 1. Horri i Bulevardit April 7, 11:20

  Mirdita i dashur kryeredaktor.
  Perseri me duhet te hap lumin e komenteve, ne bashkebisedimin me ju.
  Natyrisht ka ikur koha e kontrollit ideologjik te shkrimeve e komenteve, qe behen ne shtypin e lire, por mendoj se disa komente, jane tejet te ndyra, jo nga fjalori, por nga ana estetike.
  Vej re se kur ne ndonje shkrim opinion, diskutohet lufta nacional-clirimtare dhe nderi i atyre qe dhane jeten, ne sherbim te atdheut, shofim disa komentues bastarde, qe mundohen te hedhin balte, duke denigruar figuren e heronjve te atdheut.
  Mendoj se gojet i liga te ketyre plehrave, duhet te mbyllen, duke ja u hedhur komentet, ne koshin e plehrave.
  Eshte nje etike ne ndjenjat e nje populli, qe duhet respektuar, duke mos i lene hapsire, ndyresirave antishqiptare.
  Kjo kategori ka shtypin e saj, qe seshte nevoja tja u tregoj, se ju e njifni shume mire shtypin, ku dengrohet cdo arritje e shqiptareve nder vite.
  Ju pershendes.

  Reply to this comment
  • nikoll April 9, 19:43

   Horri i Bulevardit
   I pari qe i vuri shkelmin herojve qe luftuan per luften nacional-clirimtare,
   ishte udheheqesi yt xhaxhi qe ti i coje buqetat me lule.
   Mos moho ate qe ka ndodhur, qe ne lufte luftuan edhe njerez qe nuk
   kishin bindje politike as me ballin dhe as me komunistat.
   Le ta marrim per te mirqene ideologji dhe mashtrim qe thuhet se luften
   e bene komunistat, ok dakort jemi e pranojme kete si te vertete.
   Por pyetja qe lind eshte— cfar ndodhi pas lufte???? si u shperblyen
   keta heroj????
   Ja se cfar beri xhaxhi yt, ne fidhim vrau kulaket dhe ballistet, kur mbaroi
   pune me keto si kundershtare, e filloi me te tijet, duke eleminuar me
   Koci Xoxe, bedri spahiun, tuk jakoven,beqir ballukun,nako spiron,
   kadri azbiun, etj,etj. Ja si u shperblyen herojt e luftes nacional-clirimtare.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit April 9, 20:42

    Kur sme ke lexuar asnjehere, ske pse jep mendim, se pikerisht kete qe thua ti e kam thene me dhjetra here,por une ketu vej theksin te lufta jo te xhaxhi, qe ska qen vetem i imi, por dhe i joti, tani mbas pilafit dalin shume disidente, por kur i zgurdullonte ai njehere syte, keta disidentet e sotem berishiane, ju shpetonte shurra ne breke.
    Me vjen keq qe u mundove por sna the ndonje gje te re.

    Reply to this comment
  • dorela April 10, 15:45

   Horri ke te drejte. Dhe ky sugjerimi yt nuk vlen vetem per antishqiptarizmin ndaj luftes, por per te gjithe antishqiptaret ne pergjithesi. Kush nuk e do shqiperine , le te veje te komentoje neper sites te atdhut te vet te blere me pensione minoritaresh, apo me lejeqendrimi te vendeve fqinje.
   Ka nje kategori njerezish qe kane manine per te share cdo gje shqiptare, qe nga femrat shqiptare e deri tek busetet apo faktet historike. Mendoj se komentues te tille nuk shtojne asnje vlere per kategorine e njerezve te civilizuar e te dukuar ne shqiperi dhe askund tjeter, por gjithashtu nuk jane aspak edukative per kedo te ri qe lexon kete gazete. “Kur nuk do veten, mos prit te te duan fqinjet dhe bota”

   Reply to this comment
   • THANO April 15, 12:44

    Pershendetje Horri, Nikoll dhe Dorela
    Eshte perhere kenaqesi te kembejme dy mendime
    Lidhur me komentet online, dua te jem i sinqerte, ka dite qe i ndjek me shume vemendje, ka dite qe nuk mundem. Rastin e replikave poshte shkrimeve per luften NaCl nuk e kam ndjekur.
    Mungon ne pergjithesi nje “rregullore” per kriteret e postimeve poshte artikujve. Thelbi etik i personit pergjegjes eshte sita e vetme.
    Ka nje proces fillestar kontrolli qe kalon nga nje dore.Zgjidhja eshte te kete me shume se nje person dhe konsulta per etiken e nje postimi te jete e garantuar. Por une mendoj qe mund te apikohet edhe rikontrolli, dmth shume komente te fshihen edhe pas botimit, pra tju rikthehemi postimeve te meparshme me nje lupe me te kujdesshme.
    Ju mund te ndihmoni. Me dergoni ketu ose ne [email protected] cdo koment qe e shihni te botuar dhe mendoni se eshte tepruar.
    Tema e dyte, diktatoret, Shqiperia dhe antishqiptaret eshte aq e gjere sa do na duhen dite te tera per ta shterruar 🙂 Shkurtimisht, per mua, cdo udheheqes politik nis e degjeneron ne momentin kur i shpall lufte lirise

    Reply to this comment
    • nikoll April 16, 17:44

     Pershendetje zoti Thano
     Kam replikuar siper me Horrin e Bulevardit per luften nacional clirimtare
     sepse shpreha mendimin tim sic e kam shkruajtur edhe me siper.

     Kurse persa vazhdon me poshte Horrin e Bulevardit ne komentin e tije
     qe thote te censurohen komentet anti-shqiptare, nuk e di se per cfar behet
     fjale dhe prandaj nuk jam shprehur. Por ne qofte se do te jepsha nje mendim,
     jam per ” lirine e fjales” dhe te mendimit te lire. Shume here nuk na pelqejene
     mendimet ndryshe por duhet ti pranojme dhe jo ti censurojme.

     Reply to this comment
     • Horri i Bulevardit April 16, 18:47

      Fjala e lire eshte per njerez te lire, jo per abuzuesit.
      Psh. SHBA-ne e konsiderojme shtetin e se drejtes, coje nje koment ne favorr te terrorizmit, ne cilendo gazete dhe do te shohesh, qe te gjitha gazetat, do ta hedhin ne kosh.

     • nikoll April 16, 19:39

      Ajo qe thuan ti eshte plotesisht e drejte
      qe jo cdo mendim eshte i pranueshem.
      Peshembull mendimet qe nxisin urrejte
      rracore, fetare, politike, nuk jan te pranueshme, kete gje e ke edhe ne
      kushtetuten e shqiperise.
      Kur themi mendim te lire flasim per mendim
      te qyteteruar demokratik brenda normave
      njerzore.

 2. Mark uk April 7, 18:36

  Pershendetje kr/redaktor
  Edhe une mendoj dhe kam kerkuar qe fjal qe jan jasht etikes te ndohen,biles duhet te hiqet kamplet komenti.

  Reply to this comment
  • THANO April 15, 12:51

   Mark, pershendetje
   Rikontrolli nuk eshte i perjashtuar.
   Ne adresen time mund te dergoni postimet qe mendoni se jane fyese dhe personale bashke me nje indicie te shkurter ku ndodhet si postim.
   Une do ta kaloj per fshirje

   Reply to this comment
 3. Mehdi Shehu April 8, 18:11

  Adrian,

  Po te dergoj kete mesazh per te falenderuar Ju dhe dy autore te dy materialeve te mrekullueshme qe botuat dje ne gazeten DITA, date 7 Prill 2014.

  1- Per autorin Bedri Islami per artikullin “Tre bunkeret ku eshte ngujuar Bujar Nishani”.

  Nuk kam c’te them me shume per kete gazetar inteligjent dhe patriot, qe me fakte te qarta, fjale te arta e bindese, luan rol paresor ne progresin e mendimit dhe te veprimit politik dhe patriotik shqiptar. Pergezimet e mia.

  2- Per autorin e intervistes te shkrimtarit Moikom Zeqo “Propaganda Berishiste s’mund te ndale reformat”.

  Ky shkrimtar ka vlera te medha individuale dhe shoqerore. Jo vetem duhet lexuar e degjuar, por edhe studjuar per ate qe thote. Qendrimi politik ndaj ketij njeriu te pushuar krejt padrejtesisht nga berishizmi barbar, eshte shembull i qarte se sa vlera ka humbur shoqeria shqiptare nga berishizmi. Respekti im i madh per kete shkrimtar.

  Reply to this comment
 4. gjermani i fundit April 12, 10:29

  Z.Thano, pershendetje!Une jam xheloz,e pranoj,per gjithe kete armate te diplomuarish rishtaz,ne universitete shteterore è private-tashme e njwjta gje,fabrika pa fund te diplomuarish me dy-tre diploma,qellimi i te cilave me teper eshte “mbyllja e gojes” kur rregullohen ne vende pune me miq sesa per tu ushqyer efektivisht me dije.Dikur punoja ne nje hotel dhe nje zonje rumune na thosh me krenari se djali sapo i kish mbaruar ne Bukuresht universitetin per ekonomi e sakaq po fillonte per drejtesi,ndaj ajo duhej te punonte qe ti paguante shkollen djalit.Meqe ne vere kishim studente qe punonin per te nxjerre ndonje lek,hapem bashkarisht kete teme: Vertete, a eshte e arsyeshme qe nje i ri ti shmanget eksperiences se pare,qofte ajo dhe e filluar pa deshire?! C’kuptim ka te grumbullosh diploma duke shtyre kontaktin me punen tamam ne nje moshe 20 vjecare,qe njihet si periudhe è shperthimit/exploitit me te dobishem e frytdhenes?Shoh e degjoj se ky “trend” universitarlleku ka pushtuar kudo mendesine kolektive te shqiptareve,ndofta duke prodhuar artificialisht nje armate te diplomuarisht qe konkurojne sa per diplome e jo per tu perballur me sakrificat e jetes e deshiren per te qene te dobishem.Imagjino te vije Bill Gates per te hapur biznes tek ne,edhe roja i portes i sjell CV me diplome universiteti,ndersa Billy vete nuk arriti te merrte asnje diplome.Te tere shqipot do ti duken shkencetare e filozofe; ta do mendja qe do ia mbathe,se do thoje: ” keta qenkan me te mencur nga mua, aysh ti komandoj une keta,qenkan te gjithe gjenerale”!Pa lere te tjeret.Mendoj qe zgjidhja mund te ishte nje moratorium,dmth per 3 apo 5 vjet te vendosej nje kriter seleksionimi,sepse jemi kthyer vertete ne nje sistem qesharak vlerash.

  Reply to this comment
  • THANO April 15, 13:04

   🙂
   Gjermani i fundit, me pelqen shenimi juaj
   Ndoshta pse vete kam nisur te punoje qe ne marsin e 1996-s, kur ende e vijoja universitetin; nuk kam rendur pas diplomimeve paralele, vec atyre trajnuese pergjithesisht te shkurtra qe me jane dashur per profesionin tim.
   Ne fakt edhe nese do doja diploma te tjera, nuk do mundja per shkak te mungeses se kohes. E them kete per te ardhur tek pergjigjja: Ndoshta papunesia, ose pamundesia per tu futur ne pune pas nje kualifikimi universitar i shtyn njerezit drejt nje shkolle tjeter e keshtu pa fund, si te thuash nje lloj perpjekje per te mbushur boshllekun – jo te lehte per tu perballuar – te nje angazhimi te munguar.
   Perndryshe nje diplome mbetet nje cope leter e vlefshme dikur (ose kurre) per ingranazhet burokratike dhe ne rastin me te keq, nje vetemashtrim.
   Kush lexon ka gjithe mundesite te “diplomohet” ne vijimesi.

   Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi April 12, 15:50

  Edhe unë i dashur. Thano,jam me ato që thonë “horri “dhe “dorela”. Por nuk jam me horrin kur me kundershton në thënien time se ” Thano është gazetar i bukur dhe çun i bukur”. Nderime thano! Kam edhe unë pyetje por po i lë për sot sepse më kanë ngarkuar misionin e vështirë të “babysiter-it”?

  Reply to this comment
  • THANO April 15, 13:08

   Pellumb, shume gjera na ke thene nepermjet postimeve te tua te shumta, me perjashtim te njeres qe bashkebiseduesit mendoj i ben kurioze 🙂
   qe jeni babai i nje gazetareje 🙂
   Urime dhe ju

   Reply to this comment
 6. zevzeku April 13, 19:20

  Z. Thano,je shume i mire dhe i nderuar per respektin qe tregon duke na lexuar neve anonimeve !…

  E di qe e di, por po Ju kujtoj nje paragraf te nje menaxheri amerikan guru :

  “Besoja me heret se te drejtosh nje aktivitet eshte si te jesh maestro ne nje orkester sinfonike, por nuk besoj sot se eshte sakte ashtu. Eshte gjithsesi si xhaz.Ka me shume improvizim.”

  Pse e solla ne kujtese ?…Me tretendimin qe faqja online te jete ‘xhaz’ !

  Urime dhe nje ‘puthje’ meqe eshte feste sot…

  Reply to this comment
  • THANO April 15, 13:14

   Pershendetje Zevzeku
   Per piken e pare:
   Mund te jeni anonime, por per mua jeni te rendesishem.
   Eshte t thjeshte: Pa lexuesit e saj, cdo gazete humbet te vetmen gje qe i jep force dhe kurajo.
   Per piken e dyte:
   Mua me pelqen shume xhazi 🙂

   p.s. cfare feste eshte sot? 🙂

   Reply to this comment
 7. artur April 13, 21:42

  Tekniket qe merren me postimet e Dita-s ne tweeter,e teprojne me postime disa here te te njejtit lajm.

  Reply to this comment
 8. Pëllumb zaimi April 16, 15:16

  Dëgjo i dashur Thano? Se pari e pashe me vonese përgjigjen tuaj sepse nuk e mendoja nje përgjigje për ato qe kisha thenë në frazen e fundit. E dyta mos rëmo biografinë time pa me dhënë përgjigjen e “çunit te bukur dhe gazetarit te bukur”. E treta ju kam thenë edhe njëherë me parë se çunat e bukur dhe sidomos gazetaret e mire nuk i do asnjë lloj pushteti dhe nuk bëjnë asnjë karierë sepse të hapin telashe me idetë dhe integritetin e tyre. Vëre veth ne vesh gazetarët, pronaret dhe pushteti i duan për të bërë tregetine e tyre politike. Por me të vërtetët si ju ,jo. Nuk e bejnë dot. Ndaj nuk ju duhen!? Sidomos sot kur konkurenca në tregun politik ka arritur kulmin!!! Se fundi,të rrimë shtrembër e te flasim drejt,-më ka mbetur në mendje një thënie e enver hoxhës kur eshte diskutuar për atë cfarë perfaqeson gazetari si kapacitet. E dini si i bërtiti njërit: “mos na tregoni kush jane gazetaret…gazetari është ai kapacitet që edhe kur të ketë “shteruar fare”, më e pakta duhet emëruar sekretar komiteti partie rrethi”(!!!). Nuk është injorim,as nenvleftësim,as optikë e gabuar kjo? Sot më duket se po. Ju të “ditas”më duket se jini nder te paktet qe i kini shpetuar “tregetisë se sotme politike”? Dhe këto nuk ja u thashë si enverist por,si realist!? Nderime Thano, o ndër te paktët trima në tregetine politike!

  Reply to this comment
 9. P.A.B April 16, 20:29

  Shtoj nje ze te vogel, ne konsiderate te sakrificave te gazetareve / editorit te DITA-s.

  Ne kete politike te tejskajshme e kohera me sh. probleme, asgje nuk eshte e lehte.

  Respekt per punen dhe mundin tuaj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim