14 janar 2018

January 14, 2018 02:00 Updated

14 janar 2018

January 14, 2018 02:00 Updated
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH January 14, 10:38

  2018-TA?PAK DRITE!
  Ka vetem 2 alternativa per tu rilindur shtetin e se drejtes shqipetarevepas 28 vitesh.Njera eshte e pa mundur!Pak drite!
  ——————–
  Pak drite!Qe administrata amerikane dhe ajo e BE nese jane te informuar te kthjellohen se ky vend e ky popull 28 vjet ka ngelur pa shtet,e as qe behet fjale per shtet te se drejtes!

  Pak drite!Qe administrata e Washingtonit dhe ajo e Brukselit nese se fundi e njohin realitetin tragjik te ketij vendi e populli 28 vjet ngelur pa shtet pa pasuri pa ligje e mbi te gjitha pa POPULL duhet ti ‘vrase’ ndergjegja se tere ‘ambasadoret’ diplomatet misionaret e tyre me qindra te derguar ne kete vend kane partur si interlekutore kreret e krimit e korrupsionit ne sherbim jo te popullit shqipetar por te tyere LOBIZMIT antishqipetar Serbo-Grek e pse jo dher Islamiko-Rus me objektiv shkaterrimin e bazes ekonomike te ish shtetit shqipetar VJEDHJEN e tere PASURISE kombetare e tere kapitaleve strategjike ,shpernguljen me gjenocid TITIST te gjysmes se popullsise apo AJKES se shoqerise inteligjernces e Rinise -SHPERBERJEN!

  Pak drite!Qe Administrata e SHBA-ve dhe BE ne driten e fakteve per me teper se nje çerek shekulli ne bashkepunim me njera tjetren per hir te ketij populli te lashte ngelur pa shtet e rrugeve te Botes si dikur izraelitet ne shkretetire ,marre ne konsiderate edhe shume faktore te tjere e interesa gjeopolitike ne rajon ta rilindin Shtetin shqipetar te se DREJTES dhe per ta rilindur si shqipetar qe e njoh edhe vendin edhe popullin tim ngelen vetem 2 Alternativa:

  1.-Revolucion i brendshem mbare popullor mbeshtetur nga SHBA dhe BE!
  Per te permbysur nga themelet tere pushtetet e istitucionet e antishtetit e mbi to te ndertoje istitiucionet e shtetit si ndodh ne shume vende ku POPULLI njeh me mire te drejtat e tij se sa ato te futbollit si tek ne dhe per liri pavaresi e dinjiotet eshte gjithmon i bashkuar e jo i perçare ne 128 banda parti !

  Kjo rruge e e nje revolucioni demokratik mbare popullor tek ne pas 28 vjetesh eshte gati e pa mundur se populli eshte qellimisht i perçare jo vetem me regji te huaja por edhe i SHPRONESUAR 100 perqind nga prona nga pune dhe mbi te gjitha pjesa e ngelur nder keto trpoje ka rene ne DEPRESJON deri ne FATALITET qe rralle ndodh me èpopujt e tjere perfshi dhe fqinjet!

  E pa mundur si rrevolucion sepse jo vetem mungon gjysma e popullit e 60 perqind nuk voton por i mungon RINIJA qe ‘Duhet te eci kunder rrymes’ si thote Papa Françesku e mbi te gjitha INTELIGJENCA ta udheheqe!
  Mungon ‘shoqerija civile’ qe tek ne mund te quhen ‘kafshe te civilizuara’ e te drejtuara nga ish perfaqesues te ish bllokut te vjeter e te ri qe me teper bejne ‘shou’ kur vritet ndonje i huaj e ngrehin flamurin gjysem shtize se sa MIJERA gra e femije shqipetare ne keto 28 vjet!Mungon forca simbol i civilizimit GRUAJA shqipetare qe 28 vjet trajtohet si skllave vetem ne pozicion ‘Horizontal’ qe si ne epoken e gurit terheq parmanden shitet per mish te bardhe prostituohet e perdhunohet dshume me keq se kafshet shtepijake qente kuajt e macet e ‘Zonjave te para’ kanibale qe ushqehen me mish femijesh shqipetare!?

  Si konkluzion ky POPULL tashme i shperfyteruar i perçare e ngelur gjysmak nuk ben dot as revolucion por as mund te quhet me POPULL kur 28 vjet mban ne kurriz TE NJEJTET VRASES E PERDHUNUES si asnje popull jo vetem i Europes por as edhe i Ballkanit!
  Populli fqinj grek brenda vitit ka shperndare parlamentin me perfaqesuesit e tij mbi 3 here ndersa ky ‘popull’ nuk eshte ne gjendje te shperndaje nje parlament antishqipetar te veteemeruar qe 28 vjet jo vetem nuk e PERFAQESON se as voton e as votohet se ja kane hequr SOVRANITETIN por ne fakt perfaqerson tyere agjenturat krimin korrupsionin shperberjen Antishqipetarizmen!

  2.-Alternastiva e dyte dhe e veteme ngelet ‘Rilindja e shtetit jo nga poshte por nga lart nepermjet AUTORITARIZMIT-‘DEMOKRATIK’!
  Gjithmon me mbeshtetje te SHBA-ve po qe se kane akoma interesa per ne si vend e popull por edhe per hir te ‘demokracise’ dhe BE duhet te centralizohet drejtimi i tere ‘istitucioneve’ apo subjekteve te te ashtuquajtures reforme ne drejtesi dhe VETTING-ut ne nje DORE TE HEKURT apo burre shteti me emer nga BE me ‘bekimin’ e SHBA-ve i cili te drejtoje perkohesisht nje ‘Qeverri autoritare’ me kopetenca te nje qeverrije ne situata te jashtezakoneshme apo kohe LUFTE!
  Vetem nje ‘qeverri’ e tille e kryesuar nga nje personalitet i LARTE me nje ekip intelektiualesh te huaj e shqipetare ,kostutitucionaliste e tye shtetit te se drejtes brenda 3 MUJA duke patur nen kontroll tere strukturat per rilindjen e shtetit shpall gjendjen e jashtezakoneshme dhe SHPERBEN tere NGREHINEN e antishtetit nga Parlamenti deri tek gjyqesori nga nje qeverri kukull me nje shumice 20 perqindeshe qe nuk beri dot asnje reforme e tere istituicionet FANTAZMA 128 banda parti ‘avokat’ i popullit krriminel e militant partije KQZ fantazma ne sherbim te krimit korrupsionit e bandave parti.Bashke me shperberjen e tere istitucioneve te antishtetit NDERPRET urgjerntisht edhe FIN ANCIMIN e tyre e sekuestrimin e tere PASURIVE jashte e brenda!

  Ky lloj AUTORITETI gjithmon ne kushtet e gjendjes se jashtezakoneshme ku financohen vetem policija arsimi e administrata e sherbimit e istitucionet e REJA òper 3 muaj u kthen shqipetareve SOVRANITETIN dhe SHTETIN me 3 reforma:
  -Riberja e ligjit themelor KUSHTETUTES deri tani leter higjenike ne sherbim te fondamentalizmit islamik apo shtetit te kalifatit!
  -Zbatimi i reformes ne drejgtesi ne te gjitha shkallet
  -Kryereforma e sistemit elektoral ku POPULLIT shqipetar ti rikthehet SOVRANITETI 28 vjet deleguar 128 bandave parti dhe direkt te VOTOJE dhe VOTOHET per nje parlament me 70 shqipetare ku treguesi kryesor te jene MOFRALI dhe shqipetarizma ku tu jepta e qeverrisjes mbi bazen e parimeve te demokracise e ekonomise se tregut:Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence!
  Maj-Qershor shqipetaret shkojne per here te pare ne ZGJEDHJE qe do jete edhe ZGJIDHJA e vetem,e per te rilindur pas 28 vjetesh shtetin e tyre!

  P.S-Pse nuk zbatohet kjo alternative per tu rilindur shqipetareve shtetin nga SHBA dhe BE kur shumica e shqipetareve e kerkoijne 28 vjet!?Nuk dine nuk duan apo nuk munden!?
  Me gjithe respektin dhe pa i paragjykuar ‘ambasadoret’ LU e Wllahutin por ta lesh rilindjen e nje shteti ne duar te tyre nuk eshte as serjoze por te tallesh me nje popull ngelur rrugeve si nga SHBA ashtu edhe nga BE!
  PAK DRITE,E JO VETEM KAQE!

  Reply to this comment
  • Anës... Elbës January 14, 12:41

   1000 here te lumte A. GRAMSH. Per atdheun pena top t’u befte !

   Shkrimi yt eshte nje memorial per gjithe ata shqiptare qe kane sy te lexojne dhe vesh te degjojne. Gazepat e mediave te shitura te dezinformacionit duken si cironka para teje. Forca!

   Reply to this comment
 2. NOLI January 14, 10:57

  ”Qan e lutet Nen’ e mjere
  Kerkon vatren edhe ndere
  Do lirine dhe atdhene,
  Si ç’e pat me Skenderbene.
  Bijt’ e beses therret prane
  Kur i thirri dhe s’i vane?

  Cilet jane ata tirane
  Qe te prene e qe te vrane
  Qe te therre bij e bija,
  Dhe t’u-nxi,t’u-mbyll shtepia?
  Derdhni plumba,o shqiptare
  Gjakn’ e Nenes per te marre”

  Reply to this comment
 3. Feja e shqipetarit shqipetarija January 14, 12:02

  PERFEKT,SHKRIM MANIFEST!

  Reply to this comment
 4. L.H January 14, 13:06

  Dallimi i nje populli te civilizuar e atij primitiv?
  I pari i trembet ligjit prandaj mundohet ta respektoje i duyti i trembet policit prandaj mundohet te korruptoje!

  Fillimi i vetting-ut nga polici e jo nga ligji nuk me jep shprese e me trishton.Ti bejme veting polic mavrise kur ne parlament i bejne akoma ndere krriminel Salise!!!

  Reply to this comment
 5. Perkthyes i A.GRAMSH nga shqipja ne salishte January 14, 13:38

  Ne Greqi shteti i se drejtes lindi permes diktatures,juntes ushtarake apo qeverrise se koloneleve!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*