14 gusht 2018

August 14, 2018 02:00 Updated

14 gusht 2018

August 14, 2018 02:00 Updated
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH August 14, 10:06

  ALEATË STRATEGJIKË APO ‘PESHKAQENË:A MER IKE!?
  ‘Kur nuk je i zoti te dhjesin te tjeret,kur je i dhjere mos fole’
  ————
  Ne vend te paraDhenjes:
  Qe pas 28 vjetesh kemi ngelur rrugeve te Botes si asnjehere ne histori pa prone shtet e pasuri e kemi marre vesh por akoma nuk kemi marre vesh kush kane qene ‘aleatet’ tane e sidomos ata ‘strategjike’ qe na katandisen ne kete dite?

  Xhihadistet qe kane drejtuar ministrine e jashteme te shtetit te kalifatit nga Besnik aga Mustafaj e tek te tjeret qe jane puthur me MILON a jane ne gjendje tu pergjigjen pyetjeve ne gjyqin e Hages:

  -Kush ja ka ‘zgjedhur’ aleatet ‘strategjike’ ketij populli dhe mbi ç’fare kriteresh duke respektuar sovranitetin dhe te drejtat nderkombetare per vetevendosje ashtu si gjithe popujve te tjere?

  -A ka qene aleat ‘strategjik’ vendet fondamentaliste apo Arabe kryesuar nga Arabija Suedite dhe mbi òfare kriteresh kreret e xhihadit e me çfare te drejte kushtetuese na futen ne ‘Lidhjen islamike’ dhe tere kreret e antishtetit u konvertuan ne Xhihadiste nga ish kreu i sherbimit sekret Gazidede e deri tek kalifi SALI ,nderkohe qe tere istitucionet perfshi ate te KLS-Keshilli i larte i Sigurise kontrollohej nga i derguari i ALLAHUT xhihadisti FAZLLIQ?

  -Ne kompensim te MILIARDAVE ardhur per kreret e xhihadit e kalifit SALI nga bota Arabe çfar u dha ne kompensim nga kreret e kalifatit te Bathores per veç leshimit te teritoreve ku u ndertuan mijera minare e xhami me shume se sa jo vetem besimtare po edhe se shqipetare?

  -Udhetimi per ne Qabe i kreut te ‘shtetit’ te kalifatit,xhihadisti Bujar Mehmeti allias Nishani ne fund te mandatit ish per te ‘Rinovuar’ kontratat sekrete qe ‘Koke palaret’ do te ngelen ‘vellezer’ te ISIS dhe do behen kamikaze ne sherbim te kalifatit e kalif Salise deri ne vdekje inkuadruar ne divizionin ‘Hajdari’ duke ua lene edhe sheshin ‘skenderbej’ ne dispozicion e duke bere kurbane jo vetem deshe ne hyrje te bashkise por edhe Shqipetare!?

  -Mbi çfare kriteresh ju imponua popullit shqipetar pa u pyetur dhe u konsiderua edhe ‘demokraci’ futja ne NATO dhe mbi te gjitha propoganda per ‘Integrim’ ne Shishtufine dhe sa MILIARDA u harxhuan nga ‘diplomacija’ e shtetit te kalifatit dhe nje e ashtuquajtura ‘Ministri per integrim’ dhe kush do ti paguaje keto MILIARDA me BURG dhe ne VLERE ti rikthehen SOVRANIT popull?

  -SHBA-te kush ua propogandoi shqipetareve si aleat strategjik dhe mbas tridhjet vjetesh kush eshte ‘Bilançi’ ekonomik politik,social e diplomatik midis SHBA-ve pertej oqeanit dhe ish Shqiperise ne Europe tashme ‘shprehje gjeografike’ pa pasuri pa shtet pa prone e tere kapitalet strategjike ne arrati?

  -Kush e ka perfaqesuar aleatin strategjik nga SHBA-te dhe ke kane patur si interlokutore nga kalifati i Bathores,’ambasadoret’ anetare partije te bandes PD dhe ‘burrat e shtetit’ apo ‘yjet ne ngjitje’ qe per tridhjet vjet kane VRARE e VJEDHUR popullin shqipetar?

  -‘Aleati strategjik’ e ka bere ‘Aleancen’ me shqipetaret apo me kreret e krimit e korrupsionit antishqipetare nga Kalif Salija,Medija,Like florija e tere kreret e xhihadit sot ‘Azil politik’ ne Ameriqi hajdute e krriminepe prokurore e ish ushtarake te larte perfshi dhe ish shefin e shtabit te denuar…

  -Po qe se ‘aleanca’ eshte lidhur midis shtetesh e jo agjenturash apo lobizmit antishqipetar propoganduar nga radio zhurma ‘Zeri i AmeriQIse’ prone e agjenturave ruso.serbe e Biberajve Pse nuk i kerkohet shtetit amerikan e presidentit Trump:

  Te riatedhesoje tere ish kreret e istitucioneve te ketij vendi te gjitha sistemeve bankar gjyqesor,politik e ushtarak e dalin para drejtesise ne emer te popullit shqipetar,mik i popullit amerikan ku jetojne me mijera shqipetare!?

  Te behet tere vleresimi i pasurive te popullit shqipetar te luajteshme e pa luajteshme ne MILIARDA perfunduar ne duar te LOBIZMIT nepermjet krereve te xhihadit islamikeve fondamentaliste SALI-MEDI-LIKE FLORI ku inplikohen edhe shume senatore te blere me FLORI

  Pse nuk behen llogarite nga ‘Aleati strategjik’ te tere MILIARDAVE te kontrabandes se armatimit e municionit shqipetar qe llogaritej sa 5 BOMBA ATOMIKE sa ato qe u hodhen ne Jeroshima e Negasaki dhe ne xhepat e kujt perfunduan MILIARDAT?

  -Po qe se ‘aleati strategjik’ kane qene vertet SHBA-te e jo Fazlliqat,Nue kalajt,Rezart Taçat apo ambasadoret filo serbe e ruse,po shteti Amerikan e DASH pse ka lejuar per tridhjet vjet te shperbehej populli shqipetar e tashme ka ngelur mes kater rrugesh JETIM e nuk bere me kreret e xhihadit ate qe beri me Sadam Husein,Bin Laden apo GEDAFIN-Varje ne litar ne emer te popullit shqipetar?
  Agjensija prestigjioze amerikane FBI kur do ti paraqese raportin presidentit e senatit amerikan per krimet qe i jane bere ketij vendi e ketij populli ne emer te ‘aleatit strategjik’ apo SHBA-ve tere agjenturat e Botes ne kete vend filluar nga ‘Terapija e shokut’,’çeku i bardhe’ e me radhe shitja e gjithe pasurive te kombit shqipetar me moton e kalif SALISE:’SHQIPNIJA 1 EURO’?

  Mbyllje pa dalje?
  Kush jane ‘aleatet strategjike’ sot per kreret e xhihadit Turqija e Edogan qe kerkon dalje nga NATO e aleat RUSIN dhe Iranin qe ketu eshte ulur kembekryq!?
  A merika e Trump qe kerkon sanksione kunder BE-se ku ne kerkojme te futemi se e konsiderojme bordello!?
  Kemi aleat Rusine e Serbine qe na mbajne me ‘Buke’ duke perdorur miellin e tyre qe nuk e hane kafshet!
  Kemi Brazilin qe na furrnizon me mish te kalbur ?
  Kemi BE qe po u mbyll kufijte emigranteve e mbyten ne det ndersa shqipetaret ne Europe zene vend te pare per KRRIMINALITETIN edhe ndaj Rumuneve e Kinezeve!?

  P.S Kush jane ata krriminele e zagare te dizinformacionit qe flasin nate e dite per nje Edvin e qUrravi kur ky vend e ky popull ka tridhjet vjet pa shtet pa siguri pasuri e kufij plaçke tregu e te HUAJVE e mbi te gjitha pa gjyqesor e P R O K U R O R I qe te shpjere ne Giotine kalif Saline dhe tere kreret e xhihadit rreth tij?

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH August 14, 10:25

  ALEATË STRATEGJIKË APO ‘PESHKAQENË:A MER IKE!?
  ‘Kur nuk je i zoti te dhjesin te tjeret,kur je i dhjere mos fole’
  ————
  Ne vend te paraDhenjes:
  Qe pas 28 vjetesh kemi ngelur rrugeve te Botes si asnjehere ne histori pa prone shtet e pasuri e kemi marre vesh por akoma nuk kemi marre vesh kush kane qene ‘aleatet’ tane e sidomos ata ‘strategjike’ qe na katandisen ne kete dite?

  Xhihadistet qe kane drejtuar ministrine e jashteme te shtetit te kalifatit nga Besnik aga Mustafaj e tek te tjeret qe jane puthur me MILON a jane ne gjendje tu pergjigjen pyetjeve ne gjyqin e Hages:

  -Kush ja ka ‘zgjedhur’ aleatet ‘strategjike’ ketij populli dhe mbi ç’fare kriteresh duke respektuar sovranitetin dhe te drejtat nderkombetare per vetevendosje ashtu si gjithe popujve te tjere?

  -A ka qene aleat ‘strategjik’ vendet fondamentaliste apo Arabe kryesuar nga Arabija Suedite dhe mbi ç’fare kriteresh kreret e xhihadit e me ç’fare te drejte kushtetuese na futen ne ‘Lidhjen islamike’ dhe tere kreret e antishtetit u konvertuan ne Xhihadiste nga ish kreu i sherbimit sekret Gazidede e deri tek kalifi SALI ,nderkohe qe tere istitucionet perfshi ate te KLS-Keshilli i larte i Sigurise kontrollohej nga i derguari i ALLAHUT xhihadisti FAZLLIQ?

  -Ne kompensim te MILIARDAVE ardhur per kreret e xhihadit e kalifit SALI nga bota Arabe çfar u dha ne kompensim nga kreret e kalifatit te Bathores per veç leshimit te teritoreve ku u ndertuan mijera minare e xhami me shume se sa jo vetem besimtare po edhe se shqipetare?

  -Udhetimi per ne Qabe i kreut te ‘shtetit’ te kalifatit,xhihadisti Bujar Mehmeti allias Nishani ne fund te mandatit ish per te ‘Rinovuar’ kontratat sekrete qe ‘Koke palaret’ do te ngelen ‘vellezer’ te ISIS dhe do behen kamikaze ne sherbim te kalifatit e kalif Salise deri ne vdekje inkuadruar ne divizionin ‘Hajdari’ duke ua lene edhe sheshin ‘skenderbej’ ne dispozicion e duke bere kurbane jo vetem deshe ne hyrje te bashkise por edhe Shqipetare ne mes te bulevardit!?

  -Mbi çfare kriteresh ju imponua popullit shqipetar pa u pyetur dhe u konsiderua edhe ‘demokraci’ futja ne NATO dhe mbi te gjitha propoganda per ‘Integrim’ ne Shishtufine dhe sa MILIARDA u harxhuan nga ‘diplomacija’ e shtetit te kalifatit dhe nje e ashtuquajtura ‘Ministri per integrim’ dhe kush do ti paguaje keto MILIARDA me BURG dhe ne VLERE ti rikthehen SOVRANIT popull?

  -SHBA-te kush ua propogandoi shqipetareve si aleat strategjik dhe mbas tridhjet vjetesh kush eshte ‘Bilançi’ ekonomik politik,social e diplomatik midis SHBA-ve pertej oqeanit dhe ish Shqiperise ne Europe tashme ‘shprehje gjeografike’ pa pasuri pa shtet pa prone e tere kapitalet strategjike ne arrati?

  -Kush e ka perfaqesuar aleatin strategjik nga SHBA-te dhe ke kane patur si interlokutore nga kalifati i Bathores,’ambasadoret’ anetare partije te bandes PD dhe ‘burrat e shtetit’ apo ‘yjet ne ngjitje’ qe per tridhjet vjet kane VRARE e VJEDHUR popullin shqipetar?

  -‘Aleati strategjik’ e ka bere ‘Aleancen’ me shqipetaret apo me kreret e krimit e korrupsionit antishqipetare nga Kalif Salija,Medija,Like florija e tere kreret e xhihadit sot ‘Azil politik’ ne Ameriqi hajdute e krriminepe prokurore e ish ushtarake te larte perfshi dhe ish shefin e shtabit te denuar…?!

  -Po qe se ‘aleanca’ eshte lidhur midis shtetesh(ne skemi patur shtet?) e jo agjenturash apo lobizmit antishqipetar propoganduar nga radio zhurma ‘Zeri i AmeriQIse’ prone e agjenturave ruso.serbe e Biberajve Pse nuk i kerkohet shtetit amerikan e presidentit Trump nga kjo mender qUrravi:

  Te riatedhesoje tere ish kreret e istitucioneve te ketij vendi te gjitha sistemeve bankar gjyqesor,politik e ushtarak e dalin para drejtesise ne emer te popullit shqipetar,mik i popullit amerikan ku jetojne me mijera shqipetare!?

  Te behet tere vleresimi i pasurive te popullit shqipetar te luajteshme e pa luajteshme ne MILIARDA perfunduar ne duar te LOBIZMIT nepermjet krereve te xhihadit islamikeve fondamentaliste SALI-MEDI-LIKE FLORI ku inplikohen edhe shume senatore te blere me FLORI,perfshi ndonje Dio Guardi?

  Pse nuk behen llogarite nga ‘Aleati strategjik’ te tere MILIARDAVE te kontrabandes se armatimit e municionit shqipetar qe llogaritej sa 5 BOMBA ATOMIKE sa ato qe u hodhen ne Jeroshima e Negasaki dhe ne xhepat e kujt perfunduan MILIARDAT?

  -Po qe se ‘aleati strategjik’ kane qene vertet SHBA-te e jo Fazlliqat,Nue kalajt,Rezart Taçat apo ambasadoret filo serbe e ruse,po shteti Amerikan e DASH pse ka lejuar per tridhjet vjet te shperbehej populli shqipetar e tashme ka ngelur mes kater rrugesh JETIM e nuk ka bere me kreret e xhihadit,ne kete vend, ate qe beri me Sadam Husein,Bin Laden apo GEDAFIN-Varje ne litar ne emer te popullit shqipetar?
  Agjensija prestigjioze amerikane FBI kur do ti paraqese raportin presidentit e senatit amerikan per krimet qe i jane bere ketij vendi e ketij populli ne emer te ‘aleatit strategjik’ apo SHBA-ve tere agjenturat e Botes ne kete vend filluar nga ‘Terapija e shokut’,’çeku i bardhe’ e me radhe shitja e gjithe pasurive te kombit shqipetar me moton e kalif SALISE:’SHQIPNIJA 1 EURO’?

  Mbyllje pa dalje?
  Kush jane ‘aleatet strategjike’ sot per kreret e xhihadit Turqija e Edogan qe kerkon dalje nga NATO e aleat RUSIN dhe Iranin qe ketu eshte ulur kembekryq!?
  A merika e Trump qe kerkon sanksione kunder BE-se ku ne kerkojme te futemi se e konsiderojme bordello!?
  Kemi aleat Rusine e Serbine qe na mbajne me ‘Buke’ duke perdorur miellin e tyre qe nuk e hane kafshet!
  Kemi Brazilin qe na furrnizon me mish te kalbur ?
  Kemi BE qe po u mbyll kufijte emigranteve e mbyten ne det ndersa shqipetaret ne Europe zene vend te pare per KRRIMINALITETIN edhe ndaj Rumuneve e Kinezeve!?

  P.S Kush jane ata krriminele e zagare te dizinformacionit qe flasin nate e dite per nje Edvin e qUrravi kur ky vend e ky popull ka tridhjet vjet pa shtet pa siguri pasuri e kufij plaçke tregu e te HUAJVE e mbi te gjitha pa gjyqesor e P R O K U R O R I qe te shpjere ne Giotine kalif Saline dhe tere kreret e xhihadit rreth tij?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 14, 18:23

   o gramsho
   të lutem postoi tre ose katër herë se vështirë ti kuptojë njeriu vetëm me dy postime!!
   aman të keqen se mëndja vërdallë po na vjen!!
   të paktën tre herë të lutem!!
   me të katërtën do ta kuptonim dhe më mirë!!
   në fillim kujtoja se të shpëtonte dora rastësisht,por pasi e pash që e ke zakon!?
   nuk e marr më mundimin ti hedh asnjë sy më!!

   Reply to this comment
 3. shqipetar Kanada August 14, 10:38

  Gramsh,
  te keqen e ke qe flet shqi dhe kjo gjuhe nuk perdoret me ne kete vend e as lexohet as shkruhet pa le te kuptohe.
  Ti ne fund ke nenvizuar fjalen ‘Prokurori’ qe eshte çelesi qe heton e akuzon krimin……..
  Tek ne pas òerek shekulli qe kemi patur Llallen tani nuk kemi me as hirren se dhe ambasadori kinez LU qe e zevendesoi Llallen e òuan prapa diellit ne Kixhikista,….Tani nuk ka fare prokurori po ca hajdare te ngelur qe vazhdojne detyrat e Lu-se se e dine se eshte akoma ambasador e gjumojne Shullazin e patentat e Tahirit sipas udhezimeve te Xen sy peshkaqenit.Edvini si Shaban Qosja meret me facebook-sat e u thote ‘Ju jetoni ne Hene’ se nuk arrin ta kuptoje qe ka dale jashte orbite e fluturon me presh ne bythe nen efektin e forcave centri FUGA…

  Reply to this comment
 4. Nik Curri August 14, 11:29

  Urime A.Gramsh, per kete skaner te historise se aleateve strategjike te ketij vendi-qe te mos vazhdojme te flasim e shkruajme-botojme brockulla si keto ne kete shkrim..!

  Reply to this comment
 5. fantazma Bismark August 14, 12:06

  ambasadoret amerikane jo vetem nuk kane perfaqesuar DASH e aqe me teper presidentin por shumica lobizmin antishqipetar e pse jo ne sherbim te agjenturave serbo e ruse deri sa Sali Berisha tallte bythen me ta sa here te donte e si ti donte menderja se kish blere shefat e tyre dhe podesta me para.Jo vetem Berisha qe nuk i pirdhte fare por edhe Topalli i quante ”ambasadore te vegjel te nje shteti te madh’…
  Ligjin ketu e kane bere ne emer te Amerikes rrugeçer e kontrabandiste ,shoke te xen sypashkaqenit qe uzurpunan nentoken shqipetare si Rezart Taçi qe financonte e financon fondacionin e Sllobodankes me miliona ndersa femijet shqipetare desin per buke…

  Reply to this comment
 6. 'guida e leterDhise' August 14, 22:23

  Mos e çensuro vehten o anticensure se na more me qafe se po nuk lexove harron te shkruash pa le te shkruash emrat e perveçem me shkronje te madhe dhe shkronjen ‘Ç’si shkruet mbiemeri i babajit te gjuhes shqipe ta shkruash ‘c’….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*